Λιγη βοηθεια

Μηνύματα
152
Reaction score
49
Καλησπέρα σε ολους σας.Θα ηθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή ηχειων που θα οδηγηθουν από τα λιγα watt ενός Dared vp-16.Γνωρίζω περι klipsch που εχουν μεγαλη ευαισθησια καθως και για τα full range speakers.Υπαρχει κατι άλλο που θα μπορούσατε να μου προτείνετε?Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα σε ολους σας.Θα ηθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή ηχειων που θα οδηγηθουν από τα λιγα watt ενός Dared vp-16.Γνωρίζω περι klipsch που εχουν μεγαλη ευαισθησια καθως και για τα full range speakers.Υπαρχει κατι άλλο που θα μπορούσατε να μου προτείνετε?Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!
2X12 W!!!!..τι να οδηγήσει τώρα αυτός; Ψάξε για κανένα ηχείο >100dB ευαισθησία και εύκολο φορτίο αν θες να ακούς μουσική και όχι ψιθύρους..και καλή τύχη!
 



Μηνύματα
442
Reaction score
561
εχεις ηχεια τωρα;
αν ναι, προφανως δεν ειναι τοσο ευαισθητα και θελεις να τα αλλαξεις;
τι δεν σου αρεσει σε αυτα που ακους;

(καλοπροαιρετες ερωτησεις :) , που κανανε σ κ σε μενα που ειχα λαμπατο ενισχυτη, τον εδωσα και βρηκα την υγεια μου... σορρυ-τα αυτια μου...)

αν παλι θελεις να το παλαιψεις, μπορεις να ψαξεις κανενα μεταχειρισμενο Loth-X
 

Μηνύματα
152
Reaction score
49
Συστημα που ακουω μουσικη εχω,αλλα ηθελα να .....παιζω(παιχνιδι εννοω) και με μια λαμπιτσα.Επειδη πολλες φορες στο χωρο του ηχου συμβαινουν και τρελλα πραγματα θα ηθελα να σας πω οτι αυτος ο Δαυιδ ενισχυτακος επαιξε με Γολιαθ ηχεια τα chario pegasus που εχω α ξ ι ο π ρ ε π ε σ τ α τ α μεχρι το 30% του volume του.Βλεποντας εγω αυτο που συνεβη ειπα οτι αφου τα επαιξε και οχι τα ψυθυρισε αυτα τα πολυ δυσκολα 4ωμα ηχεια δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο να βρω ενα ζευγαρακι ηχεια που να μπορει να τα παιξει σχετικα ανετα.Πιστευω οτι αν δεν υπηρχαν ηχεια για αυτους τους μικρους ενισχυτες οι εταιρειες δεν θα τους λανσαριζαν στην αγορα.Εχθες ακουσα σε ενα φιλο τον cayin mt-12 στα 12 watt μαζι με mission mx1 και επαθα.Αρα κατι θα πρεπει να υπαρχει και για τον δικο μου μικρο ενισχυτη.Ευχαριστω και παλι ολους εσας που μου εκφραζετε την γνωμη σας.
 
  • Like
Reactions: PMC

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι όλα σχετικά στις ακροάσεις...
Αν εσύ επιστρέφεις σπίτι σου στης 22:00 και ξεκινάς να ακούς μουσική στης 23:00, για παράδειγμα, με τον εξωτερικό θόρυβο 30 db κάτω, τα 12 watts σου αρκούν και με το παραπάνω.
Το σημαντικότερο για λαμπάτους ενισχυτές είναι η καλύτερη δυνατή προσαρμογή και η μεταφορά ενέργειας στο φορτίο-ηχείο.
Αυτό εξασφαλίζεται μόνο αν το φορτίο είναι <<εύκολο>> πρωτίστως και όχι απαραίτητα <<ευαίσθητο>>.
Θα ακούσεις πολύ καλύτερα με ένα ηχείο καθαρά 8ωμο και ας είναι 88 db, παρά με ένα 92 db ευαισθησίας, που πέφτει έως τα 3,5 Ωμ, όπως είναι για παράδειγμα τα Klipsch που ανέφερες.

Και οπωσδήποτε δεν πας σε μονόδρομο. Όλα ανεξαιρέτως τα φτηνά μεγάφωνα-ηχεία αυτής της κατηγορίας έχουν σοβαρότατες ελλείψεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Φιλε σε τι χωρο θα παιξεις; Τετραγωνικα;... και τι μουσικη ακους περισσοτερο;... budget?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
49
Και παλι σας ευχαριστω που ασχολειστε μαζι μου,να απαντησω τωρα στο φιλο sifis samos,οτι ο χωρος ειναι περιπου20-22 τ.μ.Τωρα απο budget μεχρι 400 ευρω περιπου.
[DOUBLEPOST=1525936913][/DOUBLEPOST]Jazz ,rock κυριως ακουω.
 




tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.685
Reaction score
2.728
Η αναζητηση πρεπει να περιοριστει μαλλον σε διδρομο με οσο το δυνατον ομαλη διακυμανση φορτιου γινεται και χωρις αυτο να "βουταει" χαμηλα. Τα fullrange ειναι αυτης της λογικης αλλα συνηθως υπολειπονται στις υψηλες οσο μεγαλωνει η διαμετρος τους. Σε DIY λυση καλο θα ηταν κατι δοκιμασμενο το οποιο εχει μετρηθει και εχει υπολογιστει το notch filter που χρειαζεται, και το baffle step ωστε να ειναι τονικα πιο αρτιο. Με καποιους συμβιβασμους και υπο συγκεκριμμενες συνθηκες ακροασης ομως εχουν και καποια σαφη προτερηματα στο πως ακουγονται σε σχεση με αρκετα εισαγωγικα μοντελα παραγωγης.
 


Μηνύματα
152
Reaction score
49
Τα chario τα οδηγω με εναν προενισχυτη ADCOM GFP-345 και τελικο XTZ
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Και παλι σας ευχαριστω που ασχολειστε μαζι μου,να απαντησω τωρα στο φιλο sifis samos,οτι ο χωρος ειναι περιπου20-22 τ.μ.Τωρα απο budget μεχρι 400 ευρω περιπου.
[DOUBLEPOST=1525936913][/DOUBLEPOST]Jazz ,rock κυριως ακουω.
Εαν εισαι αθηνα, παρε αγκαλια τον dared και πηγαινε μια βολτα στην Geometric Harmony στον πειραια, και ακου τα micro.. θα εκπλαγεις!!
Καπου σα να πηρε κ το ματι μου να πουλιεται ενα ζευγαρακι..
 

Μηνύματα
152
Reaction score
49
Εαν εισαι αθηνα, παρε αγκαλια τον dared και πηγαινε μια βολτα στην Geometric Harmony στον πειραια, και ακου τα micro.. θα εκπλαγεις!!
Καπου σα να πηρε κ το ματι μου να πουλιεται ενα ζευγαρακι..
Ευχαριστω για την πληροφορια
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top