ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Το να αρχίσεις ένα νέο project σε μια πολυκάναλη ηχογράφηση δεν ήταν βέβαια και το πιο εύκολο πράγμα που θα μπορούσε να γίνει για τους εξής απλούστατους λόγους.

Πρώτον έπρεπε να ρυθμιστεί το BIAS κάθε ταινίας στην οποία αποφάσιζες να αρχίσεις την εγγραφή και

Δεύτερον έπρεπε να κανείς ένα calibration στις κεφαλες του εγγραφέα με ένα test tape το οποίο περιείχε όλο το φάσμα των συχνοτήτων από 50Hz έως 16kHz. Αυτό έπρεπε να γίνει κατ’ αρχήν στην κεφαλη αναπαραγωγής, έτσι ώστε να έχεις το περισσότερο, 0.5db VU απόκλιση σε κάθε κανάλι και επανάληψη της διαδικασίας για την κεφαλη εγγραφής.

Πολλές ώρες ρυθμίσεων ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιούσες ταινίες της ίδιας εταιρίας.

Ένα ακόμα σημείο που έπρεπε να είναι στις αρχικές ρυθμίσεις του εκάστοτε μαγνητοφώνου είναι το σύστημα στο οποίο θα γινόταν η εγγραφή . Δηλαδή σε C.C.I.R. ή N.A.B.

Τι είναι αυτά τα δυο συστήματα. Ας τα δούμε σαν δυο μεγάλες σχολές εκ των οποίων η μεν θεωρούσε σαν βασικές υψηλές συχνότητες τους 6.000 κύκλους, η δε τους 8.000 κύκλους.

Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια ήταν η μεν και ποια η δε, πάντως είχε επικρατήσει το σύστημα N.A.B σαν το καλλίτερο σύστημα ηχογράφησης. Φυσικά όταν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις βασικές υψηλές συχνότητες, μπορείτε να καταλάβετε ότι τα πάντα ήθελαν δική τους ανεξάρτητη ρύθμιση.

Λίγο μανικάκι η κατάσταση, αλλά πιστέψτε με, από τι ποιο ωραίες που υπήρχαν. Τότε τον ήχο τον ακούγαμε στην ηχογράφηση.

Σήμερα τον βλέπουμε και είναι δυστύχημα μεγάλο, διότι δεν δουλεύουν πια τα αισθητήρια της ακοής αλλά της όρασης.

Αχ φίλε gianis39……ακομα και η ισοπροπιλικη αλκοόλη μου έχει λείψει. :137:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Συμβιβασμός στην ποιότητα, σε σχέση με τις νέες μηχανές υπάρχει; Ρωτάω διότι αδυνατώ να συνειδητοποιήσω ότι οι master του είδους δέχτηκαν να ηχογραφήσουν ψηφιακά λόγω ευκολίας, αλλά με κόστος στην ποιότητα.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τότε τον ήχο τον ακούγαμε στην ηχογράφηση. Σήμερα τον βλέπουμε και είναι δυστύχημα μεγάλο, διότι δεν δουλεύουν πια τα αισθητήρια της ακοής αλλά της όρασης.
Και το ότι μόνο τον ακούγατε ήταν καλό δηλαδή; Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος ότι τα... αυτιά (του) είναι το υπέρτατο πιστοποιητικό ποιότητας του τελικού προϊόντος;

...
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Και το ότι μόνο τον ακούγατε ήταν καλό δηλαδή; Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος ότι τα... αυτιά (του) είναι το υπέρτατο πιστοποιητικό ποιότητας του τελικού προϊόντος;

...
Τοτε γιατι γινονται ολα αυτα τα συγκριτικα τεστ βρε συ Νικο; Με μηχανακια γινοται ή με αυτακια.

Η απαντηση στα δυο προηγουμενα post σου ειναι οτι αν δεν εχεις ζησει αυτη τη μαγεια, δεν μπορει κανεισ να σου την μεταδωσει και οτι και να πεις θα εχεις δικιο.

Οσον αφορα την ευκολια σε σχεση με την ποιοτητα δεν νομιζω οτι υπαρχει συμβιβασμος.

Ο μονος συμβιβασμος (και ειναι ο ουσιαστικοτερος) ειναι αν θα εχω δουλεια η οχι.

Ξερεις νομιζω τις θεσεις μου πανω σ΄αυτα τα θεματα και δεν υπαρχει λογος να τα επαναλαβουμε.
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1
Το να αρχίσεις ένα νέο project σε μια πολυκάναλη ηχογράφηση δεν ήταν βέβαια και το πιο εύκολο πράγμα που θα μπορούσε να γίνει για τους εξής απλούστατους λόγους.

