Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
καποια σαχλαμαρα με το eq εχει κανει ο 666 :biggrin:

και πως ακουει εκει μεσα τοσα dbια !!!!
το έχω ρίξει στο 0.3 σχεδόν στο σύνολο....με μια μικρή άνοδο στα 400hz και κάτω
με παίρνει να το στρώσω κ άλλο με κάποιες κινήσεις που έχω στο μυαλό....κάποια στιγμή θα ανοιχτεί ξανά η νταχαριάδα μου :biggrin:
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
να μας πεις για τα ηχεια πισω απο οθονη ;)
τα ηχεία πίσω από την οθόνη θέλουν αλλαγή ως προς τον τρόπο τοποθέτησης

θα ξηλώσω όλη την πολυουρεθάνη που τα μπούκωσα....
θα ξεκρεμαστεί το κόντρα πλακέ (που είχα σαν οθόνη παλιά και τα είχα στερεωμένα όλα εκεί για να μην λερώσω τον τοίχο με τον αφρό)για να κερδίσω 2 εκατοστά.....και τελικά θα μπουν σε τσιμεντοκαλούπια...βρήκα μάστορα που φτιάχνει γύψινα και θα μου τα κάνει εκείνος 60χ65 το καθένα σχεδόν με 30cm βάθος...δηλαδή η τσιμεντένια πλάτη του καλουπιού θα πρέπει να έχει πάχος το πολύ 2cm(με οπλισμό φυσικά)

το μεγάλο πρόβλημα είναι στην σιδεριά που θα πατάει όλο αυτό το βάρος μαζί με το sub που έχω από πάνω τους
περιμένω τον σιδερά μέχρι τέλος του μήνα να μου βρει λύση χωρίς να πέσει να μας πλακώσει

πρέπει να έχει λεπτά πόδια για να χωράει στο άνοιγμα ανάμεσα στο κενό που αφήνει ο μπουφές με την βιβλιοθήκη Π....
να μην εξέχει από την βιβλιοθήκη σε βάθος (δηλαδή περίπου 30cm).....
να είναι μονοκόμματο στην μεταφορά ώστε να μην χρειαστεί καμιά ηλεκτροκόλληση στο σαλόνι:o
και να έχει γερό δέσιμο για να μην καταρρεύσει

αυτά:p
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Τόσο θα λείπει με τις φίλες τις;
αν την πω να αλλάξει 2 παρέες ναι...αντέχει τόσο :biggrin:
διαφορετικά πρέπει να γίνει συνδυαστικά απόγευμα με συνεχόμενα ιδιαίτερα και 1 ώρα σπίνινγκ στο καπάκι
και φυσικά ο μικρός στη μάνα μου
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.311
Χάρη , αν κατάλαβα καλά,

Μπορεί κατασκευαστικά να σου φτιάξει ο μαστορας τσιμεντένιο κουτί πάχους 2 εκ, (με οπλισμό !!) αλλά δεν θα αντέξει.
Διοτι
Ο οπλισμός, το πολύ πολύ να είναι ένα συρμάτινο πλέγμα (Σύρμα 1-2 χλστ) , αλλά δεν θα έχει, αφενός αντοχή αφού το μπετόν δεν θα έχει γαρμπίλι (τουλάχιστον, δεν μιλώ για σκυρα ), άρα λόγω πάχους θα έχει χοντρή άμμο, άρα μικρή αντοχή.
Ισως ο γυψάς να σου βάλει τζίβα (για οπλισμό) ΑΛΛΑ δεν νομίζω να πετύχεις σοβαρά τοιχωματικα όρια για τον εντοιχισμο που σκέφτεσαι.
Αυτο θα ήθελε (χαλαρά) 5-8 εκ παχος (το ελάχιστο) για να έχει αφενός αντοχή, αφετέρου συμπαγή τοιχωματικα όριο.
Αν αυτό θες να πετύχεις , ίσως να το ξανασκεφτείς.
Εγω είχα σκεφτεί κουτί από μεταλλικό έλασμα (λαπατσα) πάχους 2εκ !!! Αφενός ασήκωτο, αφετέρου δεν ήταν σωστά τοιχωματικα όρια για εντοιχισμο ηχείων και δεν το έκανα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Χάρη , αν κατάλαβα καλά,

