Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.101
τι να σε κάνω μανάριμ...βαράω ''υπηρεσία'' σήμερα:p
μέχρι και αυτός κατάλαβε την διαφορά:roflmao:

τώρα μόλις έφαγα μεσημεριανό...:drinks:

η αλήθεια είναι ότι το γκρι έγινε όντως μαύρο:o:headbang:...και μου άλλαξε όλο το σετάπ...αλλά χαλάλι...θα το στρώσω
και ακόμα έχω για βελτιώσεις...αν είχα τα ρικοφόν...δεν θα χρειαζόμουν το μαύρο σεντόνι..:)

από πίσω κάρφωσα με το καρφωτικό πάνω στο mdf το μαύρο σεντόνι και σκέπασα τα ηχεία όπως όπως:p γιατί δεν έχω περιθώριο για περισσότερα σήμερα...

γενικά είναι σαν να μην έβαλα τίποτα....ίσα ίσα...στο κεντρικό του κόβει τα πολύ ''τσικ'' του και το γλυκαίνει όπως πρέπει...
φυσικά όλα αυτά χωρίς νέο audyssey...ότι είχα από παλιά...

θα το πατήσω και ένα καλύτερο τέντωμα αύριο από την αριστερή πλευρά...γιατί έπρεπε να πάω να παραλάβω το ''τεμάχιο'' από τη μάνα μου και το έπιασα όπως όπως από εκείνη την πλευρά...και λίγο κυματίζει σε ένα σημείο το πλέξιμο-ίνες (αν και είναι τσίτα τεντωμένο)
που γίνεται αντιληπτό μόνο σε λευκό φόντο...αλλά για ψυχολογικούς λόγους του ζιζίκου πρέπει να γίνει:p:D


το σχέδιο έχει αύριο να προλάβω να βάψω πλαινά και πλάτες των ηχείων με πλαστιντιπ...ώστε να είμαι έτοιμος μόλις κατασταλάξω στο ύψος των ηχείων να τα στερεώσω με πολυουρεθάνη χωρίς να τα βρομίσω
και μετά τα ρέστα από τον χώρο που θα μείνει ηχομονωτικά



Υ.Γ. Είμαι απίστευτα ενθουσιασμένος...την φωνή του δράκου στα μούτρα μου (στο χόμπιτ) θα την σκέφτομαι όλο το βράδυ:party::party::party:
παραλίγο να του σκάσω μπουκέτο στα μούτρα μόλις αγρίεψε στον Μπίλμπο>:(:roflmao::lol:
Εχω έξοδο σήμερα, θα απαντήσω μετά:D
Είμαι στο Αθηνών αρένα Της Κέρκυρας
IMG_20190316_234056.jpg

:lol::lol::lol:
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.101
η αλήθεια είναι ότι το γκρι έγινε όντως μαύρο
;) η ηχοπερτη οθόνη μόνο καλά ωφελεί έχει.........
αν είχα τα ρικοφόν...δεν θα χρειαζόμουν το μαύρο σεντόνι..
Στα έλεγα......... :fuckyou: αν μπουν γκρι πυραμίδες δεν θες τίποτα άλλο, δεν θα φαίνεται τίποτα και θα είναι όμορφο.
Είμαι απίστευτα ενθουσιασμένος...την φωνή του δράκου στα μούτρα μου (στο χόμπιτ) θα την σκέφτομαι όλο το βράδυ
Μπράβο!!! το αποτέλεσμα αποτέλεσμα θα είναι πέρα τού αναμενομένου......:party: ειδικά άν έκανες μαύρο πλαίσιο γύρο γύρο θα πέφτανε σαγόνια...:D Μόνο για μένα λίγο Πιο ψηλά τα ηχεία, στ δύο τρίτα τού ύψους της οθόνης, βάσει προδιαγραφών:welcome:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
;) η ηχοπερτη οθόνη μόνο καλά ωφελεί έχει.........

Στα έλεγα......... :fuckyou: αν μπουν γκρι πυραμίδες δεν θες τίποτα άλλο, δεν θα φαίνεται τίποτα και θα είναι όμορφο.

