Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα




platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Well Done Στεργιος !!!!!
Και τα MAG παιζουνε με λαμπα αν δεν θελεις εντασεις. Μαλιστα ειχα ακουσει τους δικους σου με τα τεραστια Αναλυσης Αμφιτριων και ηταν μαγεια.

Μπουτια μου, τεχνικα δε ξερω αλλα μπορω να σου πω οτι εχω ακουσει δυο εξαιρετικα ενισχυτικα SET του Τσακιριδη, με δυο διαφορετικες τοπολογιες.

To ενα τριων σταδιων.
IMG_20180906_230435.jpg

και το αλλο δυο σταδιων
. IMG_20221008_234936.jpg

Εξαιρετικο ακουσμα και απο τους δυο. (με το ιδιο ηχειο)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο Dr. πολυκάναλος είναι ευγενής (sometimes ) και μοιράζ' απλόχερα γνώσεις.. ;)
Απλά δεν θέλει πια παρθένες, τι να πεις.. γούστα. :tongue:
O Ear είναι φαν της DHT - όχι Direct Heated Triode αλλά ... DiHydroTestosterone ορμόνης. :biggrin:
Well Done Στεργιος !!!!!
Και τα MAG παιζουνε με λαμπα αν δεν θελεις εντασεις. Μαλιστα ειχα ακουσει τους δικους σου με τα τεραστια Αναλυσης Αμφιτριων και ηταν μαγεια.

Μπουτια μου, τεχνικα δε ξερω αλλα μπορω να σου πω οτι εχω ακουσει δυο εξαιρετικα ενισχυτικα SET του Τσακιριδη, με δυο διαφορετικες τοπολογιες.

To ενα τριων σταδιων.
View attachment 282851

και το αλλο δυο σταδιων
. View attachment 282852

Εξαιρετικο ακουσμα και απο τους δυο. (με το ιδιο ηχειο)
Μου είναι γνωστά αυτά τα μοντέλα όμως έχουν πάψει να κατασκευάζονται - τουλάχιστον σε προσιτές μη custom τιμές.
απλοχερα σφαλιάρες 😃 😃
Είναι πλέον άσκοπο να τριγύρναγα γι ακροάσεις ενισχυτικών. Και μόνο η επίγνωση πως θα τ'άκουγα με ηχεία διαφορετικά από τα δικά μου σε διαφορετικό χώρο και ιδίως υπό διαρρύθμιση συνήθως απαράδεκτη με δικά μου κριτήρια είναι αρκετή να με ξενερώνει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.113
Reaction score
18.832
O Ear είναι φαν του DHT - όχι Direct Heated Triode αλλά ... της DiHydroTestosterone ορμόνης. :biggrin:
'' Unlike testosterone, DHT doesn’t play a significant role in maintaining male physiology in adulthood. Effects mainly include prostate enlargement and male pattern hair loss in adulthood.''

''During puberty for children AMAB, DHT promotes further growth of the penis and scrotum. It’s also the main androgen that’s responsible for:

  • Facial hair.
  • Body hair.
  • Pubic hair.
  • Prostate growth.''
:rolleyes:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Είναι πλέον άσκοπο να τριγύρναγα γι ακροάσεις ενισχυτικών.
Εγώ αντίθετα, λέω να το ξεκινήσω σα χόμπι.

Θα βγάλω κάνα ενισχυτή από την πλάτη των Νιούμαν, έστω του Τουίτερ, και θα πα να κάνω ακροάσεις τούτου του ενισχυτή, όπου βρω.

Σημαντικά συμπεράσματα αναμένονται.
 

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
O Ear είναι φαν της DHT - όχι Direct Heated Triode αλλά ... DiHydroTestosterone ορμόνης. :biggrin:

Μου είναι γνωστά αυτά τα μοντέλα όμως έχουν πάψει να κατασκευάζονται - τουλάχιστον σε προσιτές μη custom τιμές.

