Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)


Μηνύματα
353
Reaction score
683
Είναι μια τυποποιημένη ισχύς (19V 4,74A), που επιτρέπει στο τροφοδοτικό να φορτίζει και συγχρόνως να δίνει ρεύμα κατά τη λειτουργία. Κυκλοφορούν συμβατοί φορτιστές σε αυτήν την ισχύ.

Τελικά αγόρασα ένα τέτοιο τροφοδοτικό και πράγματι το φορητό φορτίζει πια κανονικά.

Βέβαια τώρα σετάρω και το καινούριο 17άρι της Lenovo.
Μια χαρά τα windows10, αλλά κάθε φορά που αλλάζω μηχάνημα (περίπου ανά πενταετία) μαθαίνω καινούρια πράγματα (δε χαρντ γουέϊ).
Π.χ. τα partitions πια δεν είναι mbr αλλά gpt (...)
Δύο φορές έφτασε η εγκατάσταση στο create partition και εκεί δεν μου έβγαζε διαθέσιμο δίσκο.
Μέχρι και το usb εγκατάστασης που είχα φτιάξει με το rufus το ξαναέφτιαξα με την εφαρμογή της Microsoft.
Τελικά, με οδηγό από το youtube δούλεψα command prompt και μετέτρεψα τον δίσκο. Τώρα όλα ΟΚ.

Από την άλλη το μηχάνημα για να έχει Ryzen, 17άρα οθόνη full HD και IPS πάνελ στα 4 κατοστάρικα από κάπου αλλού θα κόβει φυσικά.
Για να προσθέσω ram, να αλλάξω σκληρό ή μπαταρία, πρέπει να το ανοίξω με ανοιχτήρι για κονσερβοκούτι...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Για να προσθέσω ram, να αλλάξω σκληρό ή μπαταρία, πρέπει να το ανοίξω με ανοιχτήρι για κονσερβοκούτι...
'Ετσι είναι τα λεπτά και ποιητικά λάπτοπ (που θα είναι στάνταρ από 'δω και πέρα). Έχει δύο σλοτ μνήμης, ή κολλημένη εργοστασιακή και ένα σλοτ;
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Άστα, έπαθε ζημιά ο σκληρός μιας φίλης και έφαγα μάμιση ώρα (και ένα σπασμένο κλιπ) για να τον βγάλω μέσα από το φορητό... Απαράδεκτο.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Διαβάζω συχνά την λέξη ΠΟΛΥΚΆΝΑΛΟ....
Όταν έχουμε 2 ηχεία και 2 sub θεωρείται πολυκάναλο;
Ή όταν σε ένα σύστημα 5,1 ή 7,1 κλπ και με κάποια επεξεργασία του πολυκαναλου ενισχυτή ακούμε μουσική θεωρείται πολυκαναλο.....
Τι το καθορίζει; Ο αριθμός των ηχείων ή το είδος του ενισχυτή; Ή και τα δύο μαζί;
Ευχαριστώ.....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Όταν έχουμε 2 ηχεία και 2 sub θεωρείται πολυκάναλο;
Όχι. Για να ονομαστεί ένα σύστημα πολυκάναλο θα πρέπει να έχει ένα κεντρικό ηχείο - αφιερωμένο στις φωνές.

Την ίδια απορία είχα κι εγώ και την εξέφρασα στο σχετικό thread. Βρες το, το ξεκίνησε ο γνωστός "ύποπτος", @costas EAR, είναι αναλυτικό και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Την ίδια απορία είχα κι εγώ και την εξέφρασα στο σχετικό thread. Βρες το, το ξεκίνησε ο γνωστός "ύποπτος", @costas EAR, είναι αναλυτικό και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Θα το βρω εύκολα; καμιά βοήθεια;
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Σε ενισχυτή με εισόδους HDMI τελευταίας κοπής και PS3 η παλιό DVD με εξόδους HDMI αν βάλω στο player cd μπορεί να βγάλει ήχο μέσα απο την HDMI;
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Ας το γράψω και εδώ λοιπόν, σύμφωνα με την προτροπή του φίλου wizzy

Έχω ένα Chromebook Pixel 2 (2015) της Google και εδώ και λίγο καιρό τα'παιξε εντελώς η μπαταρία. Δεν ανοίγει καθόλου και δεν φορτίζει.
Έχουμε κάποιο αξιόπιστο service , που να ασχοληθεί με την αλλαγή ( να βρει μπαταρία) και να μην το πάρω πίσω γεμάτο γρατζουνιές και χτυπήματα?
Ευχαριστώ!

