Λαμπατοι.....τα φωτα σας....

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλη χρονια σε ολους....
Φιλοι μου, κατ αρχην να πω οτι η ερωτηση μου ειναι εκτος θεματος, αλλα εχει σχεση με λαμπα προενισχυσης...
και που αλλου να ρωτησω εκτος απο την κατηγορια σας ????

Λοιπον στο εκτος θεμα μου...
Αγορασα σα παιδι και γω , μια κιθαρα και εναν ενισχυτη, Vox που εχει λαμπα στη προενισχυση,την 12ax7 (ecc83).
Ουτε 2 ωρες λειτουργια , ισα ισα που κουρδισα και αρχισε ενα γουργουρισμα ( μη γελατε ), με το που χτυπαγα μια χορδη.
Ουτε εφε ουτε τιποτα , σκετος καθαρος ηχος.
Με το χτυπημα μιας χορδης αρχιζει ενας θορυβος , οχι φυσημα αλλα ενα βραχνο παρατεταμενο χχχχχχχχρρρρρρ.....( παλι γελατε....).
Βεβαια τον εχω κανει πακετο για πισω, αλλα ρωταω τους ειδημονες να μη παω αδιαβαστος.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
317
Reaction score
12
Απάντηση: Λαμπατοι.....τα φωτα σας....

1ον κοιταξε τη συνδεσεις εχεις κανει γιατι μη περιμενεις να μην χανετε ο ηχος με τα minijack,2ον αν δεν εχεις πρωτα περασμενο τον ιχο της κιθαρας σε προενισχιση η καποια πεταλιερα πχ δεν μπορεις να το στελνεις κατευθειαν στον ενισχυτη,3ον ι λαμπα γενικα χρειαζετε καποιον χρονο για να ζεσταθει και να αποδοσει τα μεγιστα που μπορει αλλιως γονατιζει...!check αυτα και αν χρειαστεις κατι ξανα μιλαμε
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Λαμπατοι.....τα φωτα σας....

1ον κοιταξε τη συνδεσεις εχεις κανει γιατι μη περιμενεις να μην χανετε ο ηχος με τα minijack,2ον αν δεν εχεις πρωτα περασμενο τον ιχο της κιθαρας σε προενισχιση η καποια πεταλιερα πχ δεν μπορεις να το στελνεις κατευθειαν στον ενισχυτη,3ον ι λαμπα γενικα χρειαζετε καποιον χρονο για να ζεσταθει και να αποδοσει τα μεγιστα που μπορει αλλιως γονατιζει...!check αυτα και αν χρειαστεις κατι ξανα μιλαμε
1) Βλεπω προοδους ως προς τους Ελληνικους χαρακτηρες και σε συγχαιρω.
2) ΟΙ ενισχυτες μουσικων οργανων δεν εχουν MINIJACK.
3) Εσυ σαν ΣΚΟΤΕΙΝΗ πλευρα της Σεληνης, πιστευεις οτι θα βοηθησεις καποιον που ζηταει τα ΦΩΤΑ του φορουμ ?
4) Η λυση του προβληματος ισως εγκειται ακριβως εκει.
Μπορει να χρειαζεται μια Φωτεινη (στα Ρωσικα SVETLANA) 12ax7, ή να πατησει καλυτερα στην βαση της καποια απο τις λαμπες.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Καλη χρονια σε ολους....
Φιλοι μου, κατ αρχην να πω οτι η ερωτηση μου ειναι εκτος θεματος, αλλα εχει σχεση με λαμπα προενισχυσης...
και που αλλου να ρωτησω εκτος απο την κατηγορια σας ????

Λοιπον στο εκτος θεμα μου...
Αγορασα σα παιδι και γω , μια κιθαρα και εναν ενισχυτη, Vox που εχει λαμπα στη προενισχυση,την 12ax7 (ecc83).
Ουτε 2 ωρες λειτουργια , ισα ισα που κουρδισα και αρχισε ενα γουργουρισμα ( μη γελατε ), με το που χτυπαγα μια χορδη.
Ουτε εφε ουτε τιποτα , σκετος καθαρος ηχος.
Με το χτυπημα μιας χορδης αρχιζει ενας θορυβος , οχι φυσημα αλλα ενα βραχνο παρατεταμενο χχχχχχχχρρρρρρ.....( παλι γελατε....).
Βεβαια τον εχω κανει πακετο για πισω, αλλα ρωταω τους ειδημονες να μη παω αδιαβαστος.
Ευχαριστω
1) Σου μυρισε τιποτα περιεργο ?
2) Δοκιμασε να κλεισεις τα πριμα και ξαναδοκιμασε. Μπορει να ακους το αποτελεσμα μιας αυτοταλαντωσης. Σε αυτην την περιπτωση θελει οπωσδηποτε επισκευη.
3) Εαν εχει εφφε, Βαθος, Ηχω κλπ, δοκιμασε χωρις αυτα
4) Ισχυει παντα το θεμα να μην παταει καλα καποια λαμπα.
5) Δεκαδες αλλοι πιθανοι λογοι. Πχ καμμενη η μιση Εξοδος, "αρπαγμενο" μεγαφωνο. και αλλα σεναρια τρομου.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Υπάρχει επίσης μια πιθανή περίπτωση υπερφόρτωσης του κυκλώματος εισόδου της λαμπάτης κατασκευής.

Επίσης η πιθανότητα mismaching των εμπεδήσεων εξόδου κιθάρας - ειδόδου πρπενισχυτή. Τσέκαρε πρώτα αυτό. Δες τι αντίσταση θέλει να βλέπει η κιθάρα σου στην έξοδό της. Αυτή την τιμή σε KΩ θα πρέπει να έχει και ο προενισχυτης σου. Κάπου εκεί κοντά .

Η κιθάρα σου έχει μια μέγιστη στάθμη εξόδου και μια αντίσταση εξόδου. Προσπάθησε να ταιριάξεις αυτες τις τιμές και στον προενισχυτή. Διαφορετικά θα έχεις όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.666
Μηνύματα
2.869.412
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top