Μετάβαση σε apple

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλημερα και χρονια πολλα!

Επειδη εχω φριξει με τα windows σκεφτομαι να παρω την πρωτη μου συσκευη apple . Μιλαω για λαπτοπ τουλαχιστον 13 ιντσων (το οποιο θα επιτελεσει ρολο δευτερου υπολογιστη) που ευελπιστω να μου κρατησει 5-7 χρονακια χωρις κολληματα.
Η συσκευη προοριζεται για σερφάρισμα, για να γραφω καποια αρθρακια για μια ιστοσελίδα που διαχειριζομαι και 10% για επεξεργασια φωτογραφιας με photoshop (απλα πραγματα δλδ κυριως επεξεργασια raw αρχειων).

H ερωτηση ειναι: Πιστευετε πως με τα 2 μοναδικα macbook air 13 ιντσων που βρισκω στο σκρουτζ κατω απο 1000 ευρω και παραθετω λιγο πιο κατω θα γινει η δουλεια μου? Ή θα χρειαστει να ανεβασω το μπατζετ?

1)Apple MacBook Air 13" 1.6GHz (i5/8GB/128GB Flash Storage) (2016)
Ultrabook, Οθόνη: 13.3" Ανάλυση: 1440x900, CPU: Intel Core i5 1.6 GHz, RAM: 8 GB, GPU: Intel HD Graphics 6000, Σκληρός Δίσκος: 128 GB Flash Storage, Λειτουργικό: Mac OS X, Βάρος: 1.35 kg

2)Apple Macbook Pro 13" 2.5GHz (i5/4GB/500GB)
Notebook, Οθόνη: 13.3" Ανάλυση: 1280x800, CPU: Intel Core i5 2.5 GHz, RAM: 4 GB, GPU: Intel HD 4000, Σκληρός Δίσκος: 500 GB HDD, Λειτουργικό: Mac OS X, Βάρος: 2.06 kg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Καλημερα και χρονια πολλα!

Επειδη εχω φριξει με τα windows σκεφτομαι να παρω την πρωτη μου συσκευη apple . Μιλαω για λαπτοπ τουλαχιστον 13 ιντσων (το οποιο θα επιτελεσει ρολο δευτερου υπολογιστη) που ευελπιστω να μου κρατησει 5-7 χρονακια χωρις κολληματα.
Η συσκευη προοριζεται για σερφάρισμα, για να γραφω καποια αρθρακια για μια ιστοσελίδα που διαχειριζομαι και 10% για επεξεργασια φωτογραφιας με photoshop (απλα πραγματα δλδ κυριως επεξεργασια raw αρχειων).

H ερωτηση ειναι: Πιστευετε πως με τα 2 μοναδικα macbook air 13 ιντσων που βρισκω στο σκρουτζ κατω απο 1000 ευρω και παραθετω λιγο πιο κατω θα γινει η δουλεια μου? Ή θα χρειαστει να ανεβασω το μπατζετ?

1)Apple MacBook Air 13" 1.6GHz (i5/8GB/128GB Flash Storage) (2016)
Ultrabook, Οθόνη: 13.3" Ανάλυση: 1440x900, CPU: Intel Core i5 1.6 GHz, RAM: 8 GB, GPU: Intel HD Graphics 6000, Σκληρός Δίσκος: 128 GB Flash Storage, Λειτουργικό: Mac OS X, Βάρος: 1.35 kg

2)Apple Macbook Pro 13" 2.5GHz (i5/4GB/500GB)
Notebook, Οθόνη: 13.3" Ανάλυση: 1280x800, CPU: Intel Core i5 2.5 GHz, RAM: 4 GB, GPU: Intel HD 4000, Σκληρός Δίσκος: 500 GB HDD, Λειτουργικό: Mac OS X, Βάρος: 2.06 kg
Πολύ άνετα κάνεις αυτά που θες όποιο και να πάρεις. Να φανταστείς αυτά που θες και πολύ Photoshop τα έκανα το 2011 με ενα MacBook Core 2 Duo 2.0Ghz και 4Giga ram.
Και αν δεν ήθελα να πάω σε iMac λόγο μεγάλης οθόνης δεν είχα λόγο να το αλλάξω αν δεν το ήθελε ένας φίλος σε καλή τιμή οπότε και το έδωσα.
Δες και σε used αλλά οπωσδήποτε με Apple Care γιατι τα ρημάδια αν πάθουν κάτι εκτός εγγύησης απλά το πετάς. Πανάκριβα, παίρνεις καινούργιο.
Νομίζω με 500€ κάνεις τη δουλειά σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Ποτέ δεν γούσταρα την κλειστή φιλοσοφία της apple. Τα πάντα κλειδωμένα και ακριβά. Καλά μηχανήματα και αξιόπιστα δε λέω, αλλά σκέψου το καλά. Αυτά που θες να κάνεις πάντως τα κάνεις άριστα και με linux αφού θες να φύγεις από τα windows, και μάλιστα στο 1/3 του κόστους του αντίστοιχου mac. Άσε που με τα ίδια χρήματα πας σε πολύ καλύτερο μηχάνημα από πλευράς hardware. Η επιλογή δική σου βέβαια. Καλή Ανάσταση.
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Φανταζότανε το photoshop με αναλύσεις 1440x900 ή 1280x800 θα είναι μια μοναδική εμπειρία.
Για τα υπόλοιπα θα είσαι ΟΚ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Στην επιλογή σας να φροντίσετε οπωσδήποτε να περιλαμβάνονται 8gb ram.
Τα 128gb σκληρού δίσκου αν και λίγα, ειναι αρκετά για τις εργασίες που αναφέρετε αρκεί βέβαια να ειναι ssd και ´οχι μηχανικός δίσκος, όπως ειναι στο δεύτερο μηχάνημα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για επεξεργασιες που θελετε ισως το ελαφρυτερο lightroom βολεψει καλυτερα απο το βαρυ Photoshop.

