Με πόσα λεφτά ''γεμίζουμε'' ήχο & εικόνα τον κάθε χώρο?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
με αφορμή πρόσφατο νήμα μέλους.....σκέφτηκα να το δούμε λίγο πιο συγκεκριμένα ως προς το κοστολόγιο ήχου & εικόνας που χρειάζεται σήμερα για ένα ιμμερσιβ σεταπ ....

παράμετροι/κοστολόγιο:

τετραγωνικά(μην μπλέξουμε με κυβικά) χώρου,
απόσταση ακρόασης,
θέσεις ακρόασης,
σαλόνι,
dedicated,
rt χώρου(αν επιτρέπει στάθμες αναφοράς και επομένως κόστος ανάλογων ηχείων) κλπ κλπ (κ ότι άλλο σκεφτείτε)
 
Last edited:



Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Sky is the limit.

Ρεαλιστικα 1κ για καθε σετ surround, για καθε sub και κεντρικο, 2κ για main, 3-4κ για προ και τελικο (για main) και 2κ για εικονα.
Δλδ για 5.2.4 θες 11 χιλιαρικα?! Και αλλα 3 για καλωδια :p
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
235 παιρνουμε(αν και κανονικα θελουμε 240)και βλεπουμε 178 με μαυρα πλαινα...
....μετα βγαζουμε τα πλαινα και ανοιγουμε εικονα...
βλεπουμε τι χαναμε τοσο καιρο

:lolsign:
με αφορμή πρόσφατο νήμα μέλους.....σκέφτηκα να το δούμε λίγο πιο συγκεκριμένα ως προς το κοστολόγιο ήχου & εικόνας που χρειάζεται σήμερα για ένα ιμμερσιβ σεταπ ....

παράμετροι/κοστολόγιο:

τετραγωνικά(μην μπλέξουμε με κυβικά) χώρου,
απόσταση ακρόασης,
θέσεις ακρόασης,
σαλόνι,
dedicated,
rt χώρου(αν επιτρέπει στάθμες αναφοράς και επομένως κόστος ανάλογων ηχείων) κλπ κλπ (κ ότι άλλο σκεφτείτε)
τα κυβικα χωρου σε μαρανανε στο μπλεξιμο :roflmao:

αυτο το θεμα δεν εχει τελειωμο ρε μουστακια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
δεν θέλω τα ίδια με το άλλο.....πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ :whistling:
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
2000€ για όλα τα ηχεία (13 δορυφόρους), 1500€ για 4 subs temblor, 10k για JVC proj., 9k για lumagen, 30k για τα καυλώδια (Nordost ρε noobs :D ).
Κάπως έτσι πάει το πράγμα για χώρο 25-35τμ

[ jk ]
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Γενικά υπάρχει ταβάνι στο κόστος;
Μπορείς να διαθέσεις όσα χρήματα θέλεις (έχεις)

Θυμάμαι κάποτε πριν καμιά πεντακοσαριά χρόνια, επί εποχής Hitech και Dolby digital, έναν συνεργάτη του περιοδικού, νομίζω τον Ιωσήφ Αβράμογλου, που είχε δημιουργήσει ένα 5κάναλο σύστημα με 5 ηχεία Magnepan 20.1 και τους ανάλογους ενισχυτές.

Πάντως για ένα τυπικό, υποτυπώδες και αξιοπρεπές σύστημα, χρειάζονται 5 - 6 χιλιάρικα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όσο ανεβαίνουν οι ποιοτικές και αισθητικές απαιτήσεις ανεβαίνει και το κόστος.
Για εμένα πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη ισορροπία.
Μπορείς να φτιάξεις ένα ποιοτικότατο σύστημα και αισθητικά να μην μπορεί να σταθεί άνθρωπος εκεί μέσα, μπορεί και το αντίθετο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είναι τελείως υποκειμενική η απάντηση.
Όλα ξεκινάνε από τον χώρο .
Μετά από τις στάθμες .
Βασικά πρέπει να έχεις ένα προσχέδιο .
Μετά έναν γνώστη του θέματος .
Μετά έναν εγκατάστατη για να σου πει αν είναι εφικτή η συνεργασία των επιλογών σου .
Ευτυχισμένος ο άσχετος με το χόμπι πάντως .
Βάρος πρέπει να δωθεί στον χώρο διότι αυτός δεν αλλάζει .
Μηχανήματα αλλάζεις - συμπληρώνεις μόνιμα....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπορείς να φτιάξεις ένα ποιοτικότατο σύστημα και αισθητικά να μην μπορεί να σταθεί άνθρωπος εκεί μέσα, μπορεί και το αντίθετο.
Το “αισθητικά” είναι κυρίως υποκειμενικό, ενώ το “ποιοτικότατο σύστημα” είναι κυρίως αντικειμενικό.
Εχω δει φωτό απο χώρους διακοσμημένους από φιρμάτους επαγγελματίες και ήταν κατά την άποψή μου για γέλια. Όπως επίσης και σαλόνια πολύ εύπορων φίλων μου που εχουν ρίξει ένα φορτηγό λεφτά :headbang:
Αυτούς τους αρέσει όμως ο χώρος τους.

