Μετραει καλα-ακουγεται καλα;

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Συγγνώμη δε θα λάβω υπόψη μου τα αυτιά μου για κάτι που παίζει μουσική ? Το πόσο εκπαιδευμένο είναι τώρα το αυτί και τι ακούει είναι άλλο θέμα αλλά ποιος από μας θα πει όχι σε κάποιον που του αρέσει το σύστημά του και είναι ευχαριστημένος (ακόμα και αν πετάει σε ροζ συνεφάκι). Το είχε γράψει (πολύ) παλιότερα και κάποιος δημοσιογράφος στον Ήχο, υπάρχουν δυο σχολές στο Hi-Fi, αυτή που πληρώνει για να ακούει το 100% της ηχογράφησης και αυτή που πληρώνει για να ακούει την ίδια ηχογράφηση όπως της αρέσει. Υπάρχει τίποτα μεμπτό στη δεύτερη κατηγορία ?

ΥΓ: Να σταματήσω να λαμβάνω υπόψη μου και τη γεύση όταν τρώω κτλπ κτλπ ? :o
Το Κρασί που πίνεις το αξιολογείς με βάση τη γεύση ή την τιμή;
Η μουσική που παίζει στην κάβα θα επηρεάσει τη επιλογή σου;
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Το Κρασί που πίνεις το αξιολογείς με βάση τη γεύση ή την τιμή;
Η μουσική που παίζει στην κάβα θα επηρεάσει τη επιλογή σου;


Μόνο γεύση, απολύτως τίποτα άλλο (ας προσπεράσουμε όσφρηση και εικόνα του ίδιου που συμπληρώνουν τη γεύση σαν εμπειρία.). Επειδή γενικώς είναι και το αγαπημένο μου αλκοολούχο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το είχε γράψει (πολύ) παλιότερα και κάποιος δημοσιογράφος στον Ήχο, υπάρχουν δυο σχολές στο Hi-Fi, αυτή που πληρώνει για να ακούει το 100% της ηχογράφησης και αυτή που πληρώνει για να ακούει την ίδια ηχογράφηση όπως της αρέσει. Υπάρχει τίποτα μεμπτό στη δεύτερη κατηγορία ?
Όχι, υπό την προϋπόθεση πως αυτή η δεύτερη κατηγορία να πλασάρεται ως life style.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Όχι, υπό την προϋπόθεση πως αυτή η δεύτερη κατηγορία να πλασάρεται ως life style.
Συμφωνώ και αν δεν είναι ξεκάθαρο το θέτω υπό προσωπικό πλαίσιο, χωρίς προσπάθεια να πείσει κάποιος κάποιον περί σωστού/λάθους κτλπ. Απλή, ξεκάθαρη και συνειδητή επιλογή, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μόνο γεύση, απολύτως τίποτα άλλο (ας προσπεράσουμε όσφρηση και εικόνα του ίδιου που συμπληρώνουν τη γεύση σαν εμπειρία.). Επειδή γενικώς είναι και το αγαπημένο μου αλκοολούχο.
H ΑΑWE (American Association of Wine Economics) έκανε διάφορες έρευνες. 2 από αυτές είναι οι παρακάτω.

1) Έκανε ένα πείραμα και έβαλε σε πολλά μπουκάλια το ίδιο κρασί πριν το δώσει στους πελάτες που έκαναν την έρευνα.
Στην πρώτη ομάδα δεν έδωσαν καμία τιμή για τα προϊόντα και ανακάλυψαν ότι ο κόσμος της συγκεκριμένης ομάδας δεν μπορούσε να καταλάβει διαφορά στη γεύση ή στην ευχαρίστηση.
Στην δεύτερη ομάδα που τα μπουκάλια είχαν πάνω τιμές, ανακάλυψαν ότι όσο ακριβότερο ήταν το μπουκάλι τόσο μεγαλύτερη και η ευχαρίστηση, η οποία ήταν εμφανής και στη μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου.
Αποτέλεσμα : Η αξία και η ευχαρίστηση έχει άμεση σχέση με την αντίληψη.

