Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Γειά σας παιδιά.
Έχω 2 ηχεία δαπέδου που θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω, με νέους ενισχυτές, και έχω προβληματιστεί λίγο με την τοποθέτηση τους πάνω στο παρκέ. Τα ηχεία μου είχαν έρθει με αυτές τις βάσεις.

1640107171581.jpg


Νομίζω ότι πρέπει να τις ξεφορτωθώ αφενός γιατί σηκώνουν το ηχείο σε σημείο το tweeter να βρίσκεται αρκετά πάνω από το επίπεδο του κεφαλιού μου και αφετέρου γιατί αν καταλαβαίνω σωστά, ακίδες και μάλιστα σε παρκέ και μάλιστα κακής ποιότητας δεν είναι ότι καλύτερο.
Το προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, σορμποθάνη? Έχω δει τα μεγάλα της Pangea αλλά πέρα από ότι είναι τσιμπημένα φοβάμαι μην υπάρχουν θέματα σταθερότητας.
Τα ηχεία ζυγίζουν 27kg το κάθε ένα.
 




Μηνύματα
154
Reaction score
397
δοκίμασε αντικραδασμικά πλυντηρίου, θα σε βολέψουν και είναι και τσάμπα
Τελικά πήρα αυτά:


1640275183943.jpg





Δεν ξέρω αν είναι οτι καλύτερο αλλά μου φάνηκαν καλύτερα απο τα συνηθισμένα, κυρίως γιατί έχουν αυτοκόλλητο και είναι επίπεδα. Είχε και κομμάτια από αντικραδασμική επιφάνια, ίσως να είναι καλύτερη λύση καθώς την είδα λίγο πιο εύκαμπτη από τα πατάκια.
Όπως και να έχει θα δείξει, φθηνά είναι. Από το τίποτα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα καθώς το ηχείο κάτω έχει μεταλλική επιφάνεια και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάτσει απλά στο παρκέ. Η μόνη λύση σορμποθάνης που είδα πήγαινε στα 120 ευρώ οπότε ελπίζω να κάνουν δουλειά αυτά.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Τα δοκίμασα και δυστυχώς μεταφέρονται πολοί κραδασμοί στο πάτωμα. Κάπιοι (λιγότερο έντονοι φυσικά) μεταφέρονται και σε ένα κοντό τραπέζι που υπάρχει ανάμεσα στα ηχεία και την θέση ακρόασης.
Το παρκέ είναι μαλακό και σε κακή κατάσταση, το ένα ηχείο δε ακόμα και με τα λαστιχένια ποδαράκια δεν πάταγε καλά. Εβαλα λίγο χαρτί μέχρι να σκεφτώ τι θα κάνω.

Προφανώς χρειάζομαι μια καλύτερη λύση απλά δεν ξέρω πόσο καλύτερη θα είναι.
Διαβάζω ότι προτείνονται οι πλατφόρμες της Auralex για subs όπως αυτή:

H άλλη λύση είναι τα πόδια απο σορμποθάνη της pangaia. Θα εκτιμούσα γνώμη απο κάποιον που έχει αντεμετωπίσει παρόμοια θέματα στο παρελθόν.
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Yπάρχουν κομμάτια καουτσούκ σε φύλλο ή σε λωρίδες που είναι μαλακά.
Το καουτσούκ βγαίνει με διάφορες "συνταγές" και μπορεί να είναι σκληρό ή μαλακό, ανάλογα την χρήση.
Το μαλακό κάνει πολύ καλή δουλειά.
Μπορεί να βγει και σε "σφουγγαροειδές" πολύ μαλακό, υποχωρεί με βάρος 1 κιλό ανά τετρ. εκατοστό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
H άλλη λύση είναι τα πόδια απο σορμποθάνη της pangaia. Θα εκτιμούσα γνώμη απο κάποιον που έχει αντεμετωπίσει παρόμοια θέματα στο παρελθόν.
Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα στο παρελθόν, αλλά μπορώ να σου εξηγήσω τη λύση. Τη λέξη - κλειδί την έγραψε ήδη ο Μιχάλης.
 




Μηνύματα
154
Reaction score
397
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ. Δεν έχω την δικιά σας εμπειρία για αυτό ρωτάω έτσι ώστε να κάνω το καλύτερο που γίνεται.
Έχω μπερδευτεί πολύ και ψάχνω συγκεκριμένες λύσεις. Να κινηθώ προς τα pangaia, προς sub decouplers η να αρχίζω να ψάχνομαι με καουτσούκ όπως αναφέρθηκε? Για το τελευταίο θα πρέπει να ρίξω και έρευνα, τόσο στο υλικό όσο και στην προμήθεια του.

Επαναλαμβάνω ότι τα ηχεία είναι 27kg και είναι 2 B&W 803 s2.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.519
το ένα ηχείο δε ακόμα και με τα λαστιχένια ποδαράκια δεν πάταγε καλά. Εβαλα λίγο χαρτί μέχρι να σκεφτώ τι θα κάνω.
Δοκίμασε 3 σημεία στήριξης αντί για 4.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Γιαννη
Χρήστο αυτά δεν κάνουν. Δεδομένου ότι το λάστιχο το έχουν μεν ,αλλά όχι εκεί που πατάνε.
Εκτός ίσως αυτού που έχει σχήμα βλήματος.
εκει που πατανε το εχουν Γιαννη :)
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
πισσόφυλλο κόντρα πλακέ , πισσόφυλλο κόντρα πλακέ.
Σάντουιτς δηλαδή και πάνω το ηχείο .
Αν θες λιγότερο κόστος όχι διπλό .
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
πισσόφυλλο κόντρα πλακέ , πισσόφυλλο κόντρα πλακέ.
Σάντουιτς δηλαδή και πάνω το ηχείο .
Αν θες λιγότερο κόστος όχι διπλό .
Ευχαριστώ, μπορεί να το δοκιμάσω. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο πισσόφυλο και απο που να το πάρω? Αυτό για παράδειγμα κάνει?

Επίσης τι κόντρα πλακέ, 12αρι για παράδειγμα?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Καλύτερη δουλειά θα κάνεις με το καουτσούκ που προτάθηκε πιο πάνω.
Το πισόφυλο δεν κάνει για τέτοιου είδους χρήσεις ,ούτε συνδυασμό με το κόντρα πλακέ.
Είναι για άλλες εφαρμογές , πχ για μόνωση σε αυτοκίνητα .
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top