Μουσική hi fi για σπίτι


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω!! Είναι κρίμα να μην είχε βγει η αγγελία πριν πάρω το δικό μου sub. Θα τα χτύπαγα!
Post automatically merged:

Είναι πολλά τα λεφτά , με το ζόρι ειμαι στα 400
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

πιστεύεις οτι ενα setup στα 400 ευρώ δεν μπορεί να βγάλει high fidelity ήχο ;
Ενεργά ηχεία : https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

DAC-Pre-επεξεργαστής : https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Τιμή συνδυασμού περίπου 600 ευρά,αλλά χωρίς ουσιαστικούς συμβιβασμούς που θα προέκυπταν με setup των 400.
Θέλουμε και λογισμικό Dirac για ομαλή προσαρμογή στην ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου;Συν 150 ευρά:

Προσφέρουν οι ανωτέρω συνδυασμοί επίσης τη δυνατότητα για μελλοντική ενσωμάτωση sub,οπότε η αναβάθμιση δεν θα σημαίνει αλλαγή όλου του setup.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Η κατεύθυνση "USB DAC + ενεργά" που σου έχει ήδη προταθεί βρίσκεται εντός προϋπολογισμού σου και - πιστεύω - θα αποδειχθεί ανώτερη των προσδοκιών σου αν βέβαια την ακολουθήσεις.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Η κατεύθυνση "USB DAC + ενεργά" που σου έχει ήδη προταθεί βρίσκεται εντός προϋπολογισμού σου και - πιστεύω - θα αποδειχθεί ανώτερη των προσδοκιών σου αν βέβαια την ακολουθήσεις.
Οπότε πάω σε ένα dac και δυο ηχεία έτσι ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Είχες καμία απορία (πέραν του αναλογικού ήχου) να ρωτήσεις τι είναι τα boundaries και τι το RT 60;

Hi-Fi stereo system? Welcome to 1970!

CD??????????
Εξώφυλλα; Do you know roon? Tidal? Spotify?

Για να ακούσεις μέχρι που φτάνει η ποιότητα ήχου του Spotify, που παίζει mp3, χρειάζεται να ξοδέψεις πάνω από 15.000€ σε εξοπλισμό, και κάνα 5-χιλιαρο για το χώρο.

Θα ήθελα απλώς να ενημερώσω ότι όπου να'ναι θα μπούμε στο 2020.

Δεν ξέρω τι να προτείνω. ;)
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Οπότε πάω σε ένα dac και δυο ηχεία έτσι ;

Ενεργά ηχεία και ένα dac με δυνατότητα να λειτουργεί σαν προενισχυτής, όπως το topping που προτάθηκε. Η πρόταση του bhutia κοστίζει λίγο παραπάνω μεν, αλλά μακροπρόθεσμα και αν θελήσεις να ασχοληθείς, θα σου γλυτώσει πολλά χρήματα λόγω της επεκτασιμότητας που προσφέρει.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Οπότε πάω σε ένα dac και δυο ηχεία έτσι ;
Αυτή είναι η δικιά μου πρόταση. Ζύγισε τις επιλογές σου και αποφάσισε. Ιδανικό θα ήταν να μπορούσες να προσθέσεις στο μέλλον ένα υπογούφερ.

Και οπωσδήποτε κάνε αυτό το τεστ. Μπορεί να σου ανοίξει τα μάτια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.600
Το Budget είναι μέχρι 400 ευρώ
Για να καταλάνεις μου βγήκε ξανα η μουρλα με τα cd και αγοράζω cd όπως παλιά
Για να συμβιβασθούν αυτά τα δύο, χρειάζονται περισσότερα χρήματα. Έχετε πάει στο άλλο άκρο. Έχετε χρήματα για να αγοράζετε CD, αλλά δεν έχετε για να αγοράσετε μηχανήματα για να τα παίζετε.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Είχες καμία απορία (πέραν του αναλογικού ήχου) να ρωτήσεις τι είναι τα boundaries και τι το RT 60;

Hi-Fi stereo system? Welcome to 1970!

CD??????????
Εξώφυλλα; Do you know roon? Tidal? Spotify?

Για να ακούσεις μέχρι που φτάνει η ποιότητα ήχου του Spotify, που παίζει mp3, χρειάζεται να ξοδέψεις πάνω από 15.000€ σε εξοπλισμό, και κάνα 5-χιλιαρο για το χώρο.

Θα ήθελα απλώς να ενημερώσω ότι όπου να'ναι θα μπούμε στο 2020.

