ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΟ ΑΚΑΙ GX260

Μηνύματα
7
Reaction score
1
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ ΗΧΟΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΟΥ Η ΤΟΥ GX260 H TOY GX280 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ (ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ 200 ΕΥΡΩ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩi
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Καλώς ήρθες!

Στο AVsite απαγορεύονται τα κεφαλαία.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
καλησπέρα ζητώ συγγνώμη δεν το ήξερα
παρα ταύτα ζητώ την γνώμη .ποιο μπομπινόφωνο να διαλέξω το gx260 η το gx280 της akai μια και τα δυο ειναι σε καλη κατασταση στηντιμη των 200ευρω
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλώς ήλθες..
Με βάση τις τεχνικές προδιαγραφές του κατασκευαστή φαίνονται οτι είναι της ίδιας χρονιάς (1973).
Το GX260 φαίνεται ότι έχει καλύτερη απόκριση συχνότητας 30Hz to 26kHz κ καλύτερο Signal to Noise Ratio: 57dB
Το GX280 είναι μεγαλύτερο μοντέλο της σειράς κ από ότι λέει ο κατασκευαστής περιλαμβάνει πιό ποιοτικά μέρη στα τμήματα του.

Εδώ μπορείς να δείς μία σύντομη περιγραφή των βασικών χαρακτηριστικών του καθενός, όπως επίσης κ το τεχνικό εγχειρίδιο & user manual..

AKAI GX260
https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/gx-260d.shtml

AKAI GX280
https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/gx-280.shtml

Εγώ θα προτιμούσα το GX 280.
Εννοείται όμως ότι είναι όπως περιγράφεις, δηλ. σε αρκετά καλή κ λειτουργική κατάσταση.;)
Αν είναι εφικτό δοκίμασε μία απευθείας σύγκριση / ακρόαση ώστε να διαπιστώσεις κ εσύ με τα δικά σου "αυτιά" ποιό σου ταιριάζει κ αρέσει περισσότερο.
Η τιμή τους είναι αρκετά καλή..
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Καλώς ήρθες, όποιο και να αγοράσεις, αν δεν έχει ήδη γίνει τα τελευταία χρόνια, θα χρειαστεί ένα recap (αλλαγή λόγω γήρανσης όλων των ηλεκτρολυτικών κι ίσως κι άλλων πυκνωτών) είναι κάτι απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία του.
 
Last edited:

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Σκέψου το καλά. Ομορφα μηχανήματα για να τάχεις στο ράφι (έχω κι εγώ το GX-1820D) αλλά οι μπομπίνες είναι πλέον πιο ακριβές από τα μπομπινόφωνα. Εχεις κάποιο στοκ σε ταινίες, ή σκέπτεσαι να αγοράσεις?
 


