Μικρούτσικος-Μέγαρο Μουσικής 20-01-2020. "Το πιο όμορφο απ' όλα δεν σ' το 'χω πει ακόμα.."

D

Deleted member 23222

Guest
Ποια ανάγκη σας κάνει να εκφράζεστε έτσι?
Υπάρχει κόσμος που του αρέσει να ακούει τα τραγούδια του μικρουτσικου....
Υπάρχει κόσμος που του αρέσει ο νταλαρας ,ο κοτσιρας ,ο Θηβαίος ,ο πασχαλιδης, ο Μητροπάνος , ο Παπακωσταντίνου ,κ.α........

Αν για κάποιο λόγο δεν συμφωνείτε με κάτι η κάτι σας χαλαει μπορείτε πάντα να πατε στο παρακάτω θέμα.......
Δεν είναι υποχρεωτικό να τα βγαλετε όλα από μέσα σας ..........ειδικά αν πρόκειται αυτό που θα βγάλετε να είναι άσχημο.....

Το θέμα εδώ είναι μια συναυλία ......όχι η μάχη αριστεράς -δεξιάς .
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ο Μικρούτσικος ήταν κομμουνιστής......και ήξερε τον λόγο.
Εμείς όλοι οι νεοέλληνες ας ψάξει ο κάθε ένας μας που θέλει να ανήκει ......αν ξεφύγουμε από τις εντολές των γονιών μας.
Ένας καλλιτέχνης κρίνεται και μπαίνει στο κάδρο για πολλούς λόγους.
Ζούμε σε εποχές που κρίνονται Θεοί και θρησκείες, γιατί να αποτελεί εξαίρεση ο κάθε Μικρούτσικος;
Δεν χαλάμε το θέμα κανενός, απεναντίας το πολύ το μοιρολόι, το βαριέται και ο παπάς...
 


P

PMC

Guest
ε σαν να ναι στα πολιτικα ειναι , ποια η διαφορα δηλαδη?
Με τα πολιτικά του avsite δεν θέλω να ασχολούμαι ......δεν θέλω να τσακώνομαι για πολιτικά ειδικά όταν το επίπεδο της κουβέντα είναι πολύ χαμηλό και συχνά οι χαρακτηρισμοί είναι πολύ έντονοι. Δεν μου αρέσει .
Αυτή υποτίθεται ότι είναι η παρουσίαση μιας μουσικής βραδιάς......
Οι καλλιτέχνες κρίνονται βάσει του είδους των φανατικών θαυμαστών τους. :sneaky:
Το αντίθετο ακριβως......;)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Ή από το είδος των φανατικών πολεμιων τους........
Κάθε καλλιτέχνης έχει το κοινό του. Όσο πιο ποπ είναι ο ήχος τόσο πιο ανομοιογενές είναι αυτό.

Όταν υπάρχει καλλιτεχνική "εξειδίκευση" το κοινό αποκτά συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Αυτό είπα.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ή από το είδος των φανατικών πολεμιων τους........
Το αντίθετο του θαυμαστή, δεν είναι απαραίτητα ο πολέμιος.
Δεν είχε να πει κάτι σε εμένα ο Μικρούτσικος.Λίγο η μουσική του με τα δυο τρία ακόρντα, που στα αυτιά μου ηχούσε απλοϊκή,να κάτι αυτό το στήσιμο το περισπούδαστο με το μόνιμο τσιμπούκι στις φωτογραφίες, κατάλοιπο του ...ναυτικού Καββαδία, δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Δεν παραγνωρίζω ότι σε κάποιους άρεσε.
Δεν είναι μόνο η μπόλικη αριστεροσύνη που έλκει ή απωθεί.
Όλο το κόνσεπτ είναι.
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Η προσφορά του Μικρούτσικου στον ελληνικό πολιτισμό είναι αντίστοιχη του Ρίτσου και του Σεφέρη.
Τα παραλές....
Το αντίθετο του θαυμαστή, δεν είναι απαραίτητα ο πολέμιος.
Δεν είχε να πει κάτι σε εμένα ο Μικρούτσικος.Λίγο η μουσική του με τα δυο τρία ακόρντα, που στα αυτιά μου ηχούσε απλοϊκή,να κάτι αυτό το στήσιμο το περισπούδαστο με το μόνιμο τσιμπούκι στις φωτογραφίες, κατάλοιπο του ...ναυτικού Καββαδία, δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Δεν παραγνωρίζω ότι σε κάποιους άρεσε.
Δεν είναι μόνο η μπόλικη αριστεροσύνη που έλκει ή απωθεί.
Όλο το κόνσεπτ είναι.
Σίγουρα δεν ήταν του καλλιτεχνικού επιπέδου του Χατζηδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκου, Μαρκόπουλου κ.α. Ιδίως στον τομέα της ενορχήστρωσης. Αλλά έγραψε αρκετές καλές μελωδίες.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Τα παραλές....
Και λίγα λέω...
Bέβαια ο τομέας του, η μουσική δηλαδή, είναι πολυ πιο προσβάσιμος από την ποίηση
και απευθύνεται προφανώς σε πολύ μεγαλύτερο -ποσοτικά- κοινό.