Είναι πλέον άσκοπο να τριγύρναγα γι ακροάσεις ενισχυτικών. Και μόνο η επίγνωση πως θα τ'άκουγα με ηχεία διαφορετικά από τα δικά μου σε διαφορετικό χώρο και ιδίως υπό διαρρύθμιση συνήθως απαράδεκτη με δικά μου κριτήρια είναι αρκετή να με ξενερώνει.
Τριγυρνάς για να πάρεις μια ιδέα με ηχεία παρόμοια κάπως... κάνεις αναγωγές ... μετά ζητάς να τον πάρεις σπίτι.
Εάν δεν είσαι Αθήνα κάηκες χα χα.
Εάν δεν έχει το μοντέλο που θέλεις για demo κάηκες χα χα
Εαν παίζει εκεί καλά 80 % θα παίζει και στο σπίτι σου καλύτερα.
Εσυ λογικά με τέτοια εμπειρία και γνώση οι αναγωγές θα σου είναι παιχνιδάκι.
Εξάλλου αφού τα έχεις ακουσει όλα, (και τα έχεις αφού) με κλειστά μάτια έπρεπε να διαλέγεις
Ξέρω γω κάνε ότι θέλεις 😃 😃 Είσαι και περίπτωση εσύ απαιτήσεων χα χα
Πάρε ενεργά. χα χα
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Ενα ακομα custom, εξαιρετικο μοντελο, με την τεραστια λαμπα 1610 που ακουσα ηταν αυτο....
tsakiridis_achilles.jpg

Tωρα ομως θα πηγαινα σε πολυ μικροτερο SET, π.χ.
IMG_20221118_201420.jpg

Και αν θελεις κατι πολυ φθηνο (αλλά πολυ καλό για τα λεφτα του)
2023-02-28_21-36-13_863.jpg
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τριγυρνάς για να πάρεις μια ιδέα με ηχεία παρόμοια κάπως... κάνεις αναγωγές ... μετά ζητάς να τον πάρεις σπίτι.
Εάν δεν είσαι Αθήνα κάηκες χα χα.
Εάν δεν έχει το μοντέλο που θέλεις για demo κάηκες χα χα
Εαν παίζει εκεί καλά 80 % θα παίζει και στο σπίτι σου καλύτερα.
Εσυ λογικά με τέτοια εμπειρία και γνώση οι αναγωγές θα σου είναι παιχνιδάκι.
Εξάλλου αφού τα έχεις ακουσει όλα, (και τα έχεις αφού) με κλειστά μάτια έπρεπε να διαλέγεις
Ξέρω γω κάνε ότι θέλεις 😃 😃 Είσαι και περίπτωση εσύ απαιτήσεων χα χα
Πάρε ενεργά. χα χα
Απορία το έχω ρε @thva, πόσα έχεις δώσει μέχρι τώρα για στέρεο? :biggrin:
1677614676665.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απορία το έχω ρε @thva, πόσα έχεις δώσει μέχρι τώρα για στέρεο? :biggrin:
View attachment 282872
Μην αμελήσουμε να προσέξουμε πόσο value for... means παρουσιάζονται σε αυτόν τον πίνακα οι τεχνικές binaural... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
σε αυτόν τον πίνακα
Πάει πολύ πίσω αυτή η ιστορία.
Με τον πίνακα.
Τότε ήταν μαύρος.

Στον πίνακα θυμάμαι στα χρόνια μου, να σηκώνουν τον καλό τον μαθητή να λύσει το πρόβλημα, και τον κακό μαθητή να κάτσει όρθιος τιμωρία.

Όρθιος δεν έκατσα ποτέ, αντιθέτως έλυνα τα πιο δύσκολα προβλήματα.