Πρώτον έπρεπε να ρυθμιστεί το BIAS κάθε ταινίας στην οποία αποφάσιζες να αρχίσεις την εγγραφή και

Δεύτερον έπρεπε να κανείς ένα calibration στις κεφαλες του εγγραφέα με ένα test tape το οποίο περιείχε όλο το φάσμα των συχνοτήτων από 50Hz έως 16kHz. Αυτό έπρεπε να γίνει κατ’ αρχήν στην κεφαλη αναπαραγωγής, έτσι ώστε να έχεις το περισσότερο, 0.5db VU απόκλιση σε κάθε κανάλι και επανάληψη της διαδικασίας για την κεφαλη εγγραφή
Πολλές ώρες ρυθμίσεων ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιούσες ταινίες της ίδιας εταιρίας.

Ένα ακόμα σημείο που έπρεπε να είναι στις αρχικές ρυθμίσεις του εκάστοτε μαγνητοφώνου είναι το σύστημα στο οποίο θα γινόταν η εγγραφή . Δηλαδή σε C.C.I.R. ή N.A.B.

Τι είναι αυτά τα δυο συστήματα. Ας τα δούμε σαν δυο μεγάλες σχολές εκ των οποίων η μεν θεωρούσε σαν βασικές υψηλές συχνότητες τους 6.000 κύκλους, η δε τους 8.000 κύκλους.

Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια ήταν η μεν και ποια η δε, πάντως είχε επικρατήσει το σύστημα N.A.B σαν το καλλίτερο σύστημα ηχογράφησης. Φυσικά όταν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις βασικές υψηλές συχνότητες, μπορείτε να καταλάβετε ότι τα πάντα ήθελαν δική τους ανεξάρτητη ρύθμιση.

Λίγο μανικάκι η κατάσταση, αλλά πιστέψτε με, από τι ποιο ωραίες που υπήρχαν. Τότε τον ήχο τον ακούγαμε στην ηχογράφηση.

Σήμερα τον βλέπουμε και είναι δυστύχημα μεγάλο, διότι δεν δουλεύουν πια τα αισθητήρια της ακοής αλλά της όρασης.

Αχ φίλε gianis39……ακομα και η ισοπροπιλικη αλκοόλη μου έχει λείψει. :137:
Εμενα προσωπικα μου εχουν λειψει οι ταινιες,, και τα κομματια των ταινιων στο πατωμα..τις αγοραζα απο τον συγχωρεμενο Μποφιλακη στην Ζαιμη ,,τις ΤDK, γιατι με τις Maxell ειχα προβλημα..περασμενα ψιλοξεχασμενα,,τεσπα .Τωρα ειναι πιο καλα....:102:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Εμενα προσωπικα μου εχουν λειψει οι ταινιες,, και τα κομματια των ταινιων στο πατωμα..τις αγοραζα απο τον συγχωρεμενο Μποφιλακη στην Ζαιμη ,,τις ΤDK, γιατι με τις Maxell ειχα προβλημα..περασμενα ψιλοξεχασμενα,,τεσπα .Τωρα ειναι πιο καλα....:102:

Μονο στο πατωμα ευρισκες ταινιακια;;; Εγω μεχρι και στο σοβρακο εχω βρει, μεχρι εκει τρυπωναν.:142:
Περασμενα ναι, ξεχασμενα γιατι;;;;
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1
Μονο στο πατωμα ευρισκες ταινιακια;;; Εγω μεχρι και στο σοβρακο εχω βρει, μεχρι εκει τρυπωναν.:142:
Περασμενα ναι, ξεχασμενα γιατι;;;;
Tωρα εχω την οθοναρα μου .. βλεπω τις κυματομορφαρες μου,,δεν χρειαζεται να τα ακουω και πολυ..κανω τα ψαλιδια μου τα copy μου τα paste μου..τα περναω απο γενικο καθαρισμο..εχω τις σταθμες μου..εχω πολλα καλουδια και φτηνα...ΑΣΕ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟ!!:411:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Tωρα εχω την οθοναρα μου .. βλεπω τις κυματομορφαρες μου,,δεν χρειαζεται να τα ακουω και πολυ..κανω τα ψαλιδια μου τα copy μου τα paste μου..τα περναω απο γενικο καθαρισμο..εχω τις σταθμες μου..εχω πολλα καλουδια και φτηνα...ΑΣΕ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟ!!:411:
Αυτός ακριβώς είναι ένας βασικός λόγος : "Επεξεργασία" !
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο μονος συμβιβασμος (και ειναι ο ουσιαστικοτερος) ειναι αν θα εχω δουλεια η οχι.
Μην το θέτεις έτσι. Όλοι λειτουργούμε σε ανταγωνιστικά περιβάλλοντα. Αν δεν ακολουθούμε τις εξελίξεις, επέρχεται απαξίωση και τελικά θα αποσυρθούμε. Όλοι τα ίδια τραβάμε ρε Bill.

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.549
Reaction score
126.270
Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Να σε ρωτήξω:

Άμα πάρω ένα τέτοιο μαγνητόφωνο, καθότι βλέπω στο ebay διάφορα σε τιμή ξεφτίλα, μπορώ να βρω υλικό να παίζει?

