Μουλάρωσε το PC μου.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Kι όμως!
Μου την έκανε πάλι το γ@μημένο το κwλοπισί.

Εχθές που πήγα να το ανοίξω δεν άνοιγε και κάνει ότι ακριβώς έκανε και τότε στην αρχή αυτού του θέματος.
Μάλλον το μάτιαξα κι έχω και κακό μάτι απ΄ότι μου λένε.
Είπε ο Γιάννης ο ichaltou να το ξεματιάξει από μακρυά (πετυχαίνει) αλλά δεν.
Στο πληκτρολόγιο αναβοσβήνουν συνεχόμενα και γρήγορα τα 3 λαμπάκια Led
Εννοείται ότι δοκίμασα ξανά την επιστημονική μέθοδο επαναφοράς στην προτέρα κατάσταση, με τη χρήση χεριών και ποδιών.
Έπεσε μπουνιά και κλωτσιά που πήγε σύννεφο.
Αλλά το γ@#%$&ένο δεν λέει να ανοίξει.
Βρε Κόγια δεν θα έρθεις καμιά βόλτα κατά δω να το αγγίξεις άλλη μια;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Αυτό το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο το αντιμετώπισα κι εγώ παλαιότερα, σε πλατφόρμα AMD (με nforce 6xx και Athlon64). Έφταιγε το πληκτρολόγιο και πήγε στον μπλε κάδο με τη μια. Αν το πρόβλημα επιμένει και με άλλο πληκτρολόγιο, δοκίμασε κάποιο USB, μήπως και...
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.345
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Τι? δεν έχει usb πληκτρολόγιο? απαπαπαπαααα, δεν κάνουμε δουλειά έτσι.
Μιχάλη γρήγορα πληκτρολόγιο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Τι λέτε ρε παιδγιά;
Το πληκτρολόγιο μου είναι μια χαρά, από τα καλύτερα που υπάρχουν.
4 ευρώ το πλήρωσα, όχι απ΄αυτά τα φτηνιάρικα των 2,5 ευρώ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Βρε! σύ, έχεις ηχεία τόσων λεφτών και πληκτρολόγιο μηδέν λεφτών? :116:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Τι μηδέν λεφτών;
Κοτζάμ 4 ευρώ τα πλήρωσα.

Λοιπόν.
Το πήγα το κwλοPC μου σε ένα σέρβις.
Μου λέει εντάξει, να αλλάξουμε ρουλεμάν, τσιμούχες, φλάντζες, βαλβίδες να κάνουμε και μια ευθυγράμμιση, άντε να αλλάξουμε και κανένα αμορτισέρ.
Οπότε το πήρα πίσω από αυτό το σέρβις και το πήγα σε άλλο σέρβις που είναι για κwλοPCιά και όχι για αυτοκίνητα.
Εκείνος μου είπε ότι έσκασαν κάτι πυκνωτές στην μητρική και μπορεί να τους αλλάξει.
Αύριο το πρωΐ θα πάω να το παραλάβω και θα σας πω τα νέα.



Τους πυκνωτές σας μέσα στο δγιάολο να πάτε. :141: :141: :141: :141:
 





Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

299 τουλάχιστον! Για παραπάνω, δεν ξέρω, μπορεί...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.716
Reaction score
94.775
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Μα τι ψεύτες!

200€ έχει Μιχάλη...




...το μήνα! :405:
 

Μηνύματα
1.731
Reaction score
789
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Όταν κάνει κρύο και το PC δεν θέλει να ανάψει, το βάζουμε δίπλα σε αναμμένη ψησταριά να πάρει λίγο πάνω του (και να αρχίσουν να δουλεύουν οι σκασμένοι πυκνωτές) και να του περάσουν τα ρίγη και μετά το δουλεύουμε...

υγ1. Το ασύρματο ποντίκι του mini mac, έχει 70ευρώ! Τι σκατ@ έχει μέσα;
υγ2. οι πυκνωτές που θα βάλεις 99% θα είναι για τη τσαπού! Δεν φέρνουν τα μαγαζιά στην Ελλάδα καλές σειρές. Αν τον προλάβεις πριν τους αλλάξει, πες να περιμένει να σου στείλω κανέναν σοβαρό να βάλει μέσα...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Όταν κάνει κρύο και το PC δεν θέλει να ανάψει...στα @%^#&*% μας!

Ανάβουμε το τζάκι, ανοίγουμε μια μπύρα, και αναλογιζόμαστε πόσο σκ@τ@ είναι η ζωή μας που δεν έχουμε την Χριστίνα να μας κάνει παρέα!

Λίγο πριν την διαολοστείλουμε και αυτήν και την παρέα της, ξαναδοκιμάζουμε...και παίρνει μπροστά!

