Με τρώει ο κ@λος μου για αγορά ηχείων ....

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημέρα Emmanouil1964, σε ευχαριστώ για τα link. Η απόφασης επαρθει μετά από ενδελεχή έρευνα αγοράς 45 λεπτών! 😝😅
 



Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Καλημέρα Costas. Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου! Τελικά παράγγειλα τα Dali Oberon 7 προχθές. Μέχρι το Πάσχα που θα τα φέρει ο courier... 😝
πολύ καλή επιλογή,θα δεις σημαντική διαφορά με τα magnat. Μην λερώσεις τον ήχο τους με το υπογούφερ,μόνο για ταινίες άστο. Ποιον ενισχυτή έχεις?
 


Μηνύματα
295
Reaction score
837
πολύ καλή επιλογή,θα δεις σημαντική διαφορά με τα magnat. Μην λερώσεις τον ήχο τους με το υπογούφερ,μόνο για ταινίες άστο. Ποιον ενισχυτή έχεις?
Καλημέρα Tanto. Εδώ θα τα χαλάσουμε.. 😅😝. Δίχως subwoofer = Τσίχλα χωρίς ζάχαρη... Ο ενισχυτής είναι ο yamaha a-s701 2X100 στα 8 ohm, νομίζω θα μπορέσει να τα οδηγήσει αξιοπρεπώς. Ακόμη ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας που απλόχερα βοηθήσατε και κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι η φροντίδα του χώρου. Έκανα ελάχιστα αλλά βασικά πράγματα και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. 🙏
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Καλημέρα Tanto. Εδώ θα τα χαλάσουμε.. 😅😝. Δίχως subwoofer = Τσίχλα χωρίς ζάχαρη... Ο ενισχυτής είναι ο yamaha a-s701 2X100 στα 8 ohm, νομίζω θα μπορέσει να τα οδηγήσει αξιοπρεπώς. Ακόμη ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας που απλόχερα βοηθήσατε και κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι η φροντίδα του χώρου. Έκανα ελάχιστα αλλά βασικά πράγματα και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. 🙏
Συμφωνώ,αλλά με υπογούφερ άλλης κατηγορίας και όχι προσιτό homecinema-τζίδικο όπως το μικρό yamaha.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Συμφωνώ,αλλά με υπογούφερ άλλης κατηγορίας και όχι προσιτό homecinema-τζίδικο όπως το μικρό yamaha.
Αυτό φοβόμουν.. 😂😅Φυσικά και έχεις δίκιο! Όταν έρθουν, μάλλον όταν ο καλός courier δεήσει να τα φέρει, θα μοιραστώ εντυπώσεις🙏
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Σύντροφοι καταναλωτές καλησπέρα!
Ο Άγιος Courier ήλθε 🙏.
Τα ηχεία έλαβαν θέση και παίζουν.
"Ξοδεύτηκα"(52 €)σε καλώδια, Dynavox κόκκινα κατακόκκινα 😅
και το τελικό αποτέλεσμα είναι λίαν ικανοποιητικό.
Οι διαφορές με τα Magnat δεν είναι τόσο αβυσσαλέες όσο νόμιζα, εκτός αν τα Dali θέλουν κάποιες ώρες στο "ρεύμα" 👌
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Σύντροφοι καταναλωτές καλησπέρα!
Ο Άγιος Courier ήλθε 🙏.
Τα ηχεία έλαβαν θέση και παίζουν.
"Ξοδεύτηκα"(52 €)σε καλώδια, Dynavox κόκκινα κατακόκκινα 😅
και το τελικό αποτέλεσμα είναι λίαν ικανοποιητικό.
Οι διαφορές με τα Magnat δεν είναι τόσο αβυσσαλέες όσο νόμιζα, εκτός αν τα Dali θέλουν κάποιες ώρες στο "ρεύμα" 👌
Δεν μας είπες τελικά....η φαγούρα έφυγε;;;
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Να γράψεις μάρκα και μοντέλο.....
Να δίνονται με συνταγή γιατρού για την φαγούρα του πισινού....
Με γειά και καλοακουστα
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Σύντροφοι καταναλωτές καλησπέρα!
Ο Άγιος Courier ήλθε 🙏.
Τα ηχεία έλαβαν θέση και παίζουν.
"Ξοδεύτηκα"(52 €)σε καλώδια, Dynavox κόκκινα κατακόκκινα 😅
και το τελικό αποτέλεσμα είναι λίαν ικανοποιητικό.
Οι διαφορές με τα Magnat δεν είναι τόσο αβυσσαλέες όσο νόμιζα, εκτός αν τα Dali θέλουν κάποιες ώρες στο "ρεύμα" 👌
σε δύο μήνες θα καταλάβεις τις διαφορές.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα, να την πω την αμαρτία μου ,3 ώρες που ακούω ανακαλύπτω οτι τα 92 db ευαισθησίας των Magnat ήταν μουφα. Ο yamaha κελαηδάει... 😊
Καλημερα George

