Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Θα δουλέψει, αλλά γιατί δεν την σύνδεσες να δοκιμάσεις;




Ένας απο τους λόγους που κάθε νέο λειτουργικό Windows είναι μεγαλύτερο σε όγκο απο τα προηγούμενα, είναι και όλες οι σαβούρες drivers 15-20 χρόνων.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...γιατί δεν την σύνδεσες να δοκιμάσεις;
Ε, δεν πρόλαβα ακόμα.
Ειδικά που τώρα έχω την επιβεβαίωση, θα βιαστώ περισσότερο.

(Υπάρχουν και οι υποχρεώσεις προς τα εγγόνια. Από τα μέσα του Ιούνη έχω γίνει για δεύτερη φορά παππούς, βλέπεις :)
)
 




Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Θα δουλέψει, αλλά γιατί δεν την σύνδεσες να δοκιμάσεις;
Ε, δεν πρόλαβα ακόμα...
Την συνέδεσα και δούλεψε αμέσως, τουλάχιστον στις υποδοχές USB.

Ακόμα και για το FireWire, κοίταξα στο Device Manager του Πίνακα Ελέγχου και το έχει καταχωρημένο και να λειτουργεί κανονικά. Δεν είχα πρόχειρη συσκευή με σύνδεση FireWire να δοκιμάσω τις συνδέσεις αυτές, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχω θέμα.

Ένας απο τους λόγους που κάθε νέο λειτουργικό Windows είναι μεγαλύτερο σε όγκο απο τα προηγούμενα, είναι και όλες οι σαβούρες drivers 15-20 χρόνων.
Αυτό είναι μερικώς αληθές.

Απόδειξη του "μερικώς" είναι η έλλειψη οδηγών σε κάποιες κάρτες-ελεγκτές SATA, όπως π.χ. μια High Point RocketRaid 1820A PCI-X κάρτα, που έχω από παλιά, από το 2007 (την είχα αγοράσει από αγγελία στο διπλανό φόρουμ) και η οποία φοράει το chip 88SX5080 της Marvell.

Ο συγκεκριμένος κατασκευαστής (που είναι και πολύ αξιόλογος), έχει driver για αυτή την κάρτα μέχρι και Windows 7. Μετά τίποτα. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου απάντησαν ότι η κάρτα είναι παλιά και έχει αποσυρθεί, άρα δεν υπάρχει driver γι αυτήν. Σε επικοινωνία (δυο φορές!) με την Marvell, ακόμα να πάρω απάντηση. Στις επανειλημμένες δοκιμές που έκανα να την εγκαταστήσω γιατί με βόλευε να κολλήσω πάνω της 8 δίσκους, χωρίς να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, το λειτουργικό αρνήθηκε πεισματικά να την αναγνωρίσει, εμφανίζοντας πάντα μήνυμα ότι δεν υπάρχει οδηγός γι αυτήν.

Συμπέρασμα: Τα W10 μπορεί να έχουν ενσωματωμένους drivers για hardware παλιό, αλλά είναι σίγουρο ότι, για κάποιο μέρος από αυτό, δεν έχουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Είμαι σε αναζήτηση ενός line-interactive UPS για το PC του γραφείου. Το PC είναι ένα Dell με τροφοδοτικό 320W και η οθόνη 28W. Το UPS το θέλω απλώς για να μου δίνει τον απαραίτητο χρόνο να κλείνω τον υπολογιστή με ασφάλεια (όχι πάνω από 5 λεπτά). Σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου πρότειναν ένα UPS της Trust 1000VA.

Προσωπικά, δεν πείθομαι ότι χρειάζομαι τόσο μεγάλο UPS. Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα τρία, πιο μικρά, της τάξης των 650VA (1, 2 & 3), τα οποία, θεωρώ ότι καλύπτουν την ανάγκη μου. Εσείς, τι λέτε;

Υ.Γ.: Δεν παίρνω stand-by UPS, γιατί στα ίδια χρήματα ίδιων VA, παίρνω line-interactive.
Τελικά προτίμησα τη λύση του @Zizik. ΟΚ, ήταν λίγο πιο ακριβό από τις άλλες επιλογές, αλλά σκέφτηκα ότι είναι APC, άρα "peace of mind". Η παραλαβή έγινε την επόμενη μέρα της παραγγελίας, το φόρτισα (σύμφωνα με τις οδηγίες) και το έθεσα σε λειτουργία. Στο κουτί είχε μόνο 1 καλώδιο C14, οπότε πήρα από την καβάτζα που έχω άλλο ένα κι έκανα τη δουλειά μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
201819_aa83c26e0754facc61cfacb74ba6220d.jpg
Όπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία, κάτω από το "tree" My PC, εμφανίζεται ο φάκελος My Documents (σημειωμένος με μαύρο βέλος). Το πρόβλημα είναι ότι αυτός ο φάκελος δεν είναι ο φάκελος My Documents του user account μου, αλλά ο φάκελος My Documents του One Drive - κάτι το οποίο δεν με βολεύει κι ούτε ξέρω πώς και γιατί έγινε αυτή η "σύνδεση". Υπάρχει τρόπος να "αποκατασταθεί η τάξη" και ο συγκεκριμένος φάκελος να οδηγεί στο My Documents του user account μου;
 
