Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Όταν ρυθμίζεις με AV βγάζουν ήχους 75, ή 72dB* σε immersive, στα -30dBFS όπου FS (full scale) είναι η αναφορά (reference) των 105 ή 102dB κορυφής ανα κανάλι.

*Κανονικά το alignment level μετριέται στα 85dB, -20dBFS, αλλά αν οι AV μετρούσαν στα 85dB πολλοί θα έπαιρναν μηχανήματα στο χέρι. Και είναι ενοχλητικό σε σπίτι.
δε μπορω να πω οτι καταλαβα και πολλα. στο λινκ λεει οτι στο μαξιμουμ ισχη που βγαζει ο ενισχητης ειναι το 0 και αν εγω ακουω στο 50% ειναι -6 db.
εχω ενα denon 2600. το μεγιστο ειναι 91, απο το 20 και μετα αρχιζεις να ακους κατι.
εγω το εχω συνηθως 60 . η σταθμη αναφορας ποια ειναι για μενα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
εχω ενα denon 2600. το μεγιστο ειναι 91, απο το 20 και μετα αρχιζεις να ακους κατι.
Μετρά διαφορετικά. Ίσως να έχει επιλογή αλλαγής της μέτρησης σε dB όπως συνηθίζεται στους AV όπου μετρούν αρνητικά μέχρι το 0, την αναφορά, και ανεβαίνουν συνήθως μέχρι το +20 (max).
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά, οι ενισχυτές στο μενού έχουν δύο κλίμακες να επιλέξει, η μία είναι το -79db και πάει μέχρι το +20 κι η άλλη ξεκινάει απ το 0 και τερματίζει στο 99. Στην τελευταία το 80 αντιστοιχεί με το 0 της πρώτης, αν κάνετε επί τόπου την αλλαγή απ το μενού όταν το χετε στο 0 το αντιστρέφει στο 80 και τούμπαλιν.
Αρα το 70 στη μία κλίμακα είναι το -10 της άλλης, το 60 είναι το -20 της άλλης κι ούτω καθ εξής.

Στην κλίμακα με τα db που είναι αρνητική και φτάνει μέχρι το 0, αυτό το 0 (ή 80 στην άλλη κλίμακα) είναι θεωρητικά η στάθμη αναφοράς για οικιακό κινηματογράφο ρυθμισμένα απ τη στιγμή που θα χει γίνει ισοστάθμιση κι εξαρτάται απ την απόσταση, το χώρο και τα ηχεία καθενός. Γι αυτό όπως και να χει όταν όλοι βάλουμε στο 0 την ένταση ήχου, θ ακούμε όλοι την ίδια στάθμη αν είχαμε ταυτόχρονα ένα ντεσιμπελόμετρο και συγκρίναμε τις εντάσεις, απλά σ εμένα λόγω χώρου κι απόστασης για να το πετύχει αυτό, στην ισοστάθμιση θα έχει ρυθμίσει τα κυρίως στο -2, στον άλλον στο -5, στον άλλον στο +2 κι ούτω καθ εξής. Ολοι όμως στο 0 ακούμε στάθμη αναφοράς κι είναι ίδια για όλους, όταν ακούμε στο -10 (ή 70 στην άλλη κλίμακα) σημαίνει ότι ακούμε -10db πιο κάτω απ τη στάθμη αναφοράς και πάει λέγοντας.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ερώτηση, καλώδιο της audioquest που το είχα αγοράσει παλιά για σύνδεση εικόνας σε προτζέκτορα (component) κάνει για σύνδεση subwoofer; Νομίζω είναι 75Ωμ, είναι αυτό νομίζω αν βοηθάει αυτή η πληροφορία.
 











Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραία κλείσαμε από καλώδιο, στη γυναίκα τώρα πως το φέρνουμε που είχα ορκιστεί ότι δεν θα πάρω τίποτα άλλο για το home κι έχουμε αφήσει πίσω κάτι δικές της ανάγκες; Κι εγώ που το δικαιούμαι μιας κι αυτά τα λεφτά ήταν ξεκάρφωτα από άδειες που μου χρωστάγανε και τις είχα δουλέψει;

Να δώσω σε κάποιον το σταθερό τηλέφωνο να καλέσει και ν αφήσω να το σηκώσει η γυναίκα μου και να της πει ότι κέρδισα ένα ωραίο δώρο; Η θα με βάλει να το πουλήσω και θα κλαίω; :roflmao:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ωραία κλείσαμε από καλώδιο, στη γυναίκα τώρα πως το φέρνουμε που είχα ορκιστεί ότι δεν θα πάρω τίποτα άλλο για το home κι έχουμε αφήσει πίσω κάτι δικές της ανάγκες; Κι εγώ που το δικαιούμαι μιας κι αυτά τα λεφτά ήταν ξεκάρφωτα από άδειες που μου χρωστάγανε και τις είχα δουλέψει;

Να δώσω σε κάποιον το σταθερό τηλέφωνο να καλέσει και ν αφήσω να το σηκώσει η γυναίκα μου και να της πει ότι κέρδισα ένα ωραίο δώρο; Η θα με βάλει να το πουλήσω και θα κλαίω; :roflmao:
Πες ότι το βρήκες στο Black Friday σε τιμή χάρισμα .......
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μαζί με ένα δώρο δικό της !!!
Θα φανεί σα δωροδοκία, δεν είναι χαζή κι είχα υποσχεθεί τέλος, α ρε γαμώτο να βγάζεις απρόσμενα απ το πουθενά χαμένα λεφτά και να μη μπορείς να τ αξιοποιήσεις, ρε που έμπλεξα...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top