Μερικές κασέτες παίζουν μόνο από το ένα ηχείο...

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Πρόσφατα πήρα ένα κασετόφωνο για να ακούω τις παλιές μου κασέτες, καθώς ένα που είχα χάλασε.

Το πρόβλημα που μου προέκυψε είναι ότι μερικές κασέτες (όχι όλες, αλλά τις περισσότερες) τις παίζει από το ένα ηχείο και συγκεκριμένα από το δεξιό. Κάποιες ελάχιστες μου τις παίζει κι από τα δύο. Το AKAI αυτό κασετόφωνο το έχω συνδεδεμένο με κονσόλα κι από εκεί ηχεία κλπ, αλλά το πρόβλημα φαίνεται να είναι από την πηγή.



Σε ένα άλλο κασετόφωνο (απλό φορητό Sony) που έχω μου τις παίζει κι από τα δύο ηχεία (αυτές τις συγκεκριμένες κασέτες) κανονικά. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω κάνει καμιά τρελή συνδεσμολογία, απλά τα ηχειάκια έχω κουμπώσει όπως φαίνεται στο βίντεο.



Εν τω μεταξύ, παραδόξως και η ποιότητα ήχου, μου φαίνεται πολύ καλύτερη στο μικρό κασετόφωνο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
 



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Άμα γράψεις κάτι, το παίζει κανονικά και από τα δύο κανάλια;

Το αζιμούθιο είναι ΟΚ:
Έχεις κασέτα εμπορίου να δεις αν παίζουν και τα δύο;
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Είναι πιθανό το πρόβλημα να οφείλεται σε συσσωρευμένη βρωμιά (μάκα) στην κεφαλή και στο capstan (λαστιχένιο ράουλο που τραβάει την ταινία), διορθώνεται εύκολα καθαρίζοντας τα με μπατονέτα βουτηγμένη σε αιθυλική αλκοόλη (οινόπνευμα) ή ισοπροπυλική αλκοόλη.
Υπάρχει όμως και η πιθανότητα κάποιος να έχει "παίξει" με το αζιμούθιο της κεφαλής χαλώντας το οπότε η κεφαλή δεν πατάει σωστά πάνω στην μαγνητική ταινία κι έτσι αδυνατεί να διαβάσει το ένα κανάλι. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται τεχνικός για να το ρυθμίσει σωστά.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Άμα γράψεις κάτι, το παίζει κανονικά και από τα δύο κανάλια;

Το αζιμούθιο είναι ΟΚ:
Έχεις κασέτα εμπορίου να δεις αν παίζουν και τα δύο;
Ναι, είναι εμπορίου η κασέτα, κανονική κυκλοφορία.
Είναι πιθανό το πρόβλημα να οφείλεται σε συσσωρευμένη βρωμιά (μάκα) στην κεφαλή και στο capstan (λαστιχένιο ράουλο που τραβάει την ταινία), διορθώνεται εύκολα καθαρίζοντας τα με μπατονέτα βουτηγμένη σε αιθυλική αλκοόλη (οινόπνευμα) ή ισοπροπυλική αλκοόλη.
Υπάρχει όμως και η πιθανότητα κάποιος να έχει "παίξει" με το αζιμούθιο της κεφαλής χαλώντας το οπότε η κεφαλή δεν πατάει σωστά πάνω στην μαγνητική ταινία κι έτσι αδυνατεί να διαβάσει το ένα κανάλι. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται τεχνικός για να το ρυθμίσει σωστά.
και πως εξηγείται ότι μερικές κασέτες παίζουν και από τα δύο ηχεία;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Καθάρισε κεφαλές, capstan και όλο το σύστημα οδήγησης και ανάγνωσης της μαγνητικής ταινίας.
Αν δεν διορθωθεί κατά πάσα πιθανότητα είναι πειραγμένο το αζιμούθιο της κεφαλής.
Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και τις γνώσεις δεν γίνεται να το ρυθμίσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
... και επίσης, το κασετόφωνο έχει ακουστό πρόβλημα flutter. Κάποια λαστιχάκια θέλουν αλλαγή, μετά από τόσα χρόνια.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ναι, είναι εμπορίου η κασέτα, κανονική κυκλοφορία.


