Μία μικρή δημοσκόπηση...

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ποια συσκευή (ή ποιες συσκευές) στο setup σας θεωρείτε κλασσική?

Ποια (ή ποιες) δεν θα μπορούσατε να αποχωριστείτε από το rack σας?

Ποια (ή ποιες) είναι αυτή που την θεωρείτε το "στολίδι" του συστήματός σας?

Ποια (ή ποιες) είναι αυτή που αν σας χαλάσει πάλι την ίδια θα αγοράζατε?

Για να δούμε λοιπόν!!!
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
1) Δεν νομιζω οτι εχω κατι κλασσικο στο συστημα μου. Το πιο κλασσικο που μπορω να σκεφτω ειναι η Denon 110. Νομιζω οτι βγαινει αρκετα χρονια.

2),3) Τα Avantgarde Solo, υπευθυνα για το μεγαλυτερο μερος του ηχου μου.

4) Συνηθως δεν μ'αρεσει να γυρναω στα ιδια πραγματα, ακομα και αν ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μαλλον θα πηγαινα για καινουργιες περιπετειες..
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
1) Tα ηχεία : Audio Spectrum Artemis (βγαίνουν αρκετά χρόνια).
2) και 3)Το πικάπ (ανεξαρτήτως μάρκας).
Δεν μπορώ να πω ότι θα αγόραζα την ίδια. Θα έψαχνα για κάτι άλλο.
Δεν αλλάζω τακτικά μηχανήματα.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Κλασσική συσκευή στο σύστημα μου με την ένια της άριστης απόδοσης και κατασκευής και αντοχής στον χρόνο θεωρώ τον Yamaha DSP-Α3090 που παρά τα χρόνια του δεν θα τον άλλαζα με κανένα άλλο μηχάνημα μέσης η χαμηλής κατηγόριας και ας μην υποστηρίζει DTS 5.1 εισόδους η 7.1. Σαν τρελός στο άθλημα όμως τον έχω τοποθετήσει κάτω από τον DSP-Z1.

Θα μπορούσα να αναφέρω και για το pioneer DVL 919 αλλά αυτό παρέδωσε το πνεύμα.

Τα παλιά καλά κύρια ηχεία μάρκας pioneer άξιας 800 λιρών Κύπρου τότε (μην γελάτε αν δώσω σήμερα 2000 λίρες ίσως να πάρω καλύτερα!!)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
χμμμ....

Είναι αγένεια να θέτεις τα ερωτήματα στους άλλους και να μην απαντάς ο ίδιος.

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

1) Κλασσική συσκευή μέχρι προ λίγου καιρού οπότε και παρέδωσε το πνεύμα του το Dual 505.2 με κεφαλή Benz αγορασμένο πριν καμμιά εικοσαετία και βάλε από τον πατέρα μου και το οποίο "κληρονόμησα".

2) Δεν υπάρχει συσκευή που να πώ ότι δεν μπορώ να αποχωριστώ. Πάντα μου αρέσει να ψάχνω για κάτι νέο και καλύτερο.

3) Στην παρούσα φάση δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

4) Όπως προείπα πάντα μου αρέσει το καινούριο οπότε δύσκολα θα ξαναγόραζα το ίδιο...
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Εγώ πάλι θεωρώ κλασική συσκευή που έχω τον τελικό ενισχυτή μου ARCAM FMJ P35/3.Δεν νομίζω οτι θα πάρω κάτι άλλο μέχρι να παραδώσει πνέυμα!!!
Παρ' όλα τα 3Χ90 που βγάζει οδηγεί με τρομερή άνεση τα 3 τεράστια MIRAGE που πεύτουν πολύ άνετα και κάτω από τα 4Ohm και με 88db ευαισθησία!!!!Φοράει ένα τεράστιο τροφοδοτικό βέβαια 960VA!!!!


Και να φανταστείς οτι τον πήρα και από σπόντα!!!!

:D :D :D
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Βρε Αντρέα,

Γιατί δεν αφήνεις τα μέλη να δημιουργούν POLLS, έστω τους συντονιστές (moderators) ... :?:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Αλλά θα απαντήσω:
Code:
Ποια συσκευή (ή ποιες συσκευές) στο setup σας θεωρείτε κλασσική?
Ποια (ή ποιες) δεν θα μπορούσατε να αποχωριστείτε από το rack σας?
Ποια (ή ποιες) είναι αυτή που την θεωρείτε το "στολίδι" του συστήματός σας?
Ποια (ή ποιες) είναι αυτή που αν σας χαλάσει πάλι την ίδια θα αγοράζατε?
κατα σειράν:
  • 1. Rowland Model 8T amplifier
    2. Ολες πλην tuner και cassete recorder
    3. aas gabriel turntable, with my DIY flywheel
    4. Θα την επισκεύαζα...[/list:u]ΧΣ
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μάλλον μόνο τα μπροστινά μου ηχεία:
AUDIO SPECTRUM ARTEMIS (L & R) & PAN (Center) :D :D :D

ΟΛΑ τα υπόλοιπα κάποια στιγμή θα πάνε ή στο υπόγειο ή στο εξοχικό ή σε άλλο σπίτι (φίλου, άγνωστου νέου αγοραστή!) ή πολύ απλά στα.........σκουπίδια!!!! :(
Και αναφέρομαι σε DVDp, DVDr, Amp AV, PS2, Projector :!:

Αν και πιο πιθανό σενάριο είναι το εξοχικό............................ :roll: :roll:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Aν και τα "εργαλεία" μου δεν είναι και τίποτα το "ιδιαίτερο" για μένα είναι όλα ξεχωριστά αφού έχω στερηθεί αρκετά για να αποκτήσω!!

