Μια Firehawk στο προθάλαμο!...


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Εσυ σκαλιζε...ολο και κατι θα βρεις....

Έτσι είναι Κώστα, δεν έχει πάτο το βαρέλι των ρυθμίσεων, όσο σκαλίζεις τόσο βρίσκεις! wall_1
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Η αλήθεια είναι ότι πλησιάζει η ώρα που θα μετακομίσει ο BenQ στη κρεβατοκάμαρα. Περιμένω τον Σκαφάτο! Κάτι πολύ καλό μας είχε τάξει πριν από αρκετό καιρό, αλλά ξέρετε τώρα τον Αντρέα, όλο μέλι είναι αλλά από τηγανίτα τίποτα! :mad_3:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Έτσι είναι Κώστα, δεν έχει πάτο το βαρέλι των ρυθμίσεων, όσο σκαλίζεις τόσο βρίσκεις! wall_1
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Η αλήθεια είναι ότι πλησιάζει η ώρα που θα μετακομίσει ο BenQ στη κρεβατοκάμαρα. Περιμένω τον Σκαφάτο! Κάτι πολύ καλό μας είχε τάξει πριν από αρκετό καιρό, αλλά ξέρετε τώρα τον Αντρέα, όλο μέλι είναι αλλά από τηγανίτα τίποτα! :mad_3:
Θες τηγανιτα μωρη?
Για να παρεις...τηγανιτα πρεπει και να σου αρεσει η ζαχαρη:cool_11:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
.....αντε και δικα μου!!!









Βαγγεεληηηηηηηηηηηηη!!!!!!
Αργει το Πασχα φετος????
:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Τι γίνεται με αυτό το hotspot ρε παιδιά? Όλους σας ενοχλεί αλλά όλοι firehawk πέρνετε...που το έχει ψωμοτύρι το hotspot.

Δεν περιορίζεται με καποιο τρόπο? Μεγαλύτερη απόσταση θέασης, τοποθέτησης, φωτεινότητα κτλ?
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

παιδια να ξεκαθαρισουμε κατι....!!!!!
ΗΟΤ SPOT εχουν ολες οι οθονες....ακομα και οι 1(ασσο)λευκη...
ασχετο το ποσο φενετε η οχι....!!!!!

Εχει να κανει ....
1)με την τοποθετηση της οθονης ως προς το υψος απο το πατωμα..70ποντους
2)ως προς το φακο(θελει κλειστο τελειως το ζουμ....αντε ενα τσικ..!!!!)
3)και προβολεα με καλη διασπορα φωτεινοτητας...

Και...θα πρεπει να εισαι οριακος στην εικονα ...σε κοντραστ....και gamma..!!!
δλδ οσο ανεβαζεις κοντραστ-gamma το hotspot γινεται ποιο εντονο....
Καλο αυτο ....γιατι δεν γινονται υπερβολες που βλεπω συνηθως...!!!!!

Στου Παναγιωτη π.χ. διορθωθηκαν και καποια προβληματα του προβολεα....
Ειναι λιγοτερο εμφανη λαθη που εχει ο beng...

Σημερα ειδα και μια Stewart studio tek 1.3 λευκη.....πολυ καλη οθονη...

οταν λοιπον γινουν ολα σωστα εχεις ενα καλο αποτελεσμα με το ελαχιστο προβλημα που εχει σαν οθονη......και φυσικα εχεις ποιο πολλα + απο -

Η οθονη ειναι κομματι της βιντεοπροβολης σημαντικο...
Απλα τα λεφτα αυτα δεν φαινονται και δεν τα δινεις....
προτιμας να παρεις αλλον προβολεα με ποιο πολλα λεφτα παρα να τα δωσεις για μια οθονη ποιο ακριβη απο αλλες.....