Δεν ξέρω τι να προτείνω. ;)
όπως σε κάποιους τους αρεσει να βάζουν τον δίσκο και να παίζει ετσι εμένα μου αρεσει το cd . ξέρω ξέρω με το spotify αλλα ακούω συγκεκριμένη μουσική που δεν υπάρχει εκει μέσα και αναγκαστικά τα έχω αυτα σε cd.
Post automatically merged:

Για να συμβιβασθούν αυτά τα δύο, χρειάζονται περισσότερα χρήματα. Έχετε πάει στο άλλο άκρο. Έχετε χρήματα για να αγοράζετε CD, αλλά δεν έχετε για να αγοράσετε μηχανήματα για να τα παίζετε.
τα cd παίζουν και τον ρόλο του συλλέκτη, εχω και αρκετά απ τα εφηβικά μου χρόνια που για εναν περιεργο λόγο τα ακούω ακόμα . Έχεις δίκιο , δεν θέλω κατι κορυφαίο , θέλω κατι που να ακούω όμορφα την μουσική μου
Post automatically merged:

Ενεργά ηχεία : https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

DAC-Pre-επεξεργαστής : https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Τιμή συνδυασμού περίπου 600 ευρά,αλλά χωρίς ουσιαστικούς συμβιβασμούς που θα προέκυπταν με setup των 400.
Θέλουμε και λογισμικό Dirac για ομαλή προσαρμογή στην ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου;Συν 150 ευρά:

Προσφέρουν οι ανωτέρω συνδυασμοί επίσης τη δυνατότητα για μελλοντική ενσωμάτωση sub,οπότε η αναβάθμιση δεν θα σημαίνει αλλαγή όλου του setup.
600 ευρώ είναι υπεραρκετά για μενα αλήθεια
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
όπως σε κάποιους τους αρεσει να βάζουν τον δίσκο και να παίζει ετσι εμένα μου αρεσει το cd . ξέρω ξέρω με το spotify αλλα ακούω συγκεκριμένη μουσική που δεν υπάρχει εκει μέσα και αναγκαστικά τα έχω αυτα σε cd.
Post automatically merged:


τα cd παίζουν και τον ρόλο του συλλέκτη, εχω και αρκετά απ τα εφηβικά μου χρόνια που για εναν περιεργο λόγο τα ακούω ακόμα . Έχεις δίκιο , δεν θέλω κατι κορυφαίο , θέλω κατι που να ακούω όμορφα την μουσική μου
Το θέμα είναι ότι επενδύοντας σε εξοπλισμό αναπαραγωγής των cd, θα φας απο το διαθέσιμο budget του συνολικού εξοπλισμού. Ο υπολογιστής άνετα μπορεί να παίξει τα cd's ή στη τελική μπορείς να βάλεις ένα dvd player που λογικά θα έχεις ( όλοι έχουμε ένα να αραχνιάζει ), να το συνδέσεις στο dac και να ακούσεις απο εκεί τα cd's σου ( αν δεν θέλεις τον υπολογιστή δηλαδή, αν και δεν βρίσκω λόγο ). Προτιμότερο είναι να επενδύσεις στο σύστημα, παρά σε ένα cd player που σε αυτά τα χρήματα θα είναι μόνο σπατάλη χρημάτων, αφού δεν θα σου δώσει κάτι ιδιαίτερο ( αν όχι τίποτα εντελώς ) απο πλευράς ποιότητας. Την οποία ποιότητα και αν ακόμα μπορούσε να σου προσφέρει το cd player, δεν θα ήσουν σε θέση να ακούσεις λόγω περιορισμού στο υπόλοιπο σύστημα. Αντίθετα, ο συνδυασμός ειδικά του bhutia θα σου έδινε τη δυνατότητα μελλοντικά να κάνεις κάτι που αρκετοί απο εμάς που έχουμε επενδύσει αρκετά χρήματα στο σύστημά μας, δεν έχουμε: τη δυνατότητα να ταιριάξεις το σύστημα με τον χώρο σου. Και ο χώρος είναι κάτι πολύ σημαντικό στην αναπαραγωγή. Συν τη δυνατότητα, αν το επιλέξεις, μελλοντικά να βάλεις sub woofer και όλα αυτά χωρίς να πειράξεις τα βασικά συστατικά του συστήματός σου. Εμείς χρειάζεται να πουλήσουμε μηχανήματα λόγω ασυμβατότητας για να το κάνουμε αυτό. Get it?
Post automatically merged:

Και τέλος, όσο ρομαντικό και αν είναι το να έχεις το φυσικό υλικό στα χέρια σου, μεγαλύτερη σημασία έχει να ακούς αυτό το υλικό. Και με βάση τη δική μας τρέλα, το δικό μας μεράκι, ο στόχος είναι να ακούμε καλύτερα, παρά να βλέπουμε καλύτερα. Επομένως, αν το καλοσκεφτείς, στόχος σου πρέπει να είναι το πόσο καλύτερα θα ακούσεις με βάση το διαθέσιμο budget και όχι το πόσο περισσότερο θα καλύψεις τις ανάγκες σου ως συλλέκτης δίσκων ( τους οποίους όπως σου είπα, θα εξακολουθείς να ακούς, αλλά θα έχεις δώσει έμφαση στη ποιότητα ).
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Το θέμα είναι ότι επενδύοντας σε εξοπλισμό αναπαραγωγής των cd, θα φας απο το διαθέσιμο budget του συνολικού εξοπλισμού. Ο υπολογιστής άνετα μπορεί να παίξει τα cd's ή στη τελική μπορείς να βάλεις ένα dvd player που λογικά θα έχεις ( όλοι έχουμε ένα να αραχνιάζει ), να το συνδέσεις στο dac και να ακούσεις απο εκεί τα cd's σου ( αν δεν θέλεις τον υπολογιστή δηλαδή, αν και δεν βρίσκω λόγο ). Προτιμότερο είναι να επενδύσεις στο σύστημα, παρά σε ένα cd player που σε αυτά τα χρήματα θα είναι μόνο σπατάλη χρημάτων, αφού δεν θα σου δώσει κάτι ιδιαίτερο ( αν όχι τίποτα εντελώς ) απο πλευράς ποιότητας. Την οποία ποιότητα και αν ακόμα μπορούσε να σου προσφέρει το cd player, δεν θα ήσουν σε θέση να ακούσεις λόγω περιορισμού στο υπόλοιπο σύστημα. Αντίθετα, ο συνδυασμός ειδικά του bhutia θα σου έδινε τη δυνατότητα μελλοντικά να κάνεις κάτι που αρκετοί απο εμάς που έχουμε επενδύσει αρκετά χρήματα στο σύστημά μας, δεν έχουμε: τη δυνατότητα να ταιριάξεις το σύστημα με τον χώρο σου. Και ο χώρος είναι κάτι πολύ σημαντικό στην αναπαραγωγή. Συν τη δυνατότητα, αν το επιλέξεις, μελλοντικά να βάλεις sub woofer και όλα αυτά χωρίς να πειράξεις τα βασικά συστατικά του συστήματός σου. Εμείς χρειάζεται να πουλήσουμε μηχανήματα λόγω ασυμβατότητας για να το κάνουμε αυτό. Get it?
ναι τα περισσότερα πιστεύω τα καταλαβα . Το ιδανικότερο για μένα θα ήταν να πάω να πάρω φέτες και να τελειώνω . αλλα επειδή το κόστος παει στο 1000 ειπα να φτιάξω ενα set up αξιοπρεπή για να μπορώ να ακούω την αγαπημένη μου μουσική
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είχες καμία απορία (πέραν του αναλογικού ήχου) να ρωτήσεις τι είναι τα boundaries και τι το RT 60;

Hi-Fi stereo system? Welcome to 1970!

CD??????????
Εξώφυλλα; Do you know roon? Tidal? Spotify?

Για να ακούσεις μέχρι που φτάνει η ποιότητα ήχου του Spotify, που παίζει mp3, χρειάζεται να ξοδέψεις πάνω από 15.000€ σε εξοπλισμό, και κάνα 5-χιλιαρο για το χώρο.

Θα ήθελα απλώς να ενημερώσω ότι όπου να'ναι θα μπούμε στο 2020.

Δεν ξέρω τι να προτείνω. ;)
Ο ίδιος πάντως θα σου πρότεινα να μη γίνεσαι...ισοπεδωτικός Τρινοβίτης - κατά το...ισοβίτης. :lolsign:

Για να εξομολογηθώ τη δική μου αμαρτία,εξακολουθώ ο ίδιος να παίζω και δισκάκια CD σποραδικώς,αφού δεν θα ήθελα να μένουν άχρηστοι ενώ είναι ακόμα αξιόμαχοι οι μηχανισμοί περιστροφής σε παλαιά player που διαθέτω.Όποτε παραδώσουν πνεύμα οι μηχανισμοί transport,τότε...Game Over.;)

Τα εξώφυλλα και την υλική αίσθηση του ξεφυλλίσματός των θα μπορούσε πάντως να την διατηρήσει ακόμα και ακροώμενος...άϋλα αρχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Εντάξει.

