ΜΟΝΟΚΛΩΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΟΝΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΑ ΡΕΥΜΑΤΑ

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους τους συνforumίτες,


Εδώ και πόσα χρόνια αντιμετωπίζω, το κλασικό πρόβλημα, με την κτιριακή καλωδίωση που έχω στην πολυκατοικία του γραφείο μου, με αποτέλεσμα το ίντερνετ (VDSL 50 mbps) - κάτω στο υπόγειο που είναι ο πίνακας με τις γραμμές του ΟΤΕ - να φτάνει γύρω στα ~ 45 mbps και πάνω στο γραφείο να φτάνει περί τα 30 και κάτι!

Στην τελευταία αναφορά βλάβης που έκανα στον ΟΤΕ, ο τεχνικός μου πρότεινε να περάσω νέο καλώδιο και μάλιστα μου είπε να είναι μονόκλωνο πάχους 0,6 άντε και 0,8mm (αν και είπε, αν θυμάμαι σωστά, ότι θα είναι υπερβολή το 0,8mm) με 3 ή 4 ζευγάρια. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι, ότι από εκεί που θα περάσει, περνάνε τα όλα τα ρεύματα της πολυκατοικίας, με αποτέλεσμα να πρέπει να βρω καλώδιο πολύ καλά μονωμένο, για πολύ ισχυρά ρεύματα.

Η απόσταση από το υπόγειο, που βρίσκεται ο πίνακας, μέχρι το γραφείο μου που είναι στον 1ο όροφο, υπολογίζω ότι δεν ξεπερνάει τα 40 μέτρα.


Επειδή τυγχάνει να είμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά, έχει κάποιος γνώση πάνω σ' αυτό το θέμα, να μου προτείνει μάρκα - πάχος - τύπο καλωδίου μονόκλωνου μονωμένου?


Σας ευχαριστώ πολύ!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Γιατί δεν ρίχνεις ένα καλώδιο δικτύου cat6 θωρακισμένο και να αφήσεις το modem εκεί που πιάνει την καλύτερη ταχύτητα; Μετά το δίκτυο το μοιράζεις όπως επιθυμείς.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.493
Reaction score
5.648
με ένα Tough Cable Carrier της Ubiquiti θα γίνει η δουλειά σου ( φαντάζομαι έχεις ελέγξει την πρίζα τηλεφώνου σου μην έχει σκουριάσει ή κακή επαφή )
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Γιατί δεν ρίχνεις ένα καλώδιο δικτύου cat6 θωρακισμένο και να αφήσεις το modem εκεί που πιάνει την καλύτερη ταχύτητα; Μετά το δίκτυο το μοιράζεις όπως επιθυμείς.
Μα το modem δεν θέλω να το βγάλω από το γραφείο μου. Απλώς ανέφερα ότι οι γραμμές του internet/τηλεφώνου έρχονται από το υπόγειο της πολυκατοικίας, όποτε από το υπόγειο μέχρι τον 1ο όροφο, θα πρέπει να τραβήξω νέα γραμμή για το internet.

Επίσης το cat6 είναι κάτι σαν το RJ-45? Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα..

Σ' ευχαριστώ!
με ένα Tough Cable Carrier της Ubiquiti θα γίνει η δουλειά σου ( φαντάζομαι έχεις ελέγξει την πρίζα τηλεφώνου σου μην έχει σκουριάσει ή κακή επαφή )
Να πω την αλήθεια, την πρίζα δεν την έχω ελέγξει! Και αυτό γιατί η πολυκατοικία είναι του 1970 περίπου, όποτε πόνταρα στην ήδη χαοτική και σκάρτη καλωδίωση..

Το Tough Cable Carrier της Ubiquiti που αναφέρεις, είναι μονόκλωνο ή όχι?

Ρωτάω, γιατί δεν ξέρω αν έχει κολλήσει το μυαλό μου αδίκως με μονόκλωνο, ενώ στην ουσία πρέπει να ψάξω για άλλου τύπου καλώδιο για το internet!

