Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move
Η συνέχεια....
Λοιπόν, σήμερα το πρωί ξαναδοκίμασα να περάσω το Office, κάνοντας προσαρμοσμένη εγκατάσταση, αφαιρώντας δηλαδή ότι δεν μου φαινόταν χρήσιμο, όπως αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Ενώ η εγκατάσταση φάνηκε να προχωράει κανονικά, κάποια στιγμή παρουσίασε ακριβώς το ίδιο φαινόμενο: ένα σύντομο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη και αμέσως μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο υπολογιστής έσβησε μόνος του.

Αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένος, είχα το κινητό μου st/by με την κάμερα on και τράβηξα μια-δυο εικόνες της οθόνης, πριν αυτή σβήσει οριστικά.

Το μήνυμα στην οθόνη έγραφε:

Error 2503. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.Error 2502. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.1:1402.2:HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\RollBack\So ???\3:19

Stup Failed. Rolling Back changes....

WP_20170514_11_33_22_Pro.jpg


Βγάζει κανένας άκρη για βοήθεια;
Ευχαριστώ

Υ.Γ.:
Αν δεν βγει άκρη, θα εγκαταλείψω τα Windows και θα πάω σε Linux
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Η συνέχεια....
Λοιπόν, σήμερα το πρωί ξαναδοκίμασα να περάσω το Office, κάνοντας προσαρμοσμένη εγκατάσταση, αφαιρώντας δηλαδή ότι δεν μου φαινόταν χρήσιμο, όπως αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Ενώ η εγκατάσταση φάνηκε να προχωράει κανονικά, κάποια στιγμή παρουσίασε ακριβώς το ίδιο φαινόμενο: ένα σύντομο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη και αμέσως μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο υπολογιστής έσβησε μόνος του.

Αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένος, είχα το κινητό μου st/by με την κάμερα on και τράβηξα μια-δυο εικόνες της οθόνης, πριν αυτή σβήσει οριστικά.

Το μήνυμα στην οθόνη έγραφε:

Error 2503. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.Error 2502. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.1:1402.2:HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\RollBack\So ???\3:19

Stup Failed. Rolling Back changes....

View attachment 74777

Βγάζει κανένας άκρη για βοήθεια;
Ευχαριστώ

Υ.Γ.:
Αν δεν βγει άκρη, θα εγκαταλείψω τα Windows και θα πάω σε Linux
Για το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχω να προτείνω κάτι, αλλά αφού στο Office έχεις πρόβλημα, μπορείς να κατεβάσεις LibreOffice (που θα ήταν το ίδιο και στο Linux) και να γλιτώσεις προς το παρόν την εγκατάσταση νέου λειτουργικού.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Το pc το εχω συνδεδεμενο με την τηλεοραση μεσω hdmi 2.0 και με τον ενισχυτη με spdif απο την μητρικη. Λογω του μεγαλου ογκου δεδομενων δεν γινεται το hdmi να μεταφερει και ηχο και 4k 60 hz 4:4:4. Επομενως η συνδεση υπολογιστη με avr για ηχο μεσω hdmi ειναι αδυνατη. Το προβλημα που εχω τωρα ειναι το εξης. Οταν παιζω παιχνιδια τα οποια εχουν dts h dolby πρωτοκολο ο avr δεν αποδικωποιει το σημα . Σε φορουμ του εξωτερικου σε αναλογες περιπτωσεις προτεινουν την χρηση καρτας ηχου για να γινεται αποδικωποιηση εκει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν στεκει αυτο. Γνωριζει καποιος να απαντησει με σιγουρια;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ποιός είναι ο ενισχυτής;
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Η συνέχεια....
Λοιπόν, σήμερα το πρωί ξαναδοκίμασα να περάσω το Office, κάνοντας προσαρμοσμένη εγκατάσταση, αφαιρώντας δηλαδή ότι δεν μου φαινόταν χρήσιμο, όπως αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Ενώ η εγκατάσταση φάνηκε να προχωράει κανονικά, κάποια στιγμή παρουσίασε ακριβώς το ίδιο φαινόμενο: ένα σύντομο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη και αμέσως μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο υπολογιστής έσβησε μόνος του.

Αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένος, είχα το κινητό μου st/by με την κάμερα on και τράβηξα μια-δυο εικόνες της οθόνης, πριν αυτή σβήσει οριστικά.