Αντιθέτως ένα σύστημα ήχου-εικόνας που είναι τεχνικά άρτιο δεν μπορεί να μην αρέσει, έστω και αν θα σκεφτόμουν κάποιες μικροαλλαγές-παρεμβάσεις ανάλογα με τα γούστα μου.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Με όσα λεφτά έχεις να δώσεις. Και ούτε σέντσι παραπάνω. Και πάλι δεν θα φτάνουν!

Στο στέρεο έλεγα ότι έχεις δύο επιλογές: ή έναν μισθό για όλα ή έναν μισθό για κάθε κομμάτι.

Για immersive... να υποθέσω ένα ετήσιο εισόδημα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να γράφουν μέλη σε φόρουμ εικόνας-ήχου ανακριβείς αναλύσεις που συγχέουν το εφικτό για αυτούς, με το τεχνολογικά άρτιο. Το παρατηρώ και σε πολλα αγγλόφωνα φόρουμ, κυρίως στο ASR.

Όλοι μας μπορει να έχουμε περιορισμούς από παντόφλες, budget, ιδιαιτερότητες χώρου κτλ.

Το να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τους συμβιβασμούς που όλοι κάνουμε λόγω αυτών των περιορισμών, με τεχνολογικά επιχειρήματα που δεν στέκουν, δεν έχει νόημα. Γίνεται γραφικό και κουραστικό.

Ας γράψουμε πως λόγω του Χ περιορισμού δεν μπορουμε να κάνουμε το σωστό. Δεν είναι ντροπή.
Αλλά να προσπαθούμε να παρουσιάσουμε τον συμβιβασμό ως “σωστό” είναι κωμικό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το “αισθητικά” είναι κυρίως υποκειμενικό, ενώ το “ποιοτικότατο σύστημα” είναι κυρίως αντικειμενικό.
Εχω δει φωτό απο χώρους διακοσμημένους από φιρμάτους επαγγελματίες και ήταν κατά την άποψή μου για γέλια. Όπως επίσης και σαλόνια πολύ εύπορων φίλων μου που εχουν ρίξει ένα φορτηγό λεφτά :headbang:
Αυτούς τους αρέσει όμως ο χώρος τους.

Αντιθέτως ένα σύστημα ήχου-εικόνας που είναι τεχνικά άρτιο δεν μπορεί να μην αρέσει, έστω και αν θα σκεφτόμουν κάποιες μικροαλλαγές-παρεμβάσεις ανάλογα με τα γούστα μου.
Απλά εγώ λέω κάτι άλλο από αυτό.
Για εμένα δεν έχει καμία μα καμία σημασία να δώσω 100.000€ πχ για ένα σύστημα σε αισθητικά χάλια για εμένα χώρο. Εννοώ χάλια μετά την εγκατάσταση του συστήματος. Ας είναι και Reference. Mου είναι αδιάφορο, δεν θα το ευχαριστηθώ.
Προτιμώ 1000 φορές να δώσω 50.000€ για τα μηχανήματα και άλλα 50.000€ για το χώρο. Ή 40 και 60, ή όποιο άλλο συνδυασμό για να πετύχω τον βέλτιστο αποτέλεσμα.
Δεν με ενδιαφέρει το reference ήχου και εικόνας αν δεν υπάρχει αισθητικό reference στα γούστα μου.
Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να γράφουν μέλη σε φόρουμ εικόνας-ήχου ανακριβείς αναλύσεις που συγχέουν το εφικτό για αυτούς, με το τεχνολογικά άρτιο. Το παρατηρώ και σε πολλα αγγλόφωνα φόρουμ, κυρίως στο ASR.

Όλοι μας μπορει να έχουμε περιορισμούς από παντόφλες, budget, ιδιαιτερότητες χώρου κτλ.

