Μηκος καλωδιων

Μηνύματα
942
Reaction score
265
εχω συνδεσει τα ηχεια μου εδω και καποια χρονια με καλωδιο sonic link aero ast200 το μηκος τους ειναι 3 μετρα εχω ομως την ανεση να τα παω στα 2.50 περιπου ενοειται και τα δυο, θα ειναι καλυτερα θα ηθελα την γνωμη σας.ευχαριστω.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

νομίζω ελάχιστα.να ήταν από τα 5 πχ στα 2,5 τότε εντάξει.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Σε γενικες γραμμες ,οσο πιο κοντο ειναι το καλωδιο των ηχειων τοσο καλυτερα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

εχω συνδεσει τα ηχεια μου εδω και καποια χρονια με καλωδιο sonic link aero ast200 το μηκος τους ειναι 3 μετρα εχω ομως την ανεση να τα παω στα 2.50 περιπου ενοειται και τα δυο, θα ειναι καλυτερα θα ηθελα την γνωμη σας.ευχαριστω.
Όχι ! Δεν θα δεις καμία διαφορά !
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Το πιθανότερο είναι να επηρεάστηκε από τη θέση των ηχείων και όχι από το μήκος του καλωδίου. :126:
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Και ομως παλιοτερα το ειχα στα 3.5 και οταν το πηγα στα 3 ηταν αισθητη η διαφορα.
Μιλάμε για τον ίδιο τύπο καλωδίου;(Εργοστάσιο κατασκευής,

μοντέλο)

Αν μιλάμε για διαφορετικά καλώδια τότε δικαιολογούνται

οι διαφορές που άκουσες.

Αν μιλάμε για το ίδιο καλώδιο (που απλά του μείωσες το μήκος

τότε μήπως χρησιμοποιούσες γυμνά στις άκρες καλώδια ;

Αν ναι τότε ενδέχεται να ήταν οξειδωμένες ή "βρώμικες"οι

επαφές. Στο σημείο δε που τα έκοψες είναι φυσικό το καλώδιο

να είναι σε καλύτερη κατάσταση.Ενδεχομένως εκεί να οφείλεται

η διαφορά.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Αν μιλάμε για το ίδιο καλώδιο (που απλά του μείωσες το μήκος

τότε μήπως χρησιμοποιούσες γυμνά στις άκρες καλώδια ;

Αν ναι τότε ενδέχεται να ήταν οξειδωμένες ή "βρώμικες"οι

επαφές. Στο σημείο δε που τα έκοψες είναι φυσικό το καλώδιο

να είναι σε καλύτερη κατάσταση.Ενδεχομένως εκεί να οφείλεται

η διαφορά.

Θεμα στο θεμα...αν επιτρεπεται....

Παιρνω τα λογια του Βασιλη και ρωτω :
Μηπως τελικα σε βαθος χρονου, ειναι καλυτερα να τερματιζουμε τα καλωδια των ηχειων ?
Ποσοι απο μας κανουν καθε τοσο, ελεγχο του γυμνου καλωδιου και με καποιο τροπο ( πιο τροπο ? ) το καθαριζουν ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αφού έχεις τη πολυτέλεια του μισού μέτρου κόβε τις άκρες των καλωδίων σου ( 2-3 πόντους) κάθε χρόνο. Έχεις εξασφαλίσει για δέκα χρόνια καλές επαφές αν ταυτόχρονα καθαρίζεις τις μπόρνες σου.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αφού έχεις τη πολυτέλεια του μισού μέτρου κόβε τις άκρες των καλωδίων σου ( 2-3 πόντους) κάθε χρόνο. Έχεις εξασφαλίσει για δέκα χρόνια καλές επαφές αν ταυτόχρονα καθαρίζεις τις μπόρνες σου.
+1

...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Νομίζω πως αν κολλήσει κάποιος στις άκρες επίχρυσα (ή επιροδιωμένα) δίχαλα



