Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με linux, η μοναδική λυση είναι να εγκαταστήσω το Linux reader και μετά με κάποιο αλλο clone πρόγραμμα, να γίνει η κλωνοποιηση εφόσον πλέον θα μπορέσουν τα windows να διαβάσουν τον δίσκο;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Το sector by sector back up θα βοηθήσει έτσι ώστε να έχω σίγουρα αποτελέσματα ή απλά θα φτιάξει ένα ίδιο σε περιεχόμενο και μέγεθος δίσκο, οπότε τα παραπάνω GB πάνε στράφι;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Δεν το γνωρίζω. Υποθέτω πως θα δουλέψει το cloning με το True Image.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Έτσι κομπογιαννητικα που λέμε....
Ένα dac teac ud 301 κατά πόσο μπορεί να βελτιώσει το ήχο στο YouTube;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω νεο θεμα...
εχω ενα synology 2 θεσεων τον οποιο ειχα με εναν WD red 4TB και ο οποιος μου εδειξε πριν μηνες πως εγινε crashed κ μαλιστα λεει πως δυο section του εχουν θεμα
παρολαυτα βλεπω τα αρχεια που ειχα και τα ανοιγω κανονικα

Αγορασα λοιπον εναν παλι wd red διπλασιας χρητικοτητας 8ΤΒ και τον εβαλα στην θεση 2 του synology
δημιουργησα volume 2 ktl

τι θα πρεπει να κανω?
να δημιουργησω ιδιους φακελους κ shared folders στον δευτερο δισκο κ να μεταφερω τα αρχεια σιγα σιγα κ να καταργησω τον δσικο 1 4ΤΒ?
το λεω γιατι δεν γινεται μεσω synology να κανω migrate τον εναν δισκο στον αλλον να πετουσα τον 4 ΤΒ κ να τελειωνα

επισης τα applications κ δεν ξερω αν κ το λειτουργικο συστημα του synology ειναι στον δισκο 1
αυτο δημιουργει θεμα μαλλον...??
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
επισης τα applications κ δεν ξερω αν κ το λειτουργικο συστημα του synology ειναι στον δισκο 1
Προφανώς όχι. Αφαιρώντας αμφοτέρους τους δίσκους, το web interface της συσκευής δουλεύει, έτσι δεν είναι;

Copy στον καινούργιο δίσκο.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Προφανώς όχι. Αφαιρώντας αμφοτέρους τους δίσκους, το web interface της συσκευής δουλεύει, έτσι δεν είναι;

Copy στον καινούργιο δίσκο.
ναι ετσι νομιζω
οποτε βαζεις εναν νεο δισκο κανει εγκατσταση το λειτουργικο
απλα επειδη εχω φτιαξει τοσα χρονια τοσες ρυθμισεις κοιταζω εναν τροπο να κανω migrate για πιο ευκολα
περιμενω τωρα απο το support της synology οδηγιες κ εαν γινεται
θα ενημερωσω για οποιον αλλον χρειαστει
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το να ακούς από you tube με dac η χωρίς dac
Άλλο σε ρωτάει. Το "χωρίς dac" τι σημαίνει; Την κάρτα ήχου του pc; Και αν ναι, ειναι κάποια επώνυμη; Ή on board;

Ως προς το ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο dac. Έτσι γενικά μιλώντας πάντως, ένα αξιοπρεπές dac (δεν εννοώ κάτι εξεζητημένο) προσδίδει αισθητή βελτίωση σε σχέση με μια onboard κάρτα ήχου, ειδικά όταν μιλάμε για ακρόαση με ακουστικά.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Άλλο σε ρωτάει. Το "χωρίς dac" τι σημαίνει; Την κάρτα ήχου του pc; Και αν ναι, ειναι κάποια επώνυμη; Ή on board;

Ως προς το ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο dac. Έτσι γενικά μιλώντας πάντως, ένα αξιοπρεπές dac (δεν εννοώ κάτι εξεζητημένο) προσδίδει αισθητή βελτίωση σε σχέση με μια onboard κάρτα ήχου, ειδικά όταν μιλάμε για ακρόαση με ακουστικά.
Με εξωτερική κάρτα ήχου...μια τής creative περίπου στο πενηνταρικο....
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
ναι ετσι νομιζω
οποτε βαζεις εναν νεο δισκο κανει εγκατσταση το λειτουργικο
απλα επειδη εχω φτιαξει τοσα χρονια τοσες ρυθμισεις κοιταζω εναν τροπο να κανω migrate για πιο ευκολα
περιμενω τωρα απο το support της synology οδηγιες κ εαν γινεται
θα ενημερωσω για οποιον αλλον χρειαστει
Σε κάποιον που θέλει να κάνει το ίδιο, προτείνουν να τα στήσει από την αρχή:

Πάντως το system partition γράφεται και στον νέο δίσκο όταν τον προσθέσεις, πολλές ρυθμίσεις θα παραμείνουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Σε laptop σχεδόν δεκαετίας με Windows 10, θέλω να αντικαταστήσω τον HDD με SSD. Ο SSD θα είναι μικρότερης χωρητικότητας από τον HDD (120GB vs 300GB) και δεν θέλω να κάνω clone τον HDD στον SSD.*

Υπάρχει τρόπος να διασφαλίσω ότι τα Windows 10 θα εγκατασταθούν κανονικά στον SSD, χωρίς να ζητούν ενεργοποίηση κτλ;

*Στην ανάγκη θα τον κάνω, δεν έχω πρόβλημα, απλώς προτιμώ την "καθαρή" εγκατάσταση λειτουργικού.
Όχι, αλλά θα γίνει κατά 99.999%. Hint: κλωνοποίησέ τον και κάνε reset του συστήματος στον εσεσντή, καταργώντας τα πάντα, κάτι που ισοδυναμεί με εκ νέου εγκατάσταση.
Λένε ότι εάν ακολουθείς την ίδια διαδικασία με τις ίδιες παραμέτρους και περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα, είναι ο ορισμός της παράνοιας... Εξηγήστε μου αυτό:

Ακολουθώντας την προτροπή του Κώστα, εκκίνησα τη διαδικασία κλωνοποίησης του HDD στον SSD. Πολύ βοηθητικό το Acronis, ορίζω source και destination disk, ορίζει τα μεγέθη των partitions στον SSD κατά αναλογία του μεγέθους τους στον HDD (εφόσον ο SSD είναι μικρότερος από τον HDD) και ξεκινάει η διαδικασία. Τα επτά (7) βήματα ολοκληρώθηκαν εντός δεκαλέπτου με το μύνημα "Could not clone. See log for details" ή κάτι παρόμοιο. Έψαξα να βρω το log file, δεν το βρήκα. Δεν γαμιέται, λέω, ας προσπαθήσω ξανά αργότερα.

Επαναλαμβάνω πριν από λίγο την ίδια ακριβώς διαδικασία και το cloning ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Παρανόησα ή έχω δίκιο που λέω ότι οι Η/Υ είναι μηχανές του διαβόλου;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
...κι η ταλαιπωρία συνεχίζεται...

Δεν ξέρω τι πήγε λάθος κατά το reset, αλλά διακόπηκε, οπότε αναγκάστηκα να κάνω clean install (Win 10 Pro, 64bit) και τώρα μου ζητάει activation key. Στην πρότερη κατάσταση, είχε αναβαθμιστεί από Win 7 Home Premium, 64bit σε Win 10, χωρίς πρόβλημα.

Τώρα; Τι κάνω;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
...κι η ταλαιπωρία συνεχίζεται...

Δεν ξέρω τι πήγε λάθος κατά το reset, αλλά διακόπηκε, οπότε αναγκάστηκα να κάνω clean install (Win 10 Pro, 64bit) και τώρα μου ζητάει activation key. Στην πρότερη κατάσταση, είχε αναβαθμιστεί από Win 7 Home Premium, 64bit σε Win 10, χωρίς πρόβλημα.

Τώρα; Τι κάνω;
Εννοείς ότι στο ζητάει κατά την εγκατάσταση, ή μετά την ολοκλήρωσή της;
Στην 1η περίπτωση μπορείς να το προσπεράσεις (I don't have an activation key / Skip)
Στην δεύτερη περίπτωση, διάλεξε "Do this later".

Δώσε του καμιά μέρα συνδεδεμένο στο δίκτυο, είναι πιθανό να κάνει μόνο του την ενεργοποίηση χωρίς πρόβλημα.
Μπορείς να το "πιέσεις", τρέχοντας από γραμμή εντολών διαχειριστή:
slmgr.vbs -ato
ή από τις πληροφορίες συστήματος "Activate now".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Εννοείς ότι στο ζητάει κατά την εγκατάσταση, ή μετά την ολοκλήρωσή της;
Στην 1η περίπτωση μπορείς να το προσπεράσεις (I don't have an activation key / Skip)
Στην δεύτερη περίπτωση, διάλεξε "Do this later".

Δώσε του καμιά μέρα συνδεδεμένο στο δίκτυο, είναι πιθανό να κάνει μόνο του την ενεργοποίηση χωρίς πρόβλημα.
Μπορείς να το "πιέσεις", τρέχοντας από γραμμή εντολών διαχειριστή:
slmgr.vbs -ato
ή από τις πληροφορίες συστήματος "Activate now".
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.

Στη διάρκεια της εγκατάστασης, μου ζήτησε activation key, αλλά έκανα skip. Μετά δεν μου ζήτησε με κάποιο τρόπο, απλώς κάθε φορά που μπαίνω στα settings, εμφανίζεται αυτό το "Windows non activated".

Έκανα αυτό έγραψες και πήρα ως αποτέλεσμα αυτό:
1598523193783.png


Το έψαξα λίγο παραπάνω και πήρα αυτό:

1598523258254.png


Παίχτηκε μαλακία με τις εκδόσεις των Windows - αυτή που είχε εγκατασταθεί αυτόματα διαφέρει από αυτήν που εγκατέστησα χτες.

Edit: Επιλέγοντας το "I recently changed hardware on this device" δεν εμφανίζεται το laptop όπου άλλαξα δίσκο. Τζίφος κι από εδώ.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Το πιο πάνω πρόβλημα, λύθηκε - αγόρασα κλειδί, no big deal.

Για πείτε τώρα, έχω τη σειρά του Command & Conquer σε DVDs. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να τα μετατρέψω τα αρχεία των DVD έτσι ώστε να μπορώ να παίζω τα παιχνίδια σε υπολογιστή που δεν έχει DVD drive (π.χ. NUC);
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το πιο πάνω πρόβλημα, λύθηκε - αγόρασα κλειδί, no big deal.

Για πείτε τώρα, έχω τη σειρά του Command & Conquer σε DVDs. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να τα μετατρέψω τα αρχεία των DVD έτσι ώστε να μπορώ να παίζω τα παιχνίδια σε υπολογιστή που δεν έχει DVD drive (π.χ. NUC);
Κάθε πρόγραμμα που γράφει οπτικά δισκάκια μπορεί να φτιάξει ISO. Εάν έχεις και κάποιο linux μηχανάκι, είναι πολύ γρήγορο, δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει αν τα Windows χωρίς κάποιο εργαλείο το κάνουν.
Ένα ελαφρύ και βολικό εργαλείο για Windows, που δεν χρειάζεται ούτε εγκατάσταση είναι αυτό:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top