Τώρα, χρόνια μετά, όταν βλέπω κάποιους πίνακες, θέλω μερικούς μερικούς να τους σηκώσω να κάτσουν όρθιοι στο ένα πόδι. Αλλά πάει τώρα, το λένε μπουλινγκ έως βία οι πολιτικαλι κορεκτορες. Κρίμα, θα περνούσαμε σπουδαία. 🤪😂😁😜
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.113
Reaction score
18.832
Στον πίνακα θυμάμαι στα χρόνια μου, να σηκώνουν τον καλό τον μαθητή να λύσει το πρόβλημα, και τον κακό μαθητή να κάτσει όρθιος τιμωρία.
Εμένα μου λείπει αυτή η γωνία δίπλα στην είσοδο της τάξης.. :frown:

Τώρα καλός κακός μαθητής δεν ξέρω, εγώ καθόμουν εκεί γιατί χτυπούσα τ΄αυτί του μπροστά (με διάφορες τεχνικές :biggrin:) μέχρι να κοκκινίσει, έριχνα με το φυσοκάλαμο στα girls και γενικώς μ' άρεσε το σφύριγμα στη τάξη..
Με τον καιρό έμπαινα και καθόμουν στην γωνιά μου από μόνοσμ'..

Μετά με ανάγκασαν να κάτσω πάλι στο θρανίο.. :O_o:

Και έτσι που λέτε στο δημοτικό ανακάλυψα την reverse psychology.. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Απορία το έχω ρε @thva, πόσα έχεις δώσει μέχρι τώρα για στέρεο? :biggrin:
View attachment 282872
Αυτό το τρέξιμο εγώ το έκανα για να μην δώσω πολλά μετά απο δεκάδες αλλαγές που βλέπω ότι κάνετε εσείς οι "γνώστες" για να βρείτε αυτό που θέλετε. Αντίθετα εγώ έκανα μόνο μια και μάλιστα απο πρότερο φθηνο σύστημα. Και έχετε και πολύ μέλλον ακόμη απο ότι βλέπω με το πως και πόσο ασχολείστε με νέα προιόντα και τα γνωρίζετε όλα. Εγώ δεν ξέρω τίποτε απο αυτά που λέτε χα χα. Την πορεία ανθρώπων σαν εσάς στα φόρουμ την έχω δεί. Σας έβλεπα και στα μαγαζιά όταν πήγαινα για να κάνω ακρόαση. Εκτός βέβαια εάν είστε τίποτε του επαγγέλματος. Γαιτί καλά εγώ κάνω πλάκα, εσείς το έχετε πάρει σοβαρά το "χόμπι". Και όταν τσατίζομαι, τσατίζομαι για άλλα πράγματα, όχι για μηχανήματα και συστήματα και επιλογές του καθένα. Το ¨χόμπι" το δικό μου είναι άλλο.
🙂
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό το τρέξιμο εγώ το έκανα για να μην δώσω πολλά μετά απο δεκάδες αλλαγές που βλέπω ότι κάνετε εσείς οι "γνώστες" για να βρείτε αυτό που θέλετε. Αντίθετα εγώ έκανα μόνο μια και μάλιστα απο πρότερο φθηνο σύστημα. Και έχετε και πολύ μέλλον ακόμη απο ότι βλέπω με το πως και πόσο ασχολείστε με νέα προιόντα και τα γνωρίζετε όλα. Εγώ δεν ξέρω τίποτε απο αυτά που λέτε χα χα. Την πορεία ανθρώπων σαν εσάς στα φόρουμ την έχω δεί. Σας έβλεπα και στα μαγαζιά όταν πήγαινα για να κάνω ακρόαση. Εκτός βέβαια εάν είστε τίποτε του επαγγέλματος. Γαιτί καλά εγώ κάνω πλάκα, εσείς το έχετε πάρει σοβαρά το "χόμπι". Και όταν τσατίζομαι, τσατίζομαι για άλλα πράγματα, όχι για μηχανήματα και συστήματα και επιλογές του καθένα. Το ¨χόμπι" το δικό μου είναι άλλο.
🙂
Οι ανήκοντες στην κατηγορία των ΄΄τεχνοκρατών΄΄ ψάχνονται κυρίως με αλλαγές που αφορούν στη βέλτιστη διευθέτηση έχοντας ήδη αποκτημένα συγκεκριμένα μηχανήματα. Επίσης δεν κάνουν πολλαπλές εναλλαγές σε παρελκόμενα όπως τα καλώδια. Οι δε ορκισμένοι τεχνοκράτες τύπου Ear αλλάζουν συνδυασμούς ηχείων-ενισχυτών με πολύ μικρή συχνότητα - αφού επιθυμούν πράγματα που θα κρατούσαν για πολύ καιρό - και όποτε το κάνουν δεν επιστρέφουν σε περασμένο τύπο επιλογών.

