Λίγη λογική επιτέλους

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δυστηχώς είμαι απο τους ''παραδοσιακούς'' που μου αρέσει να πηγαίνω στο ''Βιντεοκλάμπ'' και να νοικιαζω ταινίες να μιλάω με κανένα ανθρωπο να ανταλλάζουμε απόψεις για τις νέες ταινίες που είδαμε κλπ.
Με τα χρόνια ολοένα και λιγοστέυουν τα κλάμπ ενοικίασης.
Το εξής όμως παράδοξο συμβαίνει.
Σε κάτι γιορτές,σε κάτι crazy fridays,κατι black days ο κόσμος φευγει κουβαλόντας καινουργιες πενηντακονταεξηνταρες uhd,4k,8k, τηλεοράσεις για να παρακολουθήσει τι?
Blu ray δεν νοικιάζουν ούτε αγοράζουν.
DVD αρνούμαι πια να δώ μετά την διαφορά που έχει σε εικόνα και ηχο σε σχέση με το blu ray.
O υπευθυνος του dvd club μου εδειξε τις ενοικιάσεις των blu ray σε σχεση με τα dvd και ειναι τραγικές οι διαφορές.Θα σταματήσει να φέρνει blu ray και ειμαι έξω φρενών.Ολοι αυτοί με τις καινουργιες τηλεοράσεις τι βλέπουν πιά?
Τι να κάνω πια,εκτός απο το να πίνω χαμομιλάκι για να ηρεμώ? :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
-
. . . Δυστηχώς είμαι απο τους ''παραδοσιακούς'' που μου αρέσει να πηγαίνω στο ''Βιντεοκλάμπ'' και να νοικιαζω ταινίες να μιλάω με κανένα ανθρωπο να ανταλλάζουμε απόψεις για τις νέες ταινίες που είδαμε κλπ . . .

. . . O υπευθυνος του dvd club μου εδειξε τις ενοικιάσεις των blu ray σε σχεση με τα dvd και ειναι τραγικές οι διαφορές . . .

. . . Ολοι αυτοί με τις καινουργιες τηλεοράσεις τι βλέπουν πιά?

- γιατί δυστυχώς ; . . . http://3pointmagazine.gr/movie-galaxy-όχι-απλά-ένα-dvd-club-ένα-σινεφίλ-στέκι/ . . . μου είναι αντιδεοντολογικό που κάνω διαφήμιση , αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αποδείξω την ύπαρξη φανατικών και εδώ ειδικά σινεφίλ μαγαζιών ενοικίασης ταινιών . . . άρα και πελατών . . . λίγοι μεν αλλά υπάρχουν


- ναι γιατί οι εν λόγω πελάτες δεν πολυασχολούνται με ποιότητα , ούτε είναι εξοικειωμένοι με pc , κατέβασμα ταινιών κλπ


- οι έχοντες καινούριες tv uhd,4k,8k κατεβάζουν συνήθως ταινίες ή απλά βλέπουν ότι έχει το πρόγραμμα ή συνδρομητικά κανάλια χωρίς περιορισμούς στην ποιότητα της εικόνας
 
Last edited:

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Προσωπικά εδω και 5 περίπου χρόνια έχω επενδύσει στο online. Είτε αυτό λέγεται συνδρομητικό κανάλι, είτε stream, είτε αντίγραφα ασφαλείας θεωρώ οτι προσφέρει την καλύτερη σχέση ενημέρωσης/τιμής και δε σε αναγκάζει να βγαίνεις να τρέχεις αριστερά και δεξιά στα βιντεοκλάμπ που για να είμαι ειλικρινής ποτε δεν συμπάθησα.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Πρόσφατα μίλαγα με γνωστό μου που έχει Hi-End σύστημα, συνολικής αξίας περίπου 50Κ, χωρίς πικαπ και CD, και ακούει αποκλειστικά από τον Macbook Pro του, συνδεδεμένο με ένα πανάκριβο DAC και από αυτές τις πηγές:

1) Spotify (δηλαδή mp3),
2) Τα 2.000 CD που είχε κάποτε και τα έκανε AAC (το format της Apple, αντίστοιχο του mp3)
3) και από YouTube (!!!)

