Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Μηνύματα
7.201
Reaction score
1.182
Ας δουμε το υψιστο παραδειγμα της αγαπης στον κοσμο μας, το μεγαλυτερο, το Χριστο.
Πως εζησε, πως κινηθηκε, πως διδαξε.

Ξαναλεω παλι, χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν κ με τιποτα, δεν ειπε ποτε να παμε να κλειστουμε κ μονο να προσευχομαστε η να μαστε μονοι μας.Το αντιθετο μαλιστα.
Λάθος μεγάλο. Ξεπερνώντας τα 20+ χρόνια της ζωής του Χριστού τα οποία δεν αναφέρονται σε κανένα ευαγγέλιο (από τα 12 στο Ναό του Σολομώντα μέχρι τα 33) και συνεπώς δεν έχουμε καμία γνώση περί του τι έκανε αυτά τα χρόνια, ο Χριστός αναφέρεται σαφώς ότι ασκήτεψε 40 ημέρες μόνος του στην έρημο. Η ζωή των μοναχών έχει πάρα πολλά κοινά σημεία με τη ζωή του ενήλικου Χριστού, όπως αυτή περιγράφεται στα Ευαγγέλια.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;


"και όλες τις γυναίκες θα τις εκάνω πέρα
και θα 'μαι ο καλόγερος θα τρώω μόνο ρίζες και θα χω για το στέρεο 45 πρίζες"

:107::107::107:

Πάντως μερικούς τους παραδέχομαι για την εσωτερική τους ηρεμία !
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Μηπως εχετε καποια link που μπορουν να βοηθησουν;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Η ζωή των μοναχών έχει πάρα πολλά κοινά σημεία με τη ζωή του ενήλικου Χριστού, όπως αυτή περιγράφεται στα Ευαγγέλια.
Έτσι ακριβώς.
Οι μοναχοί δεν είναι οι αμίλητοι απομονωμένοι άνθρωποι που νομίζουν μερικοί. Και μιλιούνται μια χαρά και κυκλοφορούν έξω κάνοντας διάφορες δουλειές είτε για τα μοναστήρια τους είτε για τους ίδιους. Δεν είναι μισθωτοί από το δημόσιο, κάθε μέρα φροντίζουν να έχουν να φάνε. Απλά δεν πάνε το μεσημέρι στα beach bars και το βράδυ στα χοροπηδάδικα. Και εννοείται ότι σε αντίθεση με τους παπάδες δεν έχουν συζύγους (δεν ξέρω πόσο κακό είναι αυτό :116:).

...
 

Μηνύματα
20.122
Reaction score
14.485
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

και συνεπώς δεν έχουμε καμία γνώση περί του τι έκανε αυτά τα χρόνια
Φυσικα και γνωριζουν οι μελετητες των Γραφων.
 


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Είναι μυστικό;
Κατά μια έννοια...
Εννοώ ότι τελικά για να έχει κανείς γνώση (και όχι πληροφορία) πρέπει να γίνει μύστης*.
Δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή μια έτοιμη απάντηση χωρίς να έχει προηγηθεί *η διαδικασία πρόσληψης της γνώσης.
Είναι σαν τις σπουδές, αν δεν περάσεις από τη διαδικασία μάθησης δεν γίνεται να κατανοήσεις όποια απάντηση και αν σου δοθεί σε τυχόν ερώτησή σου.
Παράδειγμα αν εγώ πω, ότι υπάρχουν άπειρα μεγαλύτερα από άλλα άπειρα, ο αμαθής με την απλουστευμένη αντίληψη που διαθέτει για το τι είναι άπειρο (κάτι που πιο μεγάλο δε γίνεται) θα νομίσει ότι φιλοσοφώ ή ότι λέω βλακείες.
Ένας μαθηματικός όμως όχι μόνο θα συμφωνήσει μαζί μου αλλά μπορεί και να το αποδείξει.
Ή θα πρέπει λοιπόν να κάνω μαθήματα μαθηματικών στον άλλο για κάτι μήνες (το λιγότερο) και μετά να του απαντήσω ή θα πρέπει να σιωπήσω γιατί μια σύντομη απάντησή μου θα είχε σαν αποτέλεσμα την παγίωση της άγνοιάς του (αφού η αλήθεια θα του φαινόταν παράδοξη και χαζή)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

