Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Να μαι λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω το χώρο μου. Πριν μπω σε λεπτομέρειες να μου επιτρέψετε ένα μικρό πρόλογο για την πορεία του συστήματός μου.

Στο χώρο της βιντεοπροβολής και του πολυκάναλου ήχου μπήκα πριν καν παντρευτώ κάπου στο 1998 οπότε ήταν επόμενο η γυναίκα που θα με παντρευόταν μαζί με μένα να παντρευόταν και το σύστημα. Ευτυχώς για μένα πέτυχα τζόκερ κι έτυχε το έτερον ήμισυ όχι μόνο να μη γκρινιάζει για τίποτα αλλά να μου επιβάλλει κι από πάνω να στήσουμε οικιακό κινηματογράφο στο σαλόνι οπότε είχα ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα. Για να το κάνω πιο λιανά κάνω ό,τι θέλω, όπου θέλω, όποτε θέλω κι όπως εγώ το θέλω.

Στην πορεία των χρόνων έχουν αλλάξει πολλά κομάτια απ το σύστημα, ενισχυτές, ηχεία, προτζέκτορες, όχι πολλά μη φανταστείτε αλλά δεν έχει μείνει τίποτα απ το αρχικό σύστημα, αυτό που έχει σημασία και το τονίζω ότι έχω ένα σοβαρό μειονέκτημα: δυστυχώς δεν έχω δικό μου χώρο και σα να μη φτάνει αυτό από φοβερή ατυχία ό,τι σπίτι νοικιάζω πάνω από 4 χρόνια για διάφορους λόγους (συνήθως χρειάζονται τα σπίτια οι ιδιοκτήτες για προσωπική χρήση) δε μπορώ να το κρατήσω.

Προκαταβολικά ζητώ επιείκια γιατί σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να είναι καλύτερα στην αλυσίδα του συστήματος, οφείλω όμως να ενημερώσω πως ό,τι έχω εδώ έχει αγοραστεί με πολύ, μα πάρα πολύ κόπο και θυσίες και στερήσεις για να ικανοποιήσω αυτό το χόμπι μου, με πολλές δόσεις, τα περισσότερα μεταχειρισμένα, με ασταθή δουλιά, δυστυχώς η γυναίκα δεν δουλεύει, με ενοίκιο, με δύο παιδιά κι ό,τι συνεπάγεται αυτό, με μία περίοδο δυόμιση χρόνων ανεργίας απ το 2014 έως και το 2016 όπου κι έμεινα στάσιμος σε ό,τι είχε να κάνει με το home cinema.

Δόξα τω θεώ τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα τώρα οπότε σκέφτομαι σε βάθος χρόνου πάντα, να γίνει μία αναβάθμιση στο θέμα του ενισχυτή και να πάω ή σε Marantz 6014 ή Anthem που ακούω καλά λόγια για το σύστημα ισοστάθμισής του. Να σημειώσω εδώ πως σε μεγάλο βαθμό ακούω και μουσική απ το σύστημα, δεν έχω βέβαια τις απαιτήσεις του αυστηρά δικάναλου ήχου, αλλά ό,τι μπορώ να πάρω από έναν a/v για δικάναλη ακρόαση (αν και πολλές φορές ακούω και τη μουσική πολυκάναλα) θα το προσπαθήσω.
Μία δεύτερη αναβάθμιση θα ήταν ή ένας projector 4Κ ή μία μεγάλη τηλεόραση στις 85 ίντζες γιατί αυτό το πράγμα κάθε φορά με τις μετακομίσεις και το στήσιμο του projector μ έχει κουράσει, ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι, είδωμεν.