Σ' ευχαριστώ!
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Μας περιγράφεις το πρόβλημα με τον δικό σου τρόπο... Η γραμμή είναι τηλεφώνου ADSL. Έτσι που το περιέγραψες στο αρχικό post καταλάβαμε ότι το modem είναι στο υπόγειο. Τώρα καταλάβαμε ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ έκανε μετρήσεις στο υπόγειο και στο γραφείο σου και βρήκε την διαφορά των 15 Mbps, σωστά;
Ένα καλώδιο δικτύου cat6 θωρακισμένο όπως σου πρότεινα κάνει να μεταφέρεις και την τηλεφωνική γραμμή ADSL. Σημασία έχει τα ζευγάρια να είναι συνεστραμένα και με καλή θωράκιση και όχι το πάχος ή το είδος του σύρματος.
Μπορείς να πας και σε κατηγορία industrial με εγγυημένα αποτελέσματα.
Γιάννης
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.493
Reaction score
5.648
Το καλώδιο που σου πρότεινα χρησιμοποιείται για τέτοιου τύπου δουλειές, έχει αρκετά καλή θωράκιση, και το έχω χρησιμοποιήσει σε παρόμοιες καταστάσεις, περνώντας μάλιστα το καλώδιο αναγκαστικά ( κάποιες φορές ο πελάτης δεν καταλαβαίνει, δεν θέλει να καταλάβει, ή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς π.χ. ενοίκιο ) μαζί με ένα ρεύματος σε μικρό κανάλι μάλιστα και για μήκος περί τα 25μ.

Κάτω έγραφε 49999/4999 η γραμμή, πάνω με το νέο καλώδιο γράφει 49998/4996.
Μονόκλωνο είναι, αλλά δεν έχει τόσο σημασία αυτό, όσο η ποιότητα της μόνωσης και του καλωδίου γενικότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.294
Άλλαξε καλώδιο και μπριζες, όλο το πακέτο.
Μπριζες επώνυμες. Με προδιαγραφές.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Κοιτάξτε τα πιεσόμετρα μωρέ, είναι στο κόκκινο! Τα ασφαλιστικά δεν ανοίγουν! Φτάνουν τα ενεργά, όχι άλλα ενεργά, δεν με ακούετε μωρέ; Τρίζει όλο το καράβι!!! Θα τιναχτεί στον αέρα!!!
 


Μηνύματα
20
Reaction score
8
Μας περιγράφεις το πρόβλημα με τον δικό σου τρόπο... Η γραμμή είναι τηλεφώνου ADSL. Έτσι που το περιέγραψες στο αρχικό post καταλάβαμε ότι το modem είναι στο υπόγειο. Τώρα καταλάβαμε ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ έκανε μετρήσεις στο υπόγειο και στο γραφείο σου και βρήκε την διαφορά των 15 Mbps, σωστά;
Ένα καλώδιο δικτύου cat6 θωρακισμένο όπως σου πρότεινα κάνει να μεταφέρεις και την τηλεφωνική γραμμή ADSL. Σημασία έχει τα ζευγάρια να είναι συνεστραμένα και με καλή θωράκιση και όχι το πάχος ή το είδος του σύρματος.
Μπορείς να πας και σε κατηγορία industrial με εγγυημένα αποτελέσματα.
Γιάννης
Καλημέρα Γιάννη,

Έχεις δίκιο, τώρα που το διάβασα πάλι, όντως δεν γίνεται αντιληπτό αυτό που θέλω να πω, θα το κάνω edit τώρα. :redface:
Ωραία, θα το ψάξω να το δω, να υποθέσω πως η μάρκα δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο να είναι τύπου cat6 και θωρακισμένο, σωστά?
Αν και με την τηλεφωνική γραμμή δεν έχω κάποιο θέμα, εν τούτοις, αν γίνεται να μεταφερθεί σε νέα καλύτερη καλωδίωση, why not?! 8-)
Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.
Θανάσης

Το καλώδιο που σου πρότεινα χρησιμοποιείται για τέτοιου τύπου δουλειές, έχει αρκετά καλή θωράκιση, και το έχω χρησιμοποιήσει σε παρόμοιες καταστάσεις, περνώντας μάλιστα το καλώδιο αναγκαστικά ( κάποιες φορές ο πελάτης δεν καταλαβαίνει, δεν θέλει να καταλάβει, ή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς π.χ. ενοίκιο ) μαζί με ένα ρεύματος σε μικρό κανάλι μάλιστα και για μήκος περί τα 25μ.