... κι έχουμε και σελίδα στο Facebook άμα λάχει...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Καθαρα προσωπική απόφαση, αν και προσωπικά την κατακρίνω έντονα με την παρακάτω λογική:
Αν όλοι οι άνδρες και όλες οι γυναίκες (αρκούσε και το ένα φύλο...) κατέφευγαν ξαφνικά σε μοναστήρια, σε μιά γενιά θα είχαμε ...τελειώσει σαν έθνος και λαός και αυτό βέβαια δεν ειναι κάτι που θα μπορούσε να το θέλει ο Θεός! (ερχεται και σε αντίφαση με το "αυξάνεστε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την Γην)
Εννοείται βέβαια πως ακριβώς λόγω των παραπάνω απόψεών μου δεν έχω παει ποτε στο Αγιο Ορος και ούτε πρόκειται να πάω, παρα τις προσπάθειες που καταβαλλουν ο κουνιάδος μου και ενας θειος της γυναίκας μου που πηγαίνουν εκει 2 φορες τον χρόνο.
Σε καθε περιπτωση πάντως ειμαι ευτυχής που κανένα απο τα παιδιά μου δεν έδειξε την παραμικρή τάση για να ακολουθήσει μοναστική πορεία (...τωρα μου μένει να τα καταφέρω να μείνουν στην Ελλάδα και ....σε ιδεώδη περίπτωση σε ακτίνα που να φτάνεται εύκολα!)
 

Μηνύματα
20.122
Reaction score
14.485
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Αν όλοι οι άνδρες και όλες οι γυναίκες (αρκούσε και το ένα φύλο...) κατέφευγαν ξαφνικά σε μοναστήρια, σε μιά γενιά θα είχαμε ...τελειώσει σαν έθνος και λαός και αυτό βέβαια δεν ειναι κάτι που θα μπορούσε να το θέλει ο Θεός! (ερχεται και σε αντίφαση με το "αυξάνεστε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την Γην)

Σε καθε περιπτωση πάντως ειμαι ευτυχής που κανένα απο τα παιδιά μου δεν έδειξε την παραμικρή τάση για να ακολουθήσει μοναστική πορεία (...τωρα μου μένει να τα καταφέρω να μείνουν στην Ελλάδα και ....σε ιδεώδη περίπτωση σε ακτίνα που να φτάνεται εύκολα!)
:446:
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Καθαρα προσωπική απόφαση, αν και προσωπικά την κατακρίνω έντονα με την παρακάτω λογική:
Αν όλοι οι άνδρες και όλες οι γυναίκες (αρκούσε και το ένα φύλο...) κατέφευγαν ξαφνικά σε μοναστήρια, σε μιά γενιά θα είχαμε ...τελειώσει σαν έθνος και λαός και αυτό βέβαια δεν ειναι κάτι που θα μπορούσε να το θέλει ο Θεός! (ερχεται και σε αντίφαση με το "αυξάνεστε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την Γην)
Υπάρχει όμως και το "καθείς εφ' ώ ετάχθη"...

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το (καθ' όλα σεβαστό) σκεπτικό "άν όλοι έκαναν το Α, Β πράγμα τι θα γινόταν". Μα είναι προφανές ότι δεν το κάνουν όλοι, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για κάτι τόσο "ακραίο" ως επιλογή.