Το μήνυμα στην οθόνη έγραφε:

Error 2503. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.Error 2502. An internal error has occurred. ( ). Contact Microsoft Product Support Services (PSS) for assistance. For information about how to contact PSS, see C:\Users\Takis|AppData\Loacal\Temp\Setup000008b4\PSS10R.CHM.1:1402.2:HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\RollBack\So ???\3:19

Stup Failed. Rolling Back changes....

View attachment 74777

Βγάζει κανένας άκρη για βοήθεια;
Ευχαριστώ

Υ.Γ.:
Αν δεν βγει άκρη, θα εγκαταλείψω τα Windows και θα πάω σε Linux
Μια ερωτηση.
Για αυτο το λαπτοπ,οτι αναβαθμισεις εκανες,ποσα χρηματα ξοδεψες;
Γιατι αν ειναι πανω απο 300 ευρω εχω την εντυπωση δεν αξιζε.Στο λεει ενας που εχει την ιδια μανια οτι υπολογιστη και λαπτοπ εχουν περασει στα χερια του να τα αναβαθμιζει μεχρι εκει που παει.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ποιός είναι ο ενισχυτής;
Marantz sr 7011. Το ιδιο ακριβως γινεται ομως και με τα logitech z906 και με εναν denon 2200 που εχω δοκιμασει. Ειναι σχετικα γνωστο προβλημα για παιχνιδια σε pc. Η λυση δεν ειναι εντελως ξεκαθαρη πουθενα.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Η συνέχεια....

Το μήνυμα στην οθόνη έγραφε:

Error 2503.
Windows installer μυρίζει.

Πήγαινε Start --> Run και γράψε cmd. Mετά:

cmd.jpg


Εμφανίζει το error μετά από αυτό;

Marantz sr 7011. Το ιδιο ακριβως γινεται ομως και με τα logitech z906 και με εναν denon 2200 που εχω δοκιμασει. Ειναι σχετικα γνωστο προβλημα για παιχνιδια σε pc. Η λυση δεν ειναι εντελως ξεκαθαρη πουθενα.
Σ' το κάνει και σε ταινίες;

Έχεις ορίσει τον αριθμό των ηχείων/υποστηριζόμενα formats στο sound properties;

Στα ίδια τα παιχνίδια έχεις δηλώσει surround;

Ο ενισχυτής σε τι playback mode είναι;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Windows installer μυρίζει.

Πήγαινε Start --> Run και γράψε cmd. Mετά:

View attachment 74928

Εμφανίζει το error μετά από αυτό;



Σ' το κάνει και σε ταινίες;

Έχεις ορίσει τον αριθμό των ηχείων/υποστηριζόμενα formats στο sound properties;

Στα ίδια τα παιχνίδια έχεις δηλώσει surround;

Ο ενισχυτής σε τι playback mode είναι;
Στος ταινιες δεν το κανει διοτι γινεται το decode στον ενισχυτη. Απο settings ειναι ολα οκ. Στα παιχνιδια δηλωνω surround kai δεν κανει τιποτα. Ασε που στα καινουργια παιχνιδια το decode μπορει να γινει μονο on the fly. Ουσιαστικα η ερωτηση για να το θεσω καλυτερα ειναι αν το decode on the fly απο καρτα ηχου ειναι το ιδιο με το decode στον avr η αν ειναι σαν το matrix.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μια ερωτηση.
Για αυτο το λαπτοπ,οτι αναβαθμισεις εκανες,ποσα χρηματα ξοδεψες;
Γιατι αν ειναι πανω απο 300 ευρω εχω την εντυπωση δεν αξιζε.Στο λεει ενας που εχει την ιδια μανια οτι υπολογιστη και λαπτοπ εχουν περασει στα χερια του να τα αναβαθμιζει μεχρι εκει που παει.
Καλημέρα. Τώρα το είδα.

Ξόδεψα 8.68 ευρώ για μνήμη RAM (2x1GB) σε αντικατάσταση της υπάρχουσας (2x512MB).
Άλλα 8.09 Ευρώ για αγορά κλειδιού Windows 7 Pro 32-bit, που όμως δεν χρησιμοποιήθηκε τελικά. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλον υπολογιστή, ακόμα και για εγκατάσταση Windows 10.
Ακόμα, άλλα 3.14 Ευρώ για αγορά κλειδιού MS Office 2007 Ultimate, που κι αυτό έμεινε τελικά αχρησιμοποίητο και μπορώ να το βάλω σε άλλον υπολογιστή.