Κάτω έγραφε 49999/4999 η γραμμή, πάνω με το νέο καλώδιο γράφει 49998/4996.
Μονόκλωνο είναι, αλλά δεν έχει τόσο σημασία αυτό, όσο η ποιότητα της μόνωσης και του καλωδίου γενικότερα.
Σ' ευχαριστώ πολύ @billpeppas! Θα το κοιτάξω και αυτό! Απλώς επειδή ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε μονόκλωνο, γι' αυτό έχω "κολλήσει" με το συγκεκριμένο τύπο.

Άλλαξε καλώδιο και μπριζες, όλο το πακέτο.
Μπριζες επώνυμες. Με προδιαγραφές.
Έχεις δίκιο, όντως αυτό θα είναι το πιο σωστό!
Έχεις να προτείνεις, κάποια επώνυμη εταιρεία?
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Κωστα να βαλει κι ενεργά ο ανθρωπος! :D
Τώρα εδώ, με πιάνεις αδιάβαστο! Τι είναι τα ενεργά? o_O:oops:
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Καλημέρα Γιάννη,

Έχεις δίκιο, τώρα που το διάβασα πάλι, όντως δεν γίνεται αντιληπτό αυτό που θέλω να πω, θα το κάνω edit τώρα. :redface:
Ωραία, θα το ψάξω να το δω, να υποθέσω πως η μάρκα δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο να είναι τύπου cat6 και θωρακισμένο, σωστά?
Αν και με την τηλεφωνική γραμμή δεν έχω κάποιο θέμα, εν τούτοις, αν γίνεται να μεταφερθεί σε νέα καλύτερη καλωδίωση, why not?! 8-)
Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.
Θανάσης



Σ' ευχαριστώ πολύ @billpeppas! Θα το κοιτάξω και αυτό! Απλώς επειδή ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε μονόκλωνο, γι' αυτό έχω "κολλήσει" με το συγκεκριμένο τύπο.



Έχεις δίκιο, όντως αυτό θα είναι το πιο σωστό!
Έχεις να προτείνεις, κάποια επώνυμη εταιρεία?
Σ' ευχαριστώ πολύ!


Τώρα εδώ, με πιάνεις αδιάβαστο! Τι είναι τα ενεργά? o_O:oops:
Μη δίνεις σημασία φίλε μου καλέ! Ήταν μονάχα ένα μικρό αστείο του κλαμπ.
Συνήθως όλες οι συζητήσεις καταλήγουν στα ενεργά ηχεία αργά ή γρήγορα ...
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
μα ετσι και αλλιως τα cat5/6 μονοκλωνα ειναι αλλιως δεν παιζει να καρφωθουν τα βυσματα πανω τους
δε σου πε κατι περιεργο (ισως να το πε με τον δικο του τροπο)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.294
Επώνυμες μπριζες είναι ας πούμε οι λεγκραντ, που συνοδεύονται και από ανάλογες προδιαγραφές, με πιστοποίηση.

Εγώ τοποθέτησα (στη θέση κάποιων no name εργολαβικων) αυτές:

IMG_20200117_130327.jpg


IMG_20200117_130348.jpg


Που συνοδεύονται από πιστοποίηση για cat6 με ένα σωρό στοιχεία, φυλλάδιο κανονικό είχε μέσα στο κουτί της συσκευασίας της μπριζας, νομίζω πως είχαν περί τα 25€ αυτές.