Μπράβο!!! το αποτέλεσμα αποτέλεσμα θα είναι πέρα τού αναμενομένου......:party: ειδικά άν έκανες μαύρο πλαίσιο γύρο γύρο θα πέφτανε σαγόνια...:D Μόνο για μένα λίγο Πιο ψηλά τα ηχεία, στ δύο τρίτα τού ύψους της οθόνης, βάσει προδιαγραφών:welcome:
με τον καλό το λόγο είσαι όλη την ώρα....περνάς καλά στο νησί κ μας το παίζεις γκρίνια:fuckyou::p:roflmao:

το σκέφτομαι πολύ για το ύψος...προσπαθώ να το ζυγίσω ανάλογα με χαμήλωμα εικόνας και ύψος ηχείου...πρέπει να κάνω δοκιμές κ με μουσική...ίσως να αφήσω λίγο πιο ψηλά το κεντρικό από τα αλλά...δεν ξέρω ακόμα...πρέπει να κανονίσω μέσα στη βδομάδα χομ αλοουν κατασταση8-)
[DOUBLEPOST=1552822508][/DOUBLEPOST]
Μόνο στον ήχο και μόνο με κατάλληλα ηχεία. Μην αρχίζουμε τις γενικεύσεις. :p;)
+1 κ συμπληρώνω....ότι έστω κ με αυτό το πανί...η διαφορά στην ευκρίνεια με πριν είναι ενα 5-8% και αυτό λόγω κοντινής απόστασης...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
+1 κ συμπληρώνω....ότι έστω κ με αυτό το πανί...η διαφορά στην ευκρίνεια με πριν είναι ενα 5-8% και αυτό λόγω κοντινής απόστασης...
Ή λόγω μπογιάς και λευκού πλαισίου. :p
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.101
Μόνο στον ήχο και μόνο με κατάλληλα ηχεία. Μην αρχίζουμε τις γενικεύσεις. :p;)
Το με "κατάλληλα" ισχύει παντού!!!!:D για να πάρεις το 100% πρέπει να πας παι δε μπουκ, απο κεί και πέρα απλά συμβιβάζεσαι. Σίγουρα πάντα έχεις τα συν κ τα πλην, κάπου κερδίζει κάπου χάνεις, το δίκιο κάπου είναι στη μέση:D
Για να γίνω Πιο κατανοητός αν είχαμε dedicated room και είχαμε τα πάντα ίδια, και η απόσταση θέαση ηταν περί τα 7 μέτρα, το καλύτερο πού θα είχε μια οθόνη κανονική με μία ηχοπερατη θα ηταν καλύτερο σαρπνες κ περισσότερο φώς, ενώ η ηχοπερτη θα είχε καλύτερο κοντράστ και μαύρα. Τι πληρώνουμε παραπάνω? Τα μαύρα.... το φώς είναι τσάμπα οπότε βάλτα κάτω...... διαλέγεις κ πέρνεις
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.101
περνάς καλά στο νησί κ μας το παίζεις γκρίνια:fuckyou:
Καλό....:roflmao:
[DOUBLEPOST=1552824293][/DOUBLEPOST]
:rolleyes:


:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αστειεύεσαι υποθέτω.
Όχι καθόλου, δοκιμασμένο:wink: γιατί να μην έχει καλύτερα μαύρα??? Αφού χάνεται φώς κ λόγου διαπερατότητας και μαύρου φόντου πίσω δεν βρίσκω τον λόγο να μην έχει καλύτερα μαύρα
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
με τον καλό το λόγο είσαι όλη την ώρα....περνάς καλά στο νησί κ μας το παίζεις γκρίνια:fuckyou::p:roflmao:
Mε πρόλαβες , καλοπερνάει στην εξοχή το φιλαράκι και μας το παίζει γκρίνια λέμε ..:lol:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Κατοχύρωση πατέντας μη προλάβει κανείς άλλος :p
Και οι φακίρηδες; :p



Όχι καθόλου, δοκιμασμένο:wink: γιατί να μην έχει καλύτερα μαύρα??? Αφού χάνεται φώς κ λόγου διαπερατότητας και μαύρου φόντου πίσω δεν βρίσκω τον λόγο να μην έχει καλύτερα μαύρα
Μια σωστή οθόνη δεν έχει καθόλου διαπερατότητα φωτός. Αλλιώς θα καβατζώναμε όλοι τα λευκά σεντόνια που πήρε προίκα η κυρά, και θα βάζαμε και τα kinky μαύρα σατέν από πίσω. :p:roflmao:

Ικανοποιητική λύση ανάγκης είναι, δεν ανακαλύψαμε και τον τροχό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Όχι καθόλου, δοκιμασμένο:wink: γιατί να μην έχει καλύτερα μαύρα??? Αφού χάνεται φώς κ λόγου διαπερατότητας και μαύρου φόντου πίσω δεν βρίσκω τον λόγο να μην έχει καλύτερα μαύρα
Δοκιμασμένο με λάθος στοιχεία και συνθήκες. Και βέβαια δεν έχει καλύτερα μαύρα ένα σεντόνι ή λευκό ύφασμα απο μια κατάλληλη οθόνη. Ό,τι κι αν έχει απο πίσω.

