Λαμπάτος προενισχυτής για να ταιριάξει με τελικό ROTEL RB-1080

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Εάν ξέρει κάποιος ταιριαστό λαμπάτο προενισχυτή για να τον ταιριάξω με τον τελικό ROTEL RB-1080, ας ενημερώσει.
 

Μηνύματα
284
Reaction score
113
Σε γενικές γραμμές κανένας λαμπάτος προενισχυτής δεν μπορεί να οδηγήσει σωστά έναν τρανζιστορικό τελικό. Μόνο το αντίθετο είναι εφικτό, δηλαδή τρανζιστορικός προενισχυτής με λαμπάτο τελικό.

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ένα προενισχυτή της Rotel. Είναι η μόνη σίγουρη λύση.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Σε γενικές γραμμές κανένας λαμπάτος προενισχυτής δεν μπορεί να οδηγήσει σωστά έναν τρανζιστορικό τελικό. Μόνο το αντίθετο είναι εφικτό, δηλαδή τρανζιστορικός προενισχυτής με λαμπάτο τελικό.

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ένα προενισχυτή της Rotel. Είναι η μόνη σίγουρη λύση.
Ευχαριστώ για το feedback. Για προ ROTEL 'εχω ήδη βάλει αγγελία
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Σε γενικές γραμμές κανένας λαμπάτος προενισχυτής δεν μπορεί να οδηγήσει σωστά έναν τρανζιστορικό τελικό. Μόνο το αντίθετο είναι εφικτό, δηλαδή τρανζιστορικός προενισχυτής με λαμπάτο τελικό.

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ένα προενισχυτή της Rotel. Είναι η μόνη σίγουρη λύση.
Γιατί δεν μπορεί;
 




Μηνύματα
49
Reaction score
4
Ευχαριστώ τους φίλους για το feedback, οπότε το ερώτημα παραμένει, κάποιοι ενδεικτικοί λαμπάτοι που ενδεχομένως μπορεί να ταιριάξουν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ευχαριστώ τους φίλους για το feedback, οπότε το ερώτημα παραμένει, κάποιοι ενδεικτικοί λαμπάτοι που ενδεχομένως μπορεί να ταιριάξουν.
Δύο είναι τα βασικά γνωρίσματα που πρέπει να σε απασχολήσουν στην επιλογή.
Το ένα είναι η αντίσταση εισόδου του τελικού σου και το άλλο η ευαισθησία εισόδου του.
Αν γνωρίζεις την αντίσταση εισόδου του τελικού σου και αυτή έχει υψηλή τιμή, μπορείς να πας σε σχεδίαση προενισχυτή <<ακόλουθου καθόδου>>. Έχει μεσαία ή και υψηλή αντίσταση εξόδου, καλή απόκριση αλλά συνήθως, εξαρτάται και από τον τύπο της λυχνίας, υψηλό κέρδος.
Το υψηλό κέρδος σημαίνει πως θα έχεις μικρή ωφέλιμη περιοχή στην διαδρομή του ποτενσιόμετρου έντασης.
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που από ψηφιακή πηγή, η πλήρης οδήγηση του τελικού έρχεται στην ώρα 10:30.

Αν η αντίσταση εισόδου του τελικού σου είναι χαμηλή πας, για σιγουριά, σε σχεδίαση <<ακόλουθου ανόδου>>. Έχει χαμηλή αντίσταση εξόδου και επίσης χαμηλό κέρδος.
Υπάρχουν προενισχυτές που συνδυάζουν τις δύο παραπάνω σχεδιάσεις, έχοντας την πρώτη στην είσοδο, πριν το ποτενσιόμετρο, ενώ την δεύτερη στην έξοδο για καλή οδήγηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Γλουπ!
Γκλουπ δε θα πεις τίποτα.
Και λίγα λες δηλαδή....

Αμ το άλλο; Το..Μάτσινγκ;

Τεράστια εφεύρεση.

