Μια πολύ εξειδικευμένη ανάγκη

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Αναζητώ ψηφιακή μηχανή, ας πούμε από 5άρα και πάνω, που να είναι σε θέση να δίνει σε πραγματικό χρόνο την εικόνα της οθόνης της σε κάποια θύρα USB, ή Firewire, που προφανώς θα έχει, ώστε, τελικά, να τη βλέπω στην οθόνη του υπολογιστή. Επίσης, θα ήταν σημαντική ευκολία, να τραβά φωτογραφίες με ενσύρματο τηλεχειρισμό, με μήκος καλωδίου της τάξης του 1 μέτρου. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά ρε παιδιά;
 

V

VIDEOMIX

Guest
Σε SLR πρέπει να υπάρχει. Θα ρωτήσω. Εαν βιάζεσαι όμως, δεν μπορώ να απαντήσω. Εαν μπορείς εως αύριο να περιμένεις, θα ξέρω.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αν εννοείς να βλέπεις live preview πριν τραβήξεις τη φωτογραφία, δεν γίνεται μέσω USB και Firewire. Γίνεται όμως συνδέοντας το video out της μηχανής με το video in του PC.
Αν θέλεις να βλέπεις τη φωτογραφία μετά που θα την τραβήξεις και να μεταφέρεται άμεσα στο PC για επεξεργασία/αποθήκευση και αυτό γίνεται, δες πχ το ZoomBrowser της Canon.
Τι άλλες ανάγκες έχεις; Σε ποιά κλίμακα τιμών θέλεις να κινηθείς;
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Κώστα αυτό που ζητάς γίνεται αλλά όχι από πραγματικές SLR για προφανείς λόγους (καθρέφτης).
Η Canon Ixus 400 που έχω το κάνει με το software που δίνει:
Σύνδεση μέσω usb όπου βλέπεις σε παράθυρο real time ότι βλέπει η φωτογραφική,
παίζεις με τις ρυθμίσεις και τραβάς φωτογραφία.
Αυτό που θυμάμαι όμως, όταν το είχα χρησιμοποιήσει μια δυο φορές, ότι μπλόκαρε
μετά από λιγο. Τώρα στα νέα μοντέλα και εκδόσεις του λογισμικού ίσως να μην έχει
τέτοιο πρόβλημα.
Ρίξε λοιπόν μια ματιά στις compact της Canon.

ΥΓ. Στην SLR Canon που έχω παίζεις με ρυθμίσεις και τραβάς φωτό αλλά δεν βλέπεις
real time, αλλά μόνο μετά τι τράβηξες - με usb πάντα.
ΥΓ2. Το προγραμματάκι το ονομάζει RemoteCapture :wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.076
Members
37.944
Νεότερο μέλος
thodorisls
Top