Μετραει καλα-ακουγεται καλα;


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Μα, όταν το ζήτημα είναι το εάν κάτι που μετράει καλά, ακούγεται και καλά, κάτω απο ποιες συνθήκες θα κληθεί να ακουστεί;
- εγώ το όλο ερώτημα το εκλαμβάνω ως . . .

- στο σπίτι μου πχ στην θέση ακρόασης και με τις απαραίτητες παρεμβάσεις ( χωρικά αλλά και ηλεκτρονικά ) , το φέρνω να μετράει καλά . . . πως θα ακούγεται ; . . . Σωστά θα ακούγεται , θα μού αρέσει ; . . . αυτό είναι άλλο θέμα
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
- εγώ το όλο ερώτημα το εκλαμβάνω ως . . .

- στο σπίτι μου πχ στην θέση ακρόασης και με τις απαραίτητες παρεμβάσεις ( χωρικά αλλά και ηλεκτρονικά ) , το φέρνω να μετράει καλά . . . πως θα ακούγεται ; . . . Σωστά θα ακούγεται , θα μού αρέσει ; . . . αυτό είναι άλλο θέμα
Αν θεωρητικά αυτό θα μπορούσε να γίνει με DSP επέμβαση και φροντίδα χώρου, σημαίνει ότι δυο ηχεία που μετράνε τα ίδια θα ακούγονται και τα ίδια, άρα βγαίνει το ηχείο από το παιχνίδι και άρα δεν υπάρχει ακουστική ταυτότητα στο ηχείο.
Εδώ σας θέλω τώρα...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Αν θεωρητικά αυτό θα μπορούσε να γίνει με DSP επέμβαση και φροντίδα χώρου, σημαίνει ότι δυο ηχεία που μετράνε τα ίδια θα ακούγονται και τα ίδια, άρα βγαίνει το ηχείο από το παιχνίδι και άρα δεν υπάρχει ακουστική ταυτότητα στο ηχείο.
Εδώ σας θέλω τώρα...
- όχι δεν θα ακούγονται τα ίδια . . . υπάρχουν και οι χροιές . . . ακόμα και dead flat επαγγελματικά μόνιτορς με σχεδόν ίδιες αποκρίσεις υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες , έχουν μικροδιαφορές

- οπότε έχουμε ακουστική ταυτότητα
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Είσαι τυχερός που ως πηγή είχες(έχεις) κυρίως υπολογιστή... οπότε μια ανέξοδη δοκιμή ισοστάθμισης μπορούσε να γίνει εύκολα...
Γενικά νιώθω τυχερός που βρίσκομαι εδώ και τσιμπάω πληροφορίες απο εσάς που έχετε αντιμετωπίσει τα ίδια ( μέσες άκρες ) προβλήματα πριν απο εμένα. Αλλά ναι, ωραίο πράγμα o υπολογιστής ως πηγή. Επιτρέπει αρκετά παιχνίδια.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δηλαδή αν βάλουμε να παίξουν την ίδια συχνότητα,
και το ἐνα εἰναι μαλακοὐ θὀλου, το άλλο είναι αλουμινένιο, το άλλο κεραμικό, χάρτινο, κλπ
όλα θα ακουστούν το ίδιο ?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δηλαδή αν βάλουμε να παίξουν την ίδια συχνότητα,
και το ἐνα εἰναι μαλακοὐ θὀλου, το άλλο είναι αλουμινένιο, το άλλο κεραμικό, χάρτινο, κλπ
όλα θα ακουστούν το ίδιο ?
Και βεβαια...οχι!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ρε παιδιά, αυτό το βρώμικο ρεύμα μετράει καλά, τελικά ακούγεται καλά;

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top