Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλημέρα στην παρέα, υποθετικά λοιπόν αποκτώ και ένα τρίτο sub είτε pb1000 είτε και pb2000, λέμε τώρα αργότερα στο μέλλον αν κάτσει καμία αγγελία ή τίποτα στοκ σε καλή τιμή και δόσεις. Οι ερωτήσεις είναι δύο:

Πρώτη ερώτηση, η τοποθέτησή του. Μιας και έχω τα δύο svs pb1000 μπροστά και δίπλα απ τα κυρίως ηχεία το καθένα, (ξέρω ότι δεν είναι η ενδεδειγμένη αλλά αναγκαστικά για λόγους χωροταξίας και αισθητικής) το τρίτο για πιο αμεσότητα, πιο smooth απόκριση αλλά και πάλι για λόγους χωροταξίας έλεγα να το βάλω πίσω ακριβώς απ τον καναπέ ανάμεσα στα surround back ηχεία, τι λετε;

Η δεύτερη επιλογή κι η μόνη κενή θέση θα ήταν πίσω απ το surround left ηχεία αριστερά δηλαδή απ τη θέση ακρόασης.
Επισυνάπτω φωτό με την παρούσα κάτοψη του χώρου.

Η δεύτερη ερώτηση αφορά τη σύνδεση του τρίτου υπογούφερ.
Ποια είναι η πιο σωστή; Λογικά τη μία έξοδου του ενισχυτή την αφήνουμε ως έχει και από κει παίρνει το ένα σαμπ. Για τ άλλα δύο τι κάνω; Παίρνω αρσενικό rca σε δύο θηλυκά και το αρσενικό το βάζω στην δεύτερη έξοδου του ενισχυτή και στα δύο θηλυκά δύο καλώδια ένα για κάθε σαμπ ή συνδέω το δεύτερο σαμπ στο line in και απ το line out ένα καλώδιο στο line in ή στο lfe του δεύτερου σαμπ;

Αναμενόμενο να πάρω και απαντήσεις του τύπου "πάρε δύο σαμπ για να μην υπάρχει δίλλημα" αλλά τις προσπερνώ, (προς το παρόν). 😜

View attachment 187685
βασικα πρεπει να κανεις μετρησεις για να εισαι σιγουρος....
.....βαζεις στον AV οτι εχεις ενα συστημα 2.2
μετρας με ενα μπροστα και το αλλο στις θεσεις που μπορεις και βλεπεις που ειναι καλυτερα.....ειναι μετρηση πριν παρεις και το τριτο..;)

θεωρω οτι τα 2 μπροστα εχουν ιδια αποσταση απο την θεση ακροασης και ιδια συμπεριφορα(μπορεις να το δεις και αυτο με μετρηση)
....οποτε τα 2 μπροστα τα κανεις σαν ενα και το τριτο που θα βαλεις το δηλωνεις ως δευτερο..
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
με μετρήσεις θα σε βοηθήσει να ρυθμίσεις τα sub ανάλογα με τον χώρο σου . βέβαια τα παιδιά εδώ τα ξέρουνε
καλύτερα απο εμένα για να σε καθοδηγήσουν .
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
βασικα πρεπει να κανεις μετρησεις για να εισαι σιγουρος....
.....βαζεις στον AV οτι εχεις ενα συστημα 2.2
μετρας με ενα μπροστα και το αλλο στις θεσεις που μπορεις και βλεπεις που ειναι καλυτερα.....ειναι μετρηση πριν παρεις και το τριτο..;)

θεωρω οτι τα 2 μπροστα εχουν ιδια αποσταση απο την θεση ακροασης και ιδια συμπεριφορα(μπορεις να το δεις και αυτο με μετρηση)
....οποτε τα 2 μπροστα τα κανεις σαν ενα και το τριτο που θα βαλεις το δηλωνεις ως δευτερο..
Αρα να παραλληλίσω τα δύο μπροστά σαν ένα και να πάρει το τρίτο ξεχωριστά. Η σύνδεση πως είναι καλύτερα;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υ απο την εξοδο AV σε δυο καλωδια για τα sub
.....προτιματε και το 3 sub ιδια αποσταση(κοντινη) απο θεση ακροασης, οπως τα αλλα...