Καλορίζικα τα νέα ηχεία και μου δίνεις ιδέες για την αναβάθμιση του στέρεο που έχω με magnat monitor supreme 202. Ωστόσο τα Magnat που είχες είναι τα μεγαλύτερα στην σειρά με RMS 225 και peak 450. Για να τα οδηγήσεις σωστά θέλεις και τα ανάλογα φορτία που ο Yamaha δεν μπορεί να δώσει. Οπότε μιλάμε για λάθος ηχείο από την αρχή πέρα από την ποιότητα κατασκευής του που για μένα για τα λεφτά τους είναι μια χαρά. Τώρα με τα Oberon 7 φτάνεις σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ισχύς δηλαδή recommended amplifier από 30W έως 180W. Σαφώς καλύτερο ηχείο για τον ενισχυτή σου σύμφωνα με τα στοιχεία του. Το αναφέρω αυτό γιατί θα ακούσεις πολλά για τα magnat και την ποιότητα τους αλλά για τα χρήματα τους με εξαίρεση το πολύ μικρό 102 (καλύτερο απο κάτι Koda, Fenton κτλ) δεν έχουν σχέση με κινεζιές ανάλογης τιμής αλλά όχι ποιότητας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημερα George

Καλορίζικα τα νέα ηχεία και μου δίνεις ιδέες για την αναβάθμιση του στέρεο που έχω με magnat monitor supreme 202. Ωστόσο τα Magnat που είχες είναι τα μεγαλύτερα στην σειρά με RMS 225 και peak 450. Για να τα οδηγήσεις σωστά θέλεις και τα ανάλογα φορτία που ο Yamaha δεν μπορεί να δώσει. Οπότε μιλάμε για λάθος ηχείο από την αρχή πέρα από την ποιότητα κατασκευής του που για μένα για τα λεφτά τους είναι μια χαρά. Τώρα με τα Oberon 7 φτάνεις σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ισχύς δηλαδή recommended amplifier από 30W έως 180W. Σαφώς καλύτερο ηχείο για τον ενισχυτή σου σύμφωνα με τα στοιχεία του. Το αναφέρω αυτό γιατί θα ακούσεις πολλά για τα magnat και την ποιότητα τους αλλά για τα χρήματα τους με εξαίρεση το πολύ μικρό 102 (καλύτερο απο κάτι Koda, Fenton κτλ) δεν έχουν σχέση με κινεζιές ανάλογης τιμής αλλά όχι ποιότητας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Καλημέρα Κωνσταντίνε, εύχομαι να είσαι καλά.
Σε ευχαριστώ για την επικοινωνία και ναι η αλήθεια είναι ότι ο "Δύσκαμπτος Γερμανός" τα πήγε μια χαρά αν σκεφτείς το κόστος αγοράς... Απλά "κούρασε" και τώρα κατάλαβα ότι δεν αρκεί μόνο να βλέπουμε την ευαισθησία στα specs. Έτσι "ψώνισα", τώρα κατάλαβα τη διαφορά με τα Dali Oberon 7 με ευαισθησία στα 88,5 db.
Το αποτέλεσμα, όσο περνάει η ώρα, είναι εξαιρετικό! 🙏🌪
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top