και πως εξηγείται ότι μερικές κασέτες παίζουν και από τα δύο ηχεία;
Μια υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι η μαγνητική ταινία αυτών είναι πιο παχιά με αποτέλεσμα να πατάει καλύτερα πάνω στην κεφαλή, αλλά και το flutter που αναφέρει ο κος Κόγιας παρπάνω είναι μια πιθανότητα.
Γενικά κασετόφωνα και μπομπινόφωνα έχουν πολλά λαστιχένια εξαρτήματα στο σύστημα οδήγησης κι ανάγνωσης τα οποία με τον χρόνο πολυμερίζονται χάνοντας την αρχική τους μορφή και προκαλούν προβλήματα στην αναπαραγωγή.
Μετά από τόσα χρόνια καλό θα ήταν να γίνει ένα service από κάποιο τεχνικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
13
Reaction score
6
ΟΚ, παιδια, στην χειρότερη το πάω σε μάστορα.
Αν εχει χαλασει το αζιμουθιο της κεφαλης, εχει μεγαλο κοστοςη επισκευη;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
ΟΚ, παιδια, στην χειρότερη το πάω σε μάστορα.
Αν εχει χαλασει το αζιμουθιο της κεφαλης, εχει μεγαλο κοστοςη επισκευη;
Είναι αρκετά λεπτή και χρονοβόρα διαδικασία, χρειάζονται reference tapes και τεχνικός με εμπειρία σε κασετόφωνα και μπομπινόφωνα.
Δηλαδή θεωρώ απίθανο να βρεις τεχνικό κάτω από τα 50 με τέτοιες γνώσεις κι εξοπλισμό.
Η βίδα ρύθμισης του αζιμούθιου της κεφαλής είναι συνήθως ορατή κι έχει τοποθετηθεί χρωματιστό βερνίκι πάνω στο κεφάλι της έτσι ώστε μετά την ρύθμιση να ασφαλίσει κατά κάποιον τρόπο κι ο επόμενος τεχνικός να καταλάβει ότι έχει πειραχθεί αν αυτό το βερνίκι απουσιάζει.
Κοίτα προσεκτικά αν φαίνονται τις βίδες της κεφαλής (στήριξης και αζιμουθίου) αν απουσιάζει έστω κι από μία το χρωματιστό βερνίκι σημαίνει ότι κάποιος έχει βάλει χέρι εκεί πειράζοντας τις ρυθμίσεις της.
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αν το πρόβλημα είναι στο αζιμούθιο, οι κασέτες που είναι γραμμένες από το ίδιο το κασετόφωνο θα παίζουν, αλλά οι κασέτες που είναι γραμμένες από άλλα όχι.
Εξαρτάται, αν δεν πατάει η κεφαλή σε ολόκληρο το πλάτος της ταινίας πάλι δεν θα διαβάσει το κανάλι που δεν έχει επαφή.
Νομίζω είναι ανεξάρτητο το αζιμούθιο της κεφαλής ανάγνωσης από το αζιμούθιο της κεφαλής εγγραφής.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Στα περισσότερα κασετόφωνα υπάρχει μία κεφαλή και για τις δό δουλειές.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ναι έχεις δίκιο, εγώ μπερδεύτηκα, έχουν 2 κεφαλές, μία σκουρόχρωμη για διαγραφή της ταινίας και η κεφαλή ανάγνωσης κάνει και την εγγραφή.
Ας κάνει καθαρισμό κεφαλών και στην συνέχεια ας δοκιμάσει να κάνει μια εγγραφή, ιδανικά σε κάποια από τις κασέτες που τώρα δεν παίζει σωστά.
 



Μηνύματα
13
Reaction score
6
Αν το πρόβλημα είναι στο αζιμούθιο, οι κασέτες που είναι γραμμένες από το ίδιο το κασετόφωνο θα παίζουν, αλλά οι κασέτες που είναι γραμμένες από άλλα όχι.
εννοεις δεν θα παιζουν καθολου; ή μονο απο το ενα ηχειο;
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Θα έχουν πρόβλημα στην αναπαραγωγή, γιατί η γωνία εγγραφής θα είναι λάθος. Μπορεί απλά να είναι προβληματικά τα πρίμα. Αλλά είναι απίθανο να μην παίζουν καθόλου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top