Μεγαλη/μικρη οθονη?

Τι μεγεθος οθονης?

  • Μικροτερη οθονη(ποιοτητα)

    Votes: 13 19,7%
  • Μεγαλυτερη οθονη(αισθηση)

    Votes: 53 80,3%

  • Total voters
    66

Μηνύματα
96
Reaction score
0
92'' απο 3.5 m πιστευω οτι ειναι καλα.Σε κανα τριμηνο παω 106'' απο 6,5m λογο αλλαγης στο σπιτι.Δεν βαζω μεγαλητερη για να εχω μια στοιχιωδη ποιοτητα και να μην αλλαζω θεση προβολεα κλπ.ετσι δε θα φαμε και ξυλο απ τη γυναικα.
 


Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Κι εγώ μεγάλη.
131 ίντσες από τα 5,5μ. Προβολέας HD1.
Η εικόνα ειδικά τώρα με bly ray και ματρόσκες είναι καταπληκτική.
Αν είχα μεγαλύτερο χώρο θα έβαζα μεγαλύτερη.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

και καποτε ΄λεγαν : πηρα 29αρα τηλεοραση φιλε..ασε σαν να ειμαι σινεμα...(και εβλεπε απο τα 4 μετρα ):137::125:
 




Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Ψηφίζω μικρότερη οθονη καλύτερη ποιότητα…
Το θεμα αίσθησης με μεγαλύτερη οθόνη κερδίζεται και από την κοντινότερη απόσταση θέασης…
Οσο μεγαλώνει η εικονα χάνεται φως και ποιότητα χρωμάτων…
Συνεπώς προτιμώ 92 ιντσες και να ειμαι γυρω στα 3 μετρα ( αφου θελω μεγαλύτερη αίσθηση του μεγέθους) από τον να βαλω επιπλέον άλλες 30-40 ίντσες και να πηγαίνω ένα μέτρο πιο πίσω..
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Ψηφίζω μικρότερη οθονη καλύτερη ποιότητα…
Το θεμα αίσθησης με μεγαλύτερη οθόνη κερδίζεται και από την κοντινότερη απόσταση θέασης…
Ανδρεα, θα με βρεις συμφωνο στο πρωτο και μαλιστα το ιδιο επραξα
και εγω.
Οι αμφιβολιες μου εστιαζονται στην δευτερη προταση σου....
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Για σκεψου το…
Αν πχ για 90 ίντσες εχω απόσταση θέασης 3 μετρα και οι μοίρες που βγαίνουν από αυτό το σετ έχουν τιμη πχ A, πηγαίνοντας σε μεγαλύτερη οθονη αλλα εξακολουθώντας να εχω ιδια τιμη Α στις μοίρες ( ωφέλιμη γωνια θέασης) τότε ποια η διαφορά στην αίσθηση του μεγέθους;
Εκτος και αν θελουμε να παραμείνουμε στις ιδιες μοίρες τοτε όμως μπαίνουν αλλα στη μέση…
 



Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Το περί μεγέθους και απόστασης έχουν αλλάξει κατηγορηματικά με τα σύγχρονα μηχανήματα σε σχέση με αυτα που ίσχυαν πριν απο λίγο καιρό, μια συζήτηση που απο οτι γνωρίζω έχει υπεραναλυθεί εδω μέσα.

Πέρα απο τις νόρμες, τις οποίες σέβομαι και αγαπώ, η όποια εμπειρία μου σε εγκαταστάσεςις και ρυθμίσεις μου έχουν διδάξει οτι:

1. Size does matters. Η μεγάλη οθόνη "τραβάει" το μάτι τρελά. Σε καθηλώνει.
2. Το "πάω τη καρέκλα-καναπέ κοντύτερα" θυμίζει ασπιρίνη, για το πονοκέφαλο της μικρής οθόνης. Το έχω δοκιμάσει εδω και χρόνια με τους CRT μου (που δεν είχαν Pixel για να είναι ενοχλητικό) και θέτοντας το απλά δεν ξεγελιέσαι

Το θέμα βέβαια έχει να κάνει με διαστάσεις χώρων και δυνατα μηχανήγματα. Πόσα προβολικά καλύπτουν σήμερα με επάρκεια φωτός 135 ίνστες δηλαδή 3 μέτρα πλάτος;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Το περί μεγέθους και απόστασης έχουν αλλάξει κατηγορηματικά με τα σύγχρονα μηχανήματα σε σχέση με αυτα που ίσχυαν πριν απο λίγο καιρό, μια συζήτηση που απο οτι γνωρίζω έχει υπεραναλυθεί εδω μέσα.