2) Σε πολυσύχναστη κάβα έβαλαν κρασιά σε σημεία κράχτες (προβολές τις λένε στα supermarkets), αυτά που ήθελαν να πουλήσουν δηλαδή, και στα άλλα ράφια άφησαν τα κλασικά κρασιά που είχε.
Την πρώτη μέρα έπαιζε άσχετη μουσική και οι πωλήσεις στις προβολές ήταν αυξημένες. Την δεύτερη μέρα έπαιζαν background Γαλλική μουσική και οι πωλήσεις των Γαλλικών κρασιών αυξήθηκαν σημαντικά. Την τρίτη μέρα Ιταλική μουσική και αυξήθηκαν οι πωλήσεις στα Ιταλικά κρασιά.
Αποτέλεσμα : Η Μουσική υποσυνείδητα καθόρισε την επιλογή.

Και κάτι ακόμα
Tα Shreddies είναι γνωστά δημητριακά στον Καναδά. Ένας νέος διαφημιστής ανέλαβε την επαναπροώθηση του προϊόντος γιατί δεν πήγαινε καλά.
Σε μια έρευνα που έγινε για λογαριασμό της διαφημιστικής παρουσιάστηκαν σε πελάτες 2 πιάτα. Το ένα είχε τα δημητριακά τοποθετημένα κάθετα και το άλλο σαν ρόμβους ως "νέο προϊόν". Αν και ελάχιστοι κατάλαβαν τη γίνεται, όλοι οι άλλοι εξέφρασαν την άποψη ότι τα "νέα" δημητριακά σαν ρόμβοι ήταν καλύτερα. Έτσι η νέα συσκευασία ήταν η δεύτερη.
Cc9e-lzVAAA6sES.jpg

Στις κρατικές υπηρεσίας κατάλαβαν ότι κάτι γίνεται και κοροϊδευουν τον καταναλωτή και μετά από συζητήσεις, κατέληξαν σε combo συσκευασία.
combo-pack-3d-web.jpg


Καλές επιλογές. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
To flat όμως, μπορείς να το χρωματίσεις. Το χρωματισμένο όμως δεν μπορείς να το κάνεις flat. Το flat ξέρεις πως παίζει, το αγοράζεις και με βάση τα pdf. Το χρωματισμένο πρέπει απαραίτητα να το ακούσεις.
Με άλλα λόγια, το flat ξέρεις πως θα παίξει και αν θέλεις να βάλεις προσωπική πινελιά, μπορείς να το κάνεις. Το χρωματισμένο ( αυτό που δεν μετράει σωστά δηλαδή ), δεν ξέρεις που θα σε βγάλει.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
H ΑΑWE (American Association of Wine Economics) έκανε διάφορες έρευνες. 2 από αυτές είναι οι παρακάτω.

1) Έκανε ένα πείραμα και έβαλε σε πολλά μπουκάλια το ίδιο κρασί πριν το δώσει στους πελάτες που έκαναν την έρευνα.
Στην πρώτη ομάδα δεν έδωσαν καμία τιμή για τα προϊόντα και ανακάλυψαν ότι ο κόσμος της συγκεκριμένης ομάδας δεν μπορούσε να καταλάβει διαφορά στη γεύση ή στην ευχαρίστηση.
Στην δεύτερη ομάδα που τα μπουκάλια είχαν πάνω τιμές, ανακάλυψαν ότι όσο ακριβότερο ήταν το μπουκάλι τόσο μεγαλύτερη και η ευχαρίστηση, η οποία ήταν εμφανής και στη μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου.
Αποτέλεσμα : Η αξία και η ευχαρίστηση έχει άμεση σχέση με την αντίληψη.

