Με τι μηχανή φωτογραφίζετε;

Το συχνότερο μέσο αποτύπωσης.

  • Κινητό τηλέφωνο;

    Votes: 0 0,0%
  • WEB Cam;;;;;;

    Votes: 0 0,0%
  • Βιντεοκάμερα;

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    52

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Canon Ixus 40
Παλιο μοντελο ισως (οχι και αρχαιολογια),αλλα ειμαι κατι παραπανω απο ικανοποιημενος.
 


Μηνύματα
253
Reaction score
61
Ελπίζω να μην σου δημιούργησα ψυχολογικό πρόβλημα... :lol:
[/quote]

Μπά...οικονομικό όμως σίγουρα θα μου δημιουργήσεις :lol: :lol: :lol:

Ήδη ψάχνω φακούς, να δω τι θα ψωνίσω!!!

(αυτόν τον 70-200 f4L πολύ τον γλυκοκοιτάω, αλλά με εξιτάρει και ο 70-300 IS είναι σε τιμή πρόκληση!!!)
 




Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Casio Exilim EX-Z750. Πολύ καλή φωτογραφία με όμορφα χρώματα (με το τελευταίο firmware) και χαμηλό σχετικά θόρυβο, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πολλές manual ρυθμίσεις για την κατηγορία της, όμορφη, μικρή, γρήγορη, εξαιρετικό βίντεο MPEG4 (για φωτογραφική μηχανή), Super αυτονομία αλλά....ΠΑΝΑΘΛΙΟ FLASH (πολύ μικρή εμβέλεια).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Καλά, για το θόρυβο δεν θα έλεγα ότι είναι και "λίγος", αλλά από ρυθμίσεις σκίζει!
Θυμάσαι μήπως ποια έκδοση firmware έχεις και τι αλλαγές κάνει?
 

V

VIDEOMIX

Guest
fpetros said:
εγω εχω παντα στην τσεπη μου μαζι με τον ελβετικο σουγια και μια nikon s4 :D
Πρόσεξε μην σφάξεις κατα λάθος την Νikon σου με τον Ελβετικό σουγιά στην ίδια τσέπη. 8)
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Καλησπέρα,
Με Fuji S9500.
Φακός όλα σε ένα (28-300), ωραία χρώματα, πολύ καλό macro. Λίγο ογκώδης και βαριά (700γρμ) για compact.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Καλωσήλθες Σταμάτη στην παρέα μας! :)
Η μηχανή σου δεν ανήκει στην κατηγορία των compact, αλλά είναι SLR-like :)
 


Μηνύματα
87
Reaction score
0
Το φωτογραφικό μου πακέτο είναι το ακόλουθο:

CANON 5D + BG E4,
CANON 20D + BG E2,
EF 17-40L 4.0,
EF 70-200L 4.0,
EF 300L 4.0 IS,
EF 50 1.8 II,
EF 100/2.8 USM MACRO,
TAMRON 28-75 2.8 DI,
SIGMA 12-24 EX
Flash Sigma Macro ring EM-140 DG
Flash Metz MZ 54 X 2,
CANON TC II 1.4X,
KENKO 2X PRO TELEPLUS,
KENKO EXT. TUBES,
Lowepro Magnum,
Velbon CX 480,
RS-80N3,
Manfrotto 055 PROb τριποδας,
Manfrotto 029 κεφαλή,
EPSON P-2000

