Μεταφορά συλλογής Cd σε σκληρό δίσκο


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με τι compession level ριπαρες; Αν αφησες το τυπικο 5 καλως για οικονομια χωρου "κακως" για ποιοτητα (εχει ελαχιστη διαφορα απο 5 σε 8)
5...δεν είχα χρόνο να το ψάξω...το 5 ήταν default επιλογή, αλλά θα το δω. Το σίγουρο είναι πως δεν άκουσα καμία διαφορά ανάμεσα σε flac με compresssion level 5 και σε wav.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ΑΝΤΕ να βάλω ένα "νομίζω ότι έχει κλπ", οπότε ...συνεννοηθήκαμε (νομιζω;))
Λάκη λογικά θα υπάρχουν διαφοροποιήσεις αλλιώς δεν θα είχαν νόημα τα διαφορετικά επίπεδα συμπίεσης. Το θέμα είναι αν θα είναι ακροασιμες. Εγώ πάντως δεν άκουσα ανάμεσα σε wav και flac5. Συνεπώς δεν περιμενω και ανάμεσα σε flac5 και flac8. Τώρα...κάποιο πιο έμπειρο αυτι και με καλύτερο -αναλυτικοτερο σύστημα και χώρο, ενδέχεται να ακούσει.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
5...δεν είχα χρόνο να το ψάξω...το 5 ήταν default επιλογή, αλλά θα το δω. Το σίγουρο είναι πως δεν άκουσα καμία διαφορά ανάμεσα σε flac με compresssion level 5 και σε wav.
:oops: εμμμ ... με το παρντον δηλαδης :unsure: .... αλλα νομιζω οτι φταινε τα καλωδια σου ...:D
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με την έννοια του "όσο πιο κοντά στο πηγαίο αρχείο τόσο καλυτερα", γιατί να μην υπάρχουν διάφορες? Αν δεν υπάρχουν (από το 5 στο 8 πχ), τότε γιατί να μην "παμε" στο 1 οπότε θα κάνουμε οικονομία χώρου χωρις, ακουστες, διαφορες; Η αλήθεια πάντως είναι ότι είναι δυσδιακριτες οι τυχόν διάφορες (αν υπάρχουν...) - κάτι που δεν συμβαίνει μεταξύ flac - mp3 (έστω και 320, κι ας σκουζουν μερικοί για το αντιθετο)
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στα compression levels του flac αρχείου.
Αλλάζει μόνο ο χρόνο αποκωδικοποίησης και του streaming ανάλογα το compression level,αλλά η διαφορά από level σε level είναι αμελητέα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Βρε παιδιά..
Επίπεδα μη απωλεστικης συμπίεσης είναι.
Δε χάνεται τίποτα.

Και στο ζιπ υπάρχουν επίπεδα συμπίεσης, απλώς είναι πιο αργή η διαδικασία, διότι θέλει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ.

Όμως, όσο και να συμπιέσεις ένα κείμενο του γουορντ, δε χάνονται λέξεις ή τελείες..

Εν έτει 2017 θα έπρεπε να μην έχουμε ακόμα τέτοιες απορίες..
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Το ίδιο είναι και στα flac αρχεία,παράληψη μου. :smile:

Όταν θα κωδικοποιήσεις ένα αρχείο σε 0 level θα χρειαστεί Α χρόνος.
Για να πας σε 5 level θα χρειαστεί Αx2.5 κοκ. Αυτός ο χρόνος φτάνει μέχρι το 10-11 επί του αρχικού ανάλογα το level με κέρδος τον όγκο του τελικού αρχείου.
Παίζει ρόλο βέβαια στον χρόνο αυτό και το harware/software που χρησιμοποιούμε.
Στην αποκωδικοποίηση η διαφορά είναι μερικά δεύτερα ανάμεσα στα level αυτα.

Οπότε αποφασίζουμε τι θέλουμε να γλιτώσουμε στην κωδικοποίηση ανάλογα το level... χώρο ή χρόνο; ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με κομπιουτερίστικα που δεν καταλαβαίνετε, μην ανακατεύεστε λέω εγώ. (νομίζω κλπ...)
Το "νομιζω" παει στο ακουστικο και οχι στο λογισμικο μερος - και δοξα τω Θεω απο κομπιουτερ κατι νογαμε κι εμεις, ισως οχι τοσο οσο οι ασχολουμενοι επαγγελματικως, αλλα για ερασιτεχνες ...30ετιας, κατι γινεται!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Το "νομιζω" παει στο ακουστικο και οχι στο λογισμικο μερος
Ωραία.
Στο ακουστικό μέρος του λόγου, τα ασυμπίεστα wav αρχεία "θα ακουστούν" ακριβώς το ίδιο με τα συμπιεσμένα flac αρχεία, ανεξαρτήτως επιπέδου συμπίεσης.

Επίσης, οποιοδήποτε flac αρχείο, ανεξαρτήτως επιπέδου συμπίεσης, μπορεί να αποσυμπιεστεί σε wav αρχείο, το οποίο θα είναι ακριβώς το ίδιο με το αρχικό wav αρχείο, από το οποίο προήλθε (με συμπίεση) το flac αρχείο.