Επειδή η γη γυρίζει, κι οι απόψεις κι οι ανάγκες αλλάζουν, κι επειδή λεφτά "για φέτες" δεν θα υπάρχουν για πέταμα, ας μπω στο αμφιβόλου αποτελέσματος σενάριο του να προτείνω το εξής:

Αρνητικές προτάσεις:

1. Μην δώσεις λεφτά για cd player
2. Mην δώσεις λεφτά για dac
3. Μην δώσεις λεφτά για καλώδια
4. Μην πετάς λεφτά γενικώς.

Θετικές προτάσεις:

1. Το υπάρχον λάπτοπ (ή πισί) βάφτισέ το "πηγή ήχου" και την κάρτα ήχου που διαθέτει βάφτισέ τη "dac & προ", και το DVD-ROM ως CD player. Είναι αρκετά "Hi-Fi", δεν χρειάζεται παραπάνω. Αν κάποτε έχεις αναζητήσεις, θα μπορέσεις να προμηθευτείς υψηλότερων δυνατοτήτων κάρτα ήχου.

2. Αγόραζε μόνο ηχεία, μόνο ενεργά, μόνο ομοαξονικά, με το μεγαλύτερης διαμέτρου γουφερ που φτάνουν τα λεφτά σου. Το φλουϊντ όντιο που πρότεινε ο μπουτχιας, με τα σημερινά δεδομένα δείχνει μονόδρομος.

3. Οι μικρές αποστάσεις ακρόασης, και η σωστή τοποθέτηση των ηχείων, θα δώσουν τη μεγαλύτερη διαφορά στην πιστότητα αναπαραγωγής που δείχνεις ότι επιδιώκεις. Πακέτο με ένα ισόπλευρο (κι όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης και σωστές στροφές των ηχείων, ξεκινάς με τα βασικά προαπαιτούμενα του hi-fi. Η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, πρωτίστως απαιτεί γνώση και δευτερευόντως λεφτά σε μηχανήματα. Δηλαδή, με πολλά λεφτά δε κάνεις hi-fi, αλλά αντιθέτως, με λίγα λεφτά και με πολλές γνώσεις, κάνεις.


ΥΓ. Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών σαμπ στο σύστημα, θα είναι η σοβαρότερη "αναβάθμιση" που μπορείς να επιτύχεις με όρους υψηλής πιστότητας.
Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών ηχείων (δορυφόρων) είναι η σοβαρότερη αναβάθμιση που μπορείς να επιτύχεις γενικά μιλώντας, μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο immersive setup, με ηχεία και στο ταβάνι, ώστε να είσαι συμβατός με τα σύγχρονα φορμά ήχου. Ενημερωτικά, οι σύγχρονες υψηλής πιστότητας ηχογραφήσεις, είναι πολυκαναλες και σε υψηλές δειγματοληψίες, δηλαδή δε κυκλοφορούν σε cd, αλλά αντιθέτως σε BR, SACD, DVD audio.
Δειλά δειλά, αρχίζει και το streaming τέτοιων πολυκάναλων ηχογραφήσεων, τυπικά σε dolby atmos.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
3. Οι μικρές αποστάσεις ακρόασης, και η σωστή τοποθέτηση των ηχείων, θα δώσουν τη μεγαλύτερη διαφορά στην πιστότητα αναπαραγωγής. Πακέτο με ένα ισόπλευρο (κι όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης και σωστές στροφές των ηχείων, ξεκινάς με τα βασικά προαπαιτούμενα του hi-fi.
Και ως παθών και μαθών θα πω ότι αυτός ο παράγοντας είναι που καθορίζει σημαντικά το κατά πόσο ένα σύστημα είναι hifi ή όχι. Μπορεί να χαντακώσει ή να απογειώσει ένα σύστημα. Απο τότε που το διαπίστωσα, σταμάτησα να ασχολούμαι με περιφερειακά και μηχανήματα και άρχισα να σχεδιάζω τρίγωνα στο σχεδιαστικό για να βρω τις σωστές και κοινώς - με το έτερον ήμισυ - αποδεκτές συντεταγμένες που θα τοποθετήσω τα ηχεία μου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Η πηγή ήχου σου είναι ο υπολογιστής σου.... ότι άλλο πάρεις είναι άχρηστα λεφτά (προς το παρών τουλάχιστον)
Παίζει CD, DVD, youtube, spotify, mp3, flac και ότι άλλο χρειαστείς.