Ξεκίνησα πριν 2 χρόνια σαν σοβαρός ερασιτέχνης και κατέληξα επαγγελματίας ερασιτέχνης λόγω της γνώσης μου στους υπολογιστές.
Για μένα η ψηφιακή φωτογραφία είναι 50% λήψη και 50% επεξεργασία στον υπολογιστή, εκτός φυσικά από την απαραίτητη δόση καλλιτεχνίας που μπορεί να βγάλει ο καθένας μας.
Τέλος θεωρώ την CANON μακράν κορυφαία στο χώρο των DSLR γιατί κατέχει σε δική της τεχνογνωσία το 90% περίπου μιας CANON DSLR.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
unforgiven said:
Καλωσήλθες Σταμάτη στην παρέα μας! :)
Η μηχανή σου δεν ανήκει στην κατηγορία των compact, αλλά είναι SLR-like :)
Καλωσασβρήκα,
μάλιστα αν δεν κάνω λάθος η κατηγορία λέγεται hi-compact ή prosumer. Κι επειδή είμαι γενικά hi τύπος :lol: αλλά ήθελα κόμπακτ... πήρα μια hi compact και καθάρισα :D
Σίγουρα πάντως δεν μπαίνει με τον σουγιά στην ίδια τσέπη!!! (για την ακρίβεια, σε καμιά τσέπη)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Σταμάτη, μερικά παλτά έχουν τεράστιες τσέπες :)
Geokot, εξαιρετική συλλογή εξοπλισμού :)
 

Μηνύματα
87
Reaction score
0
unforgiven said:
Σταμάτη, μερικά παλτά έχουν τεράστιες τσέπες :)
Geokot, εξαιρετική συλλογή εξοπλισμού :)
Unforgiven Τον παραπάνω εξοπλισμό τον ξεχρέωσα μέσα από τις διάφορες φωτογραφίσεις που προέκυπταν κατά καιρούς.
Το θέμα είναι πως θα ξεχρεώσω αυτά που θα ακολουθήσουν στο χώρo του High Definition που κόλλησα πια.
Εκεί να δείς πείνα και τρύπια παντελόνια
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
geokot, δε μπορώ να μη θαυμάσω κι εγώ τη μικρή(!) σου συλλογή. Ένα έχω να πω: Οι φωτογραφίσεις σου πρέπει να ήταν πολύ προσοδοφόρες :wink:
Καλά, πλάκα κάνω, εννοούσα να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία να δούμε κι εμείς :shock:
 

Μηνύματα
87
Reaction score
0
minas said:
geokot, δε μπορώ να μη θαυμάσω κι εγώ τη μικρή(!) σου συλλογή. Ένα έχω να πω: Οι φωτογραφίσεις σου πρέπει να ήταν πολύ προσοδοφόρες :wink:
Καλά, πλάκα κάνω, εννοούσα να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία να δούμε κι εμείς :shock:
minas πραγματικά ήμουν τυχερός τα προηγούμενα 2 χρόνια. Κι αυτό γιατί στο χώρο της ψηφιακής φωτογραφίας ( σε μια επαρχιακή πόλη) λειτουργούσα σαν μονόφθαλμος μέσα σε τυφλούς.
Ελπίζω να συνεχίσω και στα επόμενα γιατί χρειάζομαι τη χρηματοδότηση που λέγαμε για το HIGH DEFINITION.
Το τέλειο είναι τα HOBBY σου να είναι αυτοχρηματοδοτούμενα γιατί αν περιμένεις απο το μισθό σου.........
Αρχίζω σιγά σιγά να ανεβάζω κάποιες συλλογές φωτογραφιών στη διευθυνση www.geokot.dpgr.gr. Σίγουρα αυτές οι 2 συλλογές που υπάρχουν τώρα δε μου δώσαν χρήματα. Μέσα στη βδομάδα θα ανεβάσω και τις υπολοιπες και θα καταλάβεις.
 


Μηνύματα
497
Reaction score
0
Προσφατα αγόρασα τα κάτωθι


Μηχανή Nikon D80
Φακός Nikkor 18-200 VR
Flash SB-600
2 κάρτες μνήμης 4Gb


Για all around χρήση, ειχα μια Sony που μονο φωτογραφίες δεν εβγαζε, σύντομα θα παει στην ανακύκλωση για τα μάτια της Canon Poweshot 860is
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.897
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top