Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βαλε το μικ εκει μεσα οπου θα κατσει το κεντρικο και αλλη μια στη θεση ακροασης 20-200hz no smooth.
2 μετρησεις στις δυο θεσεις με αποκριση συχνοτητας και waterfall και rt .
Γενικα οπως τα λεει ο Georgesod ειναι ...ακομη και χωρις να μετρησεις θεωρω οτι η καλυτερη λυση ειναι για σενα 80 ή 100 κιλα 5εκατοστα παχους η εξω στρωση και ολο πισω γεμισμα με 18κιλα οχι πυκνοτερο , χωρις κενο ,αυτα θα σου κρατησουν την αποσταση και θα δουλεψει και ολο η επιφανεια με διπλο ρολο,ως μεμβρανη αλλα και ως απορροφηση στις υψηλοτερες συχνοτητες.
Δηλαδη θα εχεις ταλαντωση ολης της επιφανειας του φυλλου αλλα και των επιμερους ινων του .....
Γινεται ετσι ευραιοτερου φασματος .Η αποσταση που θα εχει απο το ηχοπερατο καλο ειναι να ειναι 5 εκατοστα ,εχω παρατηρησει οτι πυκνα υφασματα κυριως επηρεαζουν την πιεση αλλα και την ταχυτητα εκει κοντα μειωνοντας την αποτελεσματικοτητα της .
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
από ποια κατεύθυνση όμως?

από αριστερά προς τα δεξιά(και το ανάποδο για το δεξί ηχείο) ή από μπρος προς τα πίσω?


atmos1.jpg
atmos2.jpg
atmos3.jpg
atmos4.jpg



:)
[DOUBLEPOST=1550066113][/DOUBLEPOST]Ακόμα,σκέψου ότι στον roze,τα atmos τοποθετήθηκαν από τον ίδιο τον καλιμπράτορα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
View attachment 118049 View attachment 118050 View attachment 118051 View attachment 118052


:)
[DOUBLEPOST=1550066113][/DOUBLEPOST]Ακόμα,σκέψου ότι στον roze,τα atmos τοποθετήθηκαν από τον ίδιο τον καλιμπράτορα!
ρωτάω γιατί τα δικά μου είναι 5.1.2 και θα κοιτάνε τοίχο....δεν έχουν την απλωσιά του Γιάννη;)
[DOUBLEPOST=1550071822][/DOUBLEPOST]
Βαλε το μικ εκει μεσα οπου θα κατσει το κεντρικο και αλλη μια στη θεση ακροασης 20-200hz no smooth.
2 μετρησεις στις δυο θεσεις με αποκριση συχνοτητας και waterfall και rt .
Γενικα οπως τα λεει ο Georgesod ειναι ...ακομη και χωρις να μετρησεις θεωρω οτι η καλυτερη λυση ειναι για σενα 80 ή 100 κιλα 5εκατοστα παχους η εξω στρωση και ολο πισω γεμισμα με 18κιλα οχι πυκνοτερο , χωρις κενο ,αυτα θα σου κρατησουν την αποσταση και θα δουλεψει και ολο η επιφανεια με διπλο ρολο,ως μεμβρανη αλλα και ως απορροφηση στις υψηλοτερες συχνοτητες.
Δηλαδη θα εχεις ταλαντωση ολης της επιφανειας του φυλλου αλλα και των επιμερους ινων του .....
Γινεται ετσι ευραιοτερου φασματος .Η αποσταση που θα εχει απο το ηχοπερατο καλο ειναι να ειναι 5 εκατοστα ,εχω παρατηρησει οτι πυκνα υφασματα κυριως επηρεαζουν την πιεση αλλα και την ταχυτητα εκει κοντα μειωνοντας την αποτελεσματικοτητα της .
αυτά τα μεγέθη κιλών τα λες για τις 2 μπασοπαγίδες ή και για το υπόλοιπο γέμισμα ανάμεσα στα ηχεία;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
εγω θα το ξαναπω....τοιχους σοβαδες κτλπ δε βλεπω να πεφτουν.....ουτε καν εργαλεια! :p

μαλλον παντοφλινο δυνατο πεφτει... :D
φαγώθηκες ρε κιορατά!:roflmao:
10 φορές μέτρα.... 1 σπάσε!:lolsign:
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αποτι βλέπω αξίζει και δύο κομμάτια ~50χ70; μεταξύ του κεντρικού και των ηχείων lr. Το υπόλοιπο με χαμηλής πυκνότητας, επίσης το πάνω των 2, 60χ100χ5 θα αφήσεις κενό 5 εκατοστά στο πάνω μέρος θα είναι εφαρμοστό δεξιά αριστερά το ίδιο εφαρμοστα τα κάτω 2 πάνω κάτω εδώ όμως και πίσω και όπου περισσεύει με το φλαφι:D δε μου κάθεται εύγλωτα ελληνική.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
να βγω ψευτης μανα μου....!! :D

ελα λεγε τωρα....το γυναικωτό εγκρίνει η μπα?
ναι καλέ γιατί; ίσα ίσα....δεν θα βλέπει κ ηχεια...τουλάχιστον μπροστά:D

τα άλλα στο ταβάνι κ πλάγια θα καμουφλαριστούν με λευκό μπλουτακ και λευκό ύφασμα στην μπάφλα για να ΄΄εξαφανίζονται΄΄:roflmao: στον χώρο:laugh:

ζω μεγάλες στιγμές λέμε:party:
[DOUBLEPOST=1550073902][/DOUBLEPOST]
Αποτι βλέπω αξίζει και δύο κομμάτια ~50χ70; μεταξύ του κεντρικού και των ηχείων lr. Το υπόλοιπο με χαμηλής πυκνότητας, επίσης το πάνω των 2, 60χ100χ5 θα αφήσεις κενό 5 εκατοστά στο πάνω μέρος θα είναι εφαρμοστό δεξιά αριστερά το ίδιο εφαρμοστα τα κάτω 2 πάνω κάτω εδώ όμως και πίσω και όπου περισσεύει με το φλαφι:D δε μου κάθεται εύγλωτα ελληνική.
50χ70 δεν βγαίνει....συνολικά έχουμε πλάτος οθόνης 2.05....
και ύψος 1.36 αν θυμαμαι καλά

δηλαδή λες να το μετατρέψω όλο σε μπασοπαγίδα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Με το ματι και στο περιπου τα υπολογισα,για να δουμε 35χ3(τ.ηχεια) = 105-205 =100/2 = 50 εκατοστα το ενα βγαινει :D
136 - 60 =76 -3(2 παχη ξυλου ενα μεση ενα κατω)=73 -3 (κενο αντι για 5 εκατοστα για να βγω ακριβως:tongue:) =70 ..να το :tongue:αρα βγαινει
[DOUBLEPOST=1550074948][/DOUBLEPOST]Εαν στο κατω βαλεις μονο φλαφι θα αυξησεις ελαχιστα την απορροφηση ψηλοτερα και ελαχιστα θα χασεις χαμηλοτερα τωρα το ποσο παιζει ρολο τι χαμηλες κυκλοφορουν εκει που δεν ειναι και γωνια...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Με το ματι και στο περιπου τα υπολογισα,για να δουμε 35χ3(τ.ηχεια) = 105-205 =100/2 = 50 εκατοστα το ενα βγαινει :D
136 - 60 =76 -3(2 παχη ξυλου ενα μεση ενα κατω)=73 -3 (κενο αντι για 5 εκατοστα για να βγω ακριβως:tongue:) =70 ..να το :tongue:αρα βγαινει
[DOUBLEPOST=1550074948][/DOUBLEPOST]Εαν στο κατω βαλεις μονο φλαφι θα αυξησεις ελαχιστα την απορροφηση ψηλοτερα και ελαχιστα θα χασεις χαμηλοτερα τωρα το ποσο παιζει ρολο τι χαμηλες κυκλοφορουν εκει που δεν ειναι και γωνια...
βγαίνει μόνο αν τα LR τα βάλω τέρμα να ακουμπάνε την βιβλιοθήκη

ενώ στο σχεδιάγραμμα έχω αφήσει καμιά 10cm δεξιά-αριστερά
να μην το κάνω έτσι λες;
δεν χρειάζεται η απόσταση αυτή από την βιβλιοθήκη;
δεν ωφελεί δηλ σε τίποτα;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βρε συ εγω σου ελεγα να τα βγαλεις απεξω γιατι ειναι πολυ κοντα και εσυ πας και τα κολλας ; ποιος εισαι ο αγκαλιτσας;:lolsign:
[DOUBLEPOST=1550075848][/DOUBLEPOST]3 χιλιοστα ισα να μη ακουμπα στο ξυλο της βιβλιοθηκης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Βρε συ εγω σου ελεγα να τα βγαλεις απεξω γιατι ειναι πολυ κοντα και εσυ πας και τα κολλας ; ποιος εισαι ο αγκαλιτσας;:lolsign:
[DOUBLEPOST=1550075848][/DOUBLEPOST]3 χιλιοστα ισα να μη ακουμπα στο ξυλο της βιβλιοθηκης.
βρε βγάζουν σκηνή λέμε...δεν τα φοβάμαι....και κολλητά να τα φέρω σαν ηχομπάρα θα παίζουν μαμάτα!:p:D

ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση

κιλά ορυκτοβάμβακα;
πάχος πάνελ΄;
απόσταση πάνελ από τον τοίχο;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ε τοτε κανε ενα τελαρο βαλε πανω τα δυο φυλλα 100αρι μπροστα παχους 5 εκ και πισω γεμισε το ολο με χαμηλης πυκνοτητας κατω απο 20κιλα οτι ναναι βαλε αυτον ,τον ορυκτοβαμβακα και φερτα ~3 εκατοστα πισω απο τα ηχεια...βαλε ενα σχοινακι κατι να μη σου ριχνει τον πετροβαμβακα εξω ,καντα να εχουν μια ταλαντωση με το χερι..
Κατω γεμισετο με το ιδιο χαμηλης μονο ολο μεχρι προσωπο με τα ηχεια και εισαι οκ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ε τοτε κανε ενα τελαρο βαλε πανω τα δυο φυλλα 100αρι μπροστα παχους 5 εκ και πισω γεμισε το ολο με χαμηλης πυκνοτητας κατω απο 20κιλα οτι ναναι βαλε αυτον ,τον ορυκτοβαμβακα και φερτα ~3 εκατοστα πισω απο τα ηχεια...βαλε ενα σχοινακι κατι να μη σου ριχνει τον πετροβαμβακα εξω ,καντα να εχουν μια ταλαντωση με το χερι..
Κατω γεμισετο με το ιδιο χαμηλης μονο ολο μεχρι προσωπο με τα ηχεια και εισαι οκ.
Πίσω από τα ηχεία δεν μπορώ να βάλω υλικό πολύ...το ένα σημείο της πλάτης σχεδόν θα ακουμπά...και μετα επειδή η πλάτη κατηφορίζει θα μπει όσο υλικό χωράει
IMG_20190213_190417.jpg
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top