Λαμπες...ποιες;

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Αυτη την εβδομαδα θα πρεπει να παραγγειλω λυχνειες για τον ενισχυτη μου (ή El 34 ή KT88) Ειμαι στο ψαξιμο. Τι λετε για τις Golden Lion http://thetubestore.com/goldlionkt77.html
http://thetubestore.com/goldlionkt88.html
Επισης σκεφτομαι τις SEDWingedC και τις Mullard Το θεμα ειναι οτι αν δεν ακουσεις δυσκολα να ξερεις τι γινεται , γιαυτο και θελω την αποψη σας...

ΕΠΙΣΗς ΓΙΑ προενισχυτρια σκεφτομαι την Groove Tubes 12AT7 http://www.virginiatubeaudio.com/gro...bes-12128.html
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
οι EL34 εχουν καλυτερες υψηλες και λιγοτερη ισχυ.
οι KT88 καλο χαμηλο και μετριο το υπολοιπο φασμα, αλλα εχουν την μεγαλυτερη ισχυ απο ολες. Ισσοροπημενες ηχητικα και με ισχυ κοντα στις KT88 ειναι οι 6550.
Οι GOLD LION ειναι δυσκολο να βρεθουν σε NOS, οι περισσοτερες ειναι καινουργιες που κατασκευαζονται τωρα με αυτην την επωνυμια. Αυτο παλι δεν σημαινει οτι ειναι κακες λαμπες.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
οι κινεζικες καλες με ελαχιστη λεπτοτητα, οι MULLARD παχιες, μελωδικες, αλλα καπως χαλαρες.
Τις προενισχυτριες που τις βρηκες; ουτε αυτος που τις εφτιαξε δεν τις ξερει. Μαλλον για κανενα αμερικανικο ενισχυτη κιθαρας προοριζονται. Κυττα για καμμια NOS, PHILIPS η TELEFUNKEN.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

Τελικα επιδη τα σχεδια αλλαξαν θα χρειαστω μια τετραδα ΕΙ84 . Για ποιες να ψαξω ;;;
Αυτη την στιγμη εχω Εi ( γιουκοσλαβια ) θα ηθελα την γνωμη σας για αυτες και ποιες θα ηταν η καλυτερη επιλογη για αλλες ...
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

Επισης επειδη ο ενισχυτης φοραει 4 ματσαρισμενες λαμπες , μπορω να του βαλω 2 ματσαρισμενα ζευγαρια ( που βρισκονται πιο ευκολα) και που;;;;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Υπάρχει και τέτοια λυχνία. Είναι πέντοδος, σχετικά χαμηλής ισχύος, για στάδιο εξόδου.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

πραγματι, αλλα ποιος να τις εχει ακουσει και που, για να βγαλει και ακουστικα συμπερασματα;
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

SORRY Παιδια EL84 ενοάω ( το Ι ειναι το μικρο L γιατι βαριωμουν να αλλαξω γλωσσα γραφής ....)
Τελικά ποιες λυχνιες προτεινετε; Με απασχολή πιο πολύ το καλό χαμηλό , μιας και μασαιες και υψηλες τα μεγαφωνα μου παιζουν και με ραδιακι...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

αυτες τις βρισκεις ευκολα - στην αμερικανικη αγορα και σαν 6BQ5, αλλα δυστηχως δεν εχω δοκιμασει καθολου τετοιες λαμπες, για να σου δωσω καποια συμβουλη.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

Νομιζω οτι οι 6550 ειναι η πιο αξιοπιστη λυση σ αυτο που ψαχνεις. Εχουν απ ολα. Πρεπει να προσεξεις τις μαιμουδες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Η 6550 δεν είναι αντίστοιχη της EL84.
Γιάννη εγώ θα έβαζα CV8069.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

Βασικα ψαχνω ποια μαρκα EL84 να παρω...
CV8069 μπορω να βρω; Ποια μαρκα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.219
Re: Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

Βασικα ψαχνω ποια μαρκα EL84 να παρω...
CV8069 μπορω να βρω; Ποια μαρκα;
Από μια ματιά που έριξα είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν.
Ειναι στρατιωτικός τύπος λυχνίας με μεγάλη αντοχή.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

