Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...




Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Έλα...για πείτε τώρα που γυρίζει......δίνω και βοήθεια...


- Κοστίζει.......36.000$ στο Αμέρικα

- Πωλείται μέσα σε flying case τυλιγμένο σε μεταξωτό ύφασμα...και δεν είναι επαγγελματικό(Ο Timbre εδώ την πάτησε...χε χε)

- Δεν το πήρα(μου λείπουν κάτι ψιλά)...απλά το ακούω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

εκεί μέσα πάντως δε πρέπει να χωράει αυτό (στα 35 χιλιάρικα το δίνει, και το συζητάει κιόλας - άρα παίζει παζάρι και θα περισσέψουν και ευρά για μπόλικο μεταξωτό ύφασμα):

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/174066

αν και στα 36.000 θα προτιμούσα καινούριο το X-TYPE 2.5 V6 AWD PROGRESSIVE από Jaguar... είδες τιμή μετά τις μειώσεις λόγω τέλους ταξινόμησης?

:137::137::137:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Burmester SL1200 MKVI ???
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Κοκοκόψαρο ψιψιψίνι μήπως;:137:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Μήπως αυτό; :121:

 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Το βρήκα !

Είναι μέσα στο κουτί κάτι μικρά ανθρωπάκια και σου παίζουν live !
.........
Ε..., ε... ;;;!!

 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Το βρήκα !

Είναι μέσα στο κουτί κάτι μικρά ανθρωπάκια και σου παίζουν live !
.........
Ε..., ε... ;;;!!
xaxaaaaaaaa....

Κάντε υπομονή ρε...γράφω...το ανεβάζω σε λίγο...

Δεν θα σας βγάλω την ψυχή και εγώ όπως κάνει το....Τσαντουλόπουλο...:135:
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ο προενισχυτής είναι η πιο ευαίσθητη μονάδα στην αλυσίδα των συσκευών ενός συστήματος...

Και αυτό γιατί έχοντας να διαχειριστεί αυτό που λέμε ‘χαμηλό σήμα’ πρέπει να κάνει αυτήν ακριβώς τη δουλειά, να μας δίνει δηλαδή
α) τη δυνατότητα διαχείρησης και συνδεσιμότητας των πηγών μας και
β) την ρύθμιση της στάθμης του σήματος…

Αυτά τα δυο...τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο...

Η παραμικρή αλλοίωση που θα φέρει στο σήμα θα πολλαπλασιασθεί με μεγάλο συντελεστή από τα στάδια της τελικής ενίσχυσης που ακολουθούν στην πορεία του σήματος μέχρι αυτό να φθάσει στα ηχεία...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier



Ο Ypsilon PST 100 είναι πλήρως τηλεχειριζόμενος προενισχυτής που στηρίζει τη λειτουργία του σε custom made transformers και γενικά σε υλικά πολύ υψηλών προδιαγραφών τα οποία εδράζουν σε διαφορετικά ‘υποσασί’ μέσα στη ήδη στιβαρή κατασκευή...

Το κουτί που στεγάζεται το μηχάνημα είναι και αυτό υψηλότατων προδιαγραφών και κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στη Γερμανία από τορναριστό αλουμίνιο...

Το ίδιο ισχύει και για το remote control…Η πρόσοψη είναι λιτή με το logo της εταιρίας στα Ελληνικά κάτω από μια σκαλισμένη αύλακα, μια μικρή οπή του δέκτη τηλεχειρισμού και την οθόνη στο κέντρο...Είναι πάχους 2cm και από μόνο του αυτό το κομμάτι μαζί με την επεξεργασία του κοστίζει στην εταιρία περί τα 1000 ευρώ...Η συσκευή παραδίνεται μέσα σε ειδικά σχεδιασμένο custom flying case τυλιγμένη με μεταξωτό κομμάτι υφάσματος...(Έτσι για να παίρνουμε και μια ιδέα για το πως διαμορφώνονται οι τιμές σε τέτοιες συσκευές...)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier



Η παρούσα συσκευή ‘φορούσε’ τους ΜΤ τύπου double c-core με πυρήνα από κράμα νίκελ με πάχος στοιχείων 20 micro(!!!)…Η λυχνία προενίσχυσης είναι η τρίοδος C3m το δε κύκλωμα είναι single ended με μηδενική αρνητική ανάδραση…

Το εναλασσόμενο ρεύμα ανορθώνεται από την λυχνία 6CA4 και εξομαλύνεται από chock για να τροφοδοτήσει όντας συνεχές και ‘καθαρό’ πλέον την άνοδο της ενισχύτριας λυχνίας η οποία είναι σε συνδεσμολογία σύζευξης μετασχηματισή (transformer coupled)...

Οι καλωδιώσεις είναι από 100% καθαρό ασήμι και οι διασυνδέσεις επιτυγχάνονται με αντίστοιχης υψηλής ποιότητας relays…

Η σχεδιαστική προσέγγιση του PST 100 αποτελεί μια ‘σοφή’ υβριδική υλοποίηση ‘προενίσχυσης’ με δυο(2) διακριτές καταστάσεις λειτουργίας...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier



Το ‘hybrid mode’ είναι η προκαθορισμένη κατάσταση(default mode) όταν η συσκευή μπαίνει σε λειτουργία...
Εδώ ο προ λειτουργεί σαν παθητικός μέχρι το βήμα 16(το 1/3 της κλιμάκωσης της ένδειξης στάθμης)...Από κει και πέρα μπαίνει σε λειτουργία η λυχνία...
Ναι...σωστά καταλαβατε...Με τον PST 100 δεν μπορούμε ν’ ακούσουμε τη λυχνία σε χαμηλές στάθμες…

Υπάρχει όμως και το αμιγώς ‘passive mode’ όπου η συσκευή δουλεύει χωρίς τη λυχνία σε όλες τις στάθμες…

Γενικά η εξασθένηση (attenuation) του παθητικού σταδίου είναι 52db ενώ το μέγιστοκέρδος(gain) του ενεργού σταδίου είναι 16db…
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier





Εδώ θα ήθελα να εξομολογηθώ πως αν και υποστηρίζω με θέρμη την παθητική ‘προενίσχυση’, δεν ήμουν και τόσο πολύ φίλος στη ιδέα της χρήσης εξασθενητών με μετασχηματιστές για τέτοιες εφαρμογές...

Η ιδέα και μόνο της ατέλειωτης ‘μακαρονάδας’ των καλωδιώσεων μέσα σε μια ‘πιουρίστικη’ συσκευή δεν μου άρεσε και τόσο πολύ...

Όμως χωρίς να επεκταθώ σε επί μέρους χαρακτηριστικά και λεπτομέρειες θα πω πως...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier



Ο Ypsilon PST 100 έτσι όπως ακούσθηκε στο χώρο μου και κατ’ επέκτασιν στο σύστημά μου με έκανε να αλλάξω ριζικά γνώμη, αποτελώντας τον πιο διάφανο προενισχυτή-εξασθενητή που έχει ‘κάτσει’ στο σύστημά μου αλλά και στα γενικότερά μου ακούσματα...Και αυτό γιατί ήρθε πολύ κοντά στη φιλοσοφία που περιγράφω στην αρχή του παρόντος και στην οποία πιστεύω φανατικά...της αμελητέας δηλαδή επιρροής της οποιασδήποτε συσκευής στο σήμα...