Αυτά.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Video Club πω πω τι μου θύμισες τώρα. Τη ζωή πριν το broadband, υπήρχε ε?
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Πρόσφατα μίλαγα με γνωστό μου που έχει Hi-End σύστημα, συνολικής αξίας περίπου 50Κ, χωρίς πικαπ και CD, και ακούει αποκλειστικά από τον Macbook Pro του, συνδεδεμένο με ένα πανάκριβο DAC και από αυτές τις πηγές:

1) Spotify (δηλαδή mp3),
2) Τα 2.000 CD που είχε κάποτε και τα έκανε AAC (το format της Apple, αντίστοιχο του mp3)
3) και από YouTube (!!!)

Αυτά.
Πράγματι υπάρχει υπερβολή και σε πολλές περιπτώσεις έχει χαθεί το μέτρο και η κοινή λογική. Απο τη μια μερικοί έχουν φτάσει σε σημείο που για να ακούσουν μουσική κάνουν έρευνα περι ήχου σε επίδεδο διδακτορικού και αναλώνονται σε αυτό. Απο την άλλη υπάρχουν εκείνοι που ξόδεψαν μια περιουσία σε μηχανήματα για να ακούνε συμπιεσμένο ήχο. Τελικά μέσα απο τα φορουμ διαπιστώνει κανείς οτι αρκετοί "μουσικόφιλοι" χρησιμοποιούν την μουσική ως άλλοθι για να ασχολούνται περισότερο με μηχανήματα, παρά στην αναζήτηση ποιοτικών ηχογραφήσεων.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Πράγματι υπάρχει υπερβολή και σε πολλές περιπτώσεις έχει χαθεί το μέτρο και η κοινή λογική. Απο τη μια μερικοί έχουν φτάσει σε σημείο που για να ακούσουν μουσική κάνουν έρευνα περι ήχου σε επίδεδο διδακτορικού και αναλώνονται σε αυτό. Απο την άλλη υπάρχουν εκείνοι που ξόδεψαν μια περιουσία σε μηχανήματα για να ακούνε συμπιεσμένο ήχο. Τελικά μέσα απο τα φορουμ διαπιστώνει κανείς οτι αρκετοί "μουσικόφιλοι" χρησιμοποιούν την μουσική ως άλλοθι για να ασχολούνται περισότερο με μηχανήματα, παρά στην αναζήτηση ποιοτικών ηχογραφήσεων.

- αν και ξεφεύγουμε λίγο από το κυρίως θέμα ( εικόνα ) , ισχύει αυτό που λες . . . και δεν ξεχνάω προ 15ετίας όταν ήθελα να ξοδέψω κάποια χρήματα παραπάνω για ένα καλό πλέον hifi , βρέθηκα σε κάποιο επώνυμο μαγαζί του χώρου έχοντας ήδη φτιάξει ένα cd με τις εγγραφές που ξέρω και θα άκουγα . . .

. . . κάποια στιγμή ο καταστηματάρχης που πλέον είχε ακούσει μαζί μου το εν λόγω μουσικό demo πρόγραμμα , μου είπε πως με αυτά γενικώς τα είδη μουσικής που ακούω δεν θα είχε νόημα να προβώ σε κάτι ακριβό και περίπου στο μισό budget που διέθετα , θα μπορούσα να στήσω κάτι αποδεκτό και ικανοποιητικό . . . όπως τελικά και έπραξα , ο άνθρωπος μάλιστα μού έβαλε κάποιες πολύ καλές εγγραφές κλασικής ( που δεν ασχολούμαι ) , και μου έδειξε πως με αυτές πραγματικά ένα ακριβό σύστημα αξιώσεων θα ''πέταγε'' . . . . πως εάν δεν ακούσεις καλά ηχογραφημένο κοντραμπάσο , δεν πρόκειται να αντιληφθείς την δυσκολία και το μεγαλείο της σωστής αναπαραγωγής των πρώτων οκτάβων




