Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν έχεις InFocus με Denon?
Οχι, ινφοκους με Μαραντζ. Και τραβηξα γερο λουκι να βρω καλωδιο να τα παντρεψω, δυστυχως το ξερα απο παλια οι hdmi των ινφοκους ειχαν θεμα σ αυτη τη σειρα. Εχω δοκιμασει optoma και benq και με τους δυο ενισχυτες και κλειδωσαν στο πι και φι με τρια διαφορετικα καλωδια, ο Μαραντζ με τον ινφοκους μονο με ενα νετα απο ψσξιμο, μιλαμε για 15μαποσταση.
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πώς γίνεται αυτό? Τα ίδια chip χρησιμοποιούν.
Θεωρητικα ενα κλικ καλυτερα υλικα στην ακυσιδα ο Μαραντζ, το κουφο ειναι οτι μ αυτον δυσκολευτηκα οαραπανω απ ο,τι με τον denon ο οποιος ομως ηταν δεκαετιας.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Κώστα δεν παίζει ρόλο αυτό που λες, το ψηφιακό τμήμα και δη αυτό της διαχείρισης των HDMI inputs/outputs είναι πανομοιότυπο.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Κώστα δεν παίζει ρόλο αυτό που λες, το ψηφιακό τμήμα και δη αυτό της διαχείρισης των HDMI inputs/outputs είναι πανομοιότυπο.
Οι επαφες κι οι συνδεσεις ειναι διαφορετικες, δεν εχει σημασια ομως, το μειον παραμενει, εικονα που βαζει κατω σημερινα μηχανηματα, φακος για σεμιναριο το ιδιο κι η επεξεργασια αλλα η πλακετα hdmi για κλαματα.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Manmar

Να ρωτήσω από που πήρες τις βάσεις για τα atmos s15e;;;

Μπορείς να στείλεις link
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αν και αυτό είναι το θέμα του Κώστα, πιστεύω ότι θα μας συγχωρέσει...
Είναι βάσεις οροφής για προβολέα. Επιτρέπουν μικρή κλίση, και χρησιμοποίησα τις υπάρχουσες τρύπες για το καπάκι του power port με ποιο μακριές βίδες ίδιας διαμέτρου, και ροδέλες.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ξέχασα ν αναφέρω ότι με την αναστολή έβαψα (μόνος μου) κι όλο το σπίτι κι έφυγε αυτό το ηλίθιο γαλάζιο που μου θύμιζε τουαλέτες της λαχαναγοράς και που καθόλου δεν πήγαινε με την επίπλωση και τον εξοπλισμό, τον τοίχο του home τον έβαψα γκρι όπως θα δείτε και στις φωτό κι έκανε ωραία αντίθεση με τις κόκκινες κουρτίνες.