Έδωσα επίσης και άλλα 21 ευρώ περίπου για αγορά καινούργιας μπαταρίας, αλλά λόγω ασυμβατότητας, την επέστρεψα και τα χρήματα επιστράφηκαν. Επομένως το έξοδο είναι ως μη γενόμενο. Θα μείνω με την παλιά (όσο αντέχει) και με την εξωτερική τροφοδοσία του. Έτσι κι αλλιώς, δεν το χρησιμοποιώ σε αεροπλάνα, τρένα και λεωφορεία και αν χρειαστεί να το βγάλω έξω από το σπίτι (εξοχικό), θα είναι σε μέρος με παροχή ρεύματος.

Εν τέλει, εγκατέλειψα την προσπάθεια εγκατάστασης Windows. Στη θέση τους εγκατέστησα ένα Linux XUBUNTU 17.04 32-bit και ησύχασα. Μένει μόνο να εξοικειωθώ με αυτό το λειτουργικό, πράγμα που θα πάρει σίγουρα κάποιο χρόνο.

Τώρα, το laptop τρέχει με ικανοποιητική ταχύτητα. Αν θα κρατηθεί αυτή στα ίδια επίπεδα και στο μέλλον ή όχι, θα το δείξει ο χρόνος.
Windows installer μυρίζει.
Πήγαινε Start --> Run και γράψε cmd. Mετά:
...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ανεξάρτητα αν χρειάστηκε να τις εφαρμόσω ή όχι, λόγω μετάβασης σε Linux (δες πιο πάνω).

Σε κάθε περίπτωση παραμένουν ως τέτοιες (συμβουλές, δηλαδή) και μπορεί να αποδειχτούν χρήσιμες σε κάποια άλλη περίπτωση.

Να είσαι καλά.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μιας και υπάρχει το νήμα, να συνεχίσω εδώ με άλλη μια ερώτηση (άσχετη με το προηγούμενο):

Έχω έναν σκληρό 250GB, 2.5", SATA 1, Samsung Spinpoint M5S HM250JI, προερχόμενο μάλλον από κάποια παλιά εξωτερική χρήση, όπου χρησίμευε ως χώρος αποθήκευσης κάποιων αρχείων (περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε επίσης σε ένα παλιό review εδώ).

Τον είχα παροπλισμένο, σε ευκαιρία να χρησιμοποιηθεί ενδεχομένως πάλι ως εξωτερικός δίσκος για αποθήκευση αρχείων, εκεί που θα παραστεί ανάγκη. Του έκανα σήμερα έναν γενικό έλεγχο και βρέθηκαν τα εξής:

Α. Με ένα τρέξιμο του chkdsk ως Administrator, είχα τα παρακάτω αποτελέσματα

Samsung_250G_chkdsk.jpg


Β. Με μια εξέταση στο HD Sentinel, πήρα τα παρακάτω

Στη Γενική Επισκόπηση

Samsung_250G_HDSentnl_1.jpg


Στον έλεγχο θερμοκρασίας
Samsung_250G_HDSentnl_2.jpg


Στο S.M.A.R.T.
Samsung_250G_HDSentnl_3.jpg


Στις Πληροφορίες Λειτουργίας του
(Οι εικόνες είναι περισσότερες από μία, λόγω της μακροσκελούς λίστας των πληροφοριών)​

Samsung_250G_HDSentnl_4.jpg


(Συνεχίζεται στο επόμενο)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
(Συνέχεια από το προηγούμενο)
Πληροφορίες Λειτουργίας του Δίσκου από το HD Sentinel

Samsung_250G_HDSentnl_5.jpg


Samsung_250G_HDSentnl_6.jpg


Samsung_250G_HDSentnl_7.jpg


Τα υπόλοιπα στοιχεία του Sentinel (Αρχείο Καταγραφής, Επιδόσεις Δίσκου και Προειδοποιήσεις) δεν δίνουν κάποιο καταγεγραμμένο στοιχείο.

Πως τον βλέπετε, θα μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω για να αποθηκεύω αρχεία καθημερινής χρήσης (κείμενα, φωτογραφίες κλπ.);
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Tρέξε το chkdskmtskpktsk με τα switches /f /b /r, δηλαδή chkdsk i: /f /b /r για να γίνει το re-evaluation των weak sectors.