- ΥΓ : . . . και όμως υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Αναζητηση ποιοτικων ηχογραφησεων.
Αυτο χρηζει μεγαλης κουβεντας.
Μονο καλλιτεχνες που σεβονται τον εαυτο τους και το κοινο τους Μπαινουν σε τετοια εξοδακια μιας και οι εταιριες δεν αναλαμβανουν τιποτα πια.
Επισης το 90% του κοινου απλα το κατεβαζει απο το ιντερνετ τσαμπα.
Σημαντικη παρατηρηση για να καταλαβεις τι γινεται πια καποιοι χρησημοποιουν σαν reference οταν μιξαρουν και μαστεραρουν ενα κομματι και το ηχειο του κινητου.
Γιατι ακουει ο κοσμος απο εκει πια μουσικη (εεεελλλεεεεοοοοςςςς)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πρόσφατα μίλαγα με γνωστό μου που έχει Hi-End σύστημα, συνολικής αξίας περίπου 50Κ, χωρίς πικαπ και CD, και ακούει αποκλειστικά από τον Macbook Pro του, συνδεδεμένο με ένα πανάκριβο DAC και από αυτές τις πηγές:

1) Spotify (δηλαδή mp3),
2) Τα 2.000 CD που είχε κάποτε και τα έκανε AAC (το format της Apple, αντίστοιχο του mp3)
3) και από YouTube (!!!)

Αυτά.
!!!
Έτσι ακριβώς!!!

Με τη δήθεν "ευκολία" χάνεται η ποιότητα.
Να συμπληρώσω επίσης ότι είναι και θέμα το πως γουστάρει και να ακούει ο κάθε ένας αλλά
και πόσο είναι διατεθιμένος να το ψάξει το θέμα για να πάρει από το μηχανάκι που απόκτησε στο 100% τις
δυνατότητες που του προσφέρει.

Φίλε karagiannisv ψάξε να βρεις άλλο μαγαζί που να ασχολείται περισσότερο, θεωρώ ότι και ο ίδιος έχει μερίδιο ευθύνης που δεν του πάνε πελάτες που αγαπάνε την καλή εικόνα. :) :)
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
- αν και ξεφεύγουμε λίγο από το κυρίως θέμα ( εικόνα ) , ισχύει αυτό που λες . . . και δεν ξεχνάω προ 15ετίας όταν ήθελα να ξοδέψω κάποια χρήματα παραπάνω για ένα καλό πλέον hifi , βρέθηκα σε κάποιο επώνυμο μαγαζί του χώρου έχοντας ήδη φτιάξει ένα cd με τις εγγραφές που ξέρω και θα άκουγα . . .

. . . κάποια στιγμή ο καταστηματάρχης που πλέον είχε ακούσει μαζί μου το εν λόγω μουσικό demo πρόγραμμα , μου είπε πως με αυτά γενικώς τα είδη μουσικής που ακούω δεν θα είχε νόημα να προβώ σε κάτι ακριβό και περίπου στο μισό budget που διέθετα , θα μπορούσα να στήσω κάτι αποδεκτό και ικανοποιητικό . . . όπως τελικά και έπραξα , ο άνθρωπος μάλιστα μού έβαλε κάποιες πολύ καλές εγγραφές κλασικής ( που δεν ασχολούμαι ) , και μου έδειξε πως με αυτές πραγματικά ένα ακριβό σύστημα αξιώσεων θα ''πέταγε'' . . . . πως εάν δεν ακούσεις καλά ηχογραφημένο κοντραμπάσο , δεν πρόκειται να αντιληφθείς την δυσκολία και το μεγαλείο της σωστής αναπαραγωγής των πρώτων οκτάβων




