Μονωση αποθηκης.

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Μονωση αποθηκης.

to be or not to be authentic...........
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Η λαμαρινα που εχεις με κυμματωση/αυλακια/λουκια τυπου ελενιτ,οπως θες τα περιγραφεις, μια χαρα ειναι και μην την πειραξεις. Αν εχεις θεμα στεγανοποιησης στα σημεια επαφης λαμαρινα/τοιχος χρησιμοποιησε καποια αρμοκολλα ή σιλικονη. Η πολυουρεθανη εχει διαρκεια ζωης (ακομα και οι πανακριβες) ο οποιος μειωνεται αισθητα οταν ερχεται σε επαφη με το φως.

Εγω θα χρησιμοποιουσα καποιο μονωτικο υλικο (πχ. Πετροβαμβακα, υπαρχουν και αλλα υλικα όχι ιδιατερα ακριβα : Aritherm 3.00 euro/m2) σε χαμηλη πυκνοτητα (40 kgr) αν με ενδιεφερε περισσοτερο η ηχομονωση ή υψηλη πυκνοτητα (75+ kgr) αν το ζητουμενο είναι η θερμομονωση. Από κατω θα προσθετα φυλλο κοντραπλακε ή MDF (οπωσδηποτε καλα βαμμενο γυρω γυρω και στο σοκορο καθως είναι ευαισθητο στην υγρασια) σε παχος 12 mm.

Η στηριξη τους μπορει να γινει πανω στο υπαρχον δοκαρι, περιμετρικα στους τοιχους και μαλλον θα χρειαστει άλλο ένα δοκαρι τοποθετημενο στο κεντρο και καθετα στο υπαρχον.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μονωση αποθηκης.

Απ΄την φωτο δεν υπαρχει καμια περιπτωση ελλενιτ και μην το ονομαζεις ετσι. Εχει καταργηθει σαν υλικο απ' το 2005 νομιζω και στην Ελλαδα (μετα απο χρονια αφου το απαγορευσε η Ευρωπη).
Κατα την γνωμη μου ενα fibran 5cm τοιχοποιας (εξηλασμένη πολυστερίνη) αναμεσα στα ζευκτά (καδρονια στηριξης λαμαρινας) και 5 cm πετροβαμβακα πυκνοτητας 75Kgr/m3 κατω απ΄τα ζευκτά ο οποιος ομως θα εφαπτεται σε γυψοσανιδα για καλυτερο αποτελεσμα. Προσοχη ο πετροβαμβακας να καλυπτει τα ξυλα και οχι ενδιαμεσα. Εχεις ακουσει βροχη πανω σε λαμαρινα και να εισαι μεσα? Βασανιστικο!!!

Ασχετο πλεον με το θεμα της μονωσης:
Οφειλω και μια απαντηση στον φιλτατο argi και stelioschrist00 για τους μυθους και τον αμιαντο. Σιγουρα υπαρχουν μυθοι αλλα δεν αμφισβητειται το εξης: ******Η πιο διαδεδομένη μορφή αμιάντου, συνήθως σε παλαιότερης κατασκευής σπίτια είναι το γνωστό σε όλους ΕΛΛΕΝΙΤ. Οι κίνδυνοι στο σπίτι προκαλούνται όταν τα αμιαντούχα υλικά λόγω παλαιότητας, φθοράς, ζημίας, καθαρισμού ή ανακατασκευής θρυμματιστούν ή ξεφλουδίσουν. 'Oταν συμβεί αυτό, οι μικροσκοπικές ίνες αμιάντου απελευθερώνονται στον αέρα και τότε είναι δυνατόν κανείς να τις εισπνεύσει από τη μύτη ή το στόμα. Οι ίνες μπορούν επίσης να προσκολληθούν στα ρούχα, τα εργαλεία και το δέρμα απ' όπου πολύ εύκολα μετά θα μπορούσαν πάλι να απελευθερωθούν.******
Λαμβανεις υποψιν και την φθορα και οπως πολυ σωστα ειπε ο argi αν τον προστατεψεις (εστω με χρωμα) εξαλειφεις τον κινδυνο. Επειδη ειχα κανει ανακατασκευη σχολειου που ειχε ελλενιτ σε καποια σημεια της στεγης, αναγκαστικά ασχοληθηκα και με το θεμα της καθαίρεσής του, με μετρησεις, μεταφορές, συναρμοδια υπουργεία, εγκύκλιοι επι εγκυκλιων και δεν συμμαζευεται....
Ευχαριστω
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μονωση αποθηκης.