υ.γ: Η google δεν ασχολείται δυστυχώς καθόλου με τα εκτός εγγύησης.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ας το γράψω και εδώ λοιπόν, σύμφωνα με την προτροπή του φίλου wizzy

Έχω ένα Chromebook Pixel 2 (2015) της Google και εδώ και λίγο καιρό τα'παιξε εντελώς η μπαταρία. Δεν ανοίγει καθόλου και δεν φορτίζει.
Έχουμε κάποιο αξιόπιστο service , που να ασχοληθεί με την αλλαγή ( να βρει μπαταρία) και να μην το πάρω πίσω γεμάτο γρατζουνιές και χτυπήματα?
Ευχαριστώ!

υ.γ: Η google δεν ασχολείται δυστυχώς καθόλου με τα εκτός εγγύησης.
Έψαξες σε κανένα eBay ή σε κανένα AliExpress?

(Με την προϋπόθεση, φυσικά ότι η μπαταρία στον μηχάνημα είναι αφαιρούμενη, πράγμα που δεν το ξέρω)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Σε laptop σχεδόν δεκαετίας με Windows 10, θέλω να αντικαταστήσω τον HDD με SSD. Ο SSD θα είναι μικρότερης χωρητικότητας από τον HDD (120GB vs 300GB) και δεν θέλω να κάνω clone τον HDD στον SSD.*

Υπάρχει τρόπος να διασφαλίσω ότι τα Windows 10 θα εγκατασταθούν κανονικά στον SSD, χωρίς να ζητούν ενεργοποίηση κτλ;

*Στην ανάγκη θα τον κάνω, δεν έχω πρόβλημα, απλώς προτιμώ την "καθαρή" εγκατάσταση λειτουργικού.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Όχι, αλλά θα γίνει κατά 99.999%. Hint: κλωνοποίησέ τον και κάνε reset του συστήματος στον εσεσντή, καταργώντας τα πάντα, κάτι που ισοδυναμεί με εκ νέου εγκατάσταση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Όχι, αλλά θα γίνει κατά 99.999%. Hint: κλωνοποίησέ τον και κάνε reset του συστήματος στον εσεσντή, καταργώντας τα πάντα, κάτι που ισοδυναμεί με εκ νέου εγκατάσταση.
Thanks for the tip, mister! Θα ενημερώσω για εξελίξεις όταν προκύψουν.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Μιας και αναφερθηκε η κλωνοποίηση, μπορώ να κάνω κλώνο έναν νέο σκληρό, μεγαλύτερης χωρητικότητας για τον nas;
Όπως είναι γνωστό για να δεις τα αρχεία στον nas, πρέπει να τα δεις μέσα από το nas (τουλάχιστον σε αυτόν που έχω-Qnap).
Ο σκληρός τώρα έχει μέσα φωτό, μουσική και ταινίες.
Βάζοντας και τους 2 στο pc, με κάποιο πρόγραμμα clone (ποιο προτείνετε;), θα μπορέσει να δει τα κωδικοποιημένα αρχεία στον σκληρό του nas και να τα μεταφέρει στον καινούργιο;
Μετά όταν τοποθετήσω τον καινούργιο στον nas, θα μου ζητηθεί να τον κάνω format ή θα παίζει μια χαρά τα αρχεία;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Προφανώς ο Qnap τρέχει linux, και επομένως σε τέτοιο περιβάλλον ενδείκνυται να γίνει η κλωνοποίηση, με τον clonezilla ή κάτι ανάλογο. Ο δίσκος του πιθανότατα είναι φορμαρισμένος σε ext4, σύστημα που μπορούν να δουν τα Windows με την προσθήκη driver (παράδειγμα), οπότε πιθανότατα γίνεται η δουλειά κι εκεί.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top