....ως τωρα οι γνωμες ειναι για VALVO (πολυ ακριβες) Εlectro-Harmonics (πολύ εμπορικες τελευταία) Groove (πολύ πολυεθνικες) και Fender (δικια μου αποψη αλλαμαλλον λαθος λογο παραμορφοσης)
Αντε να δουμε....
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

φεντερ και γκρουβ, μαλλον προοριζονται για ενισχυτες κιθαρας. Παρε τις ελρκτροαρμονιξ που και φτηνες ειναι και εναν μεσο ηχο εχουν.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

φτηνες ναι αλλα με οχι μεσο ηχο ...κατι παραπανω θελω...Ποιες;;;;;;;; Οσο ψαχνω τοσο μου την δινει. Καμιοα προταση; να παω να τις παρω να τελειωνω... ( JJ , TAD , Gold Lion , Mullard , .... κτλ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Λοιπον για να μην σας ζαλιζω κατι απο εδω θα παρω ... Ποιες : http://www.tubedepot.com/el846bq5.html?gclid=CJfpl7GNh5kCFUM-3godJnaynA ( απο τις φθηνες , οχι με 130 $ η μια)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

παρε τις JJ / Tesla EL84 / 6BQ5 οχι οτι τις εχω ακουσει, αλλα γενικα ολες οι JJ καλο ηχο εχουν, ετσι κι αλλοιως οι αλλες καινουργιες υλοποιησεις ειναι.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
8
Δεν πάει άλλο, θα σπάσω τη σιωπή μου!

Εγώ θα διαφέρω, λέω όχι σε JJ, οι οποίες παρεμπιπτόντως δεν έχουν καμία σχέση με Tesla, αλλά όλο αυτό είναι μια σκόπιμη διαρροή για λόγους μάρκετινγκ. Όσο με αφορά, είναι οι πιο θορυβώδεις και με τον περισσότερο... χμ... κόκκο. Θα τις έβαζα μόνο σε ενισχυτές οργάνων.

Από το site που προτείνεις εγώ θα έπαιρνα τις Sovtek EL84M *όχι τις άλλες*, γιατί η εσωτερική κατασκευή τους είναι σαν των σοβιετικών 6p14p-EV ή -ΕR που imho είναι πλήρεις ηχητικά, αλλά και πολύυυ αξιόπιστες (spec 5.000 ώρες τουλάχιστον, λέμε τώρα).

http://cgi.ebay.com/6P14P-ER-6n14n-ep-7189-6BQ5-EL84-TUBES-16-NIB_W0QQitemZ390028585620QQcmdZViewItemQQptZBI_Electronic_Components?hash=item390028585620&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50


Αλλιώς πήγαινε ebay, βρες ευρωπαϊκές amperex, και καλά NOS, αλλά χρησιμοποιημένες στην πραγματικότητα -από Hammond όργανα π.χ.- με κυκλικό getter (πιο φθηνές), παραγωγής γύρω στο '60-'70 και με εναπομείνασα ζωή περίπου στο 70% της αρχικής (μη δώσεις πάνω από 80-100 EUR την τετράδα) και... καλή απόλαυση!

http://cgi.ebay.com/Quartet-matched...intage_Electronics_R2?_trksid=p3286.m20.l1116

Τέλος, αν βρεις πάρε NOS Tungsram, τις οποίες όμως δεν έχω ακούσει σε EL84, αλλά εγώ θα τις έπαιρνα καθώς τις εμπιστεύομαι λόγω θετικότατης εμπειρίας με τις προενισχύτριες που έχω.

Έχοντας ξοδέψει %&&$&&* σε λυχνίες -frenzy- τα τελευταία 2 έτη και όντας σε αποτοξίνωση, τα παραδείγματα που προτείνω είναι μόνο για αναφορά και σε αυτόν τον χορό μπαίνεις με δική σου ευθύνη.

Οι τιμές είναι πλέον στον Θεό και η ποικιλία έχει πέσει δραματικά.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Λαμπες...ποιες;

sorry για την παρέμβαση αλλά μιας και μιλάμε για λυχνίες,

Υπάρχει κατάστημα στην Αθήνα που μπορώ να βρω 12ΑΧ7 ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.796
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top