Το να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τους συμβιβασμούς που όλοι κάνουμε λόγω αυτών των περιορισμών, με τεχνολογικά επιχειρήματα που δεν στέκουν, δεν έχει νόημα. Γίνεται γραφικό και κουραστικό.

Ας γράψουμε πως λόγω του Χ περιορισμού δεν μπορουμε να κάνουμε το σωστό. Δεν είναι ντροπή.
Αλλά να προσπαθούμε να παρουσιάσουμε τον συμβιβασμό ως “σωστό” είναι κωμικό.
Προσωπικά δεν δικαιολογώ τίποτα. Εννοείται πως υπάρχουν περιορισμοί και συμβιβασμοί. Πάντα θα υπάρχουν, σε όλα τα σπίτια, σε όλους τους χώρους, ακόμα και σε dedicated του εκατομμυρίου. Δεν το αναφέρω σχεδόν ποτέ γιατι είναι δεδομένο.

Εκφράζω διαφορετική άποψη, από το σύνολο όπως καταλαβαίνω, γιατί έτσι πιστεύω.
Για εμένα, το τεχνικά άρτιο όπως σωστά λες, πρέπει να μπορεί να σταθεί στο χώρο. Αλλιώς δεν έχει σημασία να μιλάω για αυτό. Είναι ανέφικτο. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Οπότε το να μιλάμε πχ για 4 subs και 15 ηχεία σε χώρο που δεν χωράνε πάνω από 2 Sub και 9 ηχεία είναι αυτό που λέω παραπάνω. Ανέφικτο, οπότε και δεν υπάρχει λόγος να γίνει ανάλυση.

Άποψη μου πάντα.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Συμπληρώνω, σας αρέσει η εμφανιση μιας καλής αίθουσας σινεμά; Πχ golden class ή δεν ξερω-γω-τι ;

Προσωπικά σε όσες έχω πάει είναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ από άσχημες μέχρι αδιάφορες, συνεπώς το να χασω κάποια αποδοση αλλά να κερδίσω σε αισθητική είναι ένας περιορισμός που τον θεωρω άξιο συζήτησης. Προφανώς και αν μπορείς να τα κάνεις και τα δύο είναι τρομερο αλλά σε κάποια φάση τελειώνουν τα φραγκα ...

Στα 40k αισθάνομαι ότι μπορεις να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα (15k εικόνα , 15k ήχος 10k χώρος), θεωρητικά πάντα δεν το έχω κάνει στην πράξη για να σας πω την εμπειρία μου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όλα είναι σεβαστά γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικά θέλω.

Για να μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια, ξέρουμε το Reference και πως θα το πετύχουμε.
Όμως δεν έχει νόημα να αναλύσουμε ένα Atmos 9.6.8 ή 9.6.4 ή 7.4.4 ή 5.4.4 ή 5.2.4 ή ένα Auro3D 13.4 ή 9.4 ή ότι άλλο.

Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία από που προέρχεται ο περιορισμός. Καμία. Το μοναδικό πράγμα που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι να βρούμε το τι θα κάνουμε για να μειώσουμε τις συνέπειες του περιορισμού, και για εμένα, πάντα χωρίς να καταστρέψουμε το χώρο.

Θέλω να πω, αν έχουμε ως περιορισμό ότι δεν θα μπουν στο σαλόνι 4 subs, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με 2. Γιατί πολύ απλά, εκεί που μπορούν να μπουν 2, η εναλλακτική είναι 1 ή κανένα.
Δεν αφήνει η γυναίκα, δεν φτάνουν τα λεφτά, θα χαλάσει η λειτουργικότητα του χώρου. Τι σημασία έχει το γιατί;

Δεν μπαίνουν 4, μπαίνουν 2 ή 1 ή κανένα.

Το άλλο πολύ βασικό που δεν το λαμβάνουμε ποτέ υπόψη είναι ποσό "καμένος" είναι ο ενδιαφερόμενος με τον ήχο ή την εικόνα.

Παίρνω παράδειγμα πάλι τα subs.
Αν ο άλλος δεν είναι basoholic, ή δεν το ενδιαφέρουν τα 100τοσα db στα 20hz, γιατί να βάλει X subs των τόσων € και των Χ διαστάσεων;

Υπάρχουν πολλά "αλλά".
Το σωστό το ξέρουμε.
Τα "αλλά" όμως αυτού που ρωτάει όχι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top