Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

P

PMC

Guest
Ναι, για πανί πλεουμενου, αν χρειαστώ θα σε ρωτήσω.

Μόνο μη το βάλεις για προβολή, δε κάνει αδερφέ. Ούτε με τρύπες δε κάνει.



1255CC5C-8582-489B-B6FA-35C26153715A.jpeg


6F9909E7-EFC0-42EC-A60F-657CBE28EC93.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ απλώς αναμεταδίδω
Σου βρήκα κάτι να αναμεταδίδεις συχνά:

received_1035639566917527.jpeg

:lolsign:




ΥΓ.



View attachment 191195

View attachment 191198
Σου είπα, δε κάνει.

Χάλι μαύρο είναι βρε! :lol:

Βεβαίως, κάποιοι διασκέδασαν κι έτσι, άλλο αυτό, και καλά έκαναν κιόλας. :)

Αν όμως είχαν ένα σωστό alr, θα είχαν και σωστή εικόνα, κι όχι αυτή τη χαζοξεπλυμένη θαμπάδα. :lol:

Α, και μη το κάνετε στο σπίτι. Πάρτε κάνα σοβαρό alr λέμε..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Περί καρφίτσας, μεταφέρω την συζήτηση σε πιο σχετικό νήμα
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αντε να κανει καλιμπρεισο κανεις στο Μαλτιζ Φαλκον... 🐒
θυμαμαι παντως οτι ειχε μια κοκκινομαλλα(φυσικη!) στο πληρωμα.. :smoke:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...........
Επίσης αν θες να τα πούμε όλα το ηχοπερατο πανί έχει κακές μετρήσεις εξαιτίας των κενών. Αυτά τα κενά δε χρειάζονται σε όλο το πανί παρά μόνο εκεί που βρίσκονται τα Twitter και midrange......
Είμαι υπέρ του πειραματισμού και φυσικά εάν το αποτέλεσμα δικαιολογεί τέτοια επέμβαση είμαι μεσα......


Εγώ για παράδειγμα αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω 130 ίντζες ALR ηχοπερατη ηλεκτρική ....( δεν υπάρχει η δεν έχω βρει τουλάχιστον ακόμα )
Ή ηχοπερατη οθόνη Σε καμία περίπτωση δεν θα ακούγεται σαν την .....καθόλου οθόνη.
Επίσης δεν θα φαίνεται σαν μία καλή οθόνη ALR.....

Χρειάζονται συμβιβασμοί. Ή θα ακούς με την οθόνη μπροστά από τα ηχεία σου ή θα βάλεις την οθόνη ανάμεσα στα ηχεία Η Βρίσκεις άλλες λύσεις ......Τα βάζεις κάτω καθορίζεισ τους προσωπικούς σου περιορισμούς και αποφασίζεις.

Τη λύση με τις τρύπες δεν την ήξερα ....μόλις την διάβασα και μπορώ να σου πω ότι με ενθουσίασε.
Δεν ξέρω αν θα το έκανα νομίζω πως όχι .....για δύο λόγους ο πρώτος είναι ότι τα αποτελέσματα στο ήχο δεν πρόκειται να αλλάξουν δραματικά , ένα πανί μπροστά από τα ηχεία είναι πάντα ένα πανί μπροστά από τα ηχεία και το δεύτερο είναι ότι αν θες κάποια στιγμή να πουλήσεις την οθόνη ουσιαστικά δεν μπορείς να Το κάνεις γιατί την έχεις καταστρέψει.....
Υπάρχει κι άλλος συμβιβασμός που προσωπικά μου ταιριάζει μια χαρά, άσχετα αν εδώ μέσα θεωρείται ...αιρετικός :p
Phantom Center και χαιρετίσματα.... έτσι κι αλλιώς στη μέση κάθομαι, δεν είμαι στην μια άκρη του σινεμά :p
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όχι. Πανί είναι το ξεσκονόπανο.

Δεν είναι "πανί" όταν μιλάμε για ανακλαστικές οθόνες προβολής, είναι μουσαμάδες ειδικής επίστρωσης και κατασκευής.