Καλώδιο απλό cat6 με πέριξ θωράκιση, την προβλεπόμενη.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Υπάρχουν και καλύτερες αλλά είναι υπερβολή. Για τις δικές μας εφαρμογές οι Legrand, ABB, Schneider είναι τέλειες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.294
Υπάρχουν και καλύτερες αλλά είναι υπερβολή. Για τις δικές μας εφαρμογές οι Legrand, ABB, Schneider είναι τέλειες!
Ακριβώς.

Να τμήματα από το φυλλάδιο εγκατάστασης:

IMG-32282d202020b795dd4989ac5725ef4e-V.jpg
IMG-b35888140d5c3ec3314f8e340231b6fe-V.jpg


Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και ακριβότερες, αλλά σε μας δε χρειάζονται.

Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν πολύ υποδεέστερες και πολύ φτηνότερες φυσικά, που τις προτιμούν οι εργολάβοι στις αρχικές τοποθετήσεις... Οπότε εμφανίζονται προβλήματα και μετά πρέπει εσύ να τα διορθώσεις..
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Μη δίνεις σημασία φίλε μου καλέ! Ήταν μονάχα ένα μικρό αστείο του κλαμπ.
Συνήθως όλες οι συζητήσεις καταλήγουν στα ενεργά ηχεία αργά ή γρήγορα ...

Χαχαχα, είναι και που δεν είμαι και πολύ σχετικός Γιάννη μου, αλλά σιγά σίγα μαθαίνω :dance2:
Επώνυμες μπριζες είναι ας πούμε οι λεγκραντ, που συνοδεύονται και από ανάλογες προδιαγραφές, με πιστοποίηση.

Εγώ τοποθέτησα (στη θέση κάποιων no name εργολαβικων) αυτές:

View attachment 156770

View attachment 156774

Που συνοδεύονται από πιστοποίηση για cat6 με ένα σωρό στοιχεία, φυλλάδιο κανονικό είχε μέσα στο κουτί της συσκευασίας της μπριζας, νομίζω πως είχαν περί τα 25€ αυτές.

Καλώδιο απλό cat6 με πέριξ θωράκιση, την προβλεπόμενη.
Κώστα, για ακόμη μία φόρα ήσουν κατατοπιστικότατος, σ΄ευχαριστώ πολύ για τις φώτο, βοήθησαν πολύ! Αν όχι αυτές τις συγκεκριμένες, θα κοιτάξω σίγουρα όταν θα πάω να τις αγοράσω, να έχει τις προδιαγραφές και τις πιστοποιήσεις για Cat6!



Ακριβώς.

Να τμήματα από το φυλλάδιο εγκατάστασης:

View attachment 156779 View attachment 156780

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και ακριβότερες, αλλά σε μας δε χρειάζονται.

Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν πολύ υποδεέστερες και πολύ φτηνότερες φυσικά, που τις προτιμούν οι εργολάβοι στις αρχικές τοποθετήσεις... Οπότε εμφανίζονται προβλήματα και μετά πρέπει εσύ να τα διορθώσεις..

Έχεις απόλυτο δίκιο σ΄αυτό. Συχνό φαινόμενο άλλωστε, αυτό με τα φτηνά παρελκόμενα σε ανεγερθείσες οικοδομές..


Το επόμενο project είναι αλλαγή πριζών στο σπίτι, το οποίο internet κάνει συχνές διακοπές, ειδικά με την καινούρια τηλεόραση, την οποία την έχω συνδέσει ασύρματα - άλλα ετοιμάζω αγορά, ενσύρματου repeater της Devolo - [εντός ολίγων ημερών θα σας παρουσιάσω τελικά ποια τηλεόραση αγόρασα], στο οποίο σπίτι έχουμε και τηλεφωνικό κέντρο, άχρηστο βέβαια και ένα σπίτι με ένα σωρό τηλεφωνικές πρίζες!! :frown: Τώρα αυτό το εγχείρημα, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.. :cry::laugh:


Υ.Γ. Πώς μπορώ να κάνω edit το αρχικό μου post, ώστε για να γίνει πιο κατανοητό? Ευχαριστώ και πάλι όλα!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top