Μπορεί κατασκευαστικά να σου φτιάξει ο μαστορας τσιμεντένιο κουτί πάχους 2 εκ, (με οπλισμό !!) αλλά δεν θα αντέξει.
Διοτι
Ο οπλισμός, το πολύ πολύ να είναι ένα συρμάτινο πλέγμα (Σύρμα 1-2 χλστ) , αλλά δεν θα έχει, αφενός αντοχή αφού το μπετόν δεν θα έχει γαρμπίλι (τουλάχιστον, δεν μιλώ για σκυρα ), άρα λόγω πάχους θα έχει χοντρή άμμο, άρα μικρή αντοχή.
Ισως ο γυψάς να σου βάλει τζίβα (για οπλισμό) ΑΛΛΑ δεν νομίζω να πετύχεις σοβαρά τοιχωματικα όρια για τον εντοιχισμο που σκέφτεσαι.
Αυτο θα ήθελε (χαλαρά) 5-8 εκ παχος (το ελάχιστο) για να έχει αφενός αντοχή, αφετέρου συμπαγή τοιχωματικα όριο.
Αν αυτό θες να πετύχεις , ίσως να το ξανασκεφτείς.
Εγω είχα σκεφτεί κουτί από μεταλλικό έλασμα (λαπατσα) πάχους 2εκ !!! Αφενός ασήκωτο, αφετέρου δεν ήταν σωστά τοιχωματικα όρια για εντοιχισμο ηχείων και δεν το έκανα.
Θενκς Αρτέμιε..
ομολογώ ότι η σύσταση του τσιμέντου με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα και δεν έχω καταλήξει

όντως αυτό που θέλω να πετύχω είναι σωστά τοιχωματικά όρια
οι επιλογές σύμφωνα με τα σπεκς των στουντιο (που είναι τα μόνα που βρήκα) είναι ή τσιμέντο
ή πολλαπλό σάντουιτς με ξυψοσανίδα και ξύλο

η πλάτη των 2cm είναι για τα μάτια του κόσμου είναι η αλήθεια....έτσι και αλλιώς το σημείο αυτό θα είναι κολλητά στον τοίχο

γαρμπίλι θα έχει... λεπτόκοκκο

θεωρείς ότι υπάρχει δυσκολία?

για πες γνώμη τώρα που σε βρήκαμε

χονδρικά έχουμε αυτό


289004_35059512aa9c12656beb80f901c5c8eaερεςρςερς.jpg


τα κουτάκια 1 και 2 αναλόγως θα είναι ή τσιμέντο και αυτά ή κάτι άλλο


δεν ξέρω αν φτάσαμε τα 500 κιλά κατασκευή :p :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.501
Θενκς Αρτέμιε..
ομολογώ ότι η σύσταση του τσιμέντου με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα και δεν έχω καταλήξει

όντως αυτό που θέλω να πετύχω είναι σωστά τοιχωματικά όρια
οι επιλογές σύμφωνα με τα σπεκς των στουντιο (που είναι τα μόνα που βρήκα) είναι ή τσιμέντο
ή πολλαπλό σάντουιτς με ξυψοσανίδα και ξύλο

η πλάτη των 2cm είναι για τα μάτια του κόσμου είναι η αλήθεια....έτσι και αλλιώς το σημείο αυτό θα είναι κολλητά στον τοίχο

γαρμπίλι θα έχει... λεπτόκοκκο

θεωρείς ότι υπάρχει δυσκολία?

για πες γνώμη τώρα που σε βρήκαμε

χονδρικά έχουμε αυτό


View attachment 177155

τα κουτάκια 1 και 2 αναλόγως θα είναι ή τσιμέντο και αυτά ή κάτι άλλο


δεν ξέρω αν φτάσαμε τα 500 κιλά κατασκευή :p :lolsign:
Δε νομίζω ότι σε "παίρνει" κατασκευαστικά να το γεμίσεις με τσιμέντο όλο το ελεύθερο κενό πέριξ των ηχείων. Παλεύεις με τα τέρατα, και θα χάσεις..

Θα πρότεινα διπλές γυψοσανίδες με φύλλο μολύβδου ενδιάμεσα, σάντουϊτς με πυκνή ηχομόνωση.

