Μια ερώτηση, σχετική με το μήκος των αναρτήσεων κ.α. συναφή

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από εδώ.

Παλιά, πριν γίνουν οι μετατροπές (πόσες, δε θυμάμαι) στην πλατφόρμα, αν κάποιος ήθελε να γράψει ένα μεγάλο κείμενο - για οποιοδήποτε θέμα - και με δεδομένο τον αναγκαίο περιορισμό των χαρακτήρων, μπορούσε να "σπάσει" το κείμενο σε δύο ή περισσότερα μέρη και να κάνει την ανάρτηση σε δύο (ή περισσότερα) posts.

Κι αυτό μπορούσε να γίνει με χρονική διαφορά μερικών δευτερολέπτων, μόνο.

Τώρα, αν προσπαθήσει κάποιος να το κάνει, συμβαίνουν τα εξής:
Αν μεν το κείμενο του πρώτου μηνύματος είναι μικρό και αναρτηθεί και αμέσως μετά δοκιμάσει να αναρτήσει τη συνέχεια του κειμένου, ή αυτό (το κείμενο) θα προσκολληθεί στο πρώτο ποστάρισμα ή, αν είναι μεγάλο, σε σημείο που να ξεπερνά το μέγιστο αριθμό των χαρακτήρων (νομίζω 10.000), θα βγει προειδοποίηση ότι έχει ξεπεραστεί το όριο και η ανάρτηση δεν θα γίνει δεκτή.

Σ' αυτή την περίπτωση, ο χρήστης πρέπει να περιμένει ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, νομίζω 10 ή 15 λεπτά, ώστε να μπορέσει να κάνει και τη δεύτερη ανάρτηση. Και το ίδιο θα συμβεί, αν χρειάζεται και τρίτη ή περισσότερες αναρτήσεις (μηνύματα).

Οι ερωτήσεις:
1. Υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο;
2. Αν όχι, υπάρχει τρόπος να μπει το κείμενο σε μορφή PDF, ώστε να μπορεί να διαβαστεί χωρίς να χρειαστεί να "σπάσει" σε δύο ή περισσότερα μέρη;
3. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για άλλου είδους κειμενογράφους, π.χ. κείμενο του Word, ή κείμενο text, ή κείμενο ODF, κλπ.
4. Αν δεν "δουλεύει" αυτού του είδους το "τρικ" (δηλαδή, ποστάρισμα κειμένου σε αρχείο σαν τα παραπάνω), ξέρω ότι υπάρχει η δυνατότητα να μετατραπεί μια σελίδα κειμένου σε αρχείο εικόνας και έτσι να ανέβει. Μόνο που κι αυτό έχει περιορισμούς. Δηλαδή αν ένα κείμενο είναι π.χ. 10 σελίδες (φανταστείτε λ.χ., ένα αναλυτικό review μια συσκευής), δεν γίνεται να αναρτηθούν 10 αρχεία εικόνας, γιατί, αν δεν κάνω λάθος, κι εκεί υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των αρχείων.