Σίγουρα δεν ήταν του καλλιτεχνικού επιπέδου του Χατζηδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκου, Μαρκόπουλου κ.α.
Με Χατζηδάκι κονταροχτυπιέται
και για τον Νο 1 δίσκο ever
Τζιοκοντα - Σταυρός του Νότου τα απόλυτα best sellers


οι υπόλοιποι ολοι ΜΑΖΙ δεν τον φτάνουν !
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
........


Με Χατζηδάκι κονταροχτυπιέται
και για τον Νο 1 δίσκο ever
Τζιοκοντα - Σταυρός του Νότου τα απόλυτα best sellers


οι υπόλοιποι ολοι ΜΑΖΙ δεν τον φτάνουν !
Εκτιμούμε μεν, δεν υπερεκτιμουμε δε...
Μη συγκρινεις μη συγκρίσιμα μεγεθη!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Σταυρός του Νότου

- όταν σκέφτομαι ''Ελλάδα'' , αυτό ακριβώς μου έρχεται στον νού . . . ευτυχώς

. . . αν και δεν είναι ακριβώς εγχώρια μουσική , αλλά αρκετά πολυπολιτισμική ( καλύτερα )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
- όταν σκέφτομαι ''Ελλάδα'' , αυτό ακριβώς μου έρχεται στον νού . . . ευτυχώς
:o:o:o


Sorry, αλλά δεν μπορώ να ακούσω ούτε ένα δευτερόλεπτο. ;)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
- γούστα . . . πολυποίκιλα ευτυχώς για να ανταλλάσσουμε απόψεις :)
Σίγουρα!
Και καμιά φορά κάνουμε πλάκα για να τσιγκλάμε τον άλλο. :)

Για μένα πάντα, το συγκεκριμένο είδος ανήκει στα εκνευριστικά ακούσματα. Κάτι που δεν μου αρέσει μπορώ να το αγνοήσω. Αυτό όμως θα με κάνει να φύγω από έναν χώρο. Χειρότερα κι από ρεμπέτικα ή παραδοσιακά (που πάλι θα φύγω).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Αυτό όμως θα με κάνει να φύγω από έναν χώρο. Χειρότερα κι από ρεμπέτικα ή παραδοσιακά (που πάλι θα φύγω).
και στους γάμους εκεί κάτω πως πας ρε φιλαράκι?
ενημερώνεσαι από φλάιερ αν έχουν τον τιέστο? μπίτια μόνο και έτσι ναούμ.....και μπουκάρεις με το βραχιολάκι και το ρεντμπουλ στη μασχάλη ? :cry: :lol:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
και στους γάμους εκεί κάτω πως πας ρε φιλαράκι?
ενημερώνεσαι από φλάιερ αν έχουν τον τιέστο? μπίτια μόνο και έτσι ναούμ.....και μπουκάρεις με το βραχιολάκι ? :cry: :lol:
Στους γάμους (σε ελάχιστους έχω πάει) φεύγω πριν τα τραγούδια. :help:
 



Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
μου ρθε λιγο αποτομα
συγκριναμε μικρουτσικο με χατζηδακι;
Naι!:whistling:

Όπως είπε ο δεύτερος για να είσαι καλλιτεχνης πρέπει να είσαι ή ομοφιλόφυλος ή κομμουνιστής. Απ΄όσο τον ήξερα ο Θάνος δεν ήταν ομοφιλόφυλος...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αυτα ειναι τα ασχημα της τεχνης που περνα στο προσκηνιο.. γινεται ανοιχτη σε ευρεία κριτικη..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top