(αν το επιτρέπουν οι μπόρνες) και περάσει θερμοσυστελόμενο, για να δυσκολέψει την επαφή με την ατμόσφαιρα, είναι καλύτερα, απ' το να καθαρίζει κάθε τρεις και λίγο.
Εκτός αν θέλει να νιώθει τη "χαρά" της περιποίησης. :121:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Νομίζω πως αν κολλήσει κάποιος στις άκρες επίχρυσα (ή επιροδιωμένα) δίχαλα



(αν το επιτρέπουν οι μπόρνες) και περάσει θερμοσυστελόμενο, για να δυσκολέψει την επαφή με την ατμόσφαιρα, είναι καλύτερα, απ' το να καθαρίζει κάθε τρεις και λίγο.
Εκτός αν θέλει να νιώθει τη "χαρά" της περιποίησης. :121:
Μεσολαβούν με αυτό το τρόπο τρία ή τέσσερα υλικά (ανάλογα τη κόλληση και το δίχαλο) στο σήμα μας το οποίο δεν είναι ότι καλύτερο. Μιλάω για χαλκό, ασήμι, χρυσό και το υλικό της κόλλησης που αν είναι κασσίτερος με μόλυβδο άστα να πάνε. Επιπλέον το καθάρισμα των επαφών και πάλι χρειάζεται.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Οι μπανανες και τα διχαλα ειναι κυριως για ευκολια.
Γυμνο καλωδιο ειναι μια χαρα .
Ειδικα αν ο ενισχυτης εχει μεταλλικα Binding posts του ριχνεις κι ενα καλο σφιξιμο καθε τοσο και εισαι ΟΚ!
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Αν ομως οι μπανανες και τα διχαλα διαθετουν βιδες και ετσι αποφευγεις τη κοληση, δεν ειναι πιο καλα ?
Οι επιχρυσες μπανανες/διχαλα πανω στις επιχρυσες επαφες του ηχειου και το καλωδιο βιδωμενο.
Εγω τουλαχιστον επειδη εχω βαρεθει τα βαλε βγαλε, κοψε ραψε, βαζω τις μπανανες μου και ειμαι ησυχος. Και με ενα καλα τοποθετημενο θερμοσυστελομενο εισαι κυριος για πολλα χρονια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν ομως οι μπανανες και τα διχαλα διαθετουν βιδες και ετσι αποφευγεις τη κοληση, δεν ειναι πιο καλα ?
Οι επιχρυσες μπανανες/διχαλα πανω στις επιχρυσες επαφες του ηχειου και το καλωδιο βιδωμενο.
Εγω τουλαχιστον επειδη εχω βαρεθει τα βαλε βγαλε, κοψε ραψε, βαζω τις μπανανες μου και ειμαι ησυχος. Και με ενα καλα τοποθετημενο θερμοσυστελομενο εισαι κυριος για πολλα χρονια.
Το να στερεώσεις το χάλκινο καλώδιο με βίδα στο δίχαλο είναι ακριβώς το ίδιο σαν να στερεώσεις απευθείας τον αγωγό στη μπόρνα του ενισχυτή. Δε βλέπω το λόγο να παρεμβληθεί το δίχαλο.

Η σωστή επιχρύσωση στα βύσματα γίνεται αφού πρώτα το χάλκινο μέρος υποστεί επαργύρωση. Έχουμε λοιπόν το σήμα να διατρέχει τρία διαφορετικά μέταλλα (χαλκό, ασήμι, χρυσό) που απαρτίζουν το δίχαλο ή τη μπανάνα.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα αν το αποφύγεις αυτό.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
Απάντηση: Μηκος καλωδιων

γυμνο καλωδιο , ισοπροπυλικη αλκοολη σε παλιο μπουκαλακι αρωματος (για να μπορει να την ψεκαζει - οχι οτι εχει σημασια αλλα βολευει) και οδοντοβουρτσα.
καθαρα πραμματα και η χαρα του νοικοκυριου!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top