Νομίζω πως έχει σχέση με 2 πράγματα: εμφάνιση και κατηγορία τιμής. Αυτό πρέπει να είναι το μάτσινγκ.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Νομίζω πως έχει σχέση με 2 πράγματα: εμφάνιση και κατηγορία τιμής. Αυτό πρέπει να είναι το μάτσινγκ.
Και ο αντιπρόσωπος. Άμα έχουν τον ίδγιο αντιπρόσωπο, ματσάρουν πάραυτα. Τί να λέμε τώρα!
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Σε παρόμοια απορία-συζήτηση που είχα παλαιότερα , φίλος που ασχολείται και με ιδιοκατασκευές ήταν κατηγορηματικός "Rotel μόνο με Rotel" και κάποιος άλλος συμπλήρωσε "αν γίνεται και της ίδιας σειράς. Τώρα, αν βοηθούν, τα specs του RB 1080: https://www.stereophile.com/content/rotel-rb-1080-power-amplifier-specifications,(Input impedance: 32k ohms) και του σύγχρονου προ
RC-1572 : https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=6541 συν του τελικού
RB-1582 Mk http://www.rotel.com/en-gb/product/rb-1582-mkii (rca : 12kΩ, XLR: 100kΩ)
https://forum.audiogon.com/discussions/help-choose-best-amp-preamp-combo
Κρατάω τα : "The best combo for amp/preamp should be designed and engineering by the same team. Made by the same manufacture, same generation and same era" αλλά και : "
The differential input impedances of amplifiers is a product of their design and what brings this on is beyond my scope of understanding. I do believe that this differential, in consideration alone, has little value in determining which amplifier is 'best' for a particular system.

What is of most importance is that the ratio of the amplifier input impedance be at least 10X (some say 20X) that of the output impedance of the driving preamplifier. What is the output impedance of the preamp? It is likely that it is low enough that the ratio would be met by all the aforementioned amplifiers.

I agree with those who suggest trying a tube preamplifier. Hope you enjoy the Rotel amplifier."
Γνώμη μου , ακόμη και αν "βγαίνουν" τα μαθηματικά της οδήγησης , να ληφθεί υπόψη και ο αυξημένος "θόρυβος'' που μπορεί να φέρει μία λαμπάτη υλοποίηση σε έναν τέτοιο τελικό. Και μήπως τελικά στην αναζήτηση ενός πιο ζεστού ήχου με αυξανόμενες ικανότητες οδήγησης, είναι καλύτερο να προτιμηθούν εξ αρχής υβριδικές λύσεις (Vincent, Unison Research κλπ).
Κάνε δοκιμές εάν γίνεται μπορεί να βγεί κάτι καλό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και ο αντιπρόσωπος. Άμα έχουν τον ίδγιο αντιπρόσωπο, ματσάρουν πάραυτα. Τί να λέμε τώρα!
Ευτυχως Rotel και B&W πάνε πακέτο από τον ένα εν Ελλάδι αντιπρόσωπο στον άλλον και δεν έχω πρόβλημα ματσαρισματος...
Για σκεπσου να τα είχα πάρει και τα δύο από Τηλεοπτική και μετά να χώριζαν τα τσανακια τους...
Θα έχανα το ματσαρισμα, ω μον ντιε!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Ευτυχως Rotel και B&W πάνε πακέτο από τον ένα εν Ελλάδι αντιπρόσωπο στον άλλον και δεν έχω πρόβλημα ματσαρισματος...
Για σκεπσου να τα είχα πάρει και τα δύο από Τηλεοπτική και μετά να χώριζαν τα τσανακια τους...
Θα έχανα το ματσαρισμα, ω μον ντιε!!
Η περίπτωση των Rotel και B&W είναι πολύ ειδική, καθώς, ως κατασκευαστές, ανήκουν στον ίδιο όμιλο εταιρειών, οπότε είσαι καλυμμένος. Δηλαδή, για να στο πω εξαπταδόντγια, είσαι βαθύτατα μπλεγμένος στα γρανάζια του καπιταgλιζμού...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η περίπτωση των Rotel και B&W είναι πολύ ειδική, καθώς, ως κατασκευαστές, ανήκουν στον ίδιο όμιλο εταιρειών, οπότε είσαι καλυμμένος. Δηλαδή, για να στο πω εξαπταδόντγια, είσαι βαθύτατα μπλεγμένος στα γρανάζια του καπιταgλιζμού...
Τελικά πάντα υπάρχουν ταξικές διαφορές... τάξη Α, ΑΒ, Κλασντέ!!! 8-)
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Σε παρόμοια απορία-συζήτηση που είχα παλαιότερα , φίλος που ασχολείται και με ιδιοκατασκευές ήταν κατηγορηματικός "Rotel μόνο με Rotel" και κάποιος άλλος συμπλήρωσε "αν γίνεται και της ίδιας σειράς. Τώρα, αν βοηθούν, τα specs του RB 1080: https://www.stereophile.com/content/rotel-rb-1080-power-amplifier-specifications,(Input impedance: 32k ohms) και του σύγχρονου προ
RC-1572 : https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=6541 συν του τελικού
RB-1582 Mk http://www.rotel.com/en-gb/product/rb-1582-mkii (rca : 12kΩ, XLR: 100kΩ)
https://forum.audiogon.com/discussions/help-choose-best-amp-preamp-combo
Κρατάω τα : "The best combo for amp/preamp should be designed and engineering by the same team. Made by the same manufacture, same generation and same era" αλλά και : "
The differential input impedances of amplifiers is a product of their design and what brings this on is beyond my scope of understanding. I do believe that this differential, in consideration alone, has little value in determining which amplifier is 'best' for a particular system.