Πέρα απο τις νόρμες, τις οποίες σέβομαι και αγαπώ, η όποια εμπειρία μου σε εγκαταστάσεςις και ρυθμίσεις μου έχουν διδάξει οτι:

1. Size does matters. Η μεγάλη οθόνη "τραβάει" το μάτι τρελά. Σε καθηλώνει.
2. Το "πάω τη καρέκλα-καναπέ κοντύτερα" θυμίζει ασπιρίνη, για το πονοκέφαλο της μικρής οθόνης. Το έχω δοκιμάσει εδω και χρόνια με τους CRT μου (που δεν είχαν Pixel για να είναι ενοχλητικό) και θέτοντας το απλά δεν ξεγελιέσαι

Το θέμα βέβαια έχει να κάνει με διαστάσεις χώρων και δυνατα μηχανήγματα. Πόσα προβολικά καλύπτουν σήμερα με επάρκεια φωτός 135 ίνστες δηλαδή 3 μέτρα πλάτος;
Σωστα.....

Νομιζω Βαγγο οτι αρκετα προβολια καλυπτουν τα 3μ. πλατος..
Απλα πρεπει να εισαι με το χερι στην τσεπη καθε 200 ωρες...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Μεγαλη/μικρη οθονη?

1. Size does matters. Η μεγάλη οθόνη "τραβάει" το μάτι τρελά. Σε καθηλώνει.
2. Το "πάω τη καρέκλα-καναπέ κοντύτερα" θυμίζει ασπιρίνη, για το πονοκέφαλο της μικρής οθόνης.
Προφανώς αναφέρεσαι σε home cinema που εξ αρχης η οθονη σύμφωνα με την απόσταση θέασης δεν ηταν τέτοια που να ικανοποιεί…( αρα σηκώνει αναβάθμιση μεγέθους)
Σε αντιθετη περίπτωση δεν φαντάζομαι να προτείνεις σε καποιον που εχει οθονη 92 ιντσων και την απολαμβάνει από τα 3 μετρα να βαλει πχ 130 για να αποκτήσει καλύτερη "κινηματογραφική αίσθηση" (αν υπαρχει τετοιο παραμύθι);
<o:p> </o:p>
Εχω δει τον ιδιο προβολέα σε 87, 92, 105 και 120 ίντσες, αλλα πάντοτε από διαφορετική απόσταση θέασης και δεν μου έκανε καμιά εντύπωση το μεγεθος του κάδρου την ωρα που πρόβαλε ταινία .
Και αυτό γιατι κάθε set ειχε τις θέσεις ετσι, ώστε το αποτέλεσμα στην αίσθηση του μεγέθους να είναι ιδιο…
Είναι υπερβολή να θεωρουμε πως το μεγεθος της εικόνας από μονο του είναι υπεύθυνο για την απόλυτη "κινηματογραφική αίσθηση" .
Είναι αδύνατον να τηρηθούν σε ένα σαλονι όλα αυτά που θα μας επέτρεπαν να πούμε ότι πλησιάζουμε (σε αυτό που λεμε εύκολα) κινηματογραφική αίσθηση.
<o:p></o:p>
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Εάν χωρούσε ο τοίχος μου θα έβαζα 150'', γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη η αίσθηση μετράει, η αίσθηση ότι είσαι μέρος του όσα διαδραματίζονται στην ταινία!!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Ο Thomas -ίσως άθελά του και με μια δόση υπερβολής- έδωσε τη σωστή απάντηση στο ερώτημα όπως είναι διατυπωμένο: το μέγεθος της οθόνης σαν απόλυτο μέτρο, καθορίζεται από τον αριθμό των θεατών και το χώρο που απαιτείται ώστε να μην κάθονται αυτοί πολύ πλάι από την οθόνη.

Στην πραγματικότητα βέβαια, το ερώτημα αναφέρεται έμμεσα στη γωνία του οπτικού πεδίου του θεατή που πρέπει να καλύπτει η οθόνη. Αυτό έχουμε ξαναπεί ότι είναι μεν υποκειμενικό, αλλά είναι σκόπιμο να κινείται εντός κάποιων προδιαγραφών.
Για να μην επαναλαμβάνομαι, την άποψή μου επί του θέματος την έχω πει εδώ.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Παντως και στις 70 ιντσες εχουμε ακομη καλυτερη ποιοτητα αλλα ειναι σαν μεγαλη τηλεοραση.
Τι να το κανεις.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Μεγαλη/μικρη οθονη?

Σίγουρα δεν αναφερόμαστε σε ίντσες τηλεοράσεων…αλλα από την άλλη δεν μπορούμε να βαπτίσουμε μικρα, καδρα των 90-92 ιντσών …
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top