Επομένως, πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα αυτό;
Αν λύνεται δηλαδή,
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ιμπεριαλιστικός δάκτυλος κυρπαναγιώτ
για να φιμώσουν τη φωνή του Λαού :lolsign:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ινσταγκραμ θα το καταντήσετε εδώ μέσα στο τέλος, αφήστε τον κόσμο να γράψει αναλυτικά reviews για τις συσκευές - σαϊτ τεχνολογίας έχετε τελος πάντων!!!1!!!1!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ότι και να κάνεις Παναγιώτη, το κόμμα δεν ανεβαίνει άλλο! :p
Αν το κόμμα ήταν να ανέβει με ψήφους από το αβουσαιτ, οι παραδοσιακοί ψηφοφόροι του θα κόβαμε λάσπη... :wink:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Κανονικα το συστημα πρεπει να βαζει εμποδια απο τις δεκα γραμμες και πανω προοδευτικα επιτασσομενα :tongue:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Κανονικα το συστημα πρεπει να βαζει εμποδια απο τις δεκα γραμμες και πανω προοδευτικα επιτασσομενα :tongue:
Στο τέλος θα μας βάζεις να πληρώνουμε συνδρομή, όπως στον Ριζοσπάστη... :tongue:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Στο τέλος θα μας βάζεις να πληρώνουμε συνδρομή, όπως στον Ριζοσπάστη... :tongue:
και θα κάνουν power buy οι κομμουνιστές του φόρουμ :lolsign: :lol:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Βρε παλικάρια, έχετε όρεξη να απαντήσετε ή θα τρολλάρετε κι άλλο;
Ήδη, επεσήμανα, στην αρχή:
Παλιά, πριν γίνουν οι μετατροπές (πόσες, δε θυμάμαι) στην πλατφόρμα, αν κάποιος ήθελε να γράψει ένα μεγάλο κείμενο - για οποιοδήποτε θέμα - και με δεδομένο τον αναγκαίο περιορισμό των χαρακτήρων, μπορούσε να "σπάσει" το κείμενο σε δύο ή περισσότερα μέρη και να κάνει την ανάρτηση σε δύο (ή περισσότερα) posts.

Κι αυτό μπορούσε να γίνει με χρονική διαφορά μερικών δευτερολέπτων, μόνο.
Αν μάλιστα το ψάξετε, θα βρείτε παρόμοια θέματα με κάμποσα μηνύματα, αναρτημένα το ένα μετά το άλλο κι από άλλα παιδιά (στα πρόχειρα, μου 'ρχονται στο μυαλό κάτι άρθρα του Κόγια για σκληρούς δίσκους κ.α. παρόμοια). Επίσης, θα επιμείνω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, μπορούσε κάποιος να έχει γράψει κάτι, πραγματικά μεγάλο, να το έχει σε αρχείο κειμένου στο PC του, σπασμένο σε μικρότερα μέρη και μετά να το ποστάρει, αναρτώντας ένα-ένα τα ξεχωριστά μέρη σε διαφορετικά μηνύματα, με χρονική διαφορά μερικών δευτερολέπτων μόνο, κι όχι να περιμένει 10 λεπτά από μήνυμα σε μήνυμα.

Όλα τα άλλα περί ποσοστών, συνδρομών κλπ., μπορεί να είναι καλά ως αστεία, αλλά δεν απαντάνε στο ερώτημα. Αν δεν γίνεται, μπορείτε απλά να πείτε: "δεν γίνεται".

Καλό ξημέρωμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Βρε παλικάρια, έχετε όρεξη να απαντήσετε ή θα τρολλάρετε κι άλλο;
Ήδη, επεσήμανα, στην αρχή:

Αν μάλιστα το ψάξετε, θα βρείτε παρόμοια θέματα με κάμποσα μηνύματα, αναρτημένα το ένα μετά το άλλο κι από άλλα παιδιά (στα πρόχειρα, μου 'ρχονται στο μυαλό κάτι άρθρα του Κόγια για σκληρούς δίσκους κ.α. παρόμοια). Επίσης, θα επιμείνω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, μπορούσε κάποιος να έχει γράψει κάτι, πραγματικά μεγάλο, να το έχει σε αρχείο κειμένου στο PC του, σπασμένο σε μικρότερα μέρη και μετά να το ποστάρει, αναρτώντας ένα-ένα τα ξεχωριστά μέρη σε διαφορετικά μηνύματα, με χρονική διαφορά μερικών δευτερολέπτων μόνο, κι όχι να περιμένει 10 λεπτά από μήνυμα σε μήνυμα.

Όλα τα άλλα περί ποσοστών, συνδρομών κλπ., μπορεί να είναι καλά ως αστεία, αλλά δεν απαντάνε στο ερώτημα. Αν δεν γίνεται, μπορείτε απλά να πείτε: "δεν γίνεται".