Στο μέλλον υπάρχει η σκέψη για μέτρηση χώρου και μία σχετικά οικονομική φροντίδα χώρου στα πλαίσια που να αντέχει η τσέπη μου και κάτι πρακτικό έτσι ώστε να μπορεί να μπαίνει – βγαίνει λόγω των συνεχών μετακομίσεων.
Επίσης να σημειώσω πως η εγκατάσταση όλη περνάει απ τα χέρια μου καθώς όντας πολυτεχνίτης από 15 χρονών ξένο χέρι δεν έχει μπει ποτέ στο σπίτι μου. (Ένα χώρο dedicated θέλω να γράψω ιστορία φτιάχνοντάς τα όλα με τα χέρια μου αλλά που τέτοια τύχη).
Ο παρών χώρος είναι σαλόνοτραπεζαρία ενιαίο με κουζίνα, συνολικού εμβαδού 50τ.μ. αλλά ο χώρος ακρόασης είναι 6.00μ. πλάτος Χ 5.00μ. μήκος και 2.80μ. ύψος. Η απόσταση ακρόασης είναι 2.80μ. όσο και η απόσταση μεταξύ των κυρίως ηχείων οπότε έχω απόλυτο τρίγωνο.
Λοιπόν αρκετά μακρυγόρησα, παρακάτω η λίστα με το παρόν set up το οποίο είναι διάταξη 6.2, atmos δεν στήνω αν δεν βρω σπίτι που θα ξέρω ότι θα είναι για μακρά ενοικίαση.

Εχουμε και λέμε:
Ενισχυτής A/V: (Χρησιμοποιείται μόνο ως προενισχυτής) Denon 2313
Τελικός δικάναλος για τα κυρίως ηχεία: Rotel RB 991.
Τελικός πεντακάναλος για τα υπόλοιπα ηχεία: Rotel RB 985 MkII. (Περισσεύει κι ένα κανάλια για μελλοντικό 7.1).
Ηχεία Front: B&W 683
Ηχείο Center & back center: 2x B&W HTM61
Ηχείο Surround: B&W 685.
Subwoofer: 2x svs pb1000.
Πηγή: Dune hd base 3d, ps3, cd player denon dcd 425, κι ένας αποκωδικοποιητής για τηλεοπτικό στο προβόλι.
Projector: Infocus IN80EU.
Πανί: Comtevision 90”
Επιπλο: Diy, το ίδιο κι οι βάσεις είναι δικής μου κατασκευής.
Καλώδια: Όλα Supra.

Μερικές φωτό του παρόντος χώρου όπου και μπήκα πριν 8 μήνες.











 
Last edited:



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εισαι μια χαρα, ωραιος.....:hi:
.....οπως το 6.2 ετσι και το 7.2 θα σε δυσκολεψουν με τα 2 καναλια πισω επιπλεον

δεν δινεις το κεντρικο(πισω) και παιρνεις 4 ακομα 685 οσο υπαρχουν (εχε το νου σου)

προτεινω να φτιαξεις 5.2.4 atmos και 5.2.5 auro με marantz σειρα 7

απο εικονα και η tv καλη επιλογη ειναι αν πας σε 85"
....βλεπω οτι δεν εχεις ....πως την βγαζεις ?

αν θες να κανεις μια βελτιωση στην εικονα σου οπως εισαι σε θεμα αντιθεσης και να μπορεις να βλεπεις και με ολιγων φωτισμο το βραδυ, να βγαλεις την οθονη και να κανεις τον τοιχο γκρι......ετσι θα κερδισεις καποιες ιντσες και με καλυτερη αντιθεση..;)


τελικως θα ελεγα αυτο.....
Σου εύχομαι να βρεις κάτι μονιμότερο και να στήσεις το hc που ονειρεύεσαι.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
εισαι μια χαρα, ωραιος.....:hi:
.....οπως το 6.2 ετσι και το 7.2 θα σε δυσκολεψουν με τα 2 καναλια πισω επιπλεον

δεν δινεις το κεντρικο(πισω) και παιρνεις 4 ακομα 685 οσο υπαρχουν (εχε το νου σου)

προτεινω να φτιαξεις 5.2.4 atmos και 5.2.5 auro με marantz σειρα 7

απο εικονα και η tv καλη επιλογη ειναι αν πας σε 85"
....βλεπω οτι δεν εχεις ....πως την βγαζεις ?