Η συνεχόμενη ενασχόληση κι ενημέρωση πάνω σε όσα νέα προϊόντα κυκλοφορούν δεν είναι μεμπτά χαρακτηριστικά. Έλλειψη μέτρου κατά τη δική μου γνώμη θα ήταν να ξοδεύαμε οπωσδήποτε χρήματα στον εκάστοτε νεωτερισμό.

Ο χαρακτήρας με τη συμπεριφορά καθενός δεν θα έπρεπε ν'αποτελούν κριτήριο για την ορθότητα όσων επιλέγει ή προτείνει πάνω στις τεχνικές παραμέτρους.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Οι ανήκοντες στην κατηγορία των ΄΄τεχνοκρατών΄΄ ψάχνονται κυρίως με αλλαγές που αφορούν στη βέλτιστη διευθέτηση έχοντας ήδη αποκτημένα συγκεκριμένα μηχανήματα. Επίσης δεν κάνουν πολλαπλές εναλλαγές σε παρελκόμενα όπως τα καλώδια. Οι δε ορκισμένοι τεχνοκράτες τύπου Ear αλλάζουν συνδυασμούς ηχείων-ενισχυτών με πολύ μικρή συχνότητα - αφού επιθυμούν πράγματα που θα κρατούσαν για πολύ καιρό - και όποτε το κάνουν δεν επιστρέφουν σε περασμένο τύπο επιλογών.

Η συνεχόμενη ενασχόληση κι ενημέρωση πάνω σε όσα νέα προϊόντα κυκλοφορούν δεν είναι μεμπτό. Αμετροέπεια κατά τη δική μου γνώμη θα ήταν να ξοδεύαμε οπωσδήποτε χρήματα στον εκάστοτε νεωτερισμό.

Ο χαρακτήρας με τη συμπεριφορά καθενός δεν θα έπρεπε ν'αποτελούν κριτήριο για την ορθότητα όσων επιλέγει ή προτείνει πάνω στις τεχνικές παραμέτρους.
Δεν μίλησα για τον Ear.
Συγκριτικά με εμένα πάντως και οι τεχνοκράτες έχουν αλλάξει υπερβολικό αριθμό συστημάτων. Ο χρόνος και το πάθος ενασχόλησης είναι και αυτό χρήμα. Η υπερβολή δείχνει απόκλιση απο το υγιές ενδιαφέρον και μπορεί να οδηγησει σε εμμονή.
Ο χαρακτήρας κάθε ανθρώπου δείχνει πολλά πράγματα για το πως χειρίζεται την όποια γνώση και εμπνέει ή όχι την εμπιστοσύνη μεταξύ τους. Η πρόθεση και τα κίνητρα πίσω απο κάθε ενασχόληση στην ζωή μας έχουν τον ρόλο τους. Όλα σχετίζονται.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν μίλησα για τον Ear.
Συγκριτικά με εμένα πάντως και οι τεχνοκράτες έχουν αλλάξει υπερβολικό αριθμό συστημάτων. Ο χρόνος και το πάθος ενασχόλησης είναι και αυτό χρήμα. Η υπερβολή δείχνει απόκλιση απο το υγιές ενδιαφέρον και μπορεί να οδηγησει σε εμμονή.
Ο χαρακτήρας κάθε ανθρώπου δείχνει πολλά πράγματα για το πως χειρίζεται την όποια γνώση και εμπνέει ή όχι την εμπιστοσύνη μεταξύ τους. Η πρόθεση και τα κίνητρα πίσω απο κάθε ενασχόληση στην ζωή μας έχουν τον ρόλο τους. Όλα σχετίζονται.
Υπό κανονικές συνθήκες λειτουργίας γίνεται στο πλαίσιο ενός forum ν'ανταλλάσσονται απόψεις και συμβουλές χωρίς πρόθεση να είχαν στενές σχέσεις τα μέλη μεταξύ τους. Με τα πειράγματα είναι που φαίνεται ν'απαιτείται αξιολόγηση ως προς τον χαρακτήρα καθενός συμμετέχοντος.
Όπως το να λεγόταν π.χ. ΄΄κοίτα ποιος μιλάει για εμμονές΄΄... :p
 