1) To CDp μου, Marantz CD67MkII OSE
2) Ξανά το CDp μου!Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο που να "ματσάρει" καλύτερα με το σύστημά μου!Μάλλον θα "αναβαθμίσω" το εσωτερικό του σύντομα!
3) Tα ηχεία μου, τα Quad 21L, με την άριστη ποιότητα κατασκευής τους και το απίστευτο φινίρισμά τους!!Πολύ "φινετσάτα" γενικότερα!
4) Χμμ...Μ'αρέσουν τα καινούργια ακούσματα και οι αλλαγές γενικότερα!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Θα μπορούσαν να ήταν πάρα πολλά αν δεν είχα το μικρόβιο των αλλαγών. Αυτή τη στιγμή το μόνο πραγματικά κλασικό είναι τα ηχεία: AS AUDIO SPECTRUM ARTEMIS V2. Κλασικά - διαχρονικά και σε εμφάνιση. Σταθερή αξία!! 8)
 



Μηνύματα
227
Reaction score
3
1. Η κεφαλή κινητού πηνίου Dynavector -δεν έχω ακόμα ακούσει καλύτερο ήχο
2. Τα μαγνητόφωνα ανοιχτής ταινίας Uher και Akai -τρώνε τα ψηφιακά για μπρέκφαστ
3. Τα ενισχυτικά της GAS, Ampzilla και Thoebe -μόνο και μόνο για να χαζεύω την τοπολογία και την κατασκευή τους
4. Τα ακουστικά της AKG -είναι αληθινά εργαλεία αξιολόγησης.

Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως θα'πρεπε να ανοίξω κανένα μουσείο;;; :roll:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Τώρα που το λες έχω και εγώ ένα μαγνητοφωνώ ανοικτής ταινίας Akai!! που μου το χάρισε κάποιος φίλος και λόγω έλλειψης ταινιών ούτε που το έχω δοκιμάσει! :D
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Εγώ γενικά είμαι υπερ των αλλαγών (άλλες μου βγαίνουν άλες όχι). Τώρα ο 3090 δεν βλέπω να αντικαθίσταται (ήδη ειναι vintage). To pickup (σαν σύστημα) θα αναβαθμίζεται. Τα ενισχυτικά πρέπει να δικαιολογούν την θέση τους. Τα ηχεία μου είναι τα μακροβιότερα αλλά τώρα πρέπει να αντικατασταθούν.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
1. Musical Fidelity A120 (Class A) & Audio Spectrum S20

2. Ουδείς αναντικατάστατος...

3. Music Hall MMF5

4. Θα αλλάξω οποιαδήποτε συσκευή...
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Λοιπον εχουμε και λεμε....
Οτι εχω ειναι κλασσικο & αρχαιολογια!
Leak TL12.1
Leak TL10.1
The Fisher SA1000
Grundig RT-50
Electrovoice EV30W επι δυο(!)
Altec 515A
Altec 299/16G
Electrovoice T-35
Pioneer M3 Exclusive
Vortexion CBL Stereo, μια και μιλαμε για ταινιες,
Nakamichi 1000 & 700
Ολα αυτα τα παραπανω αρχαιολογικα/μουσιακα αντικειμενα υπηρετουνε την μουσικη μου απολαυση καθημερινα!
Δεν θα μπορουσα να αποχωρισθω καμμια, sorry boys
Το στολιδι ειναι τα EV30W
Μεχρι στιγμης δεν εχει χαλασει τιποτα, αν χαλασει ολα φιαχνονται!
Χαιρετησματα
Σπυρος
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
1. α. Κλασσικό clearaudio champion, morch dp4, sigma
β. Yamaha a 3090
γ. jmlab 708 k2 le
2. Μια κλασσική συσκευή δεν αλλάζεται αλλά αναβαθμίζεται και απο αναβάθμιση η clearaudio δοξα τω θεώ. Τα ηχεία θα αλλαχθούν μάλλον με τα Arcos, σχεδίαση του κ. Μ. Τζωρτζάκη που έχει όλα τα φόντα του κλασσικού.
3. Αφού ζώ μαζί τους μου αρέσουν, στολίδια δεν ξέρω.
4. Μετά απο τόσα χρόνια αποφάσισα να μην αλλάζω τις συσκευές εύκολα γιαυτό οι κλασσικές συγκεντρώνουν την μεγαλίτερη προτίμησή μου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.870.636
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top