- ΥΓ : . . . και όμως υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες
Που σε ξεκινάει από χαμηλά να σε κάνει πελάτη, και μετά σε ανεβάζει μιας και έχουμε την αρρώστια
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eιμαι σταθερος πελατης των videoclub ,για να μην πω οτι τα εχω..χτισει κιολας .Εννοειται οτι εχω και netflix :D
Πετυχαινω και ενα παλιο συμμαθητη , videojankie και ''μιλαμε'' για ταινιες , δηλαδη προτεινουμε ο ενας στον αλλο :D
Εννοειται οτι νοικιαζουμε τα bd , οπου αυτα υπαρχουν.Και βασικα τα παιρνει ο κοσμος.Ας ειναι καλα τα seven spots (ουπς διαφημιση :roflmao: ) που φερνουν πραγμα.To προβλημα ειναι οτι απεχουμε πολυ απο την spotify φαση, δηλαδη με μια αναζητηση στο netflix να βρισκεις τα παντα .Mια φορα ειχα ρωτησει σε ενα vc αν εχουν bd και μου ειπε οχι , εχουμε μονο ταινιες και παιχνιδια..Ενταξει δεν το ελεγες και ενημερωμενο το παλικαρι , αλλα ηταν αφασιας .:D .
[DOUBLEPOST=1526998013][/DOUBLEPOST]
Σε κάτι γιορτές,σε κάτι crazy fridays,κατι black days ο κόσμος φευγει κουβαλόντας καινουργιες πενηντακονταεξηνταρες uhd,4k,8k, τηλεοράσεις για να παρακολουθήσει τι?
Blu ray δεν νοικιάζουν ούτε αγοράζουν.
Και μονο για το τιτανοτεραστιο , υπεργαματο μουντιαλ τα εχουν βγαλει τα λεφτα τους .Λιγο ειναι να δειχνει η ερτ hd ? :D
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Blu ray δεν νοικιάζουν ούτε αγοράζουν.
DVD αρνούμαι πια να δώ μετά την διαφορά που έχει σε εικόνα και ηχο σε σχέση με το blu ray.
O υπευθυνος του dvd club μου εδειξε τις ενοικιάσεις των blu ray σε σχεση με τα dvd και ειναι τραγικές οι διαφορές.Θα σταματήσει να φέρνει blu ray και ειμαι έξω φρενών.Ολοι αυτοί με τις καινουργιες τηλεοράσεις τι βλέπουν πιά?
Τι να κάνω πια,εκτός απο το να πίνω χαμομιλάκι για να ηρεμώ? :)
Ενταξει με μερικες δεκαδες ταινιες μην περιμενει να αγορασει ο αλλος blu ray player , καλα για 4κ γελαμε.Για αυτο επιβιωνουν , καλως η κακως οι μεγαλες αλυσιδες, εχουν το περιθωριο να απορροφουν χασουρες με την προοπτικη να τις αντισταθμισουν στο μελλον.
Καποια στιγμη δεν θα νοικιαζουν ουτε dvd (οχι γιατι θα κατεβαζουν mkv η flac,σιγα μην καθεται ο πολυς κοσμος..να ψαχνει στα torrents ,ασχετως αν εχει media player και η κουτση Μαρια).Aπλα θα βλεπουν tv και ταινιες απο τον ιντερνικο παροχο, την mainstream δηλαδη επιλογη , την νομιμη , την νοικοκυρεμενη :D.Ε στο μελλον λογικα θα κανουν και αλλαξοπωλιες, παρε αυτο το πακετο με ταινιες απο αυτον, ποδοσφαιρο απο τον αλλο και εξοχικο οn the go απο τον τριτο κλπ .:D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Πράγματι υπάρχει υπερβολή και σε πολλές περιπτώσεις έχει χαθεί το μέτρο και η κοινή λογική. Απο τη μια μερικοί έχουν φτάσει σε σημείο που για να ακούσουν μουσική κάνουν έρευνα περι ήχου σε επίδεδο διδακτορικού και αναλώνονται σε αυτό. Απο την άλλη υπάρχουν εκείνοι που ξόδεψαν μια περιουσία σε μηχανήματα για να ακούνε συμπιεσμένο ήχο. Τελικά μέσα απο τα φορουμ διαπιστώνει κανείς οτι αρκετοί "μουσικόφιλοι" χρησιμοποιούν την μουσική ως άλλοθι για να ασχολούνται περισότερο με μηχανήματα, παρά στην αναζήτηση ποιοτικών ηχογραφήσεων.
Τη εξαιρέσει ελαχίστων αΰλων τινών, όλες οι ηχογραφήσεις που πωλούνται σήμερα είναι συμπιεσμένες - και δεν εννοώ τη συμπίεση της δυναμικής περιοχής.