Δηλαδή, τοιχωματικό όριο αποτελούμενο από γυψοσανίδα, κοποπρεν ακουστικς 1cm, φύλλο μολύβδου 3-4mm, κοποπρεν ακουστικς 1cm, γυψοσανιδούλα, κοποπρεν, μολύβι, κοποπρεν, γυψοσανίδα, κοποπρεν, μολύβι, κοποπρεν γυψοσανίδα, κλπ, ώστε να γεμίσεις τα κενά.

Δεν είναι εύκολο βέβαια, αλλά είναι πιο εύκολο από τσιμέντο.
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.311
πλάτη των 2cm είναι για τα μάτια του κόσμου είναι η αλήθεια....έτσι και αλλιώς το σημείο αυτό θα είναι κολλητά στον τοίχο

γαρμπίλι θα έχει... λεπτόκοκκο

θεωρείς ότι υπάρχει δυσκολία?

για πες γνώμη τώρα που σε βρήκαμε
κοιτα
Τα αδρανή υλικά είναι α) σκύρο Κοκκομετρίας 4-6εκ -οπλισμός 4-8χλστ - ελάχιστο πάχος τοιχείου 8-10εκ, β) γαρμπιλι (1,5-3εκ) - οπλισμός 4-8χλστ - τοιχειο 6-10 εκ αλλά με μικρότερη αντοχή , γ) χοντρή άμμος - οπλισμός μέχρι 4 χλστ ή υαλοπλεγμα - δεν μπορείς να φτιάξεις τοιχειο ή αυτό το κουτί που θέλεις τέλος πάντων , (Χρήση για χτίσιμο πετρας , τουβλάκια κλπ)
δ) ψιλή άμμος - άοπλο - χτίσιμο τούβλων.

γενικά το εγχείρημα είναι αφενός δύσκολο λόγω του μικρού πάχους (στο διπλό Καλουπωμα , στη διαδικασία σκυροδετησης - δεν θα πάει το τσιμέντο και θα αφήσει τρύπες *)και αφετέρου πιστεύω ότι θα σπάσει στα χέρια σας την ώρα της εφαρμογής ή της στήριξης (ρηγματώσεις ) ή του ξεκαλουπωματος.

* : υπερρευστο τσιμέντο με χρήση περισσότερου νερού για να «πάει παντού» = μειωμένη αντοχή.

Πάντως ότι και να φτιάξεις από τσιμέντο πρέπει να το αφήσεις για να πάρει τις αντοχές του.

πατέντες στο μπετόν με προσμείξεις γύψου ή κοπλακιδίων ή δενξερωγωτιαλλο Συνήθως δεν έχουν καλό τέλος.

ελπίζω να βοήθησα.
Επίσης του κουτί των 60χ65χ30 με 2εκ παχος θα ζυγίζει περίπου ~45 κιλά.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.501
τα κουτάκια 1 και 2 αναλόγως θα είναι ή τσιμέντο και αυτά ή κάτι
Καλουπωμα μέσα στο σπίτι είναι αδύνατο..

Δεν γνωρίζω κατά πόσον θα μπορούσαν να κατασκευαστούν κάπου έξω συμπαγή τσιμεντότουβλα, σε βολικές διαστάσεις, με άψογες λείες επιφάνειες (πιθανώς σε σιδερένια καλούπια), ώστε δίκην παζλ να κολληθούν (δε ξέρω με τι κόλλα, πιθανώς ελαστική, ίσως και σιλικόνη) το ένα πάνω στο άλλο και να καλύψουν επακριβώς το χώρο που θες.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Καλουπωμα μέσα στο σπίτι είναι αδύνατο..

Δεν γνωρίζω κατά πόσον θα μπορούσαν να κατασκευαστούν κάπου έξω συμπαγή τσιμεντότουβλα, σε βολικές διαστάσεις, με άψογες λείες επιφάνειες (πιθανώς σε σιδερένια καλούπια), ώστε δίκην παζλ να κολληθούν (δε ξέρω με τι κόλλα, πιθανώς ελαστική, ίσως και σιλικόνη) το ένα πάνω στο άλλο και να καλύψουν επακριβώς το χώρο που θες.
μωρέ τρελάθηκες;! έξω θα γίνει το καλούπωμα ...3 καλούπια κ μεταφορά μέσα-τοποθέτηση ....
 



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.373
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top