Μουσαμάς είναι το ένα, το μη ηχοπερατό, ειδικής επίστρωσης και ελαστικότητας "μουσαμάς", μια πλήρως ανακλαστική ηχητικά επιφάνεια, και ειδικό ηχοπερατό "πανί" το άλλο, με διαφορετικά προβλήματα διάθλασης περίθλασης (comb filtering) κλπ αναλόγως πλέξης και κατασκευής, δεν υπάρχει ακόμα κανένα εντελώς "απροβλημάτιστο" ηχοπερατό, και δεν είναι μόνο η πτώση στάθμης στα πρίμα το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.

Βέβαια, και σεντόνι (για κρεβατοκάμαρα) βάζει όποιος θέλει για να δει ταινία και να ακούει δια μέσω αυτού, αλλά δε το βαφτίζουμε σωστό.

Στην προβολή κυνηγάμε υψηλή ανάλυση, πρότυπα, 4κ και δεξερωγωτι, κοιτάμε από κοντά κοντά την οθόνη για να κάνουμε τέλεια σύγκλιση και εστίαση του φακού να φαίνονται όλα πεντακάθαρα, και κυκλοφορούν ηχοπερατα πανιά αραιής πλέξης με καλουτσικα ηχητικά χαρακτηριστικά, αλλά από κοντά φαίνεται εικόνα εντελώς χάλια, είναι ορατά σημαντικά προβλήματα, άρα πρέπει να πας πολύ μακριά για να μη τα βλέπεις, από πολύ μακριά για ίδια γωνία θέασης θες τεράστια οθόνη, για τεράστια οθόνη θες τρομερής φωτεινότητας προβολέα, για HDR η φωτεινότητα είναι θέμα, κλπ κλπ κλπ.

Υπάρχουν αντικειμενικά θέματα, και υποκειμενικές μπαρουφες. Διαλέξτε άφοβα.

Τες πα, βαρετό είναι το όλο θέμα.

Κάθε κακομοίρης στον πάγκο του.
Δυστυχώς επιλέγεις ήχο η εικόνα !
Όταν ακούσεις ταινεια σε ηχοπερατη οθόνη δεν έχεις γυρισμό όταν είσαι του ήχου .
Η stewart δεν είναι καμμιά τυχαία εταιρεία , αντιθέτως δίκαια είναι η κορυφή .
Δεν είναι τυχαίο που προτείνει οθόνη βάση προβολέα , κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Πιστεύω ότι η μόνη λύση είναι με 2 ίδια κεντρικά .
Μόνο έτσι ίσως λέω ίσως μπορεί να έχεις το ιδανικό κεντρικό κανάλι χωρίς συμβιβασμούς στην εικόνα !
Έχω την εντύπωση ότι η alr δίνει το κάτι παραπάνω ακόμα και σε batcave ...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πάντα κάτι θα λείπει .
Δεν έχω trinovv καρδιά μου ...( Από την διαφήμιση)
Δύσκολο χόμπι ...
Προς το παρόν προτιμώ εικόνα πάρα ηχοπερατη
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Χρόνια πολλά και καλά σε όλους με υγεία πάνω απ όλα, καλά Χριστούγεννα να περάσετε όλοι με τους αγαπημένους σας εύχομαι.

Επανέρχομαι στο θέμα μου μετά από ένα χρόνο για να κάνω μία ερώτηση, είδα σ ένα βίντεο έναν γνωστό τυπά μακρυμάλλη να ισχυρίζεται ότι κακώς έχουμε τα υποβαθύφωνα στο πάτωμα και ότι θέλουν ανύψωση και ερωτώ: Ισχύει;
Πόση πρέπει να είναι αυτή; Θα μου πείτε, πειραματισμός και μετρήσεις μόνο μπορούν να σ απαντήσουν.
Οκ δεκτό, έχεις όμως κάποιος εμπειρία πάνω σ αυτό; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Στη μεσότητα του ύψους, ακυρώνουν πλήρως τον ιδιοσυντονισμο αυτής της διάστασης.

Τα έχουμε πει κατ'επαναληψιν..

Βασικά ισχύει ο, τι ισχύει και στην τοποθέτηση στους άλλους άξονες, δεν έχει διαφορά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top