Μικροφωνο 20-20KHZ ?

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μιχάλη το κοντέρ έχει δείξει ΠΟΛΥ πιο πάνω από τα 120dB. Το θεωρώ λογικό να πηγαίνει μέχρι εκεί, μιας και αυτά τα μαντζούνια είναι φιαγμένα για να σετάρεις συστήματα σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου το εξωφρενικό γκάζι είναι δεδομένο.

...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Βεβαια η κανονικη λυση για την δημιουργια καμπυλης αποκρισης ειναι η γεννητρια σου να διαθετει σαρωση συχνοτητων με μεταβλητο ρυθμο σαρωσης και ικανο ευρος συχνοτικης καλυψης.

Σε καθε περιπτωση θα δεις οτι ελεγχομενο πλατος εξοδου απο το μικροφωνο θα σου χρειαστει στα σιγουρα. Αρα ο προενισχυτης μικροφωνου (ενας τελεστικος με μεταβλητο gain) θα ειναι απαραιτητος. Θα τα δεις αυτα στην πορεια και θα με καταλαβεις. Τα ετοιμα μηχανακια σαν κι αυτο που χρησιμοποιει ο Τσαρουχας τα εχουν συνηθως αυτα ενσωματωμενα.

Τελος παντων εαν ζητας τα απολυτως βασικα, το μονο που δεν αποφευγεις ειναι μια τροφοδοσια για το φετ της Electret καψας. (Phantom supply)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη το κοντέρ έχει δείξει ΠΟΛΥ πιο πάνω από τα 120dB. Το θεωρώ λογικό να πηγαίνει μέχρι εκεί, μιας και αυτά τα μαντζούνια είναι φιαγμένα για να σετάρεις συστήματα σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου το εξωφρενικό γκάζι είναι δεδομένο.

...
Nικο δεν ειπα το αντιθετο.
Τα 120 dB ειπα οτι ειναι η ελαχιστη απαιτηση ΓΡΑΜΜΙΚΗΣ λειτουργιας ενος τετοιου συστηματος.
Τωρα επιτρεψε μου να σου πω οτι χωρις καλιμπρεισιον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτε, ποσο μαλλον οταν η πραγματικη σταθμη υπερβαινει εκεινη που η ιδια η καψα ειναι σε θεση να αποκριθει γραμμικα.
Και τα μικροφωνα αυτης της κατασκευης και κατηγοριας τιμης πανε λιγο παραπανω απο 120 dB (αντε 122 -123).
Τα παραπανω ειναι αποτελεσμα κυκλωματος AGC που μπαινει μεσα οταν επιλεγεις υψηλες σταθμες απο το μηχανημα σου. Και αυτο για να μην ξεμενεις απο ενδειξη.

Εμπρος γενναιοι μου να μπουκωσουμε τα AGCια !!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κάπου έχω δει ότι το μικροφωνάκι είναι καλιμπραρισμένο με τα μετρητικά της Behringer. Εσύ ξέρεις καλύτερα φυσικά.
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
τσιμπαη 1-2 db στις υψηλες.
οριστε η αποκριση του.
Ποιου ?
Του δικου μου συγκεκριμενου κομματιου ?
Του δικου σου ?
Του Νικου ?
Αυτο που δειχνουν ειναι μια γενικη εικονα του μοντελου.

Δεν κακολογω το Μπερι. Ολα σε αυτα τα λεφτα ειναι τα ιδια σχεδον. Και κανουν μια χαρα την δουλεια τους, που ειναι να νομιζει ο proud owner οτι κανει μετρησεις.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ποιου ?
Του δικου μου συγκεκριμενου κομματιου ?
Του δικου σου ?
Του Νικου ?
Αυτο που δειχνουν ειναι μια γενικη εικονα του μοντελου.

Δεν κακολογω το Μπερι. Ολα σε αυτα τα λεφτα ειναι τα ιδια σχεδον. Και κανουν μια χαρα την δουλεια τους, που ειναι να νομιζει ο proud owner οτι κανει μετρησεις.
ενταξη εχεις δικιο απο την μια αλλα απο την αλλη οι διαφορες δεν μπορη να ειναι μεγαλες.

αφου ξερεις απο μετρησης ξερεις και οτι με το χαμο που γινεται μεσα και στον καλυτερο χωρο οι διαφορες αυτες ειναι πταισματα.

μικροφωνα παντως με calibration file ειναι πανακριβα.

μια καλη ιδεα ειναι αν καποιος θελη να ενοικιαση ενα ακριβο μικροφωνο μετρησεων και να καλιμπραρη ενα μπερυ μια και τα περισσοτερα μετρητικα δινουν αυτη τη δυνατοτητα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Για οικιακη ερασιτεχνικη χρηση καλο ειναι.απο το τιποτα κατι ειναι κι αυτο.Μιχαλη μου εδωσες ιδεες με το sweeper.Χμμμμμ ευκολο μου φαινεται.Πριονι μεταβλητο (NE555),γεννητρια χ/σ(XR8038)και απο την αλλη μικροφωνο,προενισχυτης ,ανορθωση,log-lin και κατευθειαν στον παλμογραφο.Λες? Απο το samson1500 καλυτερο θαναι
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Για οικιακη ερασιτεχνικη χρηση καλο ειναι.απο το τιποτα κατι ειναι κι αυτο.Μιχαλη μου εδωσες ιδεες με το sweeper.Χμμμμμ ευκολο μου φαινεται.Πριονι μεταβλητο (NE555),γεννητρια χ/σ(XR8038)και απο την αλλη μικροφωνο,προενισχυτης ,ανορθωση,log-lin και κατευθειαν στον παλμογραφο.Λες? Απο το samson1500 καλυτερο θαναι

Στο Site της XR ειχα δει παλιοτερα ετοιμα κυκλωματα σαρωσης στις εφαρμογες (applications)

Και στο τελος ενα αναλογικο οργανακι, ''η εξοδος προς DMM, για να μην εξαρτασαι απο τον παλμογραφο.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
0
στον παλμογραφο θα βλεπω ταυτοχρονα ολη την καμπυλη αποκρισης και θα γινονται πιο ευκολα οι ρυθμισεις
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
στον παλμογραφο θα βλεπω ταυτοχρονα ολη την καμπυλη αποκρισης και θα γινονται πιο ευκολα οι ρυθμισεις
Φοβαμαι οτι δεν γινεται να σαρωνεις ολη την περιοχη 20Ηζ - 20ΚΗζ μαζι, αλλα σε 2-3 χωριστα τμηματα.
Και παλι κατι ειναι κι αυτο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top