Ο.Κ.η ζωή συνεχίζεται......:116:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Λοιπόν η εξέλιξη έχει ως εξής:
Αφού αλλάχτηκαν οι πυκνωτές με πήρε τηλ. ο "μάστορας" από το σέρβις της κακιάς ώρας, που λίγες νάναι οι ώρες του και μου λέει με μειλίχιο ύφος "ξέρετε κύριε Μελίδη άλλαξα τους πυκνωτές και δεν ανάβει καθόλου"
Πάω λοιπόν από κει και μου λέει ότι δυστυχώς έχει ζημιά η μητρική και πρέπει να αλλάξουν όλα.
Το τροφοδοτικό το μέτρησε λέει και είναι μια χαρά, επομένως θέλουν αλλαγή όλα τα υπόλοιπα.
Μου προτείνει κάποια κομμάτια που πρέπει να είχε σε στοκ από τότε που ο Πάγκαλος ήταν 120 κιλά.
Μητρική, επεξεργαστή, μνήμες με 175 ευρώ.
Δεν μ΄άρεσε η πρόταση του και το πήρα κι έφυγα πληρώνοντας 15 ευρώ για τον έλεγχο της κακιάς ώρας.
Ο Νίκος ο Nix έψαξε και βρήκε από το Πλαίσιο κάποια κομμάτια και έτσι με 190 ευρώ χτύπησα καινούργια μητρική, μνήμες 4GB, επεξεργαστή ΙΝΤΕL κι ένα καινούργιο drive DVDRW.
Ήρθε ο Νίκος, τα μοντάρησε, τα σύνδεσε, τα έλεγξε και το βάλαμε στην μπρίζα και ω του θαύματος!!!!
Δεν ανάβει.

Έτσι το πήγα στο πλαίσιο για έλεγχο και μου είπε ότι έφταιγε το τροφοδοτικό.
Που ο άλλος έλεγξε και το βρήκε μια χαρά.
Πήρα κι ένα καλό τροφοδοτικό CORSAIR και είναι έτοιμο να έρθει το πρωΐ ο Νίκος να το σετάρει και να περάσουμε το s/w (σόφτγουερ)
Ελπίζω να μην χαθεί το snood που είχα κατεβάσει και το έπαιζα μανιωδώς.
Αύριο το πρωΐ θα μάθετε τα νέα.


Κωλομηχανήματα.
 


Μηνύματα
1.731
Reaction score
789
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

..."ξέρετε κύριε Μελίδη άλλαξα τους πυκνωτές και δεν ανάβει καθόλου"....
Για το τροφοδοτικό δεν φταίει ο μάστορας, δεν είχε το παλιό σου ισχύ (γεράματα) για την καινούργια μητρική...
Ένας παππούς 85 χρονών πάει στο γιατρό για γενικό τσεκάπ.
- Πώς αισθάνεστε;
- Ποτέ δεν ένιωσα καλύτερα. Είμαι παντρεμένος με μια 25χρονη, με την οποία περνάω θαυμάσια, και μάλιστα είναι και έγκυος. Μου ετοιμάζει παιδί…

Ο γιατρός τον κοιτάει για λίγα δευτερόλεπτα σκεπτικός.
- Να σας πω μια ιστορία…Ήταν ένας φίλος μου κυνηγός, ο οποίος καθώς έφευγε αφηρημένος από το σπίτι του μια μέρα, αντί να πάρει το όπλο του, πήρε κατά λάθος την ομπρέλα. Αφού περπατούσε για κάμποση ώρα στο δάσος, είδε μπροστά του ξαφνικά μια άγρια αρκούδα. Σηκώνει λοιπόν την ομπρέλα του και κάνει να πυροβολήσει και τσαφ, να σου η αρκούδα …. πέφτει κάτω νεκρή… Τέζα.
- Αποκλείεται, φωνάζει ο παππούς, κάποιος άλλος θα την πυροβόλησε.
- Αϊ γεια σου !!!

ο μάστορας σίγουρα δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό....

Τώρα, όποιος έχει αγοράσει ένα κινέζικο κολλητηράκι και διαβάζει hlektronika.gr ή badcaps.net, δεν σημαίνει ότι μπορεί να αλλάζει πυκνωτές σε πολυστρωματικές πλακέτες.

Κράτα την συκωταριά που περίσσεψε από την αναβάθμιση να δω αν παίρνει επισκευή και μετά βλέπουμε τι τo κάνουμε. :105:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Κάτι μου λέει πως πήρατε κομμάτια από το stock house και θα τα πάτε πίσω σούμπιτα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Όχι Κώστα δεν είναι από το στοκ.
Όλα ήταν καινούργια σφραγισμένα.
Απλά προς πληροφόρηση είναι αυτή η μητρική, αυτός ο επεξεργαστής, αυτές οι μνήμες και αυτό το τροφοδοτικό.
Ανοίγει το PC και μπαίνει κανονικά στο BIOS και περιμένει τώρα το σόφτγουερ και ο Θεός βοηθός.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.877
Απάντηση: Μουλάρωσε το PC μου.

Α! Πήρα και δύο αντάπτορες για να μπουν οι σκληροί δίσκοι άϊντε (IDE) στην νέα μητρική που δεν δέχεται τέτοιους.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.948
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top