Χρειάζεσαι μόνο ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία (με ενσωματωμένους ενισχυτές) και κάτι να ρυθμίζεις την ένταση σαν άνθρωπος (και όχι να παλεύεις με το ποντίκι).

Πας και αγοράζεις λοιπόν αυτόν τον υπέροχο "προενισχυτή" για να ρυθμίζεις την ένταση. Δώρο ο τηλεχειρισμός και η είσοδος bluetooth για να παίζεις μουσική και από το κινητό σου και 2 είσοδοι ακόμα να βάλεις την τηλεόραση και το ...playstation.


Και με τα υπόλοιπα χρήματα ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία, ήδη σου έχουν προταθεί κάποια με ανάλογο κόστος.

Και είσαι άρχοντας!!!

Τα trinov, dirac, sub, dsp και άλλες πιθανότατα άγνωστες λέξεις που διάβασες παραπάνω είναι για άλλη ...τάξη. Προς το παρών αγνόησε τα!!
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.600
600 ευρώ είναι υπεραρκετά για μενα αλήθεια
Ναι, αλλά εκεί πρέπει να πάτε.



 

A

AKARL

Guest
Είχες καμία απορία (πέραν του αναλογικού ήχου) να ρωτήσεις τι είναι τα boundaries και τι το RT 60;

Hi-Fi stereo system? Welcome to 1970!

CD??????????
Εξώφυλλα; Do you know roon? Tidal? Spotify?

Για να ακούσεις μέχρι που φτάνει η ποιότητα ήχου του Spotify, που παίζει mp3, χρειάζεται να ξοδέψεις πάνω από 15.000€ σε εξοπλισμό, και κάνα 5-χιλιαρο για το χώρο.

Θα ήθελα απλώς να ενημερώσω ότι όπου να'ναι θα μπούμε στο 2020.

Δεν ξέρω τι να προτείνω. ;)
:lolsign::lol::lol::lolsign:

Μαλακά, πιο μαλακά,
Πες τα τουλάχιστον πιο μαλακά


[costas EAR mode on]

Θα πω δγυό λογάκια σε όλους
Γι’ αυτά που κανείς δεν τολμά
Κι αν πω κατιτί παραπάνω
Να μου φωνάξετε

Μαλακά, πιο μαλακά,
Πες τα τουλάχιστον πιο μαλακά

Ο χαλιεντάς στο σαλόνι
Νομίζει ότι ακούει καλά
Κι ο κόζμος που ξέρει να δγιαβάζει
Του λέει από μέσα του

Μαλακά, πιο μαλακά,
Άκου τα χρέπια σου πιο μαλακά

Μας είπανε ότι οι λαμπάτοι
Έχουνε βατ μαγικά
Και θέλουν κι ηχεία καλά
Για να ακούμε τα πρίμα

Μαλακά, πιο μαλακά,
Τα πρίμα ν’ ακούμε πιο μαλακά

Καβλώδιο με βύζμα ροδίου
Λόου προπαγκέισιον και καλά
Σου το’ παν την 1η Απριλίου
Για να σε πιάσουνε

Μαλακά, πιο μαλακά
Για να σε πιάσουνε πιο μαλακά

Μην τρέμεις την Επιστήμη
Τα πιντιέφ, την Πσυχοακουστική
Δως της μνιά εφκαιρία
Να ενσωματώσεις σαμπγούφερ

Χαμηλά, πιο χαμηλά,
Για να ακούς πιο χαμηλά

Με λόγια και λόγια και λόγια
Ρηβγιούερζ που κάνουν πι-αρ
Κι ενώ σου την κάναν λαμόγια
Πάλι τους πίστεψες

Μαλακά, πιο μαλακά,
Πάλι τους πίστεψες πιο μαλακά

Μου λες να σε καταλάβω
Γιατί φράγκα έχεις ρίξει πολλά
Το γούστο σου να εκτιμήσω
Είν’ απαραίτητο

Μαλακά, πιο μαλακά,
Να σου τα χώσω κι εγώ μαλακά

[costas EAR mode off]
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μμμ... Αν και δεν θυμάμαι την τιμή τους από Ελλάδα....
Screenshot_20191009-125251.jpg

Θα μπορούσε να είναι μια πρόταση αν είναι σε καλή κατάσταση.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.341
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top