Μερικές ερωτήσεις για ξύλο mdf και γενικά για ηχεία

Μηνύματα
150
Reaction score
0
1. Για κόλημα mdf ποια κόλα είναι καλύτερη; απλή λευκή ξυλόκολα;

2. Βάζουμε καβίλιες σε ηχεία απο mdf ? Αν ναί ποιες είναι καλύτερες οι
πλακέ ελειψοειδής ή τα κυλινδράκια; ( Έχω ήδη καβιλιέρα για πλακέ καβίλιες)
Γενικά δεν είμαι τις βίδας ούτε για αρχική στήριξη

3. Άν έχουμε ρούτερ & Δράπανο βάσης, την τρύπα για τα ηχεία πως την κάνουμε;
Τι άλλο εργαλείο χρειάζεται ? (είναι κυκλικά ηχεία)
στην συγκεκριμένη περίπτωση πάω για 1χ8inch ή 10inch + 1 tweeter 3inch για παράδειγμα


4. Κάποια καταστήματα που να πουλάν μεγάφωνα και εξαρτήματα γενικά
για diy ηχεία; πχ για το βίδωμα της μπροστινής πλευράς υπάρχουν κάτι γωνίες
που μπαίνουν εσωτερικά, ή τους
ακροδέκτες για πίσω, ή πισόφυλα ή μονωτικά κλπ.

5. Θέλω το ηχείο τελικά να το βάψω σε φούρνο (αυτοκινήτων)
Τι αστάρι το περνάω; Τι γυαλόχαρτο προτείνετε για mdf?


ευχαριστώ

(αν με τα καταστήματα δεν θέλετε να απαντήσετε public)

[email protected]
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
takeda said:
1. Για κόλημα mdf ποια κόλα είναι καλύτερη; απλή λευκή ξυλόκολα;

Απλή λευκή ξυλόκολα, η γνωστή "ατλακόλ". Υπάρχει και κρυσταλιζέ, καθώς και εποξική, αλλά δεν είναι απαραίτητες γι αυτή τη δουλειά. Να κοιτάξεις να βρεις κάποια σε πλαστικό μπουκάλι με ψιλό στόμιο. Αν δε βρεις, πάρε μία σε κουτί αλλά βάλτη σε δικό σου μπουκάλι (π.χ. από υγρά μπαταρίας, οινόπνευμα, κλπ). Θα σε βοηθήσει αφάνταστα στην εφαρμογή.

2. Βάζουμε καβίλιες σε ηχεία απο mdf ? Αν ναί ποιες είναι καλύτερες οι
πλακέ ελειψοειδής ή τα κυλινδράκια; ( Έχω ήδη καβιλιέρα για πλακέ καβίλιες)
Γενικά δεν είμαι τις βίδας ούτε για αρχική στήριξη

(οι πλακέ λέγονται "μπισκότα"). Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά δεν είναι απαραίτητες. Επιπλέον, είναι μπελάς εάν δεν είσαι του αθλήματος. Απαραίτητο όμως είναι να βάλεις πηχάκια, εσωτερικά, στις ακμές. Π.χ. 20χ20 ή 25χ25. Αυτά θα δημιουργήσουν πατούρα για να δέσει η μπάφλα και το πισινό. Εκτός από την κόλλα, Θα τα ενισχύσεις με καρφάκια ("βελονάκια") χρησιμοποιόντας "ζουμπά", ή με λεπτές βίδες αφού πρώτα ανοίξεις οδηγό στα πηχάκια (διαφορετικά θα ανοίξουν).

3. Άν έχουμε ρούτερ & Δράπανο βάσης, την τρύπα για τα ηχεία πως την κάνουμε;
Τι άλλο εργαλείο χρειάζεται ? (είναι κυκλικά ηχεία)
στην συγκεκριμένη περίπτωση πάω για 1χ8inch ή 10inch + 1 tweeter 3inch για παράδειγμα

Θα χρειαστείς κατάστημα με CNC. Εάν δεν υπάρχει στην περιοχή σου, τότε θα τις ανοίξεις με τον παλιό τρόπο, σέγα ή διαδοχικές τρύπες με το τρυπάνι, και κατόπιν λείανση με ράσπα.