Η εθελοτυφλία των άλλων είναι το ασφαλέστερο κρησφύγετο των επιτηδείων.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
πάντως τα demo φιλμάκια που παίζουν στις 4k στα καταστήματα είναι όλα τα λεφτά.


...τώρα που το σκέφτομαι, είναι σαν τις χαϊεντιές που παίζουν στις εκθέσεις!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eνταξει, ανακαλυπτουμε τον τροχο που τον εχουν ανακαλυψει αλλοι 40-50 χρονια πριν :p
καλωδιακη τηλεοραση - > streaming
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
...τώρα που το σκέφτομαι, είναι σαν τις χαϊεντιές που παίζουν στις εκθέσεις!
Αυτό θα ίσχυε αν οι ταινίες είχαν υποδεέστερη ποιότητα, αλλά πολλές είναι άριστες.

Eνταξει, ανακαλυπτουμε τον τροχο που τον εχουν ανακαλυψει αλλοι 40-50 χρονια πριν :p
Απο πότε είχαμε Filmnet; :) Ήταν το αντίστοιχο του (συνήθως φρικτού) αμερικάνικου cable. VOD δεν υπήρχε τότε.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Επειδη δεν το εχω ψαξει μια ερωτηση.
Τα vod η το netflix περνανε ηχο master audio hd οι αλλα παρομοια φορμα??
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Τα vod η το netflix περνανε ηχο master audio hd οι αλλα παρομοια φορμα??
Δεν χωρούν φόρματς υψηλής ανάλυσης, αλλά περνάει Atmos μέσα στο συμπιεσμένο DD+.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Αλήθεια, έχει νόημα η επανέκδοση παλιών χολυγουντιανών ταινιών (πχ φιλμ νουάρ της δεκαετίας του 1940) σε 4Κ; Από την άποψη της ποιότητας εικόνας - ήχου, έχουν να κερδίσουν κάτι σε σχέση με το απλό dvd ή το blu ray Full HD;
 

D

Deleted member 35

Guest
Αλήθεια, έχει νόημα η επανέκδοση παλιών χολυγουντιανών ταινιών (πχ φιλμ νουάρ της δεκαετίας του 1940) σε 4Κ; Από την άποψη της ποιότητας εικόνας - ήχου, έχουν να κερδίσουν κάτι σε σχέση με το απλό dvd ή το blu ray Full HD;
Για ήχο δεν ξέρω. Αλλά η εικόνα αν είναι καλό το πρωτότυπο φιλμ θα είναι εξίσου καλή. Φυσικά παίζει ρόλο και το πόσο θα ασχοληθεί ο τεχνικός. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις την Criterion. Είναι μια εταιρία η οποία κάνει επανεκδόσεις κλασικών ταινιών σε DVD & BR. Θεωρούνται σχεδόν αναφοράς. Αγόρασε ένα δισκάκι τους ή "δανείσου" το από το "θείο" για δοκιμή. Θα σου πέσει το σαγόνι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top