Μειωση των Εισητηριων

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Απλά φαίνεται ότι την φετινή χρονιά συγκλίνουν πολλά πράγματα:
- τα εισιτήρια στον σινεμά έχουν πιάσει οροφή (ακριβά δηλαδή)
- τα video club φέρνουν σχετικά γρήγορα τις ταινίες
- πάνω από το μέσο όρο του κόσμου διαθέτει ένα στοιχειώδες home cinema
- άνοιξαν πάρα πολλά multiplex
- οι περισσότερες ταινίες δεν είναι και τόσο αξιόλογες
- το interneto-μάγαζα πουλάνε σε καλές τιμές τις νέες ταινίες και τα SuperMarket τις παλιές από 1-5 ευρώ (!)
επομένως είναι απόλυτα λογικό τα εισιτήρια να πέσουν όχι απλώς πολύ, αλλά πάρα πολύ!
Προσέξτε δεν έχω προσθέσει τον προσωπικό παράγοντα τι μας βολεύει πιο πολύ...

Αν στα πιο πάνω προσθέσουμε τα επερχόμενα του 2006 DVB-T, DVB-S HDTV και ίσως κάτι να παιχτεί σε broadband TV τότε καταλαβαίνουμε ότι αν οι σινεματζήδες δεν κάνουν κάτι θα πάνε άπατοι...
Τι είναι αυτό το κάτι δεν τον γνωρίζω, ίσως να είναι συνδυασμός πραγμάτων...
Ελπίζω το μήνυμα να το έλαβαν...
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Ενδεχόμενο πρώτο: παρέα 3-4 ατόμων νοικιάζει ένα DVD και το βλέπει στο σπίτι. Έστω χωρίς παιδιά. Φαγητό+Γλυκό+Ακατσταρία+ Καθάρισμα σπιτιοου πριν τη προβολή του Home Theater... Κόστος: 60ευρώ + ταλαιπωρία.

Ενδεχόμενο δεύτερο: Η ίδια παρέα σκάει περί τα 30€ + πήγαινε-έλα στο σινεμά,  (ανάλογα με την αίθουσα) στραβολαιμιάζει προσπαθώντας να δει πέρα από το κεφάλι του τύπου με την άφρο κόμμωση στον μπροστινό κάθισμα.
Θεωρούμε ότι η προς θέαση ταινία είναι ίδια. Εσείς τι από τα παραπάνω προτιμάτε?
Θέλω να πω μόνο ότι όλα έχουν τα θετικά και αρνητικά τους.  :mrgreen:
Μιχάλη, τα 60 ευρώ που λες είναι πάρα πολλά.......
Ακόμα και τούρτα να είναι το γλυκό, συνολικά δεν θα ανέβαινε το ποσό πάνω από τα 40 ευρώ.......
Αλλά.......
Θα έχεις φάει το φαγητό σου, το γλυκό σου, θα έχεις πάει στην τουαλέτα ό,τι ώρα θες, θα έχεις κάνει το τσιγαράκι σου ( ή το πούρο σου) και βεβαίως δεν θα σου έχουν σπάσει τα νεύρα από τον οποιοδήποτε που πάει στο σινεμά για να: ξεντεριαστεί, μιλήσει στο κινητό, σχολιάσει την ταινία φωναχτά κ.ο.κ.[/quote]

Γιάννη το κρασί που θα αγοράσω κάνει μόνο 60 ευρώ + όλα τα άλλα. Αλλά για εμένα είναι 2 διαφορετικά και μη συγκρινόμενα πράγματα. Είναι σαν να πας σε μια συναλία ή να ακούσεις μουσική στο σπίτι.
Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι σωστή η σύγκριση. Άσε που παίζει ρόλο και η παρέα. Αν η παρέα είναι καλή, παντού περνάς ευχάριστα.! :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Όσον αφορά το θέμα του κόστους, νομίζω είναι υπερβολή να λέμε ότι τα εισητήρια είναι ακριβά επειδή ανέβηκαν 1 ή 2 ευρώ, ενώ τα μπουζουκομάγαζα που ο κόσμος σκάει 50 και 60 ευρώ στην καθισιά του είναι γεμάτα κάθε μέρα.

Η συνεχώς πτωτική πορεία του παραγόμενου προϊόντος, δηλαδή των ταινιών που βγαίνουν, σε συνδυασμό με την εξάπλωση του dvd ακόμα και στα ... σκυλόσπιτα, είναι οι δύο βασικοί λόγοι κατά τη δική μου γνώμη για την πτώση της κίνησης στα σινεμά.
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Ποτε επεσε το εισιτηριο των village στα 5ε και δεν το πηρα χαμπαρι? (για τις καθημερινες λεω).
Ξερω μονο τα κουπονια που υπαρχουν...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Δεν θυμαμαι που , αλλα ειχα διαβάσει πως το νεο village της Θεσσαλονίκης θα αρχίσει με εισιτήρια των 5ευ.
Το αν θα ακολουθήσουν και τα αλλα village ... δεν ξερω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.326
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top