4. Κάποια καταστήματα που να πουλάν μεγάφωνα και εξαρτήματα γενικά
για diy ηχεία; πχ για το βίδωμα της μπροστινής πλευράς υπάρχουν κάτι γωνίες
που μπαίνουν εσωτερικά, ή τους
ακροδέκτες για πίσω, ή πισόφυλα ή μονωτικά κλπ.

Κοίτα σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Για τους οδηγούς (μεγάφωνα) χρησιμοποίησε βίδες με ροδέλες ασφαλείας και παξιμάδια, αντί για νοβοπανόβιδες.

5. Θέλω το ηχείο τελικά να το βάψω σε φούρνο (αυτοκινήτων)
Τι αστάρι το περνάω; Τι γυαλόχαρτο προτείνετε για mdf?
Το μη επενδεδυμένο mdf θέλει βελατούρα (λευκή) και κατόπιν ριπολίνη σε ότι χρώμα θέλεις. Φυσικά με πιστόλι. Κανένας δεν βάφει σε φούρνο mdf!

Θα χρειαστεί και στοκάρισμα, ειδικά στη μπάφλα και τα σόκορα των πλαϊνών. Χρησιμοποίησε ξυλόστοκο impa, σε κουτάκι των 200gr. Το πρώτο γυαλοχαρτάρισμα (πριν τη βελατούρα) μπορεί να γίνει με smirdex/garnet P200. Το δεύτερο με smirdex/silicon carbide P320. Συστήνω δύο χέρια βελατούρα και δύο ριπολίνη.

ευχαριστώ

(αν με τα καταστήματα δεν θέλετε να απαντήσετε public)

[email protected]
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικόοτατος!


[1] Απλή λευκή ξυλόκολα, η γνωστή "ατλακόλ". Υπάρχει και κρυσταλιζέ, καθώς και εποξική, αλλά δεν είναι απαραίτητες γι αυτή τη δουλειά. Να κοιτάξεις να βρεις κάποια σε πλαστικό μπουκάλι με ψιλό στόμιο. Αν δε βρεις, πάρε μία σε κουτί αλλά βάλτη σε δικό σου μπουκάλι (π.χ. από υγρά μπαταρίας, οινόπνευμα, κλπ). Θα σε βοηθήσει αφάνταστα στην εφαρμογή.

Οκ. όπως το περίμενα. Απλά σε κάτι φωτό diy είχα δει ένα παράξενο χρώμα πιο πολύ σαν την βεντζινόκολα κ το είχα απορία.

[2] (οι πλακέ λέγονται "μπισκότα"). Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά δεν είναι απαραίτητες. Επιπλέον, είναι μπελάς εάν δεν είσαι του αθλήματος. Απαραίτητο όμως είναι να βάλεις πηχάκια, εσωτερικά, στις ακμές. Π.χ. 20χ20 ή 25χ25. Αυτά θα δημιουργήσουν πατούρα για να δέσει η μπάφλα και το πισινό. Εκτός από την κόλλα, Θα τα ενισχύσεις με καρφάκια ("βελονάκια") χρησιμοποιόντας "ζουμπά", ή με λεπτές βίδες αφού πρώτα ανοίξεις οδηγό στα πηχάκια (διαφορετικά θα ανοίξουν).

(α) έχω κ καβιλιέρα κλπ το ελέγχω
(β) αυτό με τα πηχάκια δεν το είχα φανταστεί, μόνο να δέσω τα αριστερά & δεξιά κατακόρυφα ξύλα μεταξύ τους σκεφτόμουνα. ωραία

[3] Θα χρειαστείς κατάστημα με CNC. Εάν δεν υπάρχει στην περιοχή σου, τότε θα τις ανοίξεις με τον παλιό τρόπο, σέγα ή διαδοχικές τρύπες με το τρυπάνι, και κατόπιν λείανση με ράσπα.

οκ, θα προτιμήσω το CNC θέλω να τα κάνω δώρο τα ηχεία :D

[4] Κοίτα σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Για τους οδηγούς (μεγάφωνα) χρησιμοποίησε βίδες με ροδέλες ασφαλείας και παξιμάδια, αντί για νοβοπανόβιδες.