Ή θα το πάρω σα διακοσμητικό?
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Να σε ρωτήξω:

Άμα πάρω ένα τέτοιο μαγνητόφωνο, καθότι βλέπω στο ebay διάφορα σε τιμή ξεφτίλα, μπορώ να βρω υλικό να παίζει?

Ή θα το πάρω σα διακοσμητικό?
Ψιτ....! :131:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Μην το θέτεις έτσι. Όλοι λειτουργούμε σε ανταγωνιστικά περιβάλλοντα. Αν δεν ακολουθούμε τις εξελίξεις, επέρχεται απαξίωση και τελικά θα αποσυρθούμε. Όλοι τα ίδια τραβάμε ρε Bill.

...
Ρε Νικο, αφου ετσι ειναι τα πραγματα, τι θες και τα σκαλιζεις; Αστα να πανε στο διολο..βρωμανε....και μου πατας και τον καλο :142:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Ψιτ....! :131:
Πολυκαναλο εννοεις ;;;

Αν ναι, με βαρυτατη καρδια σου λεω ................ασ΄το. Οι πολυκαναλες ταινιες δεν διδονται προς πωλησην. Θα το εχεις να το βλεπεις μονο.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Να σε ρωτήξω:

Άμα πάρω ένα τέτοιο μαγνητόφωνο, καθότι βλέπω στο ebay διάφορα σε τιμή ξεφτίλα, μπορώ να βρω υλικό να παίζει?

Ή θα το πάρω σα διακοσμητικό?
Αν αγοράσεις κάποιο δικάναλο ή τετρακάναλο σχετικά απλό και αξιόπιστο (ιμάντες και κεφαλές) τότε θα μπορείς να παίξεις και πάρα πολλές προηχογραφημένες ταινίες από το ebay.Τα μικρά AKAI για παράδειγμα (DS 4.000) έχουν αθάνατες κεφαλές glass ferrite. Μακριά από θρύλους του είδους (όσο όμορφοι και ελκυστικοί κι αν ε'ιναι) με δεκάδες ιμάντες:135:, ανύπαρκτα ανταλλακτικά:133: ή πανάκριβο σέρβις:141:. Χωρίς να έχεις κανένα κορυφαίο μαγνητόφωνο και με τσάμπα τιμή θα κάνεις μεγάλες πλάκες σε όσους νομίζουν ότι ο αναλογικός ήχος είναι το πανάκριβο πικαπάκι τους.:142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.703
Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Μμμμ, για δείτε και δυό ενδιαφέρουσες ειδήσεις, εδώ και εδώ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.703
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

Αν αγοράσεις κάποιο δικάναλο ή τετρακάναλο σχετικά απλό και αξιόπιστο (ιμάντες και κεφαλές) τότε θα μπορείς να παίξεις και πάρα πολλές προηχογραφημένες ταινίες από το ebay.Τα μικρά AKAI για παράδειγμα (DS 4.000) έχουν αθάνατες κεφαλές glass ferrite. Μακριά από θρύλους του είδους (όσο όμορφοι και ελκυστικοί κι αν ε'ιναι) με δεκάδες ιμάντες, ανύπαρκτα ανταλλακτικά ή πανάκριβο σέρβις. Χωρίς να έχεις κανένα κορυφαίο μαγνητόφωνο και με τσάμπα τιμή θα κάνεις μεγάλες πλάκες σε όσους νομίζουν ότι ο αναλογικός ήχος είναι το πανάκριβο πικαπάκι τους.
Κύριοι, κύριοι! Παρακαλώ!! Μην ανοίγετε τα μάτια του κόσμου, τα καρουλόφωνα δε φτάνουν για όλους. Περιμένετε πρώτα να διαλέξω, και μετά κάντε ό,τι θέλετε. Μπααααα, τί είν' αυτό με σας τέλος πάντων...
 


Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Μετα θα τρεχετε να αγορασετε και καμια μοναδα Dolby A ή SR (διοτι δεν ξερεις πως ειναι ηχογραφημενο το τελικο mix) και να δω ποσα θα δωσετε.

μπουαχαχα μπουαχαχα.............παρτε,παρτε.........σας περιμενει ο μπαρμπαdolbys στη γωνια.:142::142:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ – ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣ.

..κρατήστε και μένα ένα !

Θέλω ένα φοιτητικό, τουυυ. :106: ..'60 - '70.

Από βινύλιο σε> 24/96 σε> μαγνητική ταινία !
Παιχνίδι !

Σοβαρά θέλω ένα !

Αυτά όμως που λέτε πέρι συντήρησης και ανταλλακτικών πρέπει να υπολογιστούν και θα είναι δύσκολο....

Δεν είμαι σίγουρος για το DAT...(ήχο)...αυτό είναι πιοοο....Sci-Fi...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.550
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top