αν θες να κανεις μια βελτιωση στην εικονα σου οπως εισαι σε θεμα αντιθεσης και να μπορεις να βλεπεις και με ολιγων φωτισμο το βραδυ, να βγαλεις την οθονη και να κανεις τον τοιχο γκρι......ετσι θα κερδισεις καποιες ιντσες και με καλυτερη αντιθεση..;)


τελικως θα ελεγα αυτο.....
Συνονόματε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, το 7.2 δε νομίζω ότι θα με δυσκολέψει κι όσο για το πίσω κεντρικό το χω υπόψιν εδώ και χρόνια αλλά δεν έχω βρει καμία αγγελία με τα 685 κι είμαι λίγο ψείρας, αν δεν βρω μόνο αυτά δε βάζω άλλο.
Για το 5.4.4 που λες δυστυχώς όταν δοκίμασα χωρίς πίσω κεντρικό μου έλειψε αισθητά, προτιμώ να στήσω 7.2.2 με τα 2 atmos πάνω απ το κεφάλι μου να εκμεταλλευτώ το κανάλι των καλωδίων του προτζέκτορα, για auro πέραν των πολλών προσθηκών σε ηχεία μπαίνουμε σε πολλά μερεμέτια σε ξένο σπίτι που ήδη το χω κατατρυπήσει.
Για τον τοίχο το χα δοκιμάσει στο προηγούμενο σπίτι κι είχα την εντύπωση πως μου κοβε φως οπότε το ξανά βαψα λευκό. Στο παρόν σπίτι δεν βάφω γιατί ο παρών σπιτονοικοκύρης μου το πε απ την αρχή πως στα 2 χρόνια υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να χρειαστεί το σπίτι οπότε δε μπαίνω στη διαδικασία, ωραίο το βάψιμο αλλά μετά χρειάζεται πολύ δουλιά για να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση, δε μπορώ να παραδώσω το σπίτι έτσι. Για το θέμα τηλεόρασης έχω βολευτεί, ανοίγω τον προτζέκτορα στο σαλόνι κι έχω μία 32άρα στην κρεββατοκάμαρα, μια χαρά είμαι.
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
προτεινα βρε...εσυ οπως σε ευχαριστει να το κανεις ;)
Και καλά έκανες βρε, δε σε επίπληξα. Την παρουσίαση δεν την έκανα για τα μπράβο, αυτά τα χω ξεπεράσει εδώ και καιρό, αυτό που με ενδιαφέρει πλέον είναι οι προτάσεις βελτίωσης που θα πέσουν στο τραπέζι, να τις φιλτράρω, να δω τα οικονομικά μου και να τις εφαρμόσω σε βάθος χρόνου, δε βιάζομαι, το ταξίδι έχει σημασία. ιδέες ρίξτε κι εδώ είμαστε.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραία τα πράγματα Κώστα. Ήρθε η ώρα να πιούμε εκείνον τον καφέ που λέμε τόσα χρόνια..
Ευχαριστώ Μανώλη μου, το ξέρω έχει μείνει πίσω αυτό που συζητάγαμε αλλά και πάλι δεν ξέρω τι θα γίνει μ αυτό το σπίτι, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο το 2020 να το παραδώσω κι αυτό, από Οκτώβρη οπότε θα στρώσω και τα χαλιά και θ ανοίξει και το σύστημα (γιατί ως γνωστόν από Ιούνιο έως και τον Σεπτέμβρη το σύστημα παραμένει εκτός πρίζας για λόγους αποτοξίνωσης και ταλαιπωρίας εμού και των μηχανημάτων) θα το κανονίσουμε.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Πολυ ωραιο συστημα εχεις κανει,μπραβο σου.Οταν μπορεσεις οπως λες και εσυ αλλαξε τον AV με καλυτερο μοντελο denon η πηγαινε σε anthem,ποιο σωστοι ηχητικα(audiophile)απο τους marantz.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πολυ ωραιο συστημα εχεις κανει,μπραβο σου.Οταν μπορεσεις οπως λες και εσυ αλλαξε τον AV με καλυτερο μοντελο denon η πηγαινε σε anthem,ποιο σωστοι ηχητικα(audiophile)απο τους marantz.
Ευχαριστώ, όπως είπα σκεφτόμουν για τον 6014, καλοί οι Anthem από κάτι review που διάβασα αλλά πολύ ακριβοί και έχουν ελλείψεις σε βασικά features.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ακόμα ίδιο κεντρικό με το πίσω και να κάνεις έτσι το 7.2. Στην θέση σου θα προτιμούσα έναν pre pro μοντέλο πιο παλιό σαν το δικό μου (cxa 5000) που θα το πάρεις σε πολύ νορμάλ τιμή και δεν θα πήγαινα για atmos σε ξένο σπίτι.
Αν αποφασίσεις για atmos προτίμησε marantz 6011 η 12 σε μτχ καθώς δεν βλέπω το λόγο να πας στο τελευταίο μοντέλο. Αν πεις να πας σε καινούργιο avr ο nad t758v3 στα 1350 είναι μονόδρομος αυτή την στιγμή. My2cents.
 