Δεν θα είχα επιφυλάξεις να τον χρησιμοποιήσω για αποθήκευση μη κρίσιμων αρχείων.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Tρέξε το chkdskmtskpktsk με τα switches /f /b /r, δηλαδή chkdsk i: /f /b /r για να γίνει το re-evaluation των weak sectors.

Δεν θα είχα επιφυλάξεις να τον χρησιμοποιήσω για αποθήκευση μη κρίσιμων αρχείων.
Καλημέρα κι ευχαριστώ.

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και έτρεξα (σε άλλον υπολογιστή με Drive Letter D:) το chkdskmtskpktsk. Κράτησε σχεδόν δυο ώρες και πήρα τα εξής αποτελέσματα:

Α. Η εικόνα του Command Prompt που τρέχει το chkdsk d:, λίγο πριν την ολοκλήρωσή του

chkdsk_1.jpg


Β. Η εικόνα του Command Prompt στο chkdsk, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας

chkdsk_1.jpg


Γ. Η εικόνα του HD Sentinel αμέσως μετά τη διαδικασία και ένα restart του PC

hdsentinel_1.jpg


Πως φαίνεται;
Ευχαριστώ.
 

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πριν κάποια χρόνια (νομίζω Γενάρη του 2013), μου είχαν κάνει δώρο το Windows Surface RT (πλέον αναβαθμισμένο σε RT 8.1), μαζί με το keyboard/cover του.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, η κύρια χρήση του ήταν η λειτουργία του Skype για να επικοινωνώ με τους δικούς μου. Πρόσφατα, το Skype σταμάτησε να υποστηρίζει το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα. Το ίδιο συμβαίνει και με το Viber. Οπότε, η απορία μου είναι η εξής: Έμεινα με ένα tablet/laptop το οποίο δεν έχει τη δυνατότητα ζωντανής επικοινωνίας μέσω internet ή υπάρχει κάποιος τρόπος ή/και κάποιο λογισμικό που να είναι συμβατό με το RT και να λειτουργεί και σε android tablets;

(φοβάμαι ότι ισχύει το πρώτο μέρος του ερωτήματός του, αλλά είπα να δοκιμάσω κι εδώ, μπας κι δω "φως στην άκρη του τούνελ")
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Πριν κάποια χρόνια (νομίζω Γενάρη του 2013), μου είχαν κάνει δώρο το Windows Surface RT (πλέον αναβαθμισμένο σε RT 8.1), μαζί με το keyboard/cover του.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, η κύρια χρήση του ήταν η λειτουργία του Skype για να επικοινωνώ με τους δικούς μου. Πρόσφατα, το Skype σταμάτησε να υποστηρίζει το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα. Το ίδιο συμβαίνει και με το Viber. Οπότε, η απορία μου είναι η εξής: Έμεινα με ένα tablet/laptop το οποίο δεν έχει τη δυνατότητα ζωντανής επικοινωνίας μέσω internet ή υπάρχει κάποιος τρόπος ή/και κάποιο λογισμικό που να είναι συμβατό με το RT και να λειτουργεί και σε android tablets;

(φοβάμαι ότι ισχύει το πρώτο μέρος του ερωτήματός του, αλλά είπα να δοκιμάσω κι εδώ, μπας κι δω "φως στην άκρη του τούνελ")
Κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, λόγω αυτού:
https://www.windowscentral.com/skype-windows-phone-81-and-windows-rt-will-be-unusable-early-2017
Δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος παράκαμψης...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Από όσο κοίταξα, δεν είναι συμβατό με Windows RT.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ευχαριστώ Κώστα. Το είχα δει στο gmail, αλλά δεν έδωσα σημασία.

Θα το ψάξω και θα επανέλθω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ευχαριστώ Κώστα. Το είχα δει στο gmail, αλλά δεν έδωσα σημασία.

Θα το ψάξω και θα επανέλθω.
Έφαγα άκυρο πανηγυρικό! Ούτε το hangouts δουλεύει... Η μόνη λειτουργία του hangouts που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι το instant messaging, το οποίο, στην περίπτωσή μου δεν με εξυπηρετεί καθώς αυτό που επιθυμώ (και το έκανε το Skype και το Viber) ήταν video calls.

Οπότε, το πήρα απόφαση ότι θα πρέπει να στραφώ σε άλλη λύση, όπως η αγορά ενός android tablet για να κάνω αυτό που θέλω και θα κρατήσω το Surface για ταξίδια κτλ αντί του laptpp που έπαιρνα συνήθως. Είναι και πιο ελαφρύ!:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top