εμας μια φορα (για οσο θα ειμαι ακομα) τα τρενα μας κυκλοφορουν με αμιαντο, με την <εγκριση> του δημοκριτου.Και τα ιδια τρενα τρεχουν και στην γαλλια.........ευτυχως ή δυστυχως δεν φτιαχνουμε εμεις τους νομους........ουτε τα λαδωματα...............και ξανα ...........................
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μονωση αποθηκης.

Ασχετο πλεον με το θεμα της μονωσης:
Οφειλω και μια απαντηση στον φιλτατο argi και stelioschrist00 για τους μυθους και τον αμιαντο. Σιγουρα υπαρχουν μυθοι αλλα δεν αμφισβητειται το εξης: ******Η πιο διαδεδομένη μορφή αμιάντου, συνήθως σε παλαιότερης κατασκευής σπίτια είναι το γνωστό σε όλους ΕΛΛΕΝΙΤ. Οι κίνδυνοι στο σπίτι προκαλούνται όταν τα αμιαντούχα υλικά λόγω παλαιότητας, φθοράς, ζημίας, καθαρισμού ή ανακατασκευής θρυμματιστούν ή ξεφλουδίσουν. 'Oταν συμβεί αυτό, οι μικροσκοπικές ίνες αμιάντου απελευθερώνονται στον αέρα και τότε είναι δυνατόν κανείς να τις εισπνεύσει από τη μύτη ή το στόμα. Οι ίνες μπορούν επίσης να προσκολληθούν στα ρούχα, τα εργαλεία και το δέρμα απ' όπου πολύ εύκολα μετά θα μπορούσαν πάλι να απελευθερωθούν.******
Λαμβανεις υποψιν και την φθορα και οπως πολυ σωστα ειπε ο argi αν τον προστατεψεις (εστω με χρωμα) εξαλειφεις τον κινδυνο. Επειδη ειχα κανει ανακατασκευη σχολειου που ειχε ελλενιτ σε καποια σημεια της στεγης, αναγκαστικά ασχοληθηκα και με το θεμα της καθαίρεσής του, με μετρησεις, μεταφορές, συναρμοδια υπουργεία, εγκύκλιοι επι εγκυκλιων και δεν συμμαζευεται....
Ευχαριστω
Φιλε Παναγιωτη εχεις απολυτο δικιο σε οσα αναφερεις. Συμπληρωματικα θα πω οτι οι ινες αμιαντου που θα εισελθουν στους πνευμονες θα παρεμεινουν εκει αμεταβλητες καθως ο οργανισμος δεν μπορει να τις απορροφησει. Αυτη ειναι και η αιτια που μπορει να προκαλεσει ο αμιαντος τον καρκινο. Συνεπως μια αμιαντοσανιδα τυπου ΕΛΕΝΙΤ δεν προκαλει καρκινο απο καποια "ακτινοβολια" αλλα μονο στη συγκεκριμενη συνθηκη (ινα εισερχομενη μεσω του αναπνευστικου συστηματος στον οργανισμο).

Οι πιθανοτητες τωρα σε μια φροντισμενη αμιαντοσανιδα (πχ βαμμενη) να βγαλει ινες οι οποιες να μεταφερθουν μεσα στον οργανισμο ειναι απειροελαχιστες εως μηδενικες. Για αυτο το λογο και εγω μιλησα για μυθους.

ΥΓ1. Εργατες οι οποιοι καποτε δουλευαν για χρονια σε εργοστασια κατασκευης αμιαντοσανιδων με καθημερινη επαφη με χιλιαδες ινες αμιαντου και χωρις καταλληλα μετρα προστασιας (πχ μασκα ολικου προσωπου) δεν εχουν εκδηλωσει καρκινο, αλλοι βεβαια εχουν.

