Μετρήσεις χώρου...




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όχι ότι με χαλάει το δεντράκι, αλλά η ιδέα μου έχει να κάνει μόνο με τα κουκουνάρια.

Πολλά "ανοιχτά" κουκουνάρια κολλημένα πλάι πλάι με τις μύτες προς τα επάνω, σε ένα ξύλινο ταμπλό 70 x 50 cm.

Το σχήμα του κουκουναριού αν το κοιτάξεις από το μυτερό σημείο, θυμίζει (με λίγη φαντασία) αυτό
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Γενικά έχω την αίσθηση ότι με όλα αυτά τα "τυχαία" σχήματα, όπως τα πιο πάνω, δεν μπορείς να πάρεις ισορροπημένη διάχυση που παίρνεις με μαθηματικά μοντέλα, PRD, QRD κλπ. Σίγουρα είναι καλύτερα από το τίποτα αλλά υπολείπονται. Εκτός αν τα τυχαία αυτά σχήματα προκύπτουν κι αυτά με μαθηματικά μοντέλα shape optimizer με aperiodic modulation που είναι ακόμα καλύτερα και από τα κλασσικά μαθηματικά μοντέλα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Γενικά έχω την αίσθηση ότι με όλα αυτά τα "τυχαία" σχήματα, όπως τα πιο πάνω, δεν μπορείς να πάρεις ισορροπημένη διάχυση που παίρνεις με μαθηματικά μοντέλα, PRD, QRD κλπ. Σίγουρα είναι καλύτερα από το τίποτα αλλά υπολείπονται. Εκτός αν τα τυχαία αυτά σχήματα προκύπτουν κι αυτά με μαθηματικά μοντέλα shape optimizer με aperiodic modulation που είναι ακόμα καλύτερα και από τα κλασσικά μαθηματικά μοντέλα.
Δεν διαφωνώ, η μαθηματική επιβεβαίωση είναι και επιθυμητή και χρήσιμη, αλλά παραμένει μια εξομοίωση.
Η πραγματικη συμπεριφορά η πραγματικη συμπεριφορά του διαχυτη εξαρτάται απο τον εκάστοτε χώρο, την θέση τοποθέτησης κτλ, παραμένει απρόβλεπτη.

Αυτό δείχνουν και οι μετρήσεις σου.

Νομίζω πως υπάρχει χώρος για πειραματισμό, ανάλογα βέβαια και με τις προσδοκίες του καθενός.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Nαι σαφώς υπάρχει χώρος για πειραματισμό κι αυτό είναι και το επιθυμητό άλλωστε. Πάντως από τις μετρήσεις του διαχύτη μου φαίνεται ότι μπορεί να λειτουργεί και λίγο πιο χαμηλά από το αναμενόμενο, αλλά στο εύρος δράσης του λειτουργεί υποδειγματικά, συνεπώς τα μαθηματικά λειτουργούν (λογικό) και το μη προβλέψιμο περιορίζεται στα άκρα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μέχρι να μπορέσω να μετρήσω τα δικά μου και για να έχουμε κάτι να σχολιάσουμε ανεβάζω μια μέτρηση που είχα κάνει παλαιότερα με τα R1 diffusers.
Πως σας φαίνονται?
r1 diffuser.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πες μας διάφορες που μετρήσεις με το r1, κάνει τίποτα στα μπάσα; (Ωραία η καμπύλη rt60 που δείχνεις, πρόκειται προφανώς για μικρό δωμάτιο χωρίς πολύ μπάσο παγίδα, ε; )
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για τον ίδιο λόγο απέκλεισα και μια άλλη ιδέα που είχα (ακόμα πιο τρελή) και έχει να κάνει με

Με το κουκουνάρι πρέπει να έχουν και ωραίες "γεύσεις" οι νότες....:prankster:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Εμενα με βολευει, αν κανω κατι, αυτο να ειναι στα πλαγια στις πρωτες ανακλάσεις (γιατι τωρα..... πρωτες πλάγιες ανακλασεις δεν εχω..... :D ). Πισω απο την θεση ακροασης ειναι το σαλόνι, οποτε δεν.......



Ο Αλεξ βεβαια ξέρει καλύτερα.....
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Την επόμενη φορά για να δούμε τι ψάρια πιάνεις... θα βάλουμε (έχω τέτοιο δίσκο) να παίξει το πλατό σου ροζ θόρυβο...:rolleyes: :laugh:
Δε μπορώ! Με ροζ θορυβο μου σηκώνεται......








..... το clamp.....
 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πες μας διάφορες που μετρήσεις με το r1, κάνει τίποτα στα μπάσα; (Ωραία η καμπύλη rt60 που δείχνεις, πρόκειται προφανώς για μικρό δωμάτιο χωρίς πολύ μπάσο παγίδα, ε; )
Ο χώρος ειναι 22 τμ περίπου και άδειος, χωρις έπιπλα, μπάσο παγίδες κτλ. Υπάρχουν μόνο τα R1 στους πλαϊνους τοίχος, το ταβάνι και πισω από την θέση ακρόασης. Δεν εχω μέτρηση του πριν, αλλά απο την περιγραφή νομίζω καταλάβεις πόσο τραγικά θα ηταν χωρις τα R1.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Την επόμενη φορά για να δούμε τι ψάρια πιάνεις... θα βάλουμε (έχω τέτοιο δίσκο) να παίξει το πλατό σου ροζ θόρυβο...:rolleyes: :laugh:
Ωραία ιδέα Βασίλη, με αυτό τον τρόπο μπορείς να μετρήσεις την συνολική απόκριση του συστήματος σου η οποία θα περιλαμβάνει και το πικαπ και το phono.

Να σημειώσω ότι οι περισσότερες μετρήσεις, Δεν περιλαμβανουν τις πηγές (CD, Dac, phono κτλ).
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ο χώρος ειναι 22 τμ περίπου και άδειος, χωρις έπιπλα, μπάσο παγίδες κτλ. Υπάρχουν μόνο τα R1 στους πλαϊνους τοίχος, το ταβάνι και πισω από την θέση ακρόασης. Δεν εχω μέτρηση του πριν, αλλά απο την περιγραφή νομίζω καταλάβεις πόσο τραγικά θα ηταν χωρις τα R1.
Επειδή και ο δικός μου 22 τμ ειναι, ξέρω τις δυσκολίες. Δεν ήξερα πάντως ότι δικός μας άνθρωπος έχει χρησιμοποιήσει τα r1, πολύ ενδιαφέρον! Ειναι ενδιαφέρον προϊόν, μακάρι να είχες πριν και μετά μετρήσεις να καταλάβαιναμε λίγο καλύτερα τι κάνει. Κι έτσι πάντως φαίνεται να δουλεύει σε αρκετά μεγάλο εύρος.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.630
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top