2) Σε πολυσύχναστη κάβα έβαλαν κρασιά σε σημεία κράχτες (προβολές τις λένε στα supermarkets), αυτά που ήθελαν να πουλήσουν δηλαδή, και στα άλλα ράφια άφησαν τα κλασικά κρασιά που είχε.
Την πρώτη μέρα έπαιζε άσχετη μουσική και οι πωλήσεις στις προβολές ήταν αυξημένες. Την δεύτερη μέρα έπαιζαν background Γαλλική μουσική και οι πωλήσεις των Γαλλικών κρασιών αυξήθηκαν σημαντικά. Την τρίτη μέρα Ιταλική μουσική και αυξήθηκαν οι πωλήσεις στα Ιταλικά κρασιά.
Η Μουσική υποσυνείδητα καθόρισε την επιλογή.

Και κάτι ακόμα
Tα Shreddies είναι γνωστά δημητριακά στον Καναδά. Ένας νέος διαφημιστής ανέλαβε την επαναπροώθηση του προϊόντος γιατί δεν πήγαινε καλά.
Σε μια έρευνα που έγινε για λογαριασμό της διαφημιστικής παρουσιάστηκαν σε πελάτες 2 πιάτα. Το ένα είχε τα δημητριακά τοποθετημένα κάθετα και το άλλο σαν ρόμβους ως "νέο προϊόν". Αν και λίγοι ελάχιστοι κατάλαβαν τη γίνεται, όλοι οι άλλοι εξέφρασαν την άποψη ότι τα "νέα" δημητριακά σαν ρόμβοι ήταν καλύτερα. Έτσι η νέα συσκευασία ήταν η δεύτερη.
View attachment 152038
Στις κρατικές υπηρεσίας κατάλαβαν ότι κάτι γίνεται και κοροϊδευουν τον καταναλωτή και μετά από συζητήσεις, κατέληξαν σε combo συσκευασία.
View attachment 152037

Καλές επιλογές. :drinks:

Εγώ ψωνίζω ηλεκτρονικά συνήθως 8-) οπότε ξεπερνάω το κομμάτι του markting παρόλο που δεν αρνούμαι την αξία του στη πώληση και χειραγώγηση σε καμία περίπτωση.
Τρελαίνομαι με τα Sceptre S6 αλλά αν ακούγονται χάλια, παρόλο που μετράνε υπέροχα, θα τα πουλήσω και θα πάρω άλλα. Αν κάποιος τώρα χάριν μετρήσεων θα ανεχτεί να ακούει μια ζωή κάτι που δε του αρέσει μπορώ μόνο να του προσφέρω έναν ώμο να κλάψει μετά από χρόνια. Α επίσης το δικό μου κομμάτι είναι ο ρεαλισμός και όχι το να ακούγεται όμορφα στα αυτιά μου. Και δηλώνω ότι παραλίγο να κλάψω με ένα σύστημα του Μανώλη (Τζωρτζάκη), άκουσα τον Ανεστόπουλο και παραλίγο να σηκωθώ και να του μιλήσω. Ας μέτραγε όσο χάλια ήθελα με αυτό το σύστημα θα μπορούσα να ζήσω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Δυστυχως δεν ειμαι τοσο τυχερος.Οσοι εχουν ακουσει τον συνδυασμο Dave/Blu MK2 λενε οτι ειναι το τελος στην αναζητηση πηγης-dac.

Ειναι το συμπερασμα εκατονταδων δοκιμων και αντιπαραβολων που εχω διαβασει τα τελευταια 2 χρονια.
Εσύ δεν είσαι που λες, "αν δεν ακούσω δεν πιστεύω"?
όσο για τις 100δες που διάβασες, κόψε κάτι αδελφέ, πού βρεθήκαν όλες αυτές?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εσύ δεν είσαι που λες, "αν δεν ακούσω δεν πιστεύω"?
όσο για τις 100δες που διάβασες, κόψε κάτι αδελφέ, πού βρεθήκαν όλες αυτές?
Ακριβως.Κατι το οποιο στη Θεσσαλονικη δεν ειναι ευκολο πλεον...