Καλό ξημέρωμα.
αν έχετε και εσείς αντίστοιχα άρθρα από σκληρούς δίσκους να το συζητήσουμε
ή γενικά αν δεν είναι κομμουνιστικά :biggrin: αυτά τα τόσα πολλά που θέλετε να ανεβάσετε..
προσφέρομαι να τα ανεβάζω και εγώ με την υπογραφή σας
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
αν έχετε και εσείς αντίστοιχα άρθρα από σκληρούς δίσκους να το συζητήσουμε
ή γενικά αν δεν είναι κομμουνιστικά :biggrin: αυτά τα τόσα πολλά που θέλετε να ανεβάσετε..
προσφέρομαι να τα ανεβάζω και εγώ με την υπογραφή σας
Καλημερα, αντε, λεω να το δοκιμασουμε ατο φορουμ, αλλα οχι στα πολιτικα η κοινωνικα, αντε ας επιτραπει κατ εξαιρεση σε καποια δοκιμη συσκευης ε;
Καλημέρα και στους δυο, κι ευχαριστώ για την προσφορά/προτροπή σας.

Όμως, φίλοι μου, δεν έφτιαξα το νήμα για να ζητήσω χάρη, ούτε να ζητήσω εξαίρεση, προκειμένου να μπορέσω - εγώ μόνο - να αναρτήσω κάποιο κείμενο, αρκετά μεγάλο, που δεν χωράει σε ένα ποστάρισμα, αλλά σε περισσότερα.

Και δεν είναι σωστό να μιλάμε για "να επιτραπεί κατ' εξαίρεση για κάποια δοκιμή συσκευής" και να αποκλείουμε οτιδήποτε άλλο. Ούτε για "γενικά αν δεν είναι κομμουνιστικά (!!!) αυτά τα τόσα πολλά".

Με τους παρόντες κανόνες της πλατφόρμας, αν κάποιος θέλει να αναρτήσει ένα επιστημονικό (π.χ. για κάποια ανακάλυψη ή εφεύρεση ή κάποιο επιστημονικό επίτευγμα ή ακόμα και κάποια δική του επιστημονική έρευνα) ή κοινωνικό (π.χ. για κάποιο θέμα που αφορά κοινωνικά ζητήματα ευρύτερου ενδιαφέροντος) ή ιστορικού περιεχομένου (π.χ. για θέματα που αφορούν ιστορικές περιόδους με ανεξιχνίαστα ακόμα στοιχεία ή έστω περιόδους με ευρύτερο και επίκαιρο ενδιαφέρον, ας πούμε για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του '21) κείμενο, δεν μπορεί και χρειάζεται η άδεια της διαχείρισης.

Εγώ μίλησα για θέματα που αφορούν την πλατφόρμα, τις δυνατότητές της και τις δυνατότητες και τα δικαιώματα των μελών. Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν δεν γίνεται θα μπορούσατε απλά να γράψετε: "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ", και να τελειώσει εκεί η συζήτηση. Το μόνο που μένει - ακόμα - αναπάντητο είναι αυτό που έβαλα στο αρχικό μου μήνυμα και το επανέλαβα.

Να το επαναλάβω άλλη μια φορά, μπας και γίνει κατανοητό:

Παλιά, πριν γίνουν οι μετατροπές (πόσες, δε θυμάμαι) στην πλατφόρμα, αν κάποιος ήθελε να γράψει ένα μεγάλο κείμενο - για οποιοδήποτε θέμα - και με δεδομένο τον αναγκαίο περιορισμό των χαρακτήρων, μπορούσε να "σπάσει" το κείμενο σε δύο ή περισσότερα μέρη και να κάνει την ανάρτηση σε δύο (ή περισσότερα) posts.

Κι αυτό μπορούσε να γίνει με χρονική διαφορά μερικών δευτερολέπτων, μόνο.
"Attach files" κάτω αριστερά.
Καλημέρα, Σταύρο.

Δεν είμαι σίγουρος αν μπορούν να ανέβουν αρχεία κειμένου τύπου Word ή PDF, δεν το έχω δοκιμάσει. Μέχρι τώρα αυτό που έχω δοκιμάσει είναι αρχεία εικόνας (JPEG ή TIFF κλπ.). Αλλά και σ' αυτά υπάρχει περιορισμός ως προς τον αριθμό τους ανά μήνυμα (πόσα, δεν θυμάμαι, νομίζω 4 ή 5). Αλλά και αν ακόμα θέλει κάποιος να ανεβάσει περισσότερα αρχεία εικόνας από αυτά που επιτρέπονται, δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και σ' αυτήν την περίπτωση ο χρονικός περιορισμός των 10 (ή 15) λεπτών από μήνυμα σε μήνυμα.

(Μ' αρέσει η υπογραφή σου. Μου θυμίζει λίγο εκείνη τη σατυρική εφημερίδα, "Το Μούσι", που έβγαινε τη δεκαετία του '60 - πριν τη χούντα. Αριστερά από τον τίτλο έγραφε "Είμεθα Φασίσται" και δεξιά του έγραφε "Είμεθα Κομμουνισταί" :drinks:).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Με τους παρόντες κανόνες της πλατφόρμας, αν κάποιος θέλει να αναρτήσει ένα επιστημονικό (π.χ. για κάποια ανακάλυψη ή εφεύρεση ή κάποιο επιστημονικό επίτευγμα ή ακόμα και κάποια δική του επιστημονική έρευνα) ή κοινωνικό (π.χ. για κάποιο θέμα που αφορά κοινωνικά ζητήματα ευρύτερου ενδιαφέροντος) ή ιστορικού περιεχομένου (π.χ. για θέματα που αφορούν ιστορικές περιόδους με ανεξιχνίαστα ακόμα στοιχεία ή έστω περιόδους με ευρύτερο και επίκαιρο ενδιαφέρον, ας πούμε για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του '21) κείμενο, δεν μπορεί και χρειάζεται η άδεια της διαχείρισης.
είναι να μη σου βγει το όνομα κυρπαναγιώτ...
όλα αυτά τα παραδείγματα που μας παραθέσατε...γιατί μου φαίνονται ύποπτα εμένα?:biggrin:
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
είναι να μη σου βγει το όνομα κυρπαναγιώτ...
όλα αυτά τα παραδείγματα που μας παραθέσατε...γιατί μου φαίνονται ύποπτα εμένα?:biggrin:
Χαρούλη, παλικάρ' μ', αυτό είναι το θέμα της συζήτησης;
Ή το τι επιτρέπει (ή ΔΕΝ επιτρέπει) η πλατφόρμα στα μέλη;

Θα πάρει κανένας θέση σ' αυτό, ή χαλάω τζάμπα το (διαδικτυακό) μου σάλιο;

(Το γιατί σου φαίνονται "ύποπτα" όλα αυτά έχει την εξήγησή του. Δεν είναι όμως εδώ ο τόπος να το εξηγήσω. Αν θέλεις, άνοιξε άλλο νήμα, ΕΣΥ όχι ΕΓΩ, και βάλε τον προβληματισμό σου. Ευχαρίστως να συμμετάσχω)
Γιωργάκη, δε νομίζω να προκύπτει από κάπου, από όσα έχω γράψει μέχρι τώρα πιο πάνω, ότι μιλάω για παράθεση ολόκληρων άρθρων.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Και με την ευκαιρία, για να δοκιμάσω την πρόταση του Σταύρου, για ανάρτηση αρχείων με τη μορφή των επισυναπτόμενων, να δούμε, δουλεύει;

Δοκιμάζω ένα αρχείο του Word, ένα απλό κείμενο που έφτιαξα στα γρήγορα από μια αθλητική είδηση από το sport24.gr, που αναφέρεται στην πρόκριση του πόλο γυναικών του Ολυμπιακού στο F4 της ευρωλίγκας (στο πόλο)

Απάντηση:
ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

Προειδοποίηση:
The uploaded file does not have an allowed extension. The following extensions are allowed: .jpg, .jpeg, .jpe, .gif, .png

Άρα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top