Photoshop σε Linux αν δεν απατωμαι δεν υφισταται.

Κατα τα αλλα 8gb ειναι minimum imho για επεξεργασια. 16 ειναι optimal.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Εγω θα σου ελεγα να δωσεις 5-6 κατοσταρικα και να παρεις ενα λαπτοπακι με γρηγορο i5, SSD και 8-12GB μνημη.

Εαν δεν σου αρεσουν τα 10 επειδη ειναι πολυ big-brother, κανε ενα φορματακι και φορεσε του windows 7 64-bit (εαν το κατεχεις).

Εχουν ακομη υποστηριξη.

Τα apple τα θεωρω υπερτιμημενα σχεδον στο διπλασιο για το hardware που προσφερουν.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επειδη εχω φριξει με τα windows
Τα Apple ειναι τα ιδανικα μηχανηματα για ανθρωπους που δεν εχουν και πολλη σχεση με την τεχνολογια οντας πιο φιλικα στον απλο χρηστη.
Περα απο αυτο τα Windows για εναν χρηστη που ξερει λιγο παραπανω απο τα βασικα δεν ειναι εδω και αρκετα χρονια λογος για να "φριξει" κανεις.
Και τα mac εχουν κι αυτα τα δικα τους προβληματα ξερεις, οποτε μην εχεις αυταπατες οτι ξαφνικα θα βρεθεις σε εναν μαγικο κοσμο που ολα θα δουλευουν ρολοι.
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Photoshop σε Linux αν δεν απατωμαι δεν υφισταται.
Υπαρχή το gimp που είναι δωρεάν και κάνει έως ένα βαθμό οτι και και το photoshop. Στο Linux θέλει να αφιέρωσης κάποιο χρόνο για να μάθεις κάποια πράγματα.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
674
Reaction score
2.154
Οπωσδήποτε μοντέλο με 8 γίγα ραμ.-

Mε το σκεπτικό ότι είναι μια επένδυση που θέλεις να κρατήσεις για χρόνια, θα κοιτούσα αυτό.

Ειδάλλως κάποιο παλαιότερο μεταχειρισμένο με δυνατό επεξεργαστή και αναβαθμίσιμη μνήμη.

Επειδη εχω φριξει με τα windows σκεφτομαι να παρω την πρωτη μου συσκευη apple .
fry3.jpg


(απλα πραγματα δλδ κυριως επεξεργασια raw αρχειων).
fry24.jpg
 



Μηνύματα
444
Reaction score
293
Τα Apple ειναι τα ιδανικα μηχανηματα για ανθρωπους που δεν εχουν και πολλη σχεση με την τεχνολογια οντας πιο φιλικα στον απλο χρηστη.
Περα απο αυτο τα Windows για εναν χρηστη που ξερει λιγο παραπανω απο τα βασικα δεν ειναι εδω και αρκετα χρονια λογος για να "φριξει" κανεις.
Δε θα συμφωνήσω. Απλά τα apple είναι πιο σταθερά κατά την εμπειρία μου.

Και τα mac εχουν κι αυτα τα δικα τους προβληματα ξερεις, οποτε μην εχεις αυταπατες οτι ξαφνικα θα βρεθεις σε εναν μαγικο κοσμο που ολα θα δουλευουν ρολοι.
Θα συμφωνήσω, έτσι είναι. Απλά τα προβλήματα αργούν περισσότερο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Τα Mac έχουν και αυτά κάποια θέματα όπως κάθε υπολογιστής, όμως είναι πολύ λιγότερα και πιο σπάνια. Και το βασικό, ξεχνάς τους ιούς.
Δεν έχει σχέση αν είναι για τον γνώστη ή όχι κατά τη γνώμη μου. Είναι για αυτόν που δεν θέλει να ασχολείται με το Αν και το Τη δουλεύει. Και ας ξέρει δεν εχει σημασία.
Μονόδρομος για όποιον βγάζει σπυριά με τα Windows όπως εγώ πχ. Και η αλλαγή δεν έχει επιστροφή.
Ειναι ακριβά ναι, αλλά είναι τόσο όσο ενα σοβαρό DELL ή HP.
Αυτά μετά από 20 χρόνια οικιακής και επαγγελματικής χρήσης.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Το ζητημα δεν ειναι εαν τα Windows ή το Apple Mac OS ειναι καλυτερο λειτουργικο.
Και τα δυο ειναι εξαιρετικα. Το θεμα ειναι τι βολευει τον καθενα.