Με την ερευνα μου και τις εκατονταδες αποψεις που διαβασα παλι,επεσα μεσα για το dac,τον ενισχυτη,το τρανσπορτ και τα ηχεια μου!Αν και τα τελευταια τα ειχα ακουσει κιολας σε 2 χαλια χωρους και δε με ειχαν ενθουσιασει τοσο τοτε...

Για τις εκατονταδες του Dave,ξεκινα απο το headfi.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Θα πω και 2 παρόμοια με τα παραπάνω που έχω κάνει εγώ.
Έχω πει ότι δούλευα στη διαφήμιση μια δεκαετία και βάλε. Αυτές οι έρευνες και άλλες τόσες μου είναι γνωστές χρόνια.
Θα τα πω γιατί έχουν σχέση με τον ήχο και την αντίληψη μας.

Στο πρώτο παράδειγμα πολύ γνωστός εκδότης της εποχής που είναι πελάτης μας έρχεται για συνάντηση γιατί θέλει νέο λανσάρισμα σε μεγάλο γυναικείο περιοδικό. Όλα καινούργια, εικόνα, εκφώνηση, μουσική τα πάντα.
Κάνουμε 3 version εικόνας και επιλέγει τη μία. Σε αυτή τη μία βάζουμε 9 διαφορετικές εκφωνητριες. Στην αρχή βάζω αυτή που ήθελε να αλλάξει, από 2 έως 8 βάζω της νέες και στη 9η την πρώτη, την παλιά δηλαδή. Του είπαμε στο meeting ότι η πρώτη είναι η παλιά. Δεν του είπαμε τίποτε για την 9η. Επέλεξε την 9η και μάλιστα είπε "αυτή είναι, σας το είπα πρέπει να την αλλάξουμε". :punish:

Στο δεύτερο παράδειγμα πελάτης θέλει άλλη εκφώνηση γιατί δεν του αρέσει. Είναι παρόν στο studio αλλά σε δωμάτιο που δουλεύουμε την εικόνα. Το ήχο τον είχαμε τελειώσει υποτίθεται. Πάω στον ηχολήπτη να βρω άλλη μαζί με το client service από τη διαφημιστική. Μπρος πίσω 3-4 φορές. Άρχισα να ανεβάζω στροφές. Τις λέω "ο εκφωνητής είναι ακόμα εδώ γιατί κάνει και άλλο κείμενο, θα κάνουμε ένα όπως πιστεύω εγώ ότι πρέπει να είναι και θα σας το φερω". Πάω μέσα. Διαλέγω ένα από τα παλιά takes που μου άρεσε και είχε ακούσει βέβαια, το ονομάζουμε "New take κάτι" και το δίνω μέσα. Η κοπέλα από τη διαφημιστική είχε φρικάρει. "θα μας πάρει χαμπάρι και μετά τη γ@...." μου λέει. "Δεν πρόκειται να καταλάβει Χρ.... τις λέω. Το βάζουμε πάνω στην εικόνα και ο πελάτης μου λέει "αυτό είναι, μπράβο". :punish:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αν αναλογιστει (ή ψηφιαστει) κανεις ποσος κοζμος ακουει σκυλαδικο στη χωρα...
.... παγκοζμια τωρα το πραμα δεν ειναι και πολυ καλητερο, να λεμε και την σκαφη σκαφη και τη βουρτσα λουτσα δηλαδη...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ποοοοσα χρονια δηλαδη μπορει να ακουω και να διαβαζω ακομα αυτο το.... "τελος του δρομου..."
Εκ των πραγματων, φαινεται οτι το τελος του δρομου δεν υπαρχει ουτε με τα αυτια ουτε με τα pdf.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
τιποτα τιποτα
σκοταδι μονο
και ερεβος
για παντα
γιά πάντα
..... πιαστε κοκκινο Κυριε Σποκ μας...
"τελος του δρομου..."
...προσωπικα δεν μπορω να πω κατι αλλο περα απο "στη ζουγκλα δεν εχει δρομους".
the city is a jungle and i am a beast...του ρουρου ρου ρου ρου...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top