Όσο για το πρόγραμμα συμπίεσης σε flac αρχεία, δεν έχει καμία σημασία ποιο θα χρησιμοποιηθεί, καθώς όλα χρησιμοποιούν τον ίδιο αλγόριθμο συμπίεσης.

Για το πρόγραμμα μεταφοράς των σιντί σε αρχεία, παλαιότερα ήταν λίγα αυτά που δούλευαν άριστα. Πλέον δε νομίζω ότι υπάρχουν προγράμματα που λειτουργούν λάθος, αλλά εντάξει, μερικά προγράμματα δείχνουν να έχουν δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο να το κάνουν όσο πιο "σωστά" γίνεται.

Το "σωστά" έχει σχέση με το πρωτόκολλο των σιντί, το οποίο λειτουργεί άριστα με λάθη στην ανάγνωση, κάτι που δεν ισχύει στην μεταφορά δεδομένων, όπου δεν υπάρχει ανοχή σε λάθη. Οπότε, όταν ένα πρόγραμμα βλέπει το σιντί ως δεδομένα (κι όχι ως πληροφορίες οντιο) τελειώνει κι αυτό το θέμα, το οποίο φυσικά έχει ελάχιστη σημασία. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Όποιος έχει χρόνο για σκότωμα, για κάτι εντελώς άχρηστο, ας πάρει ένα wav αρχείο να το μετατρέψει σε 10 φλακ αρχεία, χρησιμοποιώντας για κάθε φλακ αρχείο διαφορετικό επίπεδο συμπίεσης.

Μετά ας μετατρέψει και τα 10 φλακ αρχεία σε wav, κι ας τα συγκρίνει ένα ένα μεταξύ τους, αλλά και με το αρχικό ασυμπίεστο wav αρχείο, από το οποίο προήλθαν.

Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε πλειερ με ψηφιακή έξοδο, και να καταγράψει από την έξοδο του πλειερ και τα 10 διαφορετικής συμπίεσης φλακ αρχεία κατά την αναπαραγωγή τους, και να τα συγκρίνει μεταξύ τους, όπως και με το αρχικό ασυμπίεστο wav αρχείο.

Έτσι, θα φάει εντελώς άσκοπα μερικές ώρες από τη ζωή του, αλλά θα πειστεί για τα προφανή, χωρίς να χρειαστούν ακροάσεις, απλώς σύγκριση ψηφιακών αρχείων μεταξύ τους. ;)
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το "νομιζω" παει στο ακουστικο και οχι στο λογισμικο μερος - και δοξα τω Θεω απο κομπιουτερ κατι νογαμε κι εμεις, ισως οχι τοσο οσο οι ασχολουμενοι επαγγελματικως, αλλα για ερασιτεχνες ...30ετιας, κατι γινεται!
Συγνώμη, δεν το κατάλαβα έτσι που το είχες γράψει.
[DOUBLEPOST=1492868467][/DOUBLEPOST]
To Flac5 μου είπαν πως έχει γρέζι
Να μη πιστεύεις αυτά που σου λένε.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Επίσης η διαφορά σε όγκο από ένα αρχείο level 0 σε 5 κτλ είναι από 5 έως 5.5% μείων.
Οπότε μην πολλαπλασιάζεται το χρόνο κωδικοποίησης άσκοπα για μερικά mb.

Άμα έχει "γρέζι" το τελικό αρχείο θα έχει και το αρχικό! ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εχοντας οντως χρονο κυριολεκτικα για σκοτωμα εδω και καιρο, ειχα κανει απ' οτι θυμαμαι συγκρισεις μεταξυ mp3-flac l 5 - wav. Πρεπει να ηταν τοτε που, εδω μεσα αμφισβητουνταν οι ακουστες διαφορες μεταξυ mp3 320 > flac, ισχυριζομενοι τινες οτι δεν υπαρχουν (κατ' εμε υπηρξαν τοτε, και υπαρχουν). Μαλιστα ειχα μετατρεψει wav->mp3->wav, και βεβαια στο τελικο μετατρεπομενο ακουγες ...τενεκεδια τζουφια (φυσικο ηταν). Για flac->wav δεν θυμαμαι, μα ποτε δεν ειναι αργα... ουτε και για σημερα;).
Απορια: εαν flac=wav γιατι το Tidal hifi (και οσονουπω το Spotify hifi ) δεν παιζει flac 5 αλλα δεδομενα ποιοτητας cd (που θελει και καλουτσικη ταχυτητα ιντερνετ );
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με κομπιουτερίστικα που δεν καταλαβαίνετε, μην ανακατεύεστε λέω εγώ. (νομίζω κλπ...)
Εν έτει 2017 θα έπρεπε να μην έχουμε ακόμα τέτοιες απορίες..
Αν πειράζει που ρωτάω να μου το πείτε...
Συγγνώμη εεε!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.212
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top