Last edited by a moderator:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
  1. Right-click My Documents (on the desktop), and then click Properties.
  2. In the Target box, type the new path to the My Documents folder, or click Move to browse to the folder and if needed, create a new My Documents folder. If the path you type does not exist, you are prompted to confirm that you want to create a new folder.
  3. Click Yes to move files from the old My Documents location to the new location, or click No if you do not want to move these files. Note that if you click No, the files in the old location are not deleted, but they are no longer visible from My Documents after the change.

https://support.microsoft.com/en-ca/help/310746/configuration-of-the-my-documents-folder

Στα 10 είναι ακόμα πιο εύκολο.

https://www.thewindowsclub.com/change-default-save-location-windows-10
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Το δοκιμάζω αλλά κάτι δεν πάει καλά. Θα προσπαθήσω κι αργότερα, σε ευχαριστώ πάντως!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Το δοκιμάζω αλλά κάτι δεν πάει καλά. Θα προσπαθήσω κι αργότερα, σε ευχαριστώ πάντως!
Μήπως έβαλες update 1809?
Υπήρχε ένα διαβόητο (πλέον) bug το οποίο είχε θέμα με My Documents / OneDrive και έσβηνε και αρχεία...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Μήπως έβαλες update 1809?
Υπήρχε ένα διαβόητο (πλέον) bug το οποίο είχε θέμα με My Documents / OneDrive και έσβηνε και αρχεία...
Το πρόβλημα που περιγράφω προϋπήρχε του Update 1809 - το οποίο έβαλα, μου έσβησε όλα τα αρχεία στο My Documents του user account μου, αλλά, ευτυχώς, είχα κρατήσει back up και δεν έχασα κάτι.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους και πάλι

Μια γρήγορη απορία σχετικά με τη χρήση RAM.
Αν μια μητρική λέει στα χαρακτηριστικά της ότι δέχεται, ας πούμε, max. 16GB DDR3 και έχει 4 υποδοχές που δέχονται DDR3, ο χρήστης έχει τις ακόλουθες επιλογές:

- Βάζει 2 DIMMs των 8GB το καθένα
ή
- Βάζει 4 DIMMs των 4GB το καθένα

Με δεδομένο ότι πρόκειται για DIMMs με τα ίδια χαρακτηριστικά (ίδια συχνότητα, ίδιο CL, ίδιος κατασκευαστής και ίδια σειρά του κατασκευαστή), ποια από τις δύο επιλογές είναι η καλύτερη;
- Τα 2 DIMMs των 8GB;
- Τα 4 DIMMs των 4GB;
- Δεν υπάρχει διαφορά;

Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Αν γραφει μεγιστο 16 μπορει να δεχτει ανα υποδοχη 4. αν του βαλεις 8 κανονικα δεν παιζει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
- Δεν υπάρχει διαφορά;
Ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη.
Η επιλογή με τα 2 DIMMs των 8GB είναι προτιμότερη για κάποιον, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις τα 2 DIMMs των 8GB στοιχίζουν λιγότερο από τα 4 DIMMs των 4GB (μιλώντας πάντα για μνήμες με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά και του ίδιου κατασκευαστή).

Αν γραφει μεγιστο 16 μπορει να δεχτει ανα υποδοχη 4. αν του βαλεις 8 κανονικα δεν παιζει.
Νομίζω ότι το ξεκαθάρισα:
...ο χρήστης έχει τις ακόλουθες επιλογές:

- Βάζει 2 DIMMs των 8GB το καθένα
ή
- Βάζει 4 DIMMs των 4GB το καθένα...
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Η μνήμη έχει δυο κανάλια, με δυο θέσεις το κάθε κανάλι.
Για αυτό τις κουμπώνουμε εναλλάξ, θέση 1 μνήμη - θέση 2 κενό - θέση 3 μνήμη - θέση 4 κενό.
Αν έχεις μέγιστο 16 GB σημαίνει 8Gb ανά κανάλι.
Αν βάλεις δύο μνήμες των 8 Gb στις θέσεις 1&2 δεν θα τις δει.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Θα έπαιζε ρόλο αν κλοκάρεις. Τα 4 dims μνήμης θα δυσκολεύαν περισσότερο τον memory controller (που πλέον βρίσκεται στο cpu) στο να επιτύχει τις θεμιτές συχνότητες και στον επεξεργαστή αλλά και στις μνήμες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top