Ακόμα και γιατροί αν γίνονταν όλοι (ίσως το πιο ζωτικά χρήσιμο επάγγελμα, που επομένως δεν υπάρχει κάτι το αρνητικό για το σύνολο στο να το ακολουθήσει κανείς), ποιος θα φρόντιζε να έχουν ρεύμα για τα χειρουργεία αν δεν υπήρχαν οι ηλεκτρολόγοι, ασθενοφόρα για διακομιδή αν δεν υπήρχαν οι μηχανικοί οχημάτων, λεφτά για να συντηρηθούν και να συνεχίσουν να ασκούν το επάγγελμα αν δεν υπήρχαν οι οικονομικές υπηρεσίες; Αν γίνονταν όμως όλοι ηλεκτρολόγοι θα τα τίναζαν στην παραμικρή αρρώστια, γιατί για το χειρουργείο προφανώς και δεν αρκεί μόνο να υπάρχει ρεύμα... Επομένως το να γίνουν "όλοι" κάτι (έστω η πλειονότητα) είναι εξ ορισμού καταστρεπτικό - εκτός από αδύνατον - όποια προσωπική ή επαγγελματική πορεία και αν αφορά...
 

Μηνύματα
7.201
Reaction score
1.182
Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Εννοείται βέβαια πως ακριβώς λόγω των παραπάνω απόψεών μου δεν έχω παει ποτε στο Αγιο Ορος και ούτε πρόκειται να πάω, παρα τις προσπάθειες που καταβαλλουν ο κουνιάδος μου και ενας θειος της γυναίκας μου που πηγαίνουν εκει 2 φορες τον χρόνο.
Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Όλοι θα έπρεπε να πάνε τουλάχιστον από μια φορά στο Άγιον Όρος. Δε μπορώ να σου πω κάτι για τους πνευματικούς λόγους, είναι άλλωστε καθαρά προσωπικό. Αλλά ακόμη και για ανθρώπους χωρίς πνευματικές ανησυχίες τέτοιου τύπου, απογυμνωμένο δηλαδή από τον κύριο λόγο ύπαρξής του, αξίζει να πας. Είναι μοναδική εμπειρία, ταξίδι στο χρόνο και την ιστορία, που όμοιό του στον κόσμο δύσκολα βρίσκεις. Και είναι σε απόσταση αναπνοής!
 

Μηνύματα
2.046
Reaction score
0
Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

όποιος επιθυμεί να έρθει πιο κοντά στο Θεό μπορεί να το κάνει μελετώντας τις γραφές και προσπαθώντας να μιμιθεί το παράδειγμα του Χριστού...του οποίου η ζωή περιγράφεται με μεγάλη λεπτομέρεια...ο ίδιος ο Χριστός είπε ΤΙ πρέπει να κάνουμε αν θέλουμε να είμαστε ακόλουθοι του.....
 

Μηνύματα
7.201
Reaction score
1.182
Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Όλοι θα έπρεπε να πάνε τουλάχιστον από μια φορά στο Άγιον Όρος. Δε μπορώ να σου πω κάτι για τους πνευματικούς λόγους, είναι άλλωστε καθαρά προσωπικό. Αλλά ακόμη και για ανθρώπους χωρίς πνευματικές ανησυχίες τέτοιου τύπου, απογυμνωμένο δηλαδή από τον κύριο λόγο ύπαρξής του, αξίζει να πας. Είναι μοναδική εμπειρία, ταξίδι στο χρόνο και την ιστορία, που όμοιό του στον κόσμο δύσκολα βρίσκεις. Και είναι σε απόσταση αναπνοής!
Εδώ να προσθέσω ότι έχω πάει μια φορά, 17 χρονών, με παρέα (και όχι μεγαλύτερους) και το αντιμετωπίσαμε ως περιηγητική - πεζοπορική εκδρομή. Και ήταν μια πραγματικά εκπληκτική εμπειρία! Μας βγήκε λίγο ο πάτος βέβαια με τις 12ωρες (ενίοτε και περισσότερο) καθημερινές πορείες, αλλά άξιζε! Έκτοτε όλο λέω θα πάω, και όλο το αμελώ...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Όλοι θα έπρεπε να πάνε τουλάχιστον από μια φορά στο Άγιον Όρος. Δε μπορώ να σου πω κάτι για τους πνευματικούς λόγους, είναι άλλωστε καθαρά προσωπικό. Αλλά ακόμη και για ανθρώπους χωρίς πνευματικές ανησυχίες τέτοιου τύπου, απογυμνωμένο δηλαδή από τον κύριο λόγο ύπαρξής του, αξίζει να πας. Είναι μοναδική εμπειρία, ταξίδι στο χρόνο και την ιστορία, που όμοιό του στον κόσμο δύσκολα βρίσκεις. Και είναι σε απόσταση αναπνοής!
Φίλε μου ναι μεν είμαι βαπτισμένος Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την θρησκεία, πέραν της εντελώς τυπικής, με λίγα λόγια....δεν πιστεύω. Ως εκ τούτου και επειδή γνωρίζω ότι στο Αγιο Όρος ζουν άτομα που πιστεύουν μαλλον ειλικρινά σε κάτι που εγω δεν πιστεύω, δεν το θεωρώ πρέπον να πάω εκει και να τους ενοχλήσω, όπως δεν με ενοχλούν και αυτοί. Το να παω και να προσποιούμαι ότι προσεύχομαι με κατάνυξη ενω δεν το νοιώθω είναι σκέτη κοροιδία και δεν μου αρέσει να κοροιδεύω, ειδάλλως για τουριστικούς και φολκλορικούς λόγους φυσικά και θα με ενδιέφερε να πάω, έχω δει και ντοκιμαντερ και φωτογραφίες και ειναι όντως μία...επιστροφή στον χρόνο σε φανταστικό τοπίο, αλλά νομίζω πως δεν ειναι για "τουρίστες", κι εγω αν πήγαινα θα ήμουν απλός τουρίστας, χώρια που θα με "έτρωγε" να κάνω και ενοχλητικές ορθολογικές ερωτήσεις στους καλόγερους και σίγουρα θα χαλούσε το γενικό κλίμα....
 