και το ιδιο αν παρεις και 4 sub .....με δυο Υ θαχεις 4 sub
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Υ απο την εξοδο AV σε δυο καλωδια για τα sub
Δηλαδή το κλασσικό αρσενικό rca που κουμπώνει στο sub out 2 του ενισχυτή σε δύο θηλυκά rca όπου απ το καθένα φεύγουν δύο καλώδια ένα για κάθε σαμπ, κι αυτό να το κάνω για τα δύο μπροστά, σωστά;
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
και εμενα η γνωμη μου ειναι τα δυο μικρα μπροστα, και το ενα μεγαλυτερο πισω.
μεχρι να παρεις το 4ο και να μπουν ολα συμμετρικά οπως σου αρεσουν. ;)
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
και εμενα η γνωμη μου ειναι τα δυο μικρα μπροστα, και το ενα μεγαλυτερο πισω.
μεχρι να παρεις το 4ο και να μπουν ολα συμμετρικά οπως σου αρεσουν. ;)
Καλός ο Μανώλης, ακόμα δεν πήραμε το τρίτο σκεφτόμαστε το τέταρτο. :roflmao:
Μάνο μου υποθετική ήταν η ερώτηση γιατί από οικονομική πλευράς στην παρούσα φάση δεν.
Απλά σκέφτομαι σε περίπτωση που κάτσει καμία απίστευτη προσφορά ή ευκαιρία να έχω ήδη τη λύση έτοιμη.
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Minidsp δεν χρειάζεσαι, έχεις Audyssey xt32 που τα κάνει όλα και συμφέρει. ** ;)
Τα μπροστά θα τα δει σαν ένα.

Πίσω απο τον καναπέ το 3ο αλλά και το 4ο..!!

**Δεν θέλω γέλια, από τους γνωστούς, άγνωστους... :drinks:
 




Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Πάντως η καλύτερη λύση όπως αναφέρθηκε είναι το minidsp και το χρειάζεσαι αν θες να ρυθμίσεις σωστά 3 ή 4 sub. Δεν μπορεί να το κάνει αυτό το Audyssey xt32.
Όμως είναι επιπλέον κόστος και αν δεν γνωρίζεις πρέπει να έρθει κάποιος ειδικός να στο ρυθμίσει.

Από εκεί και πέρα όντως η καλύτερη λύση είναι το 3ο sub πίσω από τον καναπέ.
Όταν είχα χρησιμοποιήσει για λίγο αντάπτορα μια χαρά χώραγε το παρακάτω.

1606035490429.png
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Για οσο μπορω να μεινω σ αυτο το σπιτι γιατι δεν ειναι δικο μου μπουμπουναει μια χαρα γιατι ως μονοκατοικια παντα παιζει σταθμη αναφορας, 0 το πολυ -3 ή -5 σε καποιες ταινιες που εχουν ελαφρως πιο δυνατο ηχο.
ποια ειναι η σταθμη αναφορας; το 0 η -3, -5 που το βλεπεις; πως ξερω στο χωρο μου ποια ειναι αυτη η σταθμη;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ποια ειναι η σταθμη αναφορας; το 0 η -3, -5 που το βλεπεις; πως ξερω στο χωρο μου ποια ειναι αυτη η σταθμη;
Όταν ρυθμίζεις με AV βγάζουν ήχους έντασης 75, ή 72dB* σε immersive, στα -30dBFS όπου FS (full scale) είναι η αναφορά (reference) των 105 ή 102dB κορυφής ανα κανάλι, το 0.

*Κανονικά το alignment level μετριέται στα 85dB, -20dBFS, αλλά αν οι AV μετρούσαν στα 85dB πολλοί θα έπαιρναν μηχανήματα στο χέρι. Και είναι ενοχλητικό σε σπίτι.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
ποια ειναι η σταθμη αναφορας; το 0 η -3, -5 που το βλεπεις; πως ξερω στο χωρο μου ποια ειναι αυτη η σταθμη;
Μετά την ισοστάθμιση όταν το βάλεις στο 0 (ή στο 80 αν χρησιμοποιείς αυτή την κλίμακα) θεωρητικά παίζεις σε στάθμη αναφοράς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top