What is of most importance is that the ratio of the amplifier input impedance be at least 10X (some say 20X) that of the output impedance of the driving preamplifier. What is the output impedance of the preamp? It is likely that it is low enough that the ratio would be met by all the aforementioned amplifiers.

I agree with those who suggest trying a tube preamplifier. Hope you enjoy the Rotel amplifier."
Γνώμη μου , ακόμη και αν "βγαίνουν" τα μαθηματικά της οδήγησης , να ληφθεί υπόψη και ο αυξημένος "θόρυβος'' που μπορεί να φέρει μία λαμπάτη υλοποίηση σε έναν τέτοιο τελικό. Και μήπως τελικά στην αναζήτηση ενός πιο ζεστού ήχου με αυξανόμενες ικανότητες οδήγησης, είναι καλύτερο να προτιμηθούν εξ αρχής υβριδικές λύσεις (Vincent, Unison Research κλπ).
Κάνε δοκιμές εάν γίνεται μπορεί να βγεί κάτι καλό.
Ευχαριστώ για το feedback, ο RC-1090 όντως είναι πιο λογική λύση, γι' αυτό και ήδη έχω βάλει αγγελία. Από τα τρέχοντα μοντέλα σκέφτομαι τον RC-1590, γιατί λέει ότι έχει ξεχωριστό αναλογικό κύκλωμα, αλλά με προβληματίζει ότι έχει πολλά ψηφιακά features που σ' εμένα δεν θα χρησίμευαν σε κάτι. Πάντως ασχέτως σε ποιο ROTEL θα καταλήξω, θέλω και έναν λαμπάτο ('οχι υψηλής κατηγορίας τιμής) για αλλαγή.
 


D

Dimkal

Guest
Κυριοι, εχω δυο τελικους, parasound και.rotel.
Ενας ππροενισχυτης λαμπατος θα παιξει τελεια με τον τελικο του φιλου ΑΡΚΕΙ οχι μονο να "ματσαριστει" αλλα να κατασκευαστει βασει specs τελικου.
Εχω ακουσει πολλες φορες λαμπατους προ αλλα τα καλυτερα αποτελεσματα ειδα σε diy υλοποιησεις.
Για τον λογο πουειπε και ο Πέτρος παραπανω.
Για τον συν-ροτελακια φιλο.
Παρε RC 1070 και πανω.
Δες εναν Parasound p5 δε ξερω αλλα αυτες οι μαρκες κολλανε πολυ .
Αν θες μια λαμπατη χροια, κοίταξε ενα buffer diy τυπου aikido john Broskie η musical fidelity x10d.
κατα την γνωμη μου αν δεν εχεις βινυλια δεν θελεις και προ.
Κακα τα ψεμματα, ενα buffer me volume σε καλυπτει.
2-5v βγαζουν ολα τα Ντακ, cd κλπ.
Στον δικο μου ροτελ δεν εχω προενισχυτη, από το dac στελνω σε ενα λαμπατο.μπαφερ με ποτενσιομετρο στην εισοδο του σήματος και απο εδω πανε και οι αλλοι
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top