Μια γρήγορη βοήθεια.. 😊

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Καλησπέρα σας,
θα μπορούσατε παρακαλώ να μου προτείνετε ένα καλώδιο hdmi 4k για να συνδέσω το blu ray με τον ενισχυτή..
Υπάρχει κάτι καλό μέχρι 25-30€??
Σας ευχαριστώ
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Πρόσεξε το μήκος, είναι μόνον 1μ. Υποθέτω ότι φτάνει, αλλά αυτό δεν είναι και αυτονόητο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Ευχαριστώ πολύ
Να ρωτήσω κ κάτι άλλο σαν τελείως άσχετος που είμαι..
Το blu ray για να το αξιοποιήσω σαν ήχο, εικόνα κλπ αρκεί μόνο το hdmi να συνδεθεί με την tv σωστά?
Η εικόνα θα πηγαίνει κατευθείαν από Ray σε TV κ ο ήχος από tv σε ενισχυτή που το έχω συνδέσει επίσης με hdmi..
Συγνώμη κιόλας
Πρόσεξε το μήκος, είναι μόνον 1μ. Υποθέτω ότι φτάνει, αλλά αυτό δεν είναι και αυτονόητο.
Θα με βολέψει κ το 1m.Μια χαρα
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το blu ray για να το αξιοποιήσω σαν ήχο, εικόνα κλπ αρκεί μόνο το hdmi να συνδεθεί με την tv σωστά?
Η εικόνα θα πηγαίνει κατευθείαν από Ray σε TV κ ο ήχος από tv σε ενισχυτή που το έχω συνδέσει επίσης με hdmi..
Καλησπέρα φίλε μου,
Η καλύτερη σύνδεση είναι όντως το hdmi αλλά θα πρέπει εικόνα και ήχος να υποστηρίζουν τα ανάλογα forma μεταξύ τους, και ειδικά στον ήχο τι εννοώ π.χ. αν το blu ray σου παίζει ήχο DTS HD master audio και trueHD και η TV σου παίζει DTS και DD τότε ο ήχος που θα πάει στον ενισχυτή σου θα είναι απλό DTS η DD.
Αν το blu ray σου έχει δύο εξόδους Hdmi το καλύτερο είναι ένα στη τηλεόραση και το άλλο στον ενισχυτή.
Εκτός αν η τηλεόρασή σου έχει pass through
 

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Από blu ray έχω το Sony x700 το οποίο όντως έχει 2 εξοδους.. Άρα καλό θα ήταν δλδ να πάει το ένα στην TV κ το άλλο στον ενισχυτή για καλύτερο αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά..
Εκτός αν η τηλεόραση έχει pass through το οποίο δεν θυμάμαι καν αν έχει..
Είμαι κ σκράπας.. 🙄
Από blu ray έχω το Sony x700 το οποίο όντως έχει 2 εξοδους.. Άρα καλό θα ήταν δλδ να πάει το ένα στην TV κ το άλλο στον ενισχυτή για καλύτερο αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά..
Εκτός αν η τηλεόραση έχει pass through το οποίο δεν θυμάμαι καν αν έχει..
Είμαι κ σκράπας.. 🙄
Συγνώμη, τι είναι το pass through? Γιατί δεν το βλέπω πουθενά στα specs να το λέει..
Η TV μου είναι αυτή..

Σε Ευχαριστώ κιόλας για τον χρόνο σου..
 
Last edited:


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Συγνώμη, τι είναι το pass through
Μερικές φορές θέλουμε το σήμα από μια πηγή να ταξιδεύει μέσω ενός ενδιάμεσου συνδέσμου π.χ. HDMI χωρίς αλλοίωση που σημαίνει ότι ο ήχος ή το βίντεο μπορούν να εξέλθουν ακριβώς όπως εισήχθησαν από την αρχική πηγή.
Συνήθως pass through έχουν οι AV ενισχυτές.
Τώρα η τηλεόραση σου έχει ένα Hdmi με λειτουργία eARC.
Το eARC (Enhanced Audio Return Channel - Ενισχυμένο κανάλι επιστροφής ήχου) καθιστά δυνατή τη μετάδοση του αρχικού σήματος ήχου σε πλήρη ανάλυση μέσω ενός καλωδίου HDMI και την αναπαραγωγή ήχου βέλτιστης ποιότητας.
Για δοκίμασε όπως τα έχεις σύνδεση να δεις αν μεταφέρει τον ήχο από το bluray σου στον ενισχυτή σου χωρίς αλλοίωση.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Επειδή έχω συνδέσει τον ενισχυτή με το arc της TV δεν έχω άλλη θύρα ARC στην τβ..οποτε θα το συνδέσω με hdmi (blu ray) πάνω στην τβ κ ο Θεός βοηθός 😁
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Μερικές φορές θέλουμε το σήμα από μια πηγή να ταξιδεύει μέσω ενός ενδιάμεσου συνδέσμου π.χ. HDMI χωρίς αλλοίωση που σημαίνει ότι ο ήχος ή το βίντεο μπορούν να εξέλθουν ακριβώς όπως εισήχθησαν από την αρχική πηγή.
Συνήθως pass through έχουν οι AV ενισχυτές.
Τώρα η τηλεόραση σου έχει ένα Hdmi με λειτουργία eARC.
Το eARC (Enhanced Audio Return Channel - Ενισχυμένο κανάλι επιστροφής ήχου) καθιστά δυνατή τη μετάδοση του αρχικού σήματος ήχου σε πλήρη ανάλυση μέσω ενός καλωδίου HDMI και την αναπαραγωγή ήχου βέλτιστης ποιότητας.
Για δοκίμασε όπως τα έχεις σύνδεση να δεις αν μεταφέρει τον ήχο από το bluray σου στον ενισχυτή σου χωρίς αλλοίωση.
Γιατί να μην το συνδέσει κι αυτό απλως στον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Επειδή έχω συνδέσει τον ενισχυτή με το arc της TV δεν έχω άλλη θύρα ARC στην τβ..οποτε θα το συνδέσω με hdmi (blu ray) πάνω στην τβ κ ο Θεός βοηθός 😁
Όπως σου προανάφερα αφού το bluray σου έχει δύο hdmi out μπορείς να συνδέσεις το ένα στην τηλεόραση και το άλλο στον ενισχυτή σου.
Αφού τώρα τα έχεις σύνδεση από Bluray -> Tv -> Av δοκίμασε αν παίρνουν όλα τα forma ήχου από το bluray στον AV ενισχυτή, αν δεν τα βλέπει ο ενισχυτής θα πρέπει να αλλάξεις τις συνδέσεις σου στην επιλογή που σου λέω.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Όπως σου προανάφερα αφού το bluray σου έχει δύο hdmi out μπορείς να συνδέσεις το ένα στην τηλεόραση και το άλλο στον ενισχυτή σου.
Αφού τώρα τα έχεις σύνδεση από Bluray -> Tv -> Av δοκίμασε αν παίρνουν όλα τα forma ήχου από το bluray στον AV ενισχυτή, αν δεν τα βλέπει ο ενισχυτής θα πρέπει να αλλάξεις τις συνδέσεις σου στην επιλογή που σου λέω.
Θα σου πω σε λίγο.. Θα κάνω τεστ
 

Μηνύματα
16
Reaction score
7
Τελικά σύνδεσα ps4, blu ray, ενισχυτή με TV μέσω hdmi κ TV με ενισχυτή με hdmi..
Στο blu ray χρησιμοποίησα μια θύρα του video με την τηλεόραση κ έχω ήχο.. Ελπίζω να είναι ο καλύτερος δυνατός.. 😁
Σύνδεσα κ την δεύτερη θύρα του blu με τον ενισχυτή κ παίζει κ από εκεί.. Πιστεύεις ότι θα έχει μεγάλη διαφορά αν το αφήσω κ αυτό το καλώδιο.. Απλά το λέω μπας κ γλυτώσω ένα καλώδιο.. Αφού το καλώδιο που πάει την εικόνα στην τβ μεταφέρει κ το ήχο..
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Συγνώμη αν κατάλαβα καλά έκανες τη σύνδεση που σου είπα ότι είναι η καλύτερη από τη στιγμή που το bluray σου έχει δύο hdmi out, αυτό που στέλνεις στην τηλεόραση από το hdmi out 1 του bluray μεταφέρει εικόνα και ήχο ενώ από out 2 μόνο ήχο, αλλά δε καταλαβαίνω αυτό που με ρωτάς αν είναι να αφήσεις κ αυτό το καλώδιο.
Σου εξήγησα ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο από το out 1 του bluray σου ΟΚ αρκεί όταν θα βάλεις μια ταινία με ήχο DTS HD MasterAudio και Dolby TrueHD να το παίξει ο ενισχυτή σου. ( θα το δείξει στην οθόνη του ).
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top