Μηνύματα
7.201
Reaction score
1.182
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Φίλε μου ναι μεν είμαι βαπτισμένος Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την θρησκεία, πέραν της εντελώς τυπικής, με λίγα λόγια....δεν πιστεύω. Ως εκ τούτου και επειδή γνωρίζω ότι στο Αγιο Όρος ζουν άτομα που πιστεύουν μαλλον ειλικρινά σε κάτι που εγω δεν πιστεύω, δεν το θεωρώ πρέπον να πάω εκει και να τους ενοχλήσω, όπως δεν με ενοχλούν και αυτοί. Το να παω και να προσποιούμαι ότι προσεύχομαι με κατάνυξη ενω δεν το νοιώθω είναι σκέτη κοροιδία και δεν μου αρέσει να κοροιδεύω, ειδάλλως για τουριστικούς και φολκλορικούς λόγους φυσικά και θα με ενδιέφερε να πάω, έχω δει και ντοκιμαντερ και φωτογραφίες και ειναι όντως μία...επιστροφή στον χρόνο σε φανταστικό τοπίο, αλλά νομίζω πως δεν ειναι για "τουρίστες", κι εγω αν πήγαινα θα ήμουν απλός τουρίστας, χώρια που θα με "έτρωγε" να κάνω και ενοχλητικές ορθολογικές ερωτήσεις στους καλόγερους και σίγουρα θα χαλούσε το γενικό κλίμα....
Δε χρειάζεται να το σκαλίζεις τόσο. Κανείς δε θα σε μαλώσει αν πεις ότι δεν έχεις τέτοιες ανησυχίες και ότι πήγες για να θαυμάσεις τη φύση και την ομορφιά των μοναστηριών. Και εννοείται ότι δε χρειάζεται να υποκρίνεσαι ότι είσαι πιστός, μια χαρά δεκτικοί είναι οι άνθρωποι εκεί σε όλους όσους έχουν καλή προαίρεση. Στη χειρότερη περίπτωση να μπεις σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με κάποιον γέροντα. Για αυτό σου λέω, ξανασκέψου το. Και εγώ όταν πήγα εκτός τόπου και χρόνου ήμουν. Και; Συμμετείχα σε μερικές συζητήσεις που με έκαναν να δω τα πράγματα με άλλο μάτι. Αυτά είναι εμπειρίες που είναι κρίμα να τις προσπερνάς, ειδικά όταν είναι δίπλα στην πόρτα σου.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Δε χρειάζεται να το σκαλίζεις τόσο. Κανείς δε θα σε μαλώσει αν πεις ότι δεν έχεις τέτοιες ανησυχίες και ότι πήγες για να θαυμάσεις τη φύση και την ομορφιά των μοναστηριών. Και εννοείται ότι δε χρειάζεται να υποκρίνεσαι ότι είσαι πιστός, μια χαρά δεκτικοί είναι οι άνθρωποι εκεί σε όλους όσους έχουν καλή προαίρεση. Στη χειρότερη περίπτωση να μπεις σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με κάποιον γέροντα. Για αυτό σου λέω, ξανασκέψου το. Και εγώ όταν πήγα εκτός τόπου και χρόνου ήμουν. Και; Συμμετείχα σε μερικές συζητήσεις που με έκαναν να δω τα πράγματα με άλλο μάτι. Αυτά είναι εμπειρίες που είναι κρίμα να τις προσπερνάς, ειδικά όταν είναι δίπλα στην πόρτα σου.
Δεν ειναι θέμα...σκαλίσματος! Άλλωστε όπως ειπα ο κουνιάδος μου παει 2 φορες τον χρόνο (έχει πολύ ειδικο λόγο να πιστεύει και το σέβομαι απόλυτα) και μου έχει περιγράψει τα πάντα αναλυτικότατα, στην ουσία είναι σαν να πήγα. Για λόγους ευγενείας και σεβασμού προς αυτούς που θα με φιλοξενούσαν δεν θα μπορούσα να μην πάω στην προσευχή ή την λειτουργία και αν τυχόν γινόταν και συζήτηση και πάλι δεν θα μπορούσα να τους πω στα ίσα την άποψή μου (θα ήταν σαν να τους....υβρίζω στο σπίτι τους), οπότε σίγουρα, παρα το φανταστικό τοπίο δεν θα περνούσα καλά ή θα έκανα άλλους να αισθάνονται άβολα, όπως θα αισθανόμουν κι εγω άβολα. Αστο καλύτερα....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μοναστικη ζωη, η γνωμη σας;