Πολλά πολλά συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό αυτόν χώρο, τέλεια διάταξη ηχείων, φοβερές μονάδες.
θα πρέπει να μπουμπουνάει !!!
Καλές ακροάσεις...........
Respect ........προσκυνώ. 😍😍😍
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό αυτόν χώρο, τέλεια διάταξη ηχείων, φοβερές μονάδες.
θα πρέπει να μπουμπουνάει !!!
Καλές ακροάσεις...........
Respect ........προσκυνώ. 😍😍😍
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Για οσο μπορω να μεινω σ αυτο το σπιτι γιατι δεν ειναι δικο μου μπουμπουναει μια χαρα γιατι ως μονοκατοικια παντα παιζει σταθμη αναφορας, 0 το πολυ -3 ή -5 σε καποιες ταινιες που εχουν ελαφρως πιο δυνατο ηχο.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Για οσο μπορω να μεινω σ αυτο το σπιτι γιατι δεν ειναι δικο μου μπουμπουναει μια χαρα γιατι ως μονοκατοικια παντα παιζει σταθμη αναφορας, 0 το πολυ -3 ή -5 σε καποιες ταινιες που εχουν ελαφρως πιο δυνατο ηχο.
Είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ αφού είσαι σε μονοκατοικία και η ένταση που χρησιμοποιείς είναι -3 η -5 db όντως είναι δυνατά !!!
Εγώ μένω σε 1ο όροφο και το ανώτερο που έχω βάλει είναι μέχρι -10db (Με Γυναίκα και 3 παιδιά)
Πιο παλιά όταν είχα ξεκινήσει να φτιάχνω το Home cinema μια φορά που βλέπαμε μία ταινία με παρέα η ένταση ήταν πιο δυνατή και κατέβηκαν από τον δεύτερο φοβισμένοι γιατί έτρεμε λέει το σπίτι 😆 😆 😆 (Με Γυναίκα χωρίς παιδιά)
ευτυχώς ήταν οι γονείς μου !!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ αφού είσαι σε μονοκατοικία και η ένταση που χρησιμοποιείς είναι -3 η -5 db όντως είναι δυνατά !!!
Εγώ μένω σε 1ο όροφο και το ανώτερο που έχω βάλει είναι μέχρι -10db (Με Γυναίκα και 3 παιδιά)
Πιο παλιά όταν είχα ξεκινήσει να φτιάχνω το Home cinema μια φορά που βλέπαμε μία ταινία με παρέα η ένταση ήταν πιο δυνατή και κατέβηκαν από τον δεύτερο φοβισμένοι γιατί έτρεμε λέει το σπίτι 😆 😆 😆 (Με Γυναίκα χωρίς παιδιά)
ευτυχώς ήταν οι γονείς μου !!!!!!!!!!
Στο προηγουμενο σπιτι και μαλιστα πριν αποκτησω svs, μας ειχε παραπονεθει η απο πανω οτι το παιδι φοβηθηκε για σεισμο και πηγαινε στη μανα του και το χα σχετικα χαμηλα. Δυστυχως οι χαμηλες συχνοτητες διαπερνανε τους τοιχους, ζηλευω οσους εχουν dedicated, εμενα η τυχη δε μου χαμογελασε σ αυτο.
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Στο προηγουμενο σπιτι και μαλιστα πριν αποκτησω svs, μας ειχε παραπονεθει η απο πανω οτι το παιδι φοβηθηκε για σεισμο και πηγαινε στη μανα του και το χα σχετικα χαμηλα. Δυστυχως οι χαμηλες συχνοτητες διαπερνανε τους τοιχους, ζηλευω οσους εχουν dedicated, εμενα η τυχη δε μου χαμογελασε σ αυτο.
Και εγώ σε πολυκατοικία μένω και μάλιστα ακούω τους από πάνω συνέχεια να περπατάνε και να τρέχουν .
Κανένας δεν έχει πει ποτέ τίποτα για τα μπάσα μου.
Ακούω καλά, γεμάτα ,χωρίς να ενοχλώ σε λογικές εντάσεις.
Αυτό ήρθε βάζοντας πάνω από ένα σαμπ στο χώρο, οπότε μετριάστηκε πάρα πολύ το θέμα τις έντασης .
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλημέρα στην παρέα, υποθετικά λοιπόν αποκτώ και ένα τρίτο sub είτε pb1000 είτε και pb2000, λέμε τώρα αργότερα στο μέλλον αν κάτσει καμία αγγελία ή τίποτα στοκ σε καλή τιμή και δόσεις. Οι ερωτήσεις είναι δύο:

Πρώτη ερώτηση, η τοποθέτησή του. Μιας και έχω τα δύο svs pb1000 μπροστά και δίπλα απ τα κυρίως ηχεία το καθένα, (ξέρω ότι δεν είναι η ενδεδειγμένη αλλά αναγκαστικά για λόγους χωροταξίας και αισθητικής) το τρίτο για πιο αμεσότητα, πιο smooth απόκριση αλλά και πάλι για λόγους χωροταξίας έλεγα να το βάλω πίσω ακριβώς απ τον καναπέ ανάμεσα στα surround back ηχεία, τι λετε;

Η δεύτερη επιλογή κι η μόνη κενή θέση θα ήταν πίσω απ το surround left ηχεία αριστερά δηλαδή απ τη θέση ακρόασης.
Επισυνάπτω φωτό με την παρούσα κάτοψη του χώρου.

Η δεύτερη ερώτηση αφορά τη σύνδεση του τρίτου υπογούφερ.
Ποια είναι η πιο σωστή; Λογικά τη μία έξοδου του ενισχυτή την αφήνουμε ως έχει και από κει παίρνει το ένα σαμπ. Για τ άλλα δύο τι κάνω; Παίρνω αρσενικό rca σε δύο θηλυκά και το αρσενικό το βάζω στην δεύτερη έξοδου του ενισχυτή και στα δύο θηλυκά δύο καλώδια ένα για κάθε σαμπ ή συνδέω το δεύτερο σαμπ στο line in και απ το line out ένα καλώδιο στο line in ή στο lfe του δεύτερου σαμπ;

Αναμενόμενο να πάρω και απαντήσεις του τύπου "πάρε δύο σαμπ για να μην υπάρχει δίλλημα" αλλά τις προσπερνώ, (προς το παρόν). 😜

Καταγραφή.PNG
 



Μηνύματα
191
Reaction score
339
Το κανε πρόσφατα φίλος μου κι έπαθε πλάκα με την όλη αίσθηση, από πλευράς σύνδεσης;
με ένα mini dsp θα ήταν το ποιο σωστό
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
με ένα mini dsp θα ήταν το ποιο σωστό
Χμμμ ωραία λύση αλλά εξτρά κόστος ε; Κι αυτό τι κάνει ουσιαστικα πέραν των συνδέσεων;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top