Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
τι τους έφταιγαν τα δεντράκια.. να φτιάξουν αποχέτευση με ατσάλινους σωλήνες.
Με ό,τι και να τους φτιάξουν, αν δακρύσουν θα εισχωρήσει η ρίζα. Αυτό έγινε εδώ.

Δεν τους ξεραίνω εδώ, τους κρατάω υπο έλεγχο με πολύ άγριο κλάδεμα.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Με ό,τι και να τους φτιάξουν, αν δακρύσουν θα εισχωρήσει η ρίζα. Αυτό έγινε εδώ.

Δεν τους ξεραίνω εδώ, τους κρατάω υπο έλεγχο με πολύ άγριο κλάδεμα.

Τι να σου πω, δεν ξέρω πώς μπορείς να τους κρατάς υπό έλεγχο, πάντως είναι δέντρα που τα θαυμάζω και εδώ στην περιοχή μου έχουμε ένα μεγάλο αριθμό ευκαλύπτων και είναι και τεράστια και πάρα πολλών χρόνων.
Επίσης το μέρος που είδα στις φωτογραφίες παραπάνω δεν είναι τόπος κατοικίας αλλά παράδεισος!!:hi:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Ανάθεμα την ώρα που τους έφεραν (απο την Αστραλία). :p

Και ανάθεμα την ώρα που βγήκε η φήμη οτι διώχνουν τα κουνούπια.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Ευκάλυπτοι από την Αυστραλία, φοίνικες εξ Αιγύπτου με bonus σκαθάρι, τρίφυλλα από την Ολλανδία, άστα να πάνε.

Εγώ σήμερα ψώνισα ένα τούρμπο. Μικρό για να μην έχει lag:

2020-04-10 19.34.18.jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ένα ωραίο άρθρο για τους ευκαλύπτους που εξηγεί πόσο χρήσιμοι είναι:



Εκ των υστέρων είδα πως εμφανίζεται το link, αν υπάρχει πρόβλημα να αφαιρεθεί, εννοείται πως δεν έχω καμία σχέση με αυτά..
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Έτσι εξηγούνται πολλά
Ναι καλά... η μόνη μου σχέση με τους ιεχωβάδες είναι ότι κάποτε σε μία πλατεία με κυνηγούσε μία γυναίκα να μου δώσει κάτι φυλλάδια δικά τους και επέμενε τόσο που την διαολόστειλα, ποτέ δεν κατάλαβα όμως γιατί με προσέγγισε έτσι εύκολα αφού φορούσα ένα t-shirt με πεντάλφα το οποίο δεν με προστάτευσε. :p
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Ναι καλά... η μόνη μου σχέση με τους ιεχωβάδες είναι ότι κάποτε σε μία πλατεία με κυνηγούσε μία γυναίκα να μου δώσει κάτι φυλλάδια δικά τους και επέμενε τόσο που την διαολόστειλα, ποτέ δεν κατάλαβα όμως γιατί με προσέγγισε έτσι εύκολα αφού φορούσα ένα t-shirt με πεντάλφα το οποίο δεν με προστάτευσε. :p
To google search δεν λέει ψέματα.
 

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
το δωμα ειναι 11.8τμ
εχει και μπανακι
δηλαδη ενιαιος χωρος 2.3χ2.4 σχεδον
εχει τωρα μια παλια βιβλιοθηκη και ενα γραφειο οποτε ειμαι στριμωγμενος μεχρι εκει που δεν παιρνει
εχω φτιαξει μια σειρα ραφια βαθους 60εκ για κουτια αποθηκευσης και μολις ανοιξει ο καιρος θα βιδωσω και τη δευτερη.
θα φυγει η βιβλιοθηκη και θα μπουν τα ραφιακια που ειναι ρηχα και δεν πατανε πατωμα , οποτε θα παει το γραφειο απο κατω τους θα μπουν τα βιβλια (απο το πολυτεχνειο και τα οικονομικα της γυναικας) και θα αδειασει ο ενας τοιχος (θα χωρεσει τοτε ενα επιτραπεζιο δραπανο και διδυμος τροχος)
θα γινουν τρολευ για τα ξυλουργικα και για το μικρο ινβερτερακι της ηλεκτροσυγκολλησης.
ενα jbl boombox θεμε μετα και ενα καλυτερο wifi router να πιανω ιντενε (η powerline )

σε επομενη φαση γκρεμιζεται ο τοιχος του μπανιου και γινεται ντουζιερα/νηπτηρας/τουαλετα με γυαλινα χωρισματα να μην πιανει χωρο.
View attachment 160230
View attachment 160232
View attachment 160233
αν τον χώρο τον έχεις σαν εργαστήριο , αυτή είναι μια καλή ηδέα για να κερδίσεις σε αποθηκευτικό χώρο.
εγώ που στο σπίτι έχω λιγότερο από εσένα με βόλεψε πολύ
μπήκε το μοτέρ πίσω ανάρτηση και μονοσοκ
και μετά την δοκιμή στον δρόμο .... χωρίς πλαστικά και φανάρι....:whistling:
ξηλώθηκε το μπροστινό για να αλλαχθεί και αυτό
 

Attachments

Last edited by a moderator:


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Όσο τους κλαδεύεις τόσο θα δυναμώνουν, τώρα έχει γίνει η ζημιά δεν μαζεύεται. Θα βρίσκεις ρίζες τους μέχρι μέσα στο μίνι. Κάποια μέρα θα ξυπνήσεις και θα έχεις κλαριά από πάνω σου. Δεν σε ζώσει τίποτα, φεύγα και ούτε το βλέμμα σου μη γυρίσεις πίσω.
Στη δεύτερη φωτογραφία τις μας δείχνει ο κύριος; να δείτε που αυτός θα κουρεύει και το πλακόστρωτο.

Ποιος να ξέρει τι πέτρινη μάντρα φτιάξανε; από τα λιντλ θά 'ναι
Δεν ξέρω με το κλάδεμα.
Αλλά μια βρωμοκαρυά που έκοψα τελείως (είχε κάνει μεγάλη ζημιά) λύσσαξε βγάζοντας βλαστάρια σε διάφορα σημεία στον κήπο (μακρυά από τον κορμό που έκοψα, αλλά προφανώς πάνω από υπάρχουσες ρίζες) ενα-δύο χρόνια. Φυσικά δεν άφηνα κανένα.
Μετά ψόφησε τελείως και ησυχάσαμε. Αν δεν μπορεί να χρησιμοποιησει την ηλιακή ενεργεια ψοφάει, τι να κάνει;
 



Μηνύματα
2.308
Reaction score
2.420
Φτιάξε κ ένα κάλυμμα σαν σχάρα πχ κ θα γίνει ακόμα πιο κούκλα !!!
[/QUOTE]
Σε ευχαριστω , ναι ειναι στο προγραμμα να γινει σχαρα ανοξειδωτη και πανω στη σχαρα με δυο δερματινες ζωνες θα δενω μια εργαλειοθηκη κυλινδρικη ανοξειδωτη.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top