Οχι. Εκει ειναι. Διαβαζε...
Έχει σταματήσει προ πολλού το διάβασμα για τέτοια θέματα. Έχω τόσα άλλα πιο χρήσιμα (για μένα) πράγματα να διαβάσω που δεν περισσεύει χρόνος για θρησκευτικές "αναζητήσεις". :107:


Φίλε μου ναι μεν είμαι βαπτισμένος Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την θρησκεία, πέραν της εντελώς τυπικής, με λίγα λόγια....δεν πιστεύω. Ως εκ τούτου και επειδή γνωρίζω ότι στο Αγιο Όρος ζουν άτομα που πιστεύουν μαλλον ειλικρινά σε κάτι που εγω δεν πιστεύω, δεν το θεωρώ πρέπον να πάω εκει και να τους ενοχλήσω, όπως δεν με ενοχλούν και αυτοί. Το να παω και να προσποιούμαι ότι προσεύχομαι με κατάνυξη ενω δεν το νοιώθω είναι σκέτη κοροιδία και δεν μου αρέσει να κοροιδεύω, ειδάλλως για τουριστικούς και φολκλορικούς λόγους φυσικά και θα με ενδιέφερε να πάω, έχω δει και ντοκιμαντερ και φωτογραφίες και ειναι όντως μία...επιστροφή στον χρόνο σε φανταστικό τοπίο, αλλά νομίζω πως δεν ειναι για "τουρίστες", κι εγω αν πήγαινα θα ήμουν απλός τουρίστας, χώρια που θα με "έτρωγε" να κάνω και ενοχλητικές ορθολογικές ερωτήσεις στους καλόγερους και σίγουρα θα χαλούσε το γενικό κλίμα....
Μία από τα ίδια. Ως τουρίστας βέβαια έχω κάνει ένα πέρασμα. Πέρα από το όμορφο τοπίο δεν συγκινήθηκα με κάτι άλλο. Και φυσικά δεν άνοιξα κουβέντα με τους καλόγερους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top