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Υπό κανονικές συνθήκες λειτουργίας γίνεται στο πλαίσιο ενός forum ν'ανταλλάσσονται απόψεις και συμβουλές χωρίς πρόθεση να είχαν στενές σχέσεις τα μέλη μεταξύ τους. Με τα πειράγματα είναι που φαίνεται ν'απαιτείται αξιολόγηση ως προς τον χαρακτήρα καθενός συμμετέχοντος.
Όπως το να λεγόταν π.χ. ΄΄κοίτα ποιος μιλάει για εμμονές΄΄... :p
Συμπάθειες (διαδυκτιακές) είναι λογικό να δημιουργούνται και οφείλονται σε πτυχές του χαρακτήρα, του σεβασμού, και άλλων στοιχείων που έστω και με το γραπτό λόγο είναι εμφανείς μεταξύ των ανθρώπων που έχουν μια κάποια εμπειρία στην ζωή. Εγώ δεν είμαι κατά της επιλογής κάποιου να διατηρήσει την ανωνυμία του (το αντίθετο μάλιστα) σε ένα τέτοο ετερόκλητο περιβάλλον επικοινωνίας και κυρίως για να μπορεί να εκφράσει την γνώμη του ελεύθερα και χωρίς κάποιες γνωριμίες στον χώρο π.χ. του audio που πιθανόν θα τον περιόριζαν. Ή λόγω προσωπικών επιθέσεων να επιδιώκεται ο περιορισμός στην έκφραση του. ¨ασχέτως των παραοπάνω η ανωνυμία δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία ώστε κάποιος να μη φερθεί όπως θα φερόταν εαν θα είχε προσωπική επαφή.

Εδιτ στο εδιτ σου : Εγώ Bhutia δεν έχω εμμονές (τουλάχιστον εκφρασμένες εδώ ποτέ εκτός απο κάποια θέματα επιστήμης και πόσο εύκολα την πιάνουν στο στόμα τους μερικοί και την επικαλούνται). Όλες οι άλλες μου "εμμονές" που πιθανόν έχεις διαπιστώσει να έχω εκφράσει εδω μέσα σε διαβεβαιώ ότι είναι ψευτικές, κατσκευασμένες απο εμένα ... για να περάσω άλλα μηνύματα. Κάποιοι έξυπνοι άνθρωποι το (με) καταλαβαίνουν. Κάποιοι όχι και για αυτό τους εκνευρίζω. 😃

Α, ξέχασα και την απαξιωτική γνώμη που έχω για τους γιατρούς και τον ρόλο τους στην ελληνική κοινωνία. χα χα. Αυτό είναι αλήθεια και όποιος θα χρειαστεί να τρέξει για τον εαυτό του ή συγγενικό του άτομο ... θα με θυμηθεί.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.168
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top