Στα 7 μέτρα που αναφέρεσαι παραπάνω (δεν καταλαβαίνω γιατί, αφού οι αίθουσες 12-14 μέτρων και 4-5-6 σειρών είναι άσχετο ζήτημα με το προκείμενο, αλλά και το αντικείμενο του forum), υπάρχουν πολλές σοβαρές λύσεις ηχοπερατής (και μη) με άριστες επιδόσεις.
Ακόμα και οι τρυπητές λειτουργούν αξιοπρεπώς σε τέτοια απόσταση. Ακόμα και οι λαμπυρίζουσες σαν τις Firehawk, που σε μικρές αποστάσεις είναι εφιάλτης.

Και ακόμα δεν πιάσαμε τις μαύρες. :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αντικειμενικα ειναι προτιμοτερο μια μικρη απωλεια στην εικονα και στην οποια δεν μπορει να την δει κανεις αν δεν κανει ΑΒ ......αν μπουν και σωστα υλικα εχουμε εξαιρετικο αποτελεσμα...:dance:

στον ηχο δυστυχως το κεντρικο κατω απο την οθονη ειναι ακουστω απολους και δεν χρειαζεται ΑΒ ;)
....δυστυχως σε βγαζει εκτος ταινιας...>:(
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.101
Μια σωστή οθόνη δεν έχει καθόλου διαπερατότητα φωτός. Αλλιώς θα καβατζώναμε όλοι τα λευκά σεντόνια που πήρε προίκα η κυρά, και θα βάζαμε και τα kinky μαύρα σατέν από πίσω.
υπάρχουν πολλές σοβαρές λύσεις ηχοπερατής (και μη) με άριστες επιδόσεις.
Εγώ δεν αναφέρθηκα σε σεντόνια, εγω μίλησα για ηχοπερατες( κ μάλιστα να είναι ίδιας μάρκας και αξίας για να είναι Πιο δίκαιο)
Μια σωστή οθόνη δεν έχει καθόλου διαπερατότητα φωτός.
Για Κάνε κ μία έρευνα..... να μας πει κ νελσι Κρήτη αν περνάει φως απο πίσω, το 2014 ηταν βάλω ηχοπερατη ελιτ απο Λάμπρου Ηλιούπολη, ο Μανώλης κ ο Βαγγέλης Μου είχαν πει οτι θα είχα απώλεια φωτός περίπου 25 τα %
Και βέβαια δεν έχει καλύτερα μαύρα ένα σεντόνι ή λευκό ύφασμα απο μια κατάλληλη οθόνη.
Κατάλληλη εννοείς Stewart γκρι τον 10000€ :laugh: οκ ετσι χαίρω πολυ! τεσπα επειδή το πήρατε πολύ πατριωτικά κ καταλάβατε λάθος( η το είπα λάθος) δεν αναφερόμουν στην συγκεκριμένη οθόνη πού έχω φτιάξει εγώ οτι δείχνει καλύτερα απο μια του εμποριου, άμα ήταν ετσι θα είχαν κλείσει όλες η εταιρίες και θα φτιάχναμε μόνοι μας οθόνες:roflmao: συγκρίνουμε ιδιας μάρκας τιμης κτλ

Υ.Γ Πάντος το ύφασμα πού έχω βάλει σε σχέση με τον τοίχο που βαραγα κ.μάλιστα γκρι χρώμα έχει καλύτερα μαύρα, δοκιμασμένο!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Κατάλληλη εννοείς Stewart γκρι τον 10000€ :laugh: οκ ετσι χαίρω πολυ! τεσπα επειδή το πήρατε πολύ πατριωτικά κ καταλάβατε λάθος( η το είπα λάθος) δεν αναφερόμουν στην συγκεκριμένη οθόνη πού έχω φτιάξει εγώ οτι δείχνει καλύτερα απο μια του εμποριου, άμα ήταν ετσι θα είχαν κλείσει όλες η εταιρίες και θα φτιάχναμε μόνοι μας οθόνες:roflmao: συγκρίνουμε ιδιας μάρκας τιμης κτλ
Καθόλου πατριωτικά. Θεωρώ οτι σήμερα υπάρχουν αρκετές κατάλληλες για μεγάλα πολυθέσια HTs εκτός απο Stewart.

Εσύ ανέφερες τα 7 μέτρα και

για να πάρεις το 100% πρέπει να πας παι δε μπουκ
, και σ' αυτό απάντησα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top