Ο Ypsilon PST 100 ήταν το μηχάνημα που παρά την προσθήκη 1 μέτρου καλωδίου και ενός ακόμη κυκλώματος, διατήρησε το σήμα καθαρό και διάφανο μη στερώντας απ’ αυτό τίποτε από τα χαρακτηριστικά του...Από τις χροιές των οργάνων και των φωνών, από την εικόνα και το βάθος που τα διατήρησε σε μεγαλειώδη επίπεδα, από την εστίαση των οργάνων που ήταν σταθερή και κορυφαία, από την έκταση και τον έλεγχο του μπάσσου........
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ypsilon PST 100 Pre Amplifier



Αν με ρωτήσετε αν είναι ο τέλειος προενισχυτής δεν θα απαντήσω γιατί απλά τέτοιο μηχάνημα δεν υπάρχει και ούτε ποτέ θα υπάρξει...

Είναι όμως ότι πιο κοντινό στο ‘τέλειο’, στο ‘πιουρίστικο’ όπως λέμε εμείς οι χαι_φιντελ_άνθρωποι, που δεν είναι τίποτε άλλο από την ‘ανυπαρξία’...τη πλησιέστερη στο μηδέν δηλαδή αλλοίωση του ευαίσθητου χαμηλού μουσικού σήματος...

Μια μηχανή που σ' αφήνει να απολαύσεις χωρίς άγχος τη μουσική που αγαπάς χωρίς να σκέφτεσαι τα χαρακτηριστικά και προδιαγραφές των μηχανών που την αναπαράγουν, πράγμα το οποίο έκανα κι εγώ όλο τον καιρό της συμβίωσής μου με το κατπληκτικό αυτό μηχάνημα...

Ο PST 100 βγαίνει και σε καθαρά Passive mode PST 100 TA (χωρίς λυχνίες και τροφοδοτικά)...
Τεχνικά, περισσότερες fotos και άλλες πληροφορίες στα παρακάτω links….


http://www.ypsilonelectronics.com/pst100.htm

http://www.aaudioimports.com/ShowProduct.asp?hProduct=135#
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Έχω γράψει κατ'επανάληψη πως ΙΜΗΟ οι μετασχηματιστές αποτελούν την καλύτερη υλοποίηση για Volume Control.

Αλλά:

1. Είναι πολύ ακριβοί

2. Υπάρχει και το ψηφιακό Volume Control, που στα 24/96 δουλεύει άριστα.

Καλές ακροάσεις!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
μπραβο ρε μανο..........
θα ταιριαξει απολυτα με τα ενισχυτικα σου, ξερω τι σου λεω!!!
εγω το δικο μου τον λαμπατο τον εβαλα στην ακρη μετα απο τους μετασχηματιστες αυτους.
ζητα τους καινουργιους πυρηνες απο τα παιδια της υψιλον.
Νικος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: Re: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

θα ταιριαξει απολυτα με τα ενισχυτικα σου, ξερω τι σου λεω!!!
Οι μετασχηματιστές έτσι κι αλλιώς "ταιριάζουν απόλυτα" οποιαδήποτε έξοδο (πχ πηγής) με οποιοδήποτε είσοδο (πχ τελικού). Προσαρμογή εμπεδήσεων εξόδου - εισόδου. Αυτή είναι η "δουλειά" τους, και άμα την κάνουν καλά, δηλαδή αν είναι σωστά υλοποιημένοι, δεν έχουν αντίπαλο.

Η αναφορά σε συγκεκριμένα (μόνο) ενισχυτικά είναι ΙΜΗΟ άτοπη.

Όπως άτοπο είναι και το "ξέρω τι σου λέω" υπό την έννοια του "το άκουσα και γνωρίζω". Αυτό το τελευταίο, το αναλύω όσο μπορώ στο παρακάτω θρεντ:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=65074
Αντίθετα, αν το "ξέρω τι σου λέω" βασίζεται σε επιστημονικά τεκμηριωμένη θεωρία, συμφωνώ και επαυξάνω, αν και καλό είναι να τη μοιράζεσαι μαζί μας και να μη μας αφήνεις με την απορία του τύπου "τι να ξέρει άραγε...".
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top