ΥΓ2. Κορδονια και πλακες αμιαντου λογω της πυραντοχης ιδιοτητας τους υπαρχουν ακομα και "βασιλευουν" σε πολλους καυστηρες.

ΥΓ3. Καμιναδες για τζακια και καυστηρες κατασκευασμενοι απο αμιαντο εξακολουθουν να "κοσμουν" πολλα σπιτια χωρις να πεθαινουν απαραιτητα απο καρκινο οσοι ζουν μεσα σε αυτα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μονωση αποθηκης.

μεχρι το 90 στην μεγαλες γεννητριες (MLW) δουλευαν <μαλακο> αμιαντο, κατα τυχη δεν πεθανε κανεις απο καρκινο....τυχαιο....
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Μονωση αποθηκης.

Συμφωνω και με τους δυο σας. Οπως υπαρχουν και πολλα υλικα που χρησιμοποιουμε σημερα και που σε αρκετα χρονια αργοτερα θα βγουν επικινδυνα. Απλα καλο ειναι να ξερουμε καποια πραγματα για το εχουμε μεσα και εξω απ' το σπιτι μας, καθως και πως μπορουμε να προστατευτουμε (αν μπορουμε!).
Να ζητησω και μια συγνωμη απ' τον φιλο που εκανε το αρχικο ερωτημα και πηγαμε την συζητηση..... περα μακρυα...........
 

Μηνύματα
1
Reaction score
3
Καλησπέρα σας και από εμένα !

Καταρχήν με συγχωρείτε που απαντώ σε ένα τόσο παλαιό θέμα απλώς ψάχνοντας στην Google διάβασα το θέμα σας και ένιωσα την ανάγκη να πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως βοηθήσω παλιά και νέα μέλη του φόρουμ σε κάτι σχετικό.

Είχαμε μία παρόμοια αποθήκη στην ταράτσα μας και θέλαμε να δημιουργήσουμε ένα δωμάτιο για να μπορεί να διαβάζει άνετα ο γιος μας. Θα σας πω Λοιπόν τι κάναμε, με πλάκες φελιζόλ λευκής διογκωμένης πολυστερίνης δηλαδή των 6 εκατοστών πάχος και τιμή μόλις 3,5 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο ντύσαμε επενδύσαμε όλο το δωμάτιο ταβάνι και τοίχους .

Χρειάστηκαν μόλις 100 ευρώ για να μπορέσουμε να βάλουμε τα θερμομονωτικά και άλλα 20 ευρώ για την ειδική κόλα πολυστερίνης. Στην συνέχεια σπατουλαραμε με την ίδια κόλλα την πολυστερίνη και τελικώς την βάψαμε με δύο στρώσεις ακρυλικού στεγανωτικό υλικό που μας κόστισε μόνο 20 ευρώ.

Μου φάνηκε απίστευτο που καταφέραμε μόνο με 140 ευρώ να κάνουμε αυτή την αποθήκη δωμάτιο. Ερευνώντας τα υλικά εκείνη την εποχή έμαθα και για κάποια πάνελ που είναι σαν σφουγγάρια και τοποθετούνται στους τοίχους για ηχοαπορρόφηση. Είναι και αυτά πολύ οικονομικά και θα σας συμβούλευα να τα βάλετε αν θέλετε να ακούτε άνετα τη μουσική σας και να μην ενοχλείτε τους γείτονες.

Ελπίζω να βοήθησα με τις λίγες μου γνώσεις και εγώ , σας παραθέτω και την ιστοσελίδα όπου Μπορείτε να βρείτε με 3 ευρώ τον 6 εκατοστών 100 διογκωμένη πολυστερίνη. https://www.monoseis-monotica.gr/monotika-ylika/


Θα χαρώ πολύ αν ξέρω ότι κάποιοι βοηθήθηκαν από την ιδέα μου πού κυρίως δεν μου κόστισε αρκετά χρήματα κάτι πολύ σημαντικό για τη σημερινή εποχή της κρίσης.


Με εκτίμηση σε όλους !

Ελένη Κιούση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.185
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top