μια δυο ερωτήσεις: η μπροστινή μεριά (την λέτε μπάφλα αν κατάλαβα καλά) σε ηχείο κολώνα είναι καλύτερο να είναι αποσπώμενη η κολημένη; Την πατούρα για το ηχείο (σκαλοπατάκι) να πω στο CNC να μου την κάνει ή να το παλέψω με το ρούτερ; (απλά δεν έχω εμπειρία ρούτερ αν κ έχω ένα καλό)

Για βίδες που μπορώ να κοιτάξω; εννοώ κάτι όμορφες αλενόβιδες που υπάρχουν και σε ματ μαύρο κλπ. Αυτές δεν βρίσκονται εύκολα.

[5] Το μη επενδεδυμένο mdf θέλει βελατούρα (λευκή) και κατόπιν ριπολίνη σε ότι χρώμα θέλεις. Φυσικά με πιστόλι. Κανένας δεν βάφει σε φούρνο mdf!

Θα χρειαστεί και στοκάρισμα, ειδικά στη μπάφλα και τα σόκορα των πλαϊνών. Χρησιμοποίησε ξυλόστοκο impa, σε κουτάκι των 200gr. Το πρώτο γυαλοχαρτάρισμα (πριν τη βελατούρα) μπορεί να γίνει με smirdex/garnet P200. Το δεύτερο με smirdex/silicon carbide P320. Συστήνω δύο χέρια βελατούρα και δύο ριπολίνη.

Φίλε μου, σε ευχαριστώ κ πάλι ........ :o :o
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Σχετικά με τις διευκρινήσεις που ζήτησες:

1. Τα πηχάκια είναι ένα από το σπουδαιότερο τμήμα της κατασκευής, διότι έχουν 3 ιδιότητες:

α) δένουν το κουτί
β) το στεγανοποιούν
γ) δημιουργούν πατούρα για τη μπάφλα και το πισινό

Θα βάλεις πηχάκια περιμετρικά στο πάνω και κάτω κομμάτι, κατά προτίμηση φαλτσοκομένα. Η απόσταση τους από την ακμή των κομματιών θα είνα τόση όση και το πάχος των mdf (π.χ. 18mm). Άρα, να σχεδιάσεις το κουτί έτσι ώστε το πάνω κομμάτι να πατάει στα πλαινά, και όλα να πατάνε στο κάτω. Θα χρειαστείς και από δύο πηχάκια για τα πλαινά (καθ' ύψος). Άλλοι κάνουν το αντίθετο. Είναι ζήτημα ...άποψης!

Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν να φαλτσοκόψεις τα περιμετρικά κομάτια ώστε να μην υπάρχουν εμφανή σόκορα. Αυτό θα ήταν απαραίτητο σε περίπτωση που χρησιμοποιούσες mdf με καπλαμά ώστε να λουστράρεις το ηχείο σε απόχρωση ξύλου. Από τη στιγμή - όμως - που θέλεις να το βάψεις, δεν τίθεται ζήτημα.

2. Το σωστό είναι να μην είναι κανένα κομμάτι αποσπόμενο! Όλα κολλητά. Θα δουλέψεις μέσα από την τρύπα του woofer. Εάν νομίζεις ότι είναι μπελάς, τότε να προτιμήσεις να κάνεις αποσπόμενο το πίσω. Σε καμμία περίπτωση, όμως, τη μπάφλα!

3. Πατούρα για τους οδηγούς μπορεί να σου κάνει το cnc, ταυτόχρονα με τις τρύπες. Φρόντισε ώστε να ανοίξεις και το πισινό (αν το κάνεις κολλητό) ώστε να έχεις πρόσβαση στο xover και να μη χρειαστεί να ξεβιδώνεις τους οδηγούς. Το άνοιγμα θα είναι τόσο ώστε να στερεώσεις την πλακέτα με τους ακροδέκτες, κι αυτό με πατούρα.

4. Αλενόβιδες - φαντάζομαι - θα μπορέσεις να βρεις ή στο κατάστημα από όπου θα προμηθευτείς τους οδηγούς (μεγάφωνα), η σε καλό κατάστημα τύπου "χρώματα/σιδηρικά/εργαλεία". Αν δε βρεις μαύρες, μπορείς να τις βάψεις με ειδικό σπρέι. Άλλωστε, και οι μαύρες βαμμένες είναι...
 


Μηνύματα
150
Reaction score
0
δεν εννοούσα σε φούρνο να το ψήσω το ηχείο :shock: αλλά για την σκόνη

θέλω να βγάλω γυαλιστερό μαύρο κ να μην έχει γρόμπαλα σκόνης
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.795
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top