Για παραδειγμα, για εμενα που δουλευω σε Windows κοντα 20 χρονια και ξερω τις ιδιορρυθμιες τους, δεν υπαρχει λογος να παω σε Apple.

Ειδικα οταν στο ιδιο κοστος, ενα μηχανημα Windows, θα υπερεχει απο πλευρας hardware.

Επισης δεν καταλαβαινω τις αγκυλωσεις και τους περιορισμους στο software και hardware κομματι της Apple.

Ενταξει, εχει ενα αναγνωρισμενο προιον που ειναι το λειτουργικο της. Ομως, για εμενα, αυτος δεν ειναι λογος να σου χρεωνει ενα μετριο hardware σχεδον διπλη τιμη.

Εαν θελει να πουλησει το λειτουργικο θα μπορουσε καλλιστα να το εμπορευτει χωριστα και το hardware να το επιλεξει ο χρηστης κατα βουληση.

Εν'ολιγης πιστευω πως εαν καποιος γνωριζει καλα τις ιδιορρυθμιες των Windows και πως να τις διαχειριστει, δεν υπαρχει λογος να σκασει τοσα πολλα λεφτα, μονο και μονο για να "τρεχει" το Mac OS σε ενα μετριο (για τα λεφτα του) hardware.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Το ζητημα δεν ειναι εαν τα Windows ή το Apple Mac OS ειναι καλυτερο λειτουργικο.
Και τα δυο ειναι εξαιρετικα. Το θεμα ειναι τι βολευει τον καθενα.

Για παραδειγμα, για εμενα που δουλευω σε Windows κοντα 20 χρονια και ξερω τις ιδιορρυθμιες τους, δεν υπαρχει λογος να παω σε Apple.

Ειδικα οταν στο ιδιο κοστος, ενα μηχανημα Windows, θα υπερεχει απο πλευρας hardware.

Επισης δεν καταλαβαινω τις αγκυλωσεις και τους περιορισμους στο software και hardware κομματι της Apple.

Ενταξει, εχει ενα αναγνωρισμενο προιον που ειναι το λειτουργικο της. Ομως, για εμενα, αυτος δεν ειναι λογος να σου χρεωνει ενα μετριο hardware σχεδον διπλη τιμη.

Εαν θελει να πουλησει το λειτουργικο θα μπορουσε καλλιστα να το εμπορευτει χωριστα και το hardware να το επιλεξει ο χρηστης κατα βουληση.

Εν'ολιγης πιστευω πως εαν καποιος γνωριζει καλα τις ιδιορρυθμιες των Windows και πως να τις διαχειριστει, δεν υπαρχει λογος να σκασει τοσα πολλα λεφτα, μονο και μονο για να "τρεχει" το Mac OS σε ενα μετριο (για τα λεφτα του) hardware.
Δεν το χρειάζεται το σούπερ ντούπερ hardware γιατί είναι σχεδιασμένο έτσι και αυτό πληρώνεις συν τα άλλα.
Αυτό ειναι το λάθος που κάνουν ολοι οι χρήστες Windows.
Είναι σαν να κοντράρει MAZDA RX8 με διλιτρο κινητήρα πχ.
Κάπως έτσι.
Και όταν με τέτοια "ξεπερασμένα" hardware φτάνει σε τέτοιο performance κατά κάποιο τρόπο ξεβρακώνει τον κακό σχεδιασμό των WINDOWS σούπερ κατασκευών.
Οπότε καταλήγει αναλογικά φθηνότερη λύση.
 
Last edited:




Μηνύματα
634
Reaction score
236
Απο οτι ξερω, η Apple χρησιμοποιει τον ιδιο τυπο hardware στα laptop/desktop της, με αυτα των αλλων εταιριων που χρησιμοποιουν Windows. Αρα το παραδειγμα με το Mazda RX8 (wankel engine) δεν ισχυει, εφοσον δεν μιλαμε για διαφορετικες τεχνολογιες.

Η μονη διαφορα ειναι οτι το ιδιο hardware, η Apple το χρεωνει σχεδον διπλη τιμη απο τις αλλες εταιριες. Υποτιθεται ομως οτι δεν σε χρεωνει για το hardware, αλλα για το software.

Οσοι λοιπον θεωρουν, οτι το Mac OS αξιζει τοσα λεφτα, καλα κανουν και τα αγοραζουν.

Ομως ειναι παρατραβηγμενο, να λενε καποιοι οτι τα desktop/laptop με Windows ειναι κατωτερα, επειδη απλα δεν τους βολευουν.

Υπαρχουν πολλα ανεξαρτητα benchmarks στο internet, που συγκρινουν αντιστοιχα Apple και Microsoft laptops/desktops. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει σχετικα με αυτο.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.653
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top