Μάλλον θέμα με settings Epson 9400<->marantz6013

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλησπέρα παιδιά.
Είχα ως τώρα τον Επσον 9300 συνδεδεμένο με τον μαρςντζ σρ6013. Και εχω και ένα nvidia shield.
Σήμερα αγόρασα τον 9400.
Βγάζω τον ένα προβολέα κ βάζω τον άλλον. Και φυσικά όλα πάνε στραβά.
Για να έχει σήμα η προβολέας πρέπει να εχω ανοιχτή και τη τηλεόραση (την οποία εχω στον μαραντζ σαν monitor 2). Αν κλείσω τη τηλεόραση ,μένει εκτός σήματος και ο Epson...
κάνω reset τον ενισχυτή,τίποτα,
Μετά δοκιμάζω το άλλο. Αφήνω μόνο το ένα Μόνιτορ ενεργό τον προβολέα, βλέπω ότι περνάει μόνο 1080 σήμα.παω στον ενισχυτή . Βάζω το 4Κ signal format στο enhanced, δεν εχω εικόνα. Το ξαναγυρίζω σε standardεμφανίζεται η εικόνα.

Ακριβώς τα ίσια προβλήματα είχα όταν έβαλα και τον 9300 όταν τον αγόρασα,παλέβα 3 μέρες με τις ρυθμίσεις για να τα καταφέρω και δε θυμάμαι τι είχα κάνει τελικά.
Καμια ιδέα;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
UPDATE:

Λοιπον,ολα παιζουν τελεια. 0 9400 ενω στα χαρτια εχει μικροδιαφορες απτον 9300 που ειχα πριν, τα ματια μου βλεπουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορες οποτε οποιος το σκεφτεται αν αξιζει η οχι να παει απτον 9300 στον 9400 του λεω να το κανει με κλειστα ματια!

Στον ενισχυτη μου βεβαια παραμενει αυτο που ειπα απο πανω, στο 4κ signal format αν βαλω enhanced δεν εχω εικονα! αν του βαλω το standard ολα καλα!
τι παιζει με αυτο αραγε;;;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Μηπως η τηλεόρασή σου δεν είναι 4Κ,?.... οπότε ο ενισχυτής δεν μπορεί να δώσει διαφορετικό σήμα σε κάθε εξοδο....
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Εννοεί αν ρυθμίσεις το HDMI στον ενισχυτή στην ρύθμιση Pass Through που απλά περνάει το σήμα στην οθόνη/προβολέα σου δίχως να κάνει την παραμικρή παρέμβαση.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αναφέρεσαι σε αυτό το pass-through που λέει το μανούλα στη φώτο που παραθέτω;
Αν ναι είναι by default ενεργοποιημενο.
Screenshot_20200124_162020.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Picture Adjust -> Picture Mode -> Off
Οι άλλες επιλογές βάζουν τον "ενσωματωμένο" video scaler / processor να κάνει επεξεργασία στο σήμα εικόνας.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Πως έχεις συνδέσει την πηγή σου ?

Βασικά, πάμε μια αναλυτικά:

Πηγή τι είναι ? PC με HDMI ? Blu-ray player ? Media Player ?
Μήκος καλωδίων HDMI ? ( πηγή πρός εισόδους ενισχυτή, και έξοδος ενισχυτή μέχρι τον projector )
αν τα μήκη σου είναι μεγαλύτερα των 2μ, έχεις καλά καλώδια ? τύπος, μάρκα ? ( θέλει Premium Speed cert. για το Enhanced σε 4K )
Ρύθμιση εξόδου πηγής ?

( check: https://www.projectorcentral.com/pd...":1181,"gen":0},{"name":"XYZ"},null,450,null] & http://manuals.marantz.com/SR6013/NA/EN/DRDZSYzvebvotm.php )
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top