Μηνύματα
7
Reaction score
1
καλησπέρα ζητώ συγγνώμη δεν το ήξερα
παρα ταύτα ζητώ την γνώμη .ποιο μπομπινόφωνο να διαλέξω το gx260 η το gx280 της akai μια και τα δυο ειναι σε καλη κατασταση στηντιμη των 200ευρω
καλησπέρα ζητώ συγγνώμη δεν το ήξερα
παρα ταύτα ζητώ την γνώμη .ποιο μπομπινόφωνο να διαλέξω το gx260 η το gx280 της akai μια και τα δυο ειναι σε καλη κατασταση στηντιμη των 200ευρω
[DOUBLEPOST=1553118202][/DOUBLEPOST]κατ αρχας θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη ,που ανταποκρίθηκαν στις απορίες μου ,πραγματικα σας ευχαριστώ τα μηχανήματα πωλούνται Θεσσαλονίκη απο τον ίδιο πωλητή ,ενώ εγώ είμαι Αθήνα και εκ παραδρομής έγραψα 200 ευρώ ενώ ζητάει 250 ευρώ και μου συστήνει καλύτερα το gx260d .ως πιο καλύτερο ,Μού επεσήμανε οτι εχει την λιγότερη χρήση και είναι σαν καινούργιο,σε κάποια φάση μου είπε οτι δεν ακούγονται καλά παλιές ηχογραφήσεις εταιρειας σε ρεμπέτικα(??).
Εχω απορία αν σε μπομπινόφωνο χρειάζεται να επενδύσω περισσότερο η να αρκεστώ στο συγκεκριμμένο {είμαι οπαδός του αναλογικού ήχου με πολλούς δίσκους βινυλίου)φοβαμαι μη την πατήσω και στολίσω το ράφι μου και δεν μου περισσεύουν ,ζητώ συγγνωμη αν σας κούρασα αλλά εμπιστεύομαι την γνώμη σας
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ θα έλεγα να κάνεις υπομονή και κουμπαρά και να πας σε πιο μεγάλο μοντέλο.
:):)
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Τι θέλεις να κάνεις με μπομπινόφωνο; Είναι ακριβό χόμπυ. Αν θέλεις να γράφεις για π.χ. βινύλια φίλων είναι ωραία επιλογή. Απλά οι νέες ταινίες ειναι ακριβές, ανάλογα το μοντέλο που θα επιλέξεις τα ανταλλακτικά δεν υπάρχουν σε αφθονία και βέβαια θα πρέπει να γνωρίζεις πως οι κεφαλές είναι δυσευρετες και πολύ τσιμπημένες.
Αν θέλεις "ψυχοθεραπευτικά" να εμπλακείς, μαζί σου. Πάντως θα σου πρότεινα να μη δώσεις πολλά λεφτά για αρχή.
Ηχητικά ,αν πληρούνται κάποιες προυποθέσεις θα γουστάρεις πάρα πολύ.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Εγώ θα έλεγα να κάνεις υπομονή και κουμπαρά και να πας σε πιο μεγάλο μοντέλο.
:):)
Πρώτον σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ,Έχω αποφασίσει μάλλον για το Ακαι gx260 στα 250 ευρώ ,γιατί από ότι διάβασα θεωρητικά οι κεφαλές του είναι εφόρου ζωής του μηχανήματος (μάλλον ισχύει)το μηχάνημα το θέλω για εγγραφές και για ώρες ξεκούρασης ακρόαση .Ελπίζω να είμαι στο σωστό δρόμο μια και δεν το έχω πάρει ακόμα τι λες?
[DOUBLEPOST=1553257985][/DOUBLEPOST]Θα το συνδέσω με τον πας τον αλεφ 5 και με.τα φορσελ ηχεία που εχω
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πρώτον σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ,Έχω αποφασίσει μάλλον για το Ακαι gx260 στα 250 ευρώ ,γιατί από ότι διάβασα θεωρητικά οι κεφαλές του είναι εφόρου ζωής του μηχανήματος (μάλλον ισχύει)το μηχάνημα το θέλω για εγγραφές και για ώρες ξεκούρασης ακρόαση .Ελπίζω να είμαι στο σωστό δρόμο μια και δεν το έχω πάρει ακόμα τι λες?
[DOUBLEPOST=1553257985][/DOUBLEPOST]Θα το συνδέσω με τον πας τον αλεφ 5 και με.τα φορσελ ηχεία που εχω
Το εφόρου ζωής ισχύει για όλες τις ΑΚΑΙ με κωδικό GX.
Η γνώμη μου είναι ότι αν θες περισσότερο να το πάρεις για να το βλέπεις και να γουστάρεις οκ.
Αν θες να ασχοληθείς περισσότερο , επαναλαμβάνω κάνε υπομονή και πήγαινε σε κάτι καλύτερο με gx κεφαλή;)
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Το εφόρου ζωής ισχύει για όλες τις ΑΚΑΙ με κωδικό GX.
Η γνώμη μου είναι ότι αν θες περισσότερο να το πάρεις για να το βλέπεις και να γουστάρεις οκ.
Αν θες να ασχοληθείς περισσότερο , επαναλαμβάνω κάνε υπομονή και πήγαινε σε κάτι καλύτερο με gx κεφαλή;)
Gx είναι αυτά που λέει
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Το 260 είναι deck, το 280 έχει ενισχυτή και ηχεία.
Θα έλεγα το 260 αν θέλετε να πάρετε κάτι 40 ετών
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Το 260 είναι deck, το 280 έχει ενισχυτή και ηχεία.
Θα έλεγα το 260 αν θέλετε να πάρετε κάτι 40 ετών
Επειδή κάποια πράγματα μένουν στον χρόνο ,όταν την εποχή τους μεσουρανούσαν ,σκέφτομαι ότι θα ακούσω αναλογικό αυθεντικό ήχο από ηχογραφήσεις της δεκαετίας του 60 όταν τα βινύλια γραφοντουσαν από μπομπινοφωνα ,θα ψάξω για ηχογραφημενες ταινίες εποχής που όπως λένε οι Αμερικανοί ο πραγματικός ήχος είναι στην ταινία αποτυπωμενος
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top