A

amoustakas

Guest
Το πιο πετυχημένο upmix στα λεφτά του ο nad t758v3 δεν το κάνει; Έχει ο φίλος τον απαιτούμενο αριθμό καναλιών για να εκμεταλλευτεί τον παραπάνω ενισχυτή;
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ακόμα ίδιο κεντρικό με το πίσω και να κάνεις έτσι το 7.2. Στην θέση σου θα προτιμούσα έναν pre pro μοντέλο πιο παλιό σαν το δικό μου (cxa 5000) που θα το πάρεις σε πολύ νορμάλ τιμή και δεν θα πήγαινα για atmos σε ξένο σπίτι.
Αν αποφασίσεις για atmos προτίμησε marantz 6011 η 12 σε μτχ καθώς δεν βλέπω το λόγο να πας στο τελευταίο μοντέλο. Αν πεις να πας σε καινούργιο avr ο nad t758v3 στα 1350 είναι μονόδρομος αυτή την στιγμή. My2cents.
Το χω σκεφτεί κι αυτό το ενδεχόμενο για μεταχειρισμένο προηγούμενο μοντέλο, ακόμα και τον 6013, το atmos το χω στην άκρη του κεφαλιού μου μόνο σε περίπτωση που βρω σπίτι για μακρόχρονη ενοικίαση, αν ξέρω ότι δεν το χρειάζεται και μπορώ να μείνω πάνω από 10 χρόνια μπορεί να το μετατρέψω και σε dedicated, το θέμα είναι να βρεθεί τέτοιο σπίτι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το πιο πετυχημένο upmix στα λεφτά του ο nad t758v3 δεν το κάνει; Έχει ο φίλος τον απαιτούμενο αριθμό καναλιών για να εκμεταλλευτεί τον παραπάνω ενισχυτή;
δεν ξερω ποιο upmix θεωρεις πετυχεσμενο, αλλα ο AV δεν καλυπτει τον αριθμο καναλιων που εχει ο φιλος... :lolsign:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
α δεν ξερω ...

.....αλλα ειναι 20ετιας upmix, και οποιος το ακουει ταυτοχρονα πρεπει να γελαει με αυτο που ακουει.:lolsign:
 


Μηνύματα
41
Reaction score
30
Πολύ ώραίο σύστημα έχεις στήσει και πολλά μπράβο για την επιμονή σου:hi:. Εύχομαι να βρεθεί ο χώρος που θα σου προσφέρει την δυνατότητα για άτμος. Στην παρούσα φάση αν προχώραγα σε κάποια αναβάθμιση θα ήταν σε αλλαγή του AV.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top