Λειτουργικο Προβλημα

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Καλησπερα!

Έχω ενα Thorens TD 166 MKII και περιμενω να μου ερθει η κεφαλη που παρηγγειλα. Μιας και ειναι η πρωτη φορα που πηρα πικαπ, αποφασιζω να το βαλω στην πριζα και απλα να δω την περιστροφη του πλατο (χωρις να το συνδεσω σε ενισχυτη). Βαζω λοιπόν το βύσμα πισω απο το πικαπ και το συνδεω στην πριζα. Επιλεγω τις 33 στροφες και περιμενω να ξεκινησει. Αλλα δεν ξεκινησε ποτε. Το εβαλα παλι πισω στην θεση 0 και για αλλη μια φορα στις 33. Και παλι ομως τιποτα. Το πικαπ ειναι του 1988 και πρωτη φορα ανοιχτηκε απο το κουτι του πριν απο λιγες ημερες (Δεν εχει λειτουργησει ποτε). Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι; Εβγαλα το πλατο και ο ιμαντας ειναι στην θεση του και φαινεται γερος. το ιδιο και η εναλλαγη απο 33 σε 45.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Σήκωσες το πλατό να δεις αν έχει ιμάντα ή αν έχει κοπεί από την πολυκαιρία;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Σήκωσες το πλατό να δεις αν έχει ιμάντα ή αν έχει κοπεί από την πολυκαιρία;
Ναι φαινεται γερος και ειναι στην θεση του. Τον τοποθετησα εγω πριν λιγες μερες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Αν ο κινητήρας περιστρέφεται κανονικά (έλεγχος) ενδέχεται να έχει σκληρύνει ο ιμάντας από την ακινησία, να έχει γωνιάσει στο ράουλο και να μην δίνει κίνηση.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Συνήθως τα Thorens έχουν ένα τροφοδοτικό που παίρνει 220 και βγάζει 9volt για το μοτέρ.
Έχω ένα TD 280 MKIV και στα 2 χρόνια κάηκε.
Πιστεύω πως δεν είναι αξιόπιστο.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Αν ο κινητήρας περιστρέφεται κανονικά (έλεγχος) ενδέχεται να έχει σκληρύνει ο ιμάντας από την ακινησία, να έχει γωνιάσει στο ράουλο και να μην δίνει κίνηση.
Ο ιμαντας μπηκε πριν λιγες μερες, δεν ηταν πανω. Θα τον βγαλω βεβαια να δω αν κινείται το ραουλο
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Βγάλε το πλατώ και δες αν περιστρέφεται το ράουλο πάνω αριστερά που δίνει κίνηση στον ιμάντα.
Αν πάλι δεν γυρίζει σιγουρέψου ότι το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Βγάλε το πλατώ και δες αν περιστρέφεται το ράουλο πάνω αριστερά που δίνει κίνηση στον ιμάντα.
Αν πάλι δεν γυρίζει σιγουρέψου ότι το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα.
Ωραια θα το κανω και θα δω, ευχαριστω πολυ!
 





PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όχι απαραίτητα, είχε βγει αργότερα και με εξωτερικό τροφοδοτικό DC κι ο φίλος έχει τέτοιο.
Συνήθως τα Thorens έχουν ένα τροφοδοτικό που παίρνει 220 και βγάζει 9volt για το μοτέρ.
Έχω ένα TD 280 MKIV και στα 2 χρόνια κάηκε.
Πιστεύω πως δεν είναι αξιόπιστο.
Tο πιο πιθανον ειναι οτι δουλευει με 16VAC (αφου εχει στρογγυλη εισοδο για ρευμα και οχι κατευθειαν καλωδιο 220VAC) .Δεν νομιζω το μοτερ να ειναι DC.
Σε αυτο το πικαπ το μοτερ λειτουργει με 220v.
Ναι υπηρχαν και TD166 που δουλευαν με 220VAC.Ισως το mk1 ?

Aν βεβαια το τροφοδοτικο που εχει δουλευει τοτε το προβλημα θα ειναι αλλου.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Aν βεβαια το τροφοδοτικο που εχει δουλευει τοτε το προβλημα θα ειναι αλλου.
Πράγμα περίεργο βέβαια για καινούργιο πικάπ όπως λέει ο φίλος γι αυτό είπα να ελέγξει πρώτα το τροφοδοτικό.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι,η αχρησια καποτε εχει και τα προβληματα της.Δεν ειναι πολυπλοκο το τροφοδοτικο του 166 οποτε οτι και ναναι θα φτιαχτει ευκολα.Ακομη κι αν ο ιμαντας φαινεται ενταξει,θα προτεινα αλλαγη με καινουργιο (thorens η Thakker) , επισης φρεσκο λαδι στο πηγαδι (αφου καθαριστει απο το παλιο) και 1 σταγονα (μονο) λαδι στο μοτερ , ψηλα στην εισοδο του αξονα στο κελυφος του μοτερ.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Το αφησα σε ενα μαγαζι να το δουνε και θα μου πουνε αυριο Δευτερα τι μπορει να ειναι, οποτε θα σας πω. Μου φαινεται περιεργο παντως γιατι οπως μου ειπε και αυτος που το πηρα, δεν βγηκε ποτε απο το κουτι του...Μηπως τελικα ειναι κανενα καλωδιο η κατι αντιστοιχο..
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Λύθηκε το πρόβλημα! Καμμένο τροφοδοτικό..Επίσης όταν γύριζα το κουμπί για τις 33 και αντίστοιχα για τις 45, δεν κλείδωνε ακριβώς εκεί που έπρεπε, οπότε φτιάχτηκε και αυτό.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.437
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top