χρονια πολλα και καλα φαγοποτια....
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Καλές θεάσεις λοιπόν...
Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη οθόνη θα δέσει άψογα με τον Sharp, με την βασική προυπόθεση των προδιαγραφών γιά την σωστή θέαση που απαιτεί αυτη η οθόνη.
Συγκεριμένα εδω πάει η παροιμία...τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν και μεταξωτούς $%^%$#!!!Οσο γιά εκείνους που πιστεύουν ότι αυτη η οθόνη δεν κάνει γιά κανέναν σχεδόν προβολέα σύγχρονο, θα μπορούσα να πω ότι δεν φταίει μιά F1 Ferari εαν εγω δεν μπορώ να την οδηγήσω!!!
Aριστη αγορά γιά εμένα, όχι μόνο γιά τον Sharp.....
Να την χαρείς όσο γίνεται περισσότερο....
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Καλές θεάσεις λοιπόν...
Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη οθόνη θα δέσει άψογα με τον Sharp, με την βασική προυπόθεση των προδιαγραφών γιά την σωστή θέαση που απαιτεί αυτη η οθόνη.
Συγκεριμένα εδω πάει η παροιμία...τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν και μεταξωτούς $%^%$#!!!Οσο γιά εκείνους που πιστεύουν ότι αυτη η οθόνη δεν κάνει γιά κανέναν σχεδόν προβολέα σύγχρονο, θα μπορούσα να πω ότι δεν φταίει μιά F1 Ferari εαν εγω δεν μπορώ να την οδηγήσω!!!
Aριστη αγορά γιά εμένα, όχι μόνο γιά τον Sharp.....
Να την χαρείς όσο γίνεται περισσότερο....


Σε ευχαριστώ πολύ, όταν αγόρασα τη Firehawk, δεν είχα φυσικά κατά νου τον BenQ 8700 που έχω τώρα (αν και σε αυτόν βελτιώνει πάρα πολλά πράγματα), την αγόρασα με αποκλειστικό στόχο να τη ζευγαρώσω με τον Sharp 21000!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Όλες οι προδιαγραφές που ζητά η Firehawk τηρούνται μέχρι κεραίας! Η μοναδική «υποχώρηση» που κάνω, είναι ότι δεν μπορώ να τοποθετήσω (προσωρινά) τον Sharp 21000 στα 5,70 μέτρα απόσταση από την οθόνη και να παίξω έτσι με το ζουμ του εντελώς κλειστό όπως θα ήθελα, μια και αυτό θα αποτελούσε πλέον «αιτία πολέμου» με το έτερον ήμισυ, :happy_9: έτσι λοιπόν θα παίζω από τα 5,10 μέτρα, με το 1/3 του ζουμ του φακού ανοιχτό.
<o:p></o:p>
Επίσης, για να μην το ξεχάσω, να επιβεβαιώσω με τη σειρά μου, όλα τα λεγόμενα του Δημήτρη (Headroom) σχετικά με τις ζάρες στις Firehawk. Η δική μου είχε δύο μεγάλες κάθετες ζάρες στο δεξί μέρος, που κάλυπταν όλο το ύψος της οθόνης, οι οποίες όμως ήταν ορατές μόνο σε πατερνάκια του λευκού, ή εντελώς ανοιχτόχρωμα φόντα αλλά έπρεπε να ψάξεις πολύ για να τις βρεις και να τις δεις. Επίσης είχε ένα «μπουκετάκι» από μικρές ζάρες γύρω από ένα κούμπωμα στο κάτω μέρος της, που ήταν πολύ περισσότερο ενοχλητικό.
<o:p></o:p>
Τώρα πια που έχουν περάσει σχεδόν δύο μήνες, οι δύο μεγάλες κάθετες ζάρες έχουν εξαφανιστεί εντελώς, είναι αδύνατον να τις δεις ακόμα κι αν κολλήσεις το πρόσωπο στην οθόνη σε πατερνάκι του λευκού, ενώ το «μπουκετάκι» από τις μικρές ζάρες είναι πια τόσο δύσκολα εντοπίσιμο ακόμα και στο πατερνάκι του λευκού, που δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα ακόμα και για κάποιον άρρωστο όπως εγώ!
<o:p></o:p>
Το συμπέρασμα που βγαίνει λοιπόν, είναι ότι τουλάχιστον οι σταθερές Firehawk (και πιθανότατα όλες οι σταθερές Stewart) είναι αυτοιάσιμες σε πολύ μεγάλο βαθμό όσον αφορά τις ζάρες τους! Δώστε τους λοιπόν τουλάχιστον δύο με τρεις μήνες χρόνο, πριν ζητήσετε την αντικατάστασή τους με μοναδική αιτία τις ζάρες…
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Όλες οι προδιαγραφές που ζητά η Firehawk τηρούνται μέχρι κεραίας! Η μοναδική «υποχώρηση» που κάνω, είναι ότι δεν μπορώ να τοποθετήσω (προσωρινά) τον Sharp 21000 στα 5,70 μέτρα απόσταση από την οθόνη και να παίξω έτσι με το ζουμ του εντελώς κλειστό όπως θα ήθελα, μια και αυτό θα αποτελούσε πλέον «αιτία πολέμου» με το έτερον ήμισυ, :happy_9: έτσι λοιπόν θα παίζω από τα 5,10 μέτρα, με το 1/3 του ζουμ του φακού ανοιχτό.
Για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα (κι εσένα και τη συμβία σου), άκου το εξής: απ' όσο γνωρίζω τους φωτογραφικούς φακούς ζουμ, την καλύτερη οπτική ποιότητά τους δεν την βγάζουν εντελώς στο άκρο τηλεφακού. Τη βγάζουν περίπου από τη μέση του ζουμ, μέχρι το 1/3 της περιοχής τηλεφακού. Μετά από εκεί, η ποιότητα αρχίζει να πέφτει, όπως βέβαια -ακόμα περισσότερο- στο ευρυγώνιο άκρο. :cool_4:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Αυτό που λέει ο Παναγιώτης με τις ζάρες, μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ!! Μόλις τοποθέτησα το πανί, είχε περίπου στο κέντρο δύο μεγάλες ζάρες, η μία δίπλα στην άλλη. Μέσα σε 2 μήνες οι ζάρες εξαφανίστηκαν απο μόνες τους. Τώρα το πανί είναι τελείως λείο χωρίς ίχνος ζάρας επάνω του!!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Πάντως γιά τέτοιας αξίας οθόνη δεν επιτρέπεται να υπάρχει ούτε η παραμικρή ζάρα απο το πρώτο λεπτό λειτουργίας......είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Πάντως γιά τέτοιας αξίας οθόνη δεν επιτρέπεται να υπάρχει ούτε η παραμικρή ζάρα απο το πρώτο λεπτό λειτουργίας......είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Το απαράδεκτο θα ήταν να μην έφευγαν οι ζάρες. Απο τη στιγμή που φεύγουν, no problem!!:cool_4:
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Το απαράδεκτο θα ήταν να μην έφευγαν οι ζάρες. Απο τη στιγμή που φεύγουν, no problem!!:cool_4:
Και ξέρουμε ότι φεύγουν σε όλλες;η μήπως αυτό αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης της οθόνης;..δεν νομίζω.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Και ξέρουμε ότι φεύγουν σε όλλες;η μήπως αυτό αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης της οθόνης;..δεν νομίζω.
Κι όμως, έχω την εντύπωση ότι κάτι αναφέρει!! Θα δω και θα σου πω.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Homec αφου οπως λες εχεις stewart studiotek θα επρεπε να ξερεις οτι το αναφερει στις οδηγιες. )(
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Homec αφου οπως λες εχεις stewart studiotek θα επρεπε να ξερεις οτι το αναφερει στις οδηγιες. )(
Λές να το έγραφε και να μην το ήξερα;....την studio tek την έχω περισσότερο απο 3 χρόνια και στις οδηγίες δεν αναφέρει τίποτα σχετικό.Θα προσπαθήσω να βρω που έχω χώσει το φυλλάδιο, γιά να σας το δείξω.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Μια Firehawk στο προθάλαμο!...

Εγω παντως εχω 92"ηλεκτρικη 3 χρονια και δεν εχει τιποτα....
Ειναι οπως την πηρα απο την αρχη.........δλδ χαλια.χαχαχαχα!!!!

Σιγουρα και καποιες θα βγαινουν ελατωματικες δεν υπαρχει περιπτωση....
Αλλα πιστευω οτι εχει καλη γραμμη παραγωγης και φυσικα οι ανθρωποι ξερουν τι βγαζουν....ειναι απο τις κορυφαιες εταιριες στο ειδος....
Προσωπικα δεν